ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
16 Sty, 2018 - 01:00

6 zasad, o których każdy pożyczkobiorca powinien pamiętać

ARTYKUŁ PARTNERA

Jak bezboleśnie spłacić dług, czyli o czym każdy pożyczkobiorca musi wiedzieć. Dowiedz się, jak postępować, by szybko spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe.

Nagły kryzys finansowy może doprowadzić do sytuacji, w której zdecydujesz się na wzięcie pożyczki. Powinien to być jednak dobrze przemyślany krok, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy. Jako pożyczkobiorca z pewnością jednak będziesz się nieco denerwować zaistniałą sytuacją. Podpowiadamy co robić, aby zmniejszyć stres związany z zaciągniętym zobowiązaniem finansowym.

6 złotych zasad, które pożyczkobiorca musi znać

1. Zwróć uwagę na wszystkie koszty pożyczki

Pamiętaj, by przed zaciągnięciem jakiejkolwiek pożyczki, ocenić swoją sytuację finansową, a także dogłębnie przemyśleć, z której firmy pożyczkowej skorzystać. Zwróć uwagę nie tylko na wysokość miesięcznych rat, ale także na inne kluczowe kwestie, takie jak: całkowity koszt pożyczki, oprocentowanie czy dodatkowe opłaty.

Wszystkie dane o zaciąganej pożyczce powinny być przedstawione w sposób jasny i klarowny. Sprawdź np. taktofinanse.pl, gdzie koszty pożyczki są ukazane w sposób zrozumiały i łatwo czytelny.

Pamiętaj! Brak kluczowych informacji podczas zaciągania pożyczki, powinien wzbudzić Twoją czujność.

2. Zawsze czytaj umowy

Umowa pożyczki to bardzo ważny dokument, który określa wiele istotnych szczegółów. Znajdziesz tam m.in. harmonogram spłat oraz wysokość poszczególnych rat. Warto skrupulatnie przeczytać umowę (nawet kilka razy), aby swoje zobowiązanie spłacać terminowo. Nie ma tutaj miejsca na spontaniczność i granie na zwłokę. Każdą ratę należy spłacać na czas, aby uniknąć nieprzyjemności, np. w postaci negatywnego wpisu w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Warto wiedzieć! Jeśli otrzymasz jakikolwiek list od firmy pożyczkowej – przeczytaj go niezwłocznie i sprawdź, czy nie nastąpiły żadne zmiany dotyczące wysokości raty bądź terminów spłaty zobowiązania finansowego. Zwróć także uwagę na szczegóły, które zostały zapisane drobnym druczkiem. Czy oby na pewno nic się nie zmieniło w stosunku do pierwotnych ustaleń? Nie czekaj, sprawdź!

Dowiedz się więcej: Zanim podpiszesz umowę pożyczki… Sprawdź drobny druczek! >>

3. Bazuj na przypomnieniach

Zaplanuj sobie tzw. „przypominajki” dotyczące spłaty comiesięcznej raty – nawet, jeśli jesteś osobą wyjątkowo zorganizowaną. Możesz to zrobić za pomocą alarmu ustawianego na smartfonie bądź poprzez przyklejanie karteczek na lodówce, robienie notatek w kalendarzu czy stworzenie przypomnień w aplikacji na tablecie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z kilku rodzajów przypomnień na raz. W ten sposób na pewno nie zapomnisz o terminowej spłacie raty.

4. Każdą ratę spłacaj jak najszybciej

Im szybciej spłacisz daną ratę miesięczną, tym spokojniejszy będziesz w kolejnych dniach. Z tego powodu najlepszym momentem na dokonanie płatności będzie dzień Twojej wypłaty. Dzięki temu „pozbędziesz się problemu” od razu, a nie w ostatnim momencie, kiedy to akurat wypada termin spłaty. Nie czekaj do ostatniej chwili ze spłatą raty – będziesz spać spokojniej.

Dodatkowo, możesz ustawić zlecenie stałe przelewu na swoim koncie bankowym. Dzięki temu rata pożyczki będzie przelewana regularnie na konto firmy pożyczkowej, a Ty zaoszczędzisz sobie i czasu, i stresu. Jest to szczególnie dobry pomysł dla osób, które są bardzo roztargnione i zabiegane, i mimo przypomnień mogą zapomnieć o swoim comiesięcznym zobowiązaniu.

5. Kontroluj budżet domowy

Jako pożyczkobiorca musisz zwrócić szczególną uwagę na comiesięczne wydatki – w końcu Twój dochód będzie pomniejszany o ratę pożyczki. W tym okresie warto więc dokładnie przyglądać się swoim finansom domowym i kontrolować je na każdym kroku.

Co więcej, prowadzenie budżetu domowego to świetny sposób na zwiększenie swojej świadomości finansowej, nie tylko na czas spłaty pożyczki.

6. Bądź w kontakcie z pożyczkodawcą

Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie będziesz w stanie spłacić raty pożyczki na czas, niezwłocznie skontaktuj się z firmą, od której pożyczyłeś pieniądze. Porozmawiaj o swojej trudnej sytuacji finansowej i spróbuj wynegocjować warunki dogodne dla obu stron, tak by wszyscy osiągnęli porozumienie – zarówno Ty (jako pożyczkobiorca), jak i pożyczkodawca. W sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie oddać pożyczonych pieniędzy na czas, najgorszym wyjściem będzie unikanie kontaktu z firmą pożyczkową.

Pamiętaj, że to właśnie Ty – pożyczkobiorca – musisz zadbać o swoje sprawy, czyli spłacać wszystkie zobowiązania finansowe w terminie. Zastosowanie się do powyższych zasad pomoże spłacić zaciągnięty dług szybko i bezproblemowo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ