ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
20 Gru, 2019 - 15:13
Zasady malowania metalu

Zasady malowania metalu

ARTYKUŁ PARTNERA

Jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad, malowanie metalu nie da dobrych rezultatów! Dowiedz się, jak malować metal niczym profesjonalista i osiągać profesjonalne efekty.

Malowanie metalu jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności czy wiedzy technicznej. Warto znać jednak parę reguł, dzięki którym nie popełnisz błędu i zwiększysz swoje szanse na sukces. Oto co należy wiedzieć o malowaniu metalu.

Zasada nr 1: prawidłowe przygotowanie powierzchni

Jeśli zapomnisz o przygotowaniu powierzchni, kiepski stan metalu szybko da o sobie znać. Jeżeli poprzednia powłoka zaczęła się łuszczyć i odspajać, usuń ją za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Pozbądź się luźnej rdzy. Następnie przeszlifuj metal papierem drobnoziarnistym, aby go zmatowić; odpyl i umyj powierzchnię.

Podłoże powinno być suche, czyste, odtłuszczone, pozbawione plam, smarów, zabrudzeń, piasku, nalotów organicznych. Jeśli farba tego wymaga, pokryj surowy metal podkładem do metalu (fragmenty powierzchni lub jej całość – w przypadku usunięcia całej powłoki malarskiej).

Jeżeli jednak poprzednia powłoka jest raczej w dobrym stanie i zależy Ci jedynie na odświeżeniu czy zmianie koloru, wystarczy, że ją zmatowisz, odpylisz i umyjesz.

Zasada nr 2: malowanie metalu tylko z dobrym produktem

Pamiętaj, że do malowania metalu należy używać produktów do metalu albo uniwersalnych, których producent dopuszcza takie zastosowanie. Poza tym wybierz taką farbę, która będzie tworzyła powłoki odporne na oddziałujące na nią czynniki.

W przypadku powierzchni malowanych na zewnątrz, jak np. metalowa balustrada czy ogrodzenie – są to przede wszystkim negatywne warunki atmosferyczne, jak wilgoć, deszcz i śnieg, zmienne temperatury i promieniowanie UV.

Kluczowe jest przeciwdziałanie korozji, która w takim środowisku może rozwinąć się bardzo łatwo. Aby chronić metal przed pojawieniem się rdzy, sięgnij po antykorozyjną farbę Nobiles Stalochron.

Zasada nr 3: kieruj się etykietą produktu

Każdy produkt rządzi się innymi prawami, jeśli chodzi o warunki malowania, narzędzia do aplikacji czy czas schnięcia powłoki. Aby osiągnąć oczekiwany, czyli dobry efekt malowania, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Na etykiecie opakowania dostępne są podstawowe informacje. Jeśli potrzebujesz dokładniejszych wytycznych, zapoznaj się z kartą techniczną produktu.

Zasada nr 4: zwróć uwagę na warunki malowania

Na etykiecie znajdziesz informacje dotyczące m.in. optymalnych warunków malowania. Przeczytaj, zapamiętaj i zastosuj! Warunki, w jakich przeprowadzasz prace, są kluczowe dla efektu malowania.

Jeśli malujesz w zbyt wysokiej temperaturze, powłoka będzie wysychać za szybko. Jeżeli w za niskiej lub w zbyt wilgotnym otoczeniu – warstwa farba będzie wysychać za wolno. W obu przypadkach powłoka może nie osiągnąć swoich najwyższych i deklarowanych przez producenta parametrów wytrzymałościowych czy właściwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ