Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
30 Mar, 2019 - 06:59
Praca za granicą: Zarobki w Niemczech

Praca za granicą: Zarobki w Niemczech

Mariola Krzyżak

Wysokie zarobki w Niemczech to jeden z najważniejszych czynników sprawiających, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd właśnie do tego kraju. Ile wynoszą?

Jedną z najważniejszych przyczyn wyjazdu do pracy za granicę jest możliwość otrzymywania wyższego wynagrodzenia. Atrakcyjne zarobki w Niemczech, które znacznie przewyższają te znane z rodzimych realiów, stają się głównym powodem przyciągającym najwięcej rodaków do naszych zachodnich sąsiadów. Jak to wygląda w praktyce? Ile można zarobić w poszczególnych zawodach oraz na jakich pracowników jest największe zapotrzebowanie?

Praca w Niemczech dla Polaków

Od czasów wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nasi rodacy mogą legalnie i swobodnie przemieszczać się w obrębie wspólnoty w celach zarobkowych, bez potrzeby ubiegania się o pozwolenie na pracę. Podobnie jest w przypadku terytorium naszych zachodnich sąsiadów. Jeżeli zarobki w Niemczech są dla nas atrakcyjniejsze, możemy bez żadnych przeszkód zdecydować się na wyjazd.

Według danych niemieckiego urzędu statystycznego największą grupę emigrantów z krajów Unii w Niemczech stanowią właśnie Polacy. Wynika to nie tylko z faktu, że wynagrodzenie za wykonywaną pracę jest znacznie wyższe, ale także ze względu na niewielką odległość od ojczyzny, co pozwala na częste i stosunkowo tanie przemieszczanie się pomiędzy państwami.

Polski pracownik może liczyć na takie same prawa jak Niemiec, uwzględniając nie tylko wysokość płacy, ale także przysługujące na miejscu świadczenia socjalne. Do tego Polacy cieszą się u naszych zachodnich sąsiadów świetną reputacją, gdyż są uważani za dobrych, solidnych, a także świetnie wykształconych pracowników, których chętnie zatrudnia się w różnego rodzaju sektorach gospodarki.

Dowiedz się więcej: Legalna praca w Niemczech – niezbędne formalności 

Zarobki w Niemczech – płaca minimalna

Podobnie jak w wielu krajach Niemcy posiadają ustawowo zapewnioną płacę minimalną. Od 2019 roku wynosi ona 9,19 euro za godzinę dla wszystkich pracowników. Kwota ta w założeniu ma być zwiększana o określoną liczbę co dwa lata. Jednak rząd niemiecki kolejną podwyżkę przewiduje już w 2020 roku i tym samym kwota minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do 9,35 euro za godzinę.

Oprócz płacy minimalnej dla wszystkich pracowników w Niemczech obowiązują także określone stawki minimalne dotyczące poszczególnych branży (euro/godzinę), m.in:

 • elektrycy – 11,40 euro;
 • branża opieki – 11,05 euro na zachodzie kraju i w Berlinie, 10,55 na wschodzie;
 • pracownicy tymczasowi – 9,49 euro zarówno w zachodnich, jak i wschodnich landach;
 • malarze i lakiernicy – 10,60 euro dla niewykwalifikowanych pracowników, 13,30 euro na zachodzie (pracownicy wykwalifikowani), 12,40 euro na wschodzie kraju (pracownicy wykwalifikowani).

Dowiedz się więcej: Oferty pracy w Niemczech – gdzie szukać? 

Średnie zarobki w Niemczech

Według danych niemieckiego urzędu statystycznego w 2017 roku średnia krajowa wynosiła 3 771 euro brutto dla osób zatrudnionych na pełnym etacie, przy czym dla mężczyzn była to kwota 3 964 euro, 00 euro, a dla kobiet 3 330 euro.

Średnia kwota wynagrodzenia netto wynosi więc około 2 500 euro (jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak np. miejsce zamieszkania czy klasa podatkowa).

Wysoko wykwalifikowani pracownicy oraz kadra zarządzająca może liczyć na średnie wynagrodzenie wynoszące, w zależności od kraju związkowego, około 4 800 euro brutto. Najwyższe średnie zarobki w Niemczech uzyskiwane są w Hesji, Bawarii oraz Badeni-Wirtembergii.

Należy pamiętać, że generalnie na dużo większe wynagrodzenie można liczyć w krajach związkowych należących do dawnego terytorium RFN w stosunku do krajów położonych na dawnych obszarach NRD.

Oferty pracy w Niemczech warto więc rozpatrywać także pod względem lokalizacji, gdyż może okazać się, że w tej samej branży możemy zarobić znacznie więcej na zachodzie i południu kraju.

Pomimo tego, że średnie zarobki w Niemczech znacznie przewyższają te znane z polskich realiów, to jednak należy pamiętać o kwestii siły nabywczej pieniądza. Ceny u naszych zachodnich sąsiadów również są wyższe co oznacza, że musimy brać pod uwagę także koszty życia, zwłaszcza, jeżeli decydujemy się na przeprowadzkę na dłuższy okres czasu z całą rodziną.

Dowiedz się więcej: Przelew z Niemiec do Polski – jak najlepiej przesyłać pieniądze? 

Najlepsze zarobki w Niemczech

Pracownicy jakich branży mogą liczyć na najlepsze wynagrodzenia? Zdecydowanie najważniejszym wyznacznikiem jest wyższe wykształcenie kierunkowe oraz długoletnie doświadczenie.

Najwięcej zarabiają lekarze specjaliści i ordynatorzy, których zarobki w Niemczech wynoszą rocznie od około 78 000 euro nawet do 117 000 euro.

Zaraz za nimi plasuje się kadra menadżerska.

Na ponadprzeciętne stawki mogą liczyć także osoby związane z branżami prawniczymi, finansowymi oraz przemysłem farmaceutycznym.

Doskonale zarabiają także niemieccy piloci, którzy z łatwością znajdują zatrudnienie, gdyż na rodzimym rynku lotniczym nadal brakuje pracowników.

Dowiedz się więcej: Meldunek w Niemczech – to musisz wiedzieć! 

Najniższe zarobki w Niemczech

Według niemieckiego portalu gehalt.de najniższe wynagrodzenie brutto w skali roku obejmuje następujące branże:

 • serwis hotelowy – 20 641 euro;
 • pracownicy restauracji i kuchni – 21 342 euro;
 • fryzjerzy – 22 816 euro;
 • pracownicy call center – 27 810 euro;
 • kasjerzy – 26 740 euro;
 • recepcjoniści – 26 776 euro;
 • kucharze – 27 089 euro.

Dowiedz się więcej: Polacy i Niemcy – różnice kulturowe 

Praca za granicą: Zarobki w Niemczech - flaga

źródło zdjęcia: Depositphotos / gustavofrazao

Zarobki w Niemczech według branż

Branża budowlana

Jedną z najpopularniejszych branży, w których pracę znajdują Polacy wyjeżdżający do Niemiec jest sektor budowlany. Od 2018 roku pracownicy mogą liczyć na większą płacę minimalną, która obecnie wynosi 12,20 euro dla robotników zatrudnionych w pracach pomocniczych i 15,20 euro dla osób wykwalifikowanych.

Warto pamiętać, że pracodawcy zrzeszeni w organizacjach posiadają stawkę wynikającą z umów taryfowych, która wynosi 19,51 euro na zachodzie i 18,15 euro na wschodzie kraju.

Branża turystyczna

Kolejnym z popularnych wśród Polaków sektorów jest turystyka. Branża ta od 2018 roku zarabia więcej dzięki porozumieniu wywalczonemu przez związki zawodowe.

Pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie wahające się w przedziale od 1 667 do prawie 4 300 euro brutto/miesięcznie. Najniższa stawka dotyczy osób zatrudnionych w centrum obsługi klienta.

Kierownicy biur i pracownicy marketingu zarabiają już na początek 2 300 euro. Najwięcej zarabiają pracownicy zarządzający zespołem liczącym co najmniej 25 osób.

Opieka nad osobami starszymi

Osoby opiekujące się osobami starszymi z łatwością mogą znaleźć zatrudnienie w Niemczech, gdyż jest to sektor stale poszukujący nowych rąk do pracy. Średnie zarobki wykwalifikowanych pracowników wahają się od niespełna 2 000 do 2 600 euro.

Nieco gorzej zarabiają osoby nie posiadające wykształcenia w tym kierunku. Duży wpływ na stawki ma także doświadczenie w zawodzie.

Opieka medyczna

Wynagrodzenie pielęgniarzy i pielęgniarek w Niemczech uzależnione jest od poziomu wykształcenia oraz stażu pracy. Minimalnie wynosi ono około 1 700 euro, a w maksymalnie nawet ponad 6 000 euro brutto.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą w służbie zdrowia 

Kierowcy

Statystycznie kierowca ciężarówki w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie od 1 800 do 4 500 euro miesięcznie. Branża ta może być atrakcyjna dla Polaków ze względu na łatwość znalezienia pracy, gdyż rynek niemiecki nie tylko uznaje kwalifikacje naszych kierowców, ale cierpi również na niedobór pracowników tej branży.

Branża sprzątająca

Popularnym sposobem na znalezienie pracy sezonowej dla wielu osób jest zatrudnienie się w branży sprzątającej. Od 2019 roku pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia godzinnej płacy minimalnej na poziomie 10,56 euro na zachodzie oraz 10,05 na wschodzie kraju. Warto pamiętać jednak, że często wynagrodzenie to może być znacznie wyższe i wynosić nawet 15,00 euro za godzinę pracy.

Zarobki w Niemczech dla wielu Polaków są nadal niezwykle atrakcyjne w porównaniu w polskimi realiami. Zanim zdecydujemy się na emigrację zarobkową lub wyjazd do pracy sezonowej, warto dokładnie prześledzić stawki wynagrodzenia w danych branżach, gdyż u naszych zachodnich sąsiadów wiele z nich jest uregulowanych prawnie w postaci zapewnionej kwoty minimalnej. Pamiętajmy, że znajomość języka będzie odgrywała kluczową rolę, podobnie jak kwalifikacje do wykonywania danego zawodu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ