Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
30 Wrz, 2018 - 00:00
Zawód programista: jak nim zostać?

Zawód programista: jak nim zostać?

Grzegorz Bryszewski

Programista to jeden z najbardziej atrakcyjnych i dobrze nagradzanych zawodów w Polsce. Dowiedz się, jak nim zostać, a także czy programowanie to zajęcie dla każdego!

Liczby są bardzo obiecujące dla osób, które chciałyby nauczyć się programować. Według danych GUS od 2009 roku wynagrodzenie pracowników branży IT rośnie z roku na rok, a programista może liczyć na wynagrodzenie będące trzykrotnością średniego wynagrodzenia przeciętnego Polaka (raport No Fluff Jobs, 2018 rok). Część osób planuje zdobyć ten zawód także dlatego, że zazwyczaj nie wymaga to specjalistycznych studiów. Wielu ekspertów podkreśla także, że programować można się nauczyć w prawie każdym wieku, a do nauki kodowania nie zawsze konieczna jest perfekcyjna znajomości matematyki.

Co więc zrobić, żeby móc o sobie mówić dumnie „programista”? W naszym poradniku podpowiadamy jak zostać programistą i zdobyć pracę w IT, wspominamy również o sposobach znalezienia dobrej szkoły programowania. Materiał przeznaczony jest dla osób, które chciałyby zmienić branżę i posiadają już wykształcenie i doświadczenie w pracy o innym charakterze. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega praca programisty?

Programista (inne nazwy to koder, developer) zajmuje się tworzeniem programów komputerów za pomocą języków programowania. Wszystkich języków programowania jest już około półtora tysiąca i wciąż powstają nowe – w tej branży nieustanna nauka jest więc niezbędna.

Jeden z ważniejszych podziałów rodzajów programistów skupia się na tym, czym taki koder się zajmuje. Z tego względu wyróżnia się następujące specjalizacje w tym zawodzie:

  • programista baz danych – projektuje i zarządza zbiorami danych,
  • programista aplikacyjny – tworzy oprogramowanie o różnym zastosowaniu, między innymi edytory tekstów, programy graficzne,
  • programista narzędziowy – opracowuje programy systemowe (np. systemy operacyjne) i specjalne (np. sterujące procesami produkcyjnymi),
  • programista aplikacji internetowych – tworzy, utrzymuje i rozbudowuje serwisy internetowe,
  • programista systemów łączności komputerowej – pisze programy wykorzystywane w transmisji danych,
  • tester oprogramowania – sprawdza jego poprawność,
  • menadżer projektów – zarządza tworzeniem całego programu na każdym etapie jego powstawania,
  • projektant aplikacji – na podstawie danych zebranych od klienta przygotowuje algorytm aplikacji i systematyzuje dostęp do danych,
  • analityk aplikacji – odpowiada za kontakty z klientem, analizuje i przedstawia jego potrzeby zespołowi.

Ze względu na dużą liczbę specjalizacji trudno określić dokładnie, ile zarabia programista. Najniższe pensje zaczynają się bowiem od 3-4 tys. złotych, natomiast wysokiej klasy specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: Średnia krajowa w Polsce – ile wynoszą zarobki brutto, netto i na godzinę?

Jak zostać programistą – samodzielnie, czy w szkole?

Wiele osób marzących o zawodzie programisty zadaje sobie pytanie, czy da się nauczyć samodzielnie programować na podstawie materiałów z internetu? Wielu doświadczonych programistów odpowie twierdząco na to pytanie, doda także, że wymaga to wyjątkowego zapału do pracy, dużo wolnego czasu i niemal nieustannego pisania kodu.

Samodzielna nauka programowania

Zaletą samodzielnej nauki jest możliwość dopasowania jej do życia zawodowego i rodzinnego. Materiały do nauki dosyć łatwo znaleźć w internecie, w sieci działa też kilka popularnych serwisów, gdzie można liczyć na konkretne i rzeczowe podpowiedzi doświadczonych programistów. Ważną zaletą samodzielnej nauki będą też jej niewielkie koszty, jako wadę należy wskazać konieczność wyszukiwania wartościowych materiałów do nauki i posiadanie przez ucznia wysokiej motywacji do nauki.

Szkoła programowania

Alternatywą do samodzielnej nauki na pewno będzie dobra szkoła programowania. Zaletami skorzystania z nauki stacjonarnej jest możliwość pracy w grupie i bezpośredni kontakt z nauczycielem (mentorem), który na bieżąco może doradzać i oceniać efekty nauki. Wiele szkół prowadzi także system nauki w ramach e-learningu, gdzie szkolenie realizowane jest przez internet. To rozwiązanie szczególnie polecane jest dla osób, które mieszkają z dala od dużych miast.

Bootcamp

Alternatywą dla szkoły programowania może być bootcamp, czyli intensywne szkolenie nastawione na praktykę, często porównywane do szkoły zawodowej. W tym przypadku ogromny nacisk stawiany jest na intensywność zajęć i naukę konkretnych i przydatnych w zawodzie umiejętności. Według założeń absolwent bootcampu powinien od razu znaleźć pracę jako początkujący programista.

Wspomniana forma nauki, choć często prowadzona jest zdalnie przez Internet, różni się od samodzielnej pracy w domu pod wieloma względami. Przede wszystkim kursant ma zapewnioną opiekę ze strony nauczyciela, wsparcie ze strony innych kursantów, a także pomoc szkoły w znalezieniu zatrudnienia.

Przyszły programista, który chciałby nauczyć się zawodu w szkołach typu bootcamp, musi się jednak liczyć z wysokimi kosztami takiej formy nauki. Wybrane kursy mogą kosztować nawet 20 tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: Szkolenia i kursy – sposób na rozwój osobisty i zawodowy

Jaką szkołę programowania wybrać?

Wybierając szkołę programowania, warto zwrócić uwagę na wiele aspektów, głównie pod kątem jakości nauczania, która ma potem największy wpływ na szanse zdobycia pracy w zawodzie.

Jakość nauki

Nauczycielem (mentorem) powinien być praktyk, najlepiej pracujący w zawodzie programista, z doświadczeniem korporacyjnym i startupowym. Osoba taka potrafi skutecznie i atrakcyjnie przekazywać wiedzę. Do późniejszej pracy w zawodzie najlepiej sprawdzi się szkoła oferująca naukę opartą na zajęciach praktycznych.

Liczba osób w grupach

Oczywiście najlepsza sytuacja to taka, w której grupa będzie niewielka, a nauczyciel będzie w stanie poświęcić wielu uwagi każdemu uczniowi. W uproszczeniu można przyjąć, że w szkołach programowania grupy są kilkunastoosobowe. Z kolei bootcampy chwalą się, że jeden mentor przypada na maksymalnie 5 uczniów. Ciekawym rozwiązaniem jest również praca w grupach z możliwością samodzielnej konsultacji z nauczycielem.

Nauka języka angielskiego

Im więcej języka angielskiego, tym lepiej. Na rynku działają także placówki, które prowadzą system nauczania w tym języku, to rozwiązanie szczególnie polecane dla osób, które chcą w kraju nauczyć się programować i znaleźć pracę za granicą.

Pomoc w znalezieniu zatrudnienia

Dobra szkoła powinna prowadzić szkolenia związane ze znalezieniem zatrudnienia, pomóc w napisaniu dobrego dokumentu aplikacyjnego i podpowiedzieć pytania, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Wielu programistów i ekspertów krytycznie ocenia natomiast zapewniania o „gwarancji znalezienia zatrudnienia”, według takich opinii jest to raczej czysto marketingowy zwrot.

Wydarzenia dodatkowe

O jakości nauki mogą też świadczyć dodatkowe wydarzenia organizowane przez szkołę np. spotkania z potencjalnymi pracodawcami albo organizacjami, konferencje branżowe np. InfoShare w Gdańsku itp.

Dowiedz się więcej: Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Pożyczka na naukę programowania – czy to dobry pomysł?

Wizja zdobycia wyjątkowo dobrze płatnego zawodu i artykuły prasowe, które podkreślają, że pracodawcy dosłownie walczą o zatrudnienie niemal każdego obiecującego programisty sprawiają, że szkoły programowania są wyjątkowo oblegane. Cześć przyszłych i potencjalnych programistów decyduje się nawet na finansowanie swojej nauki w ramach kredytu. Wielu doświadczonych programistów krytykuje jednak taki pomysł i podkreśla, że sami by się nie zdecydowali na tak ryzykowne rozwiązanie.

Nauka w szkołach programowania bywa wyjątkowo kosztowna, może też trwać kilka długich lat, a na jej początku żaden uczeń nie może być pewny, że sprawdzi się w tym zawodzie.

W wersji pesymistycznej taki kandydat zrezygnuje więc z nauki i będzie miał do spłacenia pokaźny kredyt. Programiści podpowiadają więc, że rozsądny sposób nauki polegać powinien więc na próbie połączenia pracy z nauką albo finansowaniu szkoły (bootcampu) z odłożonych pieniędzy.

Warto także sprawdzić, czy mamy umiejętności i predyspozycje do pracy w charakterze programisty. Wybrane szkoły lub organizacje branżowe oferuje darmowe kursy, które to sprawdzają.

Programista – zawód marzeń, ale nie dla każdego!

W entuzjastycznych artykułach opisujących jak zostać programistą, a także w materiałach szkół programowania zwykle próżno szukać informacji o ewentualnych zagrożeniach związanych z wyborem takiej ścieżki kariery. Zanim zdecydujemy się na zmianę zawodu i inwestycję w drogą szkołę programowania, warto ją dobrze przemyśleć. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty pracy programisty, o których warto pamiętać.

Branża IT się zmienia

Ogromne zapotrzebowanie na pracowników branży IT to sytuacja, która może potrwać tylko kilka albo kilkanaście lat. Eksperci ostrzegają, że rynek się może nasycić, a zatrudnienie znajdą tylko osoby o wyjątkowo wysokich umiejętnościach. Zmienia się także zapotrzebowanie na konkretne języki programowania – programista java dzisiaj ma duże szanse na znalezienie zajęcia, ale już za kilka lat poszukiwani mogą być zupełnie inni specjaliści.

Dowiedz się więcej: Tester oprogramowania – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Ważne są także „kompetencje miękkie”

Stereotypowa wizja programisty jako milczącego samotnika, który nie potrafi się dobrze komunikować i nie radzi sobie z życiem po odejściu od komputera, już dawno nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ceniony programista musi umieć pracować w grupie, jasno komunikować i raportować swoje działania i idealnie dopasować się do kultury korporacyjnej. Osoby nieposiadające takich kompetencji mogą mieć problem albo ze znalezieniem pracy, albo potem z rozwijaniem swojej kariery na wyższych stanowiskach.

Dowiedz się więcej: Rozmowa kwalifikacyjna programisty – TOP 5 najważniejszych pytań i zadań

Ta praca bywa monotonna!

Dobrze płatna praca w IT nie zawsze jest jednoznaczna z wykonywaniem fascynujących i rozwijających zadań. Doświadczeni programiści podkreślają bowiem, że ich praca bywa monotonna i nużąca, wymaga także nieustannej nauki.

Programista to dzisiaj zawód bardzo perspektywiczny, który daje szanse na wysokie zarobki i wiele możliwości zawodowych. Na osoby posiadające umiejętności programowania czekają zarówno etaty w renomowanych firmach z branży IT, jak również praca zdalna.

Aby mieć szansę na dobrą pracę w zawodzie programisty, należy mieć jednak wysokie kwalifikacje, których zdobycie wymaga zainwestowania mnóstwa czasu, a nierzadko także pieniędzy w naukę programowania. Niestety samo ukończenie kursu programowania bywa niewystarczające do zrobienia kariery programisty – w tym zawodzie liczą się konkretne umiejętności, a także specyficzne predyspozycje do wykonywania zawodu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ