ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
14 Paź, 2015 - 07:00

Zawód nauczyciel: wady i zalety

ARTYKUŁ PARTNERA

Nauczyciel – czy wiesz, jak w praktyce wygląda ten zawód? Dowiedz się, jakie ma zalety i wady zawód nauczyciela, zanim zdecydujesz się nim zostać!

W powszechnej opinii zawód nauczyciela jest trudny i wymagający, a także słabo opłacany. Z drugiej strony nauczyciel, jak mało kto, cieszy się tak dużym szacunkiem społecznym i może korzystać z wielu przywilejów zawodowych. Czy warto zostać nauczycielem i czy jest to zawód dla każdego?

Karta Nauczyciela

Zawód nauczyciela regulowany jest przez Kartę Nauczyciela. Jest to akt prawny dotyczący szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego oraz ponadgimnazjalnego.

Nauczyciel akademicki natomiast znajdzie informacje i zbiór reguł w ustawie Prawa o szkolnictwie wyższym.

Zalety, czyli dlaczego warto zostać nauczycielem?

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to z całą pewnością satysfakcja z wykonywanej pracy. Wierzymy, że prawdziwy nauczyciel to osoba z powołaniem, kochająca dzieci i młodzież, czerpiąca radość z kontaktu z nią. Jest to na pewno zawód specyficzny, którego zakres nie ogranicza się do przepracowanych godzin na biurkiem, ale skupia się stricte na kontakcie z młodzieżą, rozwijaniu talentów oraz kwestiach wychowawczych.

Nauczyciel wyróżnia się na tle innych zawodów, ponieważ ma prawo do wielu dni wolnych: wakacje letnie, ferie świąteczne, wakacje zimowe, to tylko niektóre z przysługujących przywilejów. Któż z nas nie chciałby zaplanować urlopu z rodziną bez zastanawiania się, kiedy szef udzieli nam zgody na wakacje? Nauczyciele nie mają tego problemu i mogą cieszyć się pełnią lata w 100%.

Dowiedz się więcej: Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela 

Ile pracuje nauczyciel?

Według badań, jakie przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych, średni czas pracy nauczyciela to 46 godzin 40 minut. W liczbie tej 19 godzin stanowią zajęcia lekcyjne.

W zależności od nauczanego przedmiotu, nauczyciel ma możliwość dorabiania po godzinach. Wiele osób daje korepetycje, prowadzi szkolenia i daje wykłady. Dość elastyczny grafik z pewnością w tym pomaga.

Dowiedz się więcej: Urlop zdrowotny dla nauczycieli – co należy wiedzieć? 

Co z rozwojem osobistym?

Warto wspomnieć, że od 2000 roku we wszystkich szkołach publicznych nauczyciel podlegaj systemowi awansu zawodowego.

Poznajmy tytuły, które zdobywa się, pnąc się po jego szczeblach:

  • nauczyciel stażysta – posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywanej pracy, ale nie posiada jeszcze innego stopnia awansu,
  • nauczyciel kontraktowy – zdobył zgodę administracyjną do tego tytułu i jest zatrudniony w systemie oświaty,
  • nauczyciel mianowany  –  nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu dwóch lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego,
  • nauczyciel dyplomowany  – nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Dowiedz się więcej: Studia pedagogiczne a zatrudnienie. Co robić po pedagogice? 

Zaletą pracy nauczyciela jest na pewno finansowanie ze szkoły różnych form dokształcania. Studia podyplomowe dla nauczycieli oraz szkolenia są bardzo popularne wśród tej grupy zawodowej, ponieważ zapewniają większą elastyczność na trudnym rynku pracy.

Osoby wykonujące ten zawód są w stanie uczestniczyć w wielu ciekawych eventach i imprezach, w których biorą udział często uczniowie, a także organizować przeróżne wycieczki.

Dowiedz się więcej: Szkolenia dla nauczycieli – gdzie i jak szukać darmowych kursów 

Wady bycia nauczycielem

Będąc zupełnie obiektywnymi, zacząć należy od kwestii finansowych. Nie oszukujmy się: nauczyciele zarabiają mało. Zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę odpowiedzialność tego zawodu.

placeholder-1x1

Artykuł 9 ustawy budżetowej na rok 2014 (Dz. U. poz. 162) mówi nami, że kwota bazowa dla nauczycieli nie wzrosła w stosunku do kwoty bazowej obowiązującej od dnia 1 września 2013 r. i wynosi 2 717,59 zł.

Ogromną wadą jest również biurokracja. Nauczyciele muszą przygotować się do wypełniania dziesiątek dokumentów, raportów oraz sprawozdań. Nie zapominajmy także o obowiązku oceniania klasówek, sprawdzania testów i wprowadzaniu ocen do systemów. Zawód ten często wiąże się z przynoszeniem pracy do domu.

Niedocenienie oraz lekceważenie to z całą pewnością wada zawodu nauczyciela. Zależy to jednak oczywiście od szkoły i poziomu jej uczniów. Problemy wychowawcze i konflikty z roszczeniowymi rodzicami, broniącymi swoich pociech wbrew wszystkiemu to coraz częstsza sytuacja.

Nauczyciel to zawód wymagający dużej odporności na stres – nie bez przyczyny to właśnie ta grupa zawodowa ma przyznany specjalny przywilej w postaci urlopu dla poratowania zdrowia.

Nie każdy nadaje się na nauczyciela i warto zdać sobie z tego sprawę jeszcze zanim podejmie się decyzję o studiach pedagogicznych. Jeżeli jednak czujemy, że podołamy zadaniu i będziemy czerpać radość i satysfakcję z kontaktu z młodzieżą, jest to na pewno opcja, którą warto wiąć pod uwagę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ