Martyna Markiel
Martyna Markiel
12 Mar, 2017 - 08:21

Zasłony w salonie – jak dobrać odpowiednie dekoracje okien

Martyna Markiel

Myśląc o „idealnym domu” zazwyczaj wyobrażamy sobie wszystko po kolei, począwszy od koloru, stylu, wystroju i wyposażenia. Często jednak zapominamy o niektórych drobnych detalach, które ostatecznie robią największą różnicę – są to między innymi dekoracje okien.

Dekoracje okien i zasłony często bywają przez nas ignorowane. Zazwyczaj decydujemy się na proste żaluzje, rolety czy też klasyczne firanki. Nie zdajemy sobie sprawy, że odpowiednio dobrane w salonie zasłony mogą zdziałać cuda.

Do rozważenia mamy kwestię koloru, materiału, długości i podszewek, wybór pomiędzy zasłonami robionymi na zamówienie lub tymi, które znajdziemy gotowe na półce w sklepie. Przy tak wielu możliwościach możemy się poczuć zagubieni, prawda? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednie zasłony w salonie.

1. Charakterystyka pomieszczenia

Popełniany przez wielu z nas błąd. Decydujemy się jeden rodzaj zasłon, a następnie umieszczamy je w każdym pokoju, bez względu na to, czy pasują do wystroju pomieszczenia czy nie.

Zasłony powinny stanowić naturalne przedłużenie pokoju. Nie zapominajmy zatem, że każde wnętrze naszego domu może mieć różne zasłony. Wybierzmy inny styl i rodzaj zasłon w salonie, inny w pokoju dziecięcym.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon – poznaj najlepsze pomysły >>

 

2. Kolor i kontrast

Oczywiście, „przedłużenie pokoju” nie oznacza, że zasłony mają mieć dokładnie ten sam kolor, co ściany danego pomieszczenia. Aby nadać inny i niepowtarzalny klimat, wybierzmy zasłony w odcieniu, który różni się od kolorów danego pokoju. Zasada ta sprawdzi się w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy nasz salon ma styl eklektyczny, romantyczny, vintage, pop art, czy może nowoczesny.

Innym rozwiązaniem będzie zakupienie zasłon o ton jaśniejszych lub ciemniejszych niż kolorystyka pomieszczenia. To naprawdę świetny wybór, jeśli zależy nam na zachowaniu spokoju i neutralnych barw.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać kolor ścian w salonie >>

 

3. Szanuj swoją prywatność

Wybierając zasłony nie skupiajmy się tylko i wyłącznie na ich formie oraz wyglądzie. W rzeczywistości zasłony powinny przecież zasłaniać! Gładkie i przezroczyste zasłony są wciąż najczęściej i najchętniej wybierane przez Polaków. Owszem, chociaż mają wiele zalet, nie sprawdzą się najlepiej w takich pomieszczeniach jak łazienka czy sypialnia.

Zadbajmy o swoją prywatność i wybierzmy takie dekoracje okien, które dadzą nam odrobinę prywatności i choć trochę zasłonią przed wścibskim okiem sąsiada. Jeśli salon jest równocześnie naszą sypialnią czy pracownią, warto wybrać cięższe i grubsze materiały.

Dowiedz się więcej: Praktyczne dekoracje okien – rolety i żaluzje >>

 

4. Wzory i faktury

Szukasz sposobu na metamorfozę salonu? Warto postawić na dekoracje okien, które dodadzą pomieszczeniu elegancji, nowoczesności bądź też odrobiny romantyzmu. Zasłony są łatwym sposobem na wprowadzenie nowej aksamitnej tekstury lub zabawnego geometrycznego wzoru w pokoju, bez wykonywania większych remontów.

Moda na odważne nadruki, motywy retro i kwiaty wciąż powraca. Być może to właśnie zasłony będą najprostszym sposobem na odświeżenie pomieszczenia i nadanie mu stylu?

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>

 

5. Powieś je podkreślając ich piękno

Istnieje wiele metod i sposobów wieszania zasłon. Przede wszystkim nie wieszajmy zasłon tuż przy oknie. Karnisz należy zawsze umieścić przynajmniej 25-30 cm nad oknem albo nawet przy samym suficie. Zasłony możemy założyć jednostronnie, a więc spuszczając je z góry, marszcząc i związując po jednej stronie okna tworząc interesującą asymetryczną ozdobę.

Tkaniny można także zawiesić bezpośrednio na karniszu, oplatając zasłonę przez drążek. Coraz częściej karnisz zastępowany jest również stalową linką rozciągniętą wzdłuż okna. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku zwiewnych i delikatnych tkanin. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszej fantazji i pomysłowości.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – modne karnisze >>

 

Zasłony mają ogromne możliwości aranżacyjne. Poświęcenie chwili na wybór odpowiednich zasłon w salonie może okazać się znacznie bardziej opłacalne niż myślisz. Zasłony to dekoracje okien, właściwie dobrane zmienią nasz dom i mieszkanie nie do poznania!

ZOBACZ RÓWNIEŻ