Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
07 Maj, 2019 - 08:34
Zdolność kredytowa - jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić?

Kamil Podsiadło

Przed pójściem do banku chcesz samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową? Zobacz, w jaki sposób można to zrobić.

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik wpływający na decyzję banku o przyznaniu kredytu. Innymi słowy to zdolność kredytobiorcy do terminowego regulowania zaciągniętych zobowiązań. Oceniana jest przez bank za każdym razem, kiedy staramy się o kredyt. Sprawdźmy, co banki biorą pod uwagę i w jaki sposób można samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Każdy bank stosuje inne kryteria o różnej wadze w procesie oceny zdolności kredytowej klienta. Można udać się do doświadczonego doradcy finansowego, który na podstawie podanych przez nas informacji, pomoże ocenić zdolność kredytową i doradzi placówki bankowe, w których warto ubiegać się o kredyt.

Istnieją jednak narzędzia, które pomagają samodzielnie, bez wychodzenia z domu, oszacować swoją zdolność kredytową, np. Analizator Kredytowy BIK. To jedyny kalkulator, który oblicza szanse na kredyt, uwzględniając historię kredytową. Warto zaznaczyć, że bank również sięgnie po te informacje, gdy będzie oceniać nasz wniosek kredytowy.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływa szereg czynników, jednak nie ma uniwersalnej formuły. Każdy bank stosuje swoją własną strategię i brak pozytywnej decyzji w banku X nie oznacza, że nie otrzymamy kredytu w banku Y.

Niemniej jednak wyróżnić można kilka czynników, które przy wyliczaniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę przez wszystkie banki.

Dochody i wydatki

Iloraz wydatków do dochodów to podstawowy czynnik, który pozwala bankowi określić, czy kredytobiorca będzie miał wolne środki na regulowanie comiesięcznych płatności ratalnych. Jeśli w danym momencie klient ledwo wiąże koniec z końcem (czyli dochody są na podobnym poziomie co wydatki), to na kredyt raczej nie ma co liczyć.

W kwestii dochodu, ważne jest także źródło jego otrzymywania i forma zatrudnienia. Kredytobiorcy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony u pracodawcy z kilkuletnim stażem na rynku będą bardziej wiarygodni dla banku niż freelancer pracujący na umowę o dzieło i co kilka miesięcy zmieniający pracodawcę.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny

Wiek oraz liczba osób na utrzymaniu

Wiek oraz liczba osób na utrzymaniu to czynniki istotne głównie w kontekście kredytu hipotecznego. Banki, szacując maksymalny okres kredytowania, biorą pod uwagę wiek kredytobiorcy i przykładowo 60-latek nie ma szans na uzyskanie 30-letniego kredytu.

Z kolei wielkość gospodarstwa domowego wpływa m.in. na szacowane przez bank miesięczne wydatki kredytobiorcy.

Historia kredytowa

Historia kredytowa klienta to kolejny istotny czynnik brany pod uwagę przez banki. Dobra historia kredytowa oznacza, że dotychczasowe zobowiązania kredytowe spłacaliśmy terminowo. Bank będzie więc nam ufał i będzie bardziej skłonny pożyczyć nam pieniądze.

Warto mieć na uwadze, że brak historii kredytowej wcale nie będzie stanowić atutu, a wręcz przeciwnie. Banki zdecydowanie przychylniejszym okiem patrzą na klientów, którzy mają doświadczenie w regulowaniu kredytowych zobowiązań finansowych.

Jeśli chcemy sprawdzić swoją historię kredytową zanim udamy się do banku, możemy pobrać Raport BIK na www.bik.pl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ