Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
20 Mar, 2017 - 17:34
Zawody przyszłości - jakie studia wybrać?

Zawody przyszłości – jakie studia wybrać?

Anna Wezgraj da Silva

Zawody przyszłości, czyli profesje najbardziej poszukiwane na rynku pracy i najlepiej opłacalne. Jakie studia wybrać, aby nie martwić się o pracę?

Coraz częściej można usłyszeć o dobrze płatnych i pożądanych przez pracodawców profesjach – są to tzw. zawody przyszłości. Jaki kierunek zawodowy obrać, aby zapewnić sobie ciekawe i dobrze płatne stanowisko pracy?

Zawody przyszłości – jaki kierunek studiów wybrać?

Każdy kto staje przed wyborem kierunku studiów musi dokonać niełatwej decyzji. Niektóre zawody nabierają coraz większego znaczenia (np. branża IT), inne z kolei odchodzą do lamusa (np. szewc).

Oto lista najbardziej pożądanych profesji, dzięki którym nie trzeba będzie się martwić o swoją przyszłość. Jaki zawód wybrać? 

6. Branża TSL (transport – spedycja –logistyka) coraz bardziej popularna

Wszędzie tam gdzie jest produkcja i sprzedaż, niezbędni są również logistycy. To jeden z zawodów coraz bardziej docenianych na rynku pracy. Zatrudnienia można szukać nie tylko w transporcie, ale również w budownictwie, energetyce, elektronice czy motoryzacji. A im węższa specjalizacja, tym lepsze zarobki.

Dowiedz się więcej: Starasz się o pracę na stanowisku magazyniera? Sprawdź, co musisz wiedzieć na jej temat! >>

Zawody przyszłości - logistyka, transport, spedycja

5. Internetowe zawody przyszłości, czyli e-commerce na topie

Powszechny dostęp do Internetu oraz wzrastające ukierunkowanie firm na działania online sprawia, że specjaliści z sektora komunikacji marketingowej są coraz bardziej rozchwytywani.

Zawody przyszłości, o których warto pomyśleć to m.in.: Social Media Manager, Specjalista ds. e-marketingu, Strategic Planner, Copywriter, Specjalista Video Marketingu, Specjalista E-mail Marketingu, Project Manager, Specjalista SEO.

Dowiedz się więcej: Szkolenia i kursy – sposób na rozwój osobisty i zawodowy >>

Zawody przyszłości - e-commerce

4. Specjaliści ze znajomością języków obcych

Ukończenie filologii nie musi być równoznaczne z wykonywaniem zawodu tłumacza. Specjaliści biegle władający językiem obcym bez problemu mogą znaleźć zatrudnienie w dobrze płatnych, międzynarodowych korporacjach. Wiąże się to z coraz większą ilością firm o zagranicznym kapitale, działających na rynku polskim.

Prawdziwym atutem jest biegła znajomość jeszcze jednego języka obcego, oprócz angielskiego. Na rynku pracy najbardziej rozchwytywane są osoby ze znajomością języka niemieckiego, hiszpańskiego lub francuskiego. Coraz częściej poszukiwani są również specjaliści ze znajomością języków skandynawskich lub tych bardziej niszowych, np. chińskiego czy arabskiego.

Zawody przyszłości - znajomość języków

3. Inżynierowie górą

Duże inwestycje planowane w Polsce na nadchodzące lata sprawiają, że zapotrzebowanie na inżynierów będzie wzrastać. Dynamiczny rozwój będzie przeżywać branża produkcyjna, dlatego też problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy nie będą mieć inżynierowie R&D (badań i rozwoju) oraz inżynierowie jakości. Na wagę złota będą również specjaliści w branży motoryzacyjnej i elektronicznej.

Zawody przyszłości - inżynierowie

2. Świat finansów – popyt na ekspertów wciąż wzrasta

Branża finansowa niezmiennie od kilku lat stanowi bardzo obiecującą przyszłość dla osób poszukujących spełnienia zawodowego. O pracę nie powinni się martwić specjaliści związani z takimi dziedzinami jak: bankowość, audyt, controlling, zarządzanie czy księgowość.

Za najbardziej prestiżowe zawody można uznać: Specjalistę od Oceny Ryzyka, Analityka Finansowego, Kontrolera Finansowego czy Samodzielnego Księgowego.

Dowiedz się więcej: TOP 13: Najlepiej płatne zawody w Polsce >>

Zawody przyszłości - finanse

1. Specjaliści IT – numer jeden na rynku pracy

Niezmiennie od kilku lat branża IT okazuje się być dominującą na rynku pracy. Programiści JAVA, PHP, aplikacji mobilnych na platformy iOS, Android, Windows Phone oraz analitycy baz danych bez wątpienia mogą liczyć na szeroki wybór ofert pracy i świetne wynagrodzenie. Równie mocno poszukiwani będą eksperci w obszarze bezpieczeństwa IT.

Dowiedz się więcej: Tester oprogramowania – czym się zajmuje i jak nim zostać? >>

Zawody przyszłości - informatyka

Dynamiczny rynek pracy wymaga od kandydatów sporej elastyczności, profesjonalizmu, a nierzadko także gotowości do przekwalifikowania się. Na największe zarobki i realizację zawodową bez wątpienia mogą liczyć eksperci w danej dziedzinie, dla których praca jest również pasją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ