Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
02 Wrz, 2017 - 03:00
Umiejętne zarządzanie czasem - czym jest work-life balance

Umiejętne zarządzanie czasem – czym jest work-life balance

Julia Ziółkowska

W pogoni za karierą zapominamy o rzeczach najistotniejszych, nie mamy czasu na życie prywatne. Umiejętne zarządzanie czasem pomoże nam w odzyskaniu równowagi.

Czym jest umiejętne zarządzanie czasem? Jak pogodzić pracę z życiem osobistym i nie dopuścić do tego, aby zdominował nas stres i pogoń za pieniędzmi?

Każdy z nas ma zapewne na utrzymaniu siebie bądź rodzinę. Co miesiąc płacimy rachunki, do tego dochodzą kredyty, wszystkie opłaty – po prostu „życie nas kosztuje”. A przecież chcemy jeszcze mieć samochód, dobre ubrania, odwiedzać w sezonie ciepłe kraje…

Pieniądze na te wszystkie dobra musimy sami zarobić, dlatego szukamy dobrze płatnej pracy, bierzemy nadgodziny i dodatkowe zlecenia. Z czasem stajemy się tzw. maszynką do zarabiania pieniędzy. Wówczas tracimy w życiu coś cennego – czas, który powinien być poświęcony na najistotniejsze rzeczy, takie jak rodzina, związek, dzieci, odpoczynek, hobby. Nie musimy i nie powinniśmy rezygnować z czasu wolnego, ponieważ w życiu liczy się równowaga – jest to work-life balance.

Co jest najważniejsze w życiu?

Gdy zadajemy sobie to pytanie, dla wielu z nas jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest jego poziom. Ważne, aby stać nas było na wszystko, czego chcemy i byśmy mogli otaczać się pięknymi przedmiotami. Z drugiej strony jednak, czy człowiek, który każdego dnia pracuje po 12 godzin dziennie jest w stanie docenić to co ma? Czy cieszy nas duże mieszkanie, w którym tak naprawdę tylko śpimy, bo resztę dnia spędzamy w pracy lub dojeżdżając do niej?

Dowiedz się więcej: Dobre relacje międzyludzkie – jak je pielęgnować >>

Ważnym czynnikiem dla każdej pracującej osoby jest więc zarządzanie czasem. Dbanie o swoje zdrowie, zapewnienie odpowiedniej ilości snu oraz zorganizowanie czasu na odpoczynek są kluczem do sukcesu –  gdy jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani, na przykład po weekendzie, mamy więcej energii do pracy.

Umiejętne zarządzanie czasem bardzo nam w tym pomoże. Trzeba znaleźć dla siebie przestrzeń do relaksu, miejsce gdzie naładujemy baterie do kolejnych zmagań z rzeczywistością.

Na sukces nie można pracować 24 godziny na dobę. Burzymy wówczas harmonię swojego życia, co po pewnym czasie może przynieść tragiczne skutki. Tak jest gdy organizm mówi nam „dość”. Spada odporność organizmu, co może być przyczyną pojawienia się różnych chorób, nawet zagrażających życiu (np. zwiększona podatność na nowotwory). Organizm próbuje się wówczas bronić, lecz jeśli go nie słuchamy i przeciążamy on sam, jak mechanizm z przekręconą sprężyną odmówi wreszcie posłuszeństwa.

Dowiedz się więcej: Brak motywacji, czyli jak radzić sobie ze słomianym zapałem >>

Praca ponad wszystko, a co z innymi wartościami?

Być może bardzo zależy nam na karierze zawodowej – każdy z nas wie ile trzeba w to włożyć wysiłku. Zastanówmy się jednak co warto temu szczytnemu celowi poświęcić. Czas – tak, wiele starań – również, nieprzespane noce – kilka z rzędu, bo robimy ważny projekt…

Warto jednocześnie zastanowić się czy zdrowie, związek z ukochaną osobą (dla której jak się okazuje brak nam czasu), dzieci i relacje rodzinne, cenne przyjaźnie (jak często odmawiamy przyjaciołom choćby wyjścia na kawę czy przysłowiowe piwo?), hobby (które kiedyś tak nas zajmowało) są warte aby złożyć je na ołtarzu ulotnego i często niepewnego abstraktu?

Dowiedz się więcej: 9 najlepszych sposobów by zwiększyć swoją kreatywność >>

Umiejętne zarządzanie czasem - czym jest work-life balance - co jest ważne

Work-life balance a zadowolenie z życia

Usiądźmy na chwilę i postarajmy znaleźć odpowiedź na pytanie: czym mierzymy sukces? Czy ilością pieniędzy czy też może raczej swoim stylem bycia?

Ważne dla rozwoju osobistego jest umiejętne połączenie wszystkich czynników, które tak naprawdę tworzą nasze życie.

Dowiedz się więcej: Czym jest zdrada emocjonalna? >>

Zacznijmy od analizy wykorzystania swojego czasu i poziomu swojego zadowolenia z życia. Zastanówmy się, czy nie warto czasem odpuścić. Może jeden projekt mniej to tylko nieco mniejsza kwota na koncie, a bezcenny czas jaki poświęcimy na wyjazd z dziećmi na ryby albo tygodniowe zajęcia na warsztatach jogi są o wiele ważniejsze?

Solidne i sumienne zarządzanie czasem jest dla życia nowoczesnego człowieka równie ważne, jak jego pozycja zawodowa. To, czy odnajdziemy swój work-life balance jest kwestią kluczową dla powodzenia w życiu. Miejmy czas wolny, nie bójmy się czasem „poleniuchować” – zarówno bliskie nam osoby, jak i nasz organizm nam za to podziękuje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ