Elżbieta Bula
Elżbieta Bula
26 Wrz, 2018 - 13:11

Zgaga w ciąży: domowe sposoby na pozbycie się tej dolegliwości

Elżbieta Bula

Poznaj domowe sposoby na radzenie sobie z jedną z dolegliwości jaką jest zgaga w ciąży, istnieje wiele naturalnych wskazówek na uporczywe pieczenie.

Ciąża to dla kobiety wyjątkowy czas oczekiwania, ale także sposobność do budowania zdrowych nawyków. Ten wyjątkowy stan kojarzy się głównie z pozytywnymi przeżyciami takimi jak na przykład odczuwanie ruchów dziecka i wyjątkowa więź, która już od samego początku tworzy się pomiędzy matką i dzieckiem. Niestety drugą stroną medalu są towarzyszące kobiecie, często bardzo uporczywe, dolegliwości spędzające sen z powiek. Zalicza się do nich między innymi zgaga w ciąży.

Zgaga – krótka charakterystyka dolegliwości

Czym w ogóle jest zgaga? To tak naprawdę piekący ból przełyku, czasem nawet klatki piersiowej spowodowany nadmiarem kwaśnej treści żołądkowej, która dostaje się z powrotem do wspomnianego przełyku. Zgaga w ciąży jest szczególnie uciążliwa, a trzeci trymestr ciąży to czas, w którym najczęściej występuje.

W tym okresie powodować ją może ucisk powiększającej się macicy na żołądek czy jelita, ale także zbyt szybkie spożywanie pokarmów, nieodpowiednia dieta,  słone czy kwaśne przekąski, tłuste potrawy, słodycze, napoje gazowane czy kawa. Zmiana przyzwyczajeń, szczególnie tych żywieniowych, może w znaczny sposób zapobiegać zgadze, dlatego też ciąża to czas, w którym nieco łatwiej przyswoić zdrowe nawyki.

Warto pamiętać, że podczas ciąży wszelkie dolegliwości, bóle czy stany, które niepokoją kobietę powinny być konsultowane z lekarzem (najlepiej prowadzącym ciążę). Stała współpraca i konsultacje pozwalają na szybkie eliminowanie problemów, a co najważniejsze uspokajają negatywne emocje towarzyszące w obawie o zdrowie dziecka. Przyszła mama nie martwi się już tylko o siebie, ale także o niemowlę, które niebawem przyjdzie na świat.

Zgaga w ciąży – 11 domowych sposobów

W takim razie jakie są najlepsze domowe sposoby na zgagę, kiedy środki farmakologiczne nie wchodzą w grę? Poniższa lista przedstawia 11 wskazówek, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, co pomoże na zgagę w ciąży?

1. Migdały oraz imbir

Żucie migdałów czy imbiru po posiłku zobojętnia kwaśny odczyn treści żołądkowej.

Migdały należy wcześniej obrać ze skórki. Powinny uważać na nie osoby uczulone na orzechy, ale warto wiedzieć, że są doskonały źródłem magnezu i wapnia, wspomagają także procesy trawienne.

Z imbiru można przygotować napar zalewając starty korzeń gorącą wodą lub tak jak migdały po prostu go przeżuwać. Mała torebka z tego rodzaju przekąskami często może okazać się pomocna w awaryjnych sytuacjach i uśmierzyć ból. Migdały warto również chrupać profilaktycznie.

Dowiedz się więcej: Imbir – wielka moc w zwykłym kłączu

Zgaga w ciąży - imbir

2. Szklanka mleka

Mleko lub na przykład jogurt naturalny neutralizuje uczucie pieczenia i przynosi natychmiastową ulgę. Stosowanie produktów mlecznych na zgagę ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Pewnie dlatego, że dolegliwości najczęściej szybko powracają, jednak mleko zobojętnia kwas, a efekt po spożyciu jest natychmiastowy.

Zgaga w ciąży - mleko

3. Zmiana garderoby

Wymiana ubrań na nieco większe to normalny etap każdej ciąży. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zbyt ciasna bielizna czy inne elementy garderoby powodujące ucisk w okolicach żołądka, mogą przyczynić się do powstawania zgagi w ciąży. Luźne spodnie bez paska lub ubrania z wszytymi specjalnymi pasami podtrzymującymi ciążowy brzuch znacznie poprawiają swobodę ruchów. Należy też pamiętać, że ubrania powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Na szczęście sklepy oferują szeroką gamę ubrań ciążowych, które każda kobieta może dopasować do swojego indywidualnego stylu i potrzeb.

Zgaga w ciąży - luźne ubrania

4. Odpowiednia liczba posiłków w ciągu dnia

Małe, pełnowartościowe i bogate w warzywa posiłki spożywane w liczbie pięć do siedmiu w ciągu dnia to podstawa dobrego samopoczucia kobiety w ciąży. Należy też pamiętać o tym, żeby były spożywane powoli i w spokoju.

Połykanie powietrza może również w dużym stopniu przyczynić się do występowania zgagi, dlatego też jedzenie małych, dobrze przeżutych kęsów jest bardzo istotne. Ważne jest także, aby posiłków nie popijać wodą czy innym napojem. Woda owszem jest kobiecie w ciąży niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ale należy ją pić przed lub po posiłku.

Zgaga w ciąży a odpowiednia dieta

5. Herbatki ziołowe

Napary z rumianku lub kminu rzymskiego czy też kwiatu lipy neutralizują kwaśny smak i przynoszą ulgę. Najbardziej skuteczne są herbatki z ziół zawierające śluzy roślinne, które ochraniają i osłaniają błonę żołądka. Napar najczęściej przygotowuje się zalewając zioła gorącą wodą, pozostawiając je kilka minut pod przykryciem.

Dowiedz się więcej: Zielona herbata – właściwości i sposób parzenia

Zgaga w ciąży - herbatka ziołowa

6. Siemię lniane

Siemię lniane ma wiele właściwości pozytywnie wpływające na funkcjonowanie naszego organizmu. Kleik z siemienia może być również pomocny w zwalczaniu opisywanej dolegliwości. Można również przygotować napar z siemienia lnianego gotując je w wodzie i odstawiając na noc. Najlepiej pić go jeszcze przed śniadaniem.

Dowiedz się więcej: Olej z siemienia lnianego – właściwości i zastosowanie

Zgaga w ciąży - siemię lniane

7. Świeże soki

Nietypowy sposób – skuteczny i przynoszący ulgę. Należy jednak pamiętać, aby soki przygotowywać z warzyw o odczynie zasadowym, takich jak marchew czy buraki. Dość niespotykane jest także przygotowywanie soku z ziemniaka, który nie jest zbyt smaczny, ale na szczęście wystarczy filiżanka tego specyfiku dziennie.

Zgaga w ciąży - koktajle warzywno-owocowe

8. Woda z miodem

Ciepła woda z miodem oraz łyżeczką octu jabłkowego neutralizuje uczucie pieczenia zaraz w momencie jego powstania. Ocet jabłkowy w naturalny sposób poprawia trawienie. Jest też niezastąpiony w podczas występowania problemów jelitowych.

Dowiedz się więcej: Miód – rodzaje i właściwości

Zgaga w ciąży - miód

9. Wygodne miejsce do wypoczynku

Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, zgagę często powoduje ucisk żołądka. Ważne jest więc, aby podczas wypoczynku zapewnić odpowiednie ułożenie ciała. Najlepiej wybrać pochyły materac, który można ustawić pod odpowiednim kątem. Należy też pamiętać o częstym utrzymywaniu postawy pionowej.

Zgaga w ciąży - odpoczywająca kobieta

10. Napój z glinki

Glinka do użytku zewnętrznego zalana na noc wodą tworzy pewnego rodzaju napój, który pomaga w zwalczaniu zgagi. Jak widać glinka nie powinna kojarzyć się jedynie z maseczkami czy kosmetykami. Zawiesina z glinki wpływa na ogólną poprawę samopoczucia, pomaga w problemach z trawieniem czy w chorobach jelit.

Zgaga w ciąży - zielona glinka

źródło zdjęcia: Getty Images / Edalin

11. Guma do żucia

Sposobem na problemy ze zgagą jest również produkcja śliny, która neutralizuje kwasy w przełyku i jej powolne przełykanie.  Pomóc w tym może przeżuwanie zwyczajnej gumy do żucia, która jak wiadomo powoduje wzmożone powstawanie śliny.

Zgaga w ciąży - guma do żucia

Jak widać zgaga w ciąży, choć uporczywa, nie powinna dokuczać kobietom trzymającym się kilku podstawowych zasad związanych przede wszystkim z racjonalnym odżywianiem i dbaniem o zdrowie oraz samopoczucie. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie powstawaniu zgagi. Wyeliminowanie kilku produktów spożywczych, dbałość o prawidłową postawę, a nawet sposób wypoczynku pozwalają uniknąć dolegliwości.

Najważniejsze jest także, aby nie dopuszczać do długotrwałych, stresujących sytuacji i znaleźć własny sposób na relaks. Pomocna może być także aktywność fizyczna oczywiście dostosowana do stanu kobiety oraz adekwatna do aktualnego trymestru ciąży.

Kiedy jednak zgaga już wystąpi, dzięki kilku, łatwym, domowym sposobom można neutralizować uczucie pieczenia. Niektóre ze wskazówek działają niemal natychmiastowo, a inne specyfiki, jak na przykład napary czy herbatki, należy stosować przez ustalony okres czasu. Należy dobrać sposób, który samej kobiecie będzie najbardziej odpowiadał i stanie się dla niej najmniej uporczywy, a do tego łatwy w przygotowaniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ