Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
08 Kwi, 2019 - 00:00

Zatwardzenie u noworodka – co robić, gdy niemowlę nie robi kupy?

Elzbieta Tchorowska

Zatwardzenie u noworodka to dość częsta dolegliwość, która wywołuje zmartwienie u rodziców. Kiedy możemy mówić o zatwardzeniu i jak sobie z nim radzić?

Wszelkie dolegliwości i choroby u dzieci są dla rodziców powodem do zmartwień. Tak jest również w przypadku, kiedy pojawia się zatwardzenie u noworodka. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego niemowlę nie robi kupy i jak sobie z nimi radzić? Poznaj domowe sposoby na zatwardzenie u Twojego malucha!

Zatwardzenie – co to jest?

Z zatwardzeniem (zaparciem) mamy do czynienia wtedy, gdy:

 • treść jelitowa długo zalega w okolicy przewodu pokarmowego (zazwyczaj w jelicie grubym),
 • mamy problemy z wydaleniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego (odbytnicy).

W wyniku przedłużonego zalegania w jelicie grubym treść jelitowa nadmiernie się zagęszcza poprzez wchłanianie wody, a stolec zmniejsza swoją objętość, stając się twardy i bardziej zbity. Osoby zdrowe oddają 1-2 stolce na dzień, czasami co drugi dzień.

Zatwardzenie u noworodka

Zatwardzenie u noworodka jest dosyć częstym problemem. Sposób powstawania zatwardzenia u dziecka jest taki sam, jak u osoby dorosłej, jednak u dzieci problem ten wiąże się z predyspozycją wiekową. Niedojrzałość układu pokarmowego ma tutaj duży wpływ – jelita noworodka zasiedlają się z czasem bakteriami, które wspierają prawidłowe procesy trawienne.

Częstotliwość wypróżnień u takiego malca jest zatem w dużej mierze kwestią indywidualną. Wydalanie kału może odbywać się po każdym posiłku lub tylko raz na tydzień. Ważna jest tutaj obserwacja naszego dziecka. Jeśli rzadszym wypróżnieniom towarzyszą inne objawy, takie jak płacz, zmniejszony apetyt czy twardy i wzdęty brzuszek, warto skonsultować się z lekarzem.

Nie należy się jednak martwić, jeśli dziecko regularnie oddaje mocz i prawidłowo przybiera na wadze, a wypróżnienia nie mają żadnych dodatkowych objawów. Brak kupy przez kilka dni wcale nie oznacza zatwardzenia u noworodka, a całkowite strawienie podanego mu posiłku w postaci mleka.

Dowiedz się więcej: Biegunka u niemowlaka – przyczyny i sposoby na rozwolnienie u niemowlaka

Przyczyny zatwardzenia u noworodka

Przyczyną zatwardzenia u noworodka może być sposób karmienia malca. Mleko mamy ma zbilansowaną zawartość tłuszczu i białka, dzięki czemu stolce dzieci karmionych piersią pojawiają się częściej i są zazwyczaj miękkie.

Kiedy karmimy je mlekiem modyfikowanym, istnieje ryzyko, że jeden z jego składników będzie przyczyniał się do zaparć.

Rzadkie karmienia, a także nieprzygotowany przewód pokarmowy do wydalania resztek pokarmu, także mogą skutkować zaparciami. Rozszerzanie diety niemowlaka również może spowodować pojawienie się zatwardzenia, szczególnie kiedy wśród pokarmów stałych królują pokarmy ubogie w błonnik.

Zaparcia u noworodka mogą również wynikać z odwodnienia organizmu. Kiedy niemowlę nie robi kupy, winna temu może być zaburzona flora jelitowa, np. w wyniku przebytej antybiotykoterapii.

Niekiedy za zatwardzenie u noworodka odpowiadają takie choroby jak na przykład:

 • zaburzenia metaboliczne,
 • niedoczynność tarczycy,
 • alergie pokarmowe.

Bardzo rzadko zdarza się, że za zatwardzenia odpowiada choroba Hirschsprunga, którą diagnozuje się zazwyczaj w pierwszych dniach życia dziecka.

Za zaparcia mogą również odpowiadać wady rozwojowe w okolicy odbytu, takie jak np. zwężenie czy uchyłek odbytu.

Dowiedz się więcej: Skaza białkowa u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie

Zatwardzenie u noworodka to częsta dolegliwość, którą zwykle nie trzeba się martwić

źródło zdjęcia: Getty ImagesMladen Zivkovic

Kiedy należy się martwić?

Jeśli ilość wypróżnień jest mniejsza niż 2 razy na tydzień, oddawanie stolca jest bolesne lub jest on twardy, należy udać się do lekarza. Z uwagi na to, że kwestia ilości oddawanych stolców przez noworodka jest kwestią indywidualną, należy przede wszystkim bacznie obserwować malca.

Musimy bezwzględnie udać się do specjalisty, jeśli zatwardzeniu towarzyszą:

 • wymioty,
 • spadek apetytu,
 • gorączka,
 • wolne tempo przybierania na wadze lub utrata wagi.

Sposoby na zatwardzenie

Sposobów na poradzenie sobie z zatwardzeniem u noworodka jest wiele. Sięgajmy najpierw po sposoby domowe, a farmakologiczną interwencję stosujmy tylko, kiedy zaleci ją lekarz. Niemniej, warto wiedzieć, że prewencyjne metody mogą nam pomóc uniknąć pojawienia się tego problemu u naszego malucha.

Jak uniknąć zatwardzenia u noworodka?

Podejmując konkretne kroki, możemy uniknąć zatwardzenia u noworodka. Jeśli karmimy dziecko piersią, musimy starać się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, nawet na kilka minut. Pierwsze krople mleka mamy są bardziej wodniste i łatwostrawne.

Jeśli natomiast karmimy swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, należy rozważyć, w porozumieniu z pediatrą, podanie dziecku probiotyków. Usprawnią one pracę jelit, dzięki czemu problem zaparć może zniknąć.

Gdy nasz maluch zaczyna jeść stałe pokarmy, zadbajmy o jakość posiłków – właściwa dieta przy zaparciach to podstawa!

 1. Pamiętajmy o odpowiedniej ilości wody. Pierwsze produkty zbożowe czy przeciery mogą sprawić, że w organizmie naszego malca będzie brakowało wody. Dlatego tak ważna jest troska o podawanie odpowiedniej ilości płynów. Oprócz wody możemy podawać również rozcieńczone soki: jabłkowy, śliwkowy czy gruszkowy.
 2. Unikajmy podawania produktów zapierających np. bananów, gotowanej marchewki czy ryżu. Zwłaszcza w czasie, kiedy nasz malec miewa problemy z zaparciami.
 3. Starajmy podawać się jak najwięcej owoców (np. suszone śliwki ze słoiczka) oraz warzyw (np. gotowane brokuły czy dynię).
 4. Włączajmy w dietę dziecka bogate w błonnik kaszki czy pieczywo wieloziarniste.

Nie możemy również zapomnieć o tym, by zadbać o większą dawkę ruchu naszego malca. Dzięki trenowaniu przewrotek na brzuszek na macie edukacyjnej, turlaniu czy porządnemu łaskotaniu, nie tylko miło spędzimy czas, ale też poprawimy pracę jelit naszego dziecka.

Domowe sposoby na zatwardzenie

Zanim sięgniemy po farmakologiczne środki na zatwardzenie u niemowląt, warto skorzystać z domowych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

 1. Dodawajmy do posiłku łyżkę oliwy z oliwek.
 2. Podawajmy domowy kompot z suszonych śliwek, które dzięki zawartości sorbitolu działają łagodnie przeczyszczająco. Aby przygotować kompot, weźmy 250 g suszonych śliwek – wypłuczmy je i zalejmy na 2-3 godziny dwoma szklankami wody. Następnie należy dodać 3 łyżeczki cukru i gotować, aż śliwki będą miękkie. Kompot możemy podawać dzieciom od 6.miesiąca życia 1-2 razy dziennie (najlepiej na czczo) po kilka łyżeczek.
 3. Na kolację zaserwujmy jogurt naturalny oraz ciepły napar z rumianku.
 4. Wprowadźmy do menu naszego malca tarte surowe jabłko.
 5. Zaserwujmy przecier z jagód, które zawierają sporą dawkę błonnika. Przecier przygotujemy z garści surowych lub mrożonych jagód. Najpierw należy dokładnie umyć owoce pod bieżącą wodą, a następnie sparzyć je wrzątkiem. Potem wystarczy je przetrzeć przez sitko lub zmiksować blenderem na gładką papkę. Taki przecier możemy podawać dziecku, które skończyło 6.miesiąc życia. Można połączyć go również z jogurtem naturalnym.

Dowiedz się więcej: Krzesełko do karmienia – jak wybrać najlepsze?

Zatwardzenie u noworodka - u starszych dzieci rozwiązaniem problemu jest właściwa dieta

źródło zdjęcia: Getty Images / tatyana_tomsickova

Kiedy konieczne są leki?

Kiedy pomimo zastosowania domowych sposobów problem zaparć nadal będzie dokuczał naszemu dziecku, należy sięgnąć po środki farmakologiczne.

Czopki glicerynowe są jednym z najczęstszych sposobów ułatwiających wypróżnianie się dziecka. W aptece bez recepty kupimy np. Normalac, który reguluje wypróżnienia poprzez wzrost zawartości wody w stolcu. Substancją czynną jest laktuloza (Lactulosum). Do częstych działań niepożądanych zaliczamy nadmierne oddawanie gazów, biegunkę czy bóle brzuszka.

Zatwardzenie u noworodka jest dość częstą przypadłością. Zbyt rzadkie oddawanie stolca lub towarzyszące temu niepokojące objawy wymagają naszej interwencji. Odpowiednia dieta przy zaparciach oraz zapewnienie ruchu naszemu dziecku może mu znacząco pomóc. Niemniej, w wielu przypadkach musimy skonsultować się ze specjalistą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ