Michał Nielub
Michał Nielub
12 Sty, 2018 - 13:52
Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie

Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie

Michał Nielub

Masz zaparowane szyby w samochodzie? Pamiętaj, że to znacznie ogranicza widoczność sytuacji na drodze. W konsekwencji możesz nie dostrzec pieszego na przejściu.

Zaparowane szyby w samochodzie to nie tylko niższy komfort jazdy. Przede wszystkim ograniczają widoczność sytuacji na drodze. W konsekwencji istnieje ryzyko, że kierowca nie dostrzeże w porę pieszego lub pojazdu znajdującego się przed nim. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że spowodujemy wówczas kolizję lub wypadek. Podpowiadamy, jak temu zapobiec.

Zaparowane szyby – przyczyny

Problem z wilgocią osadzającą się na szybach należy rozwiązać, szukając przyczyny. Sposoby na wyeliminowanie parowania szyb są wyłącznie środkiem doraźnym. Problem może tkwić o wiele głębiej i wynikać z usterki układu nawiewu lub niewłaściwego użytkowania samochodu.

Zapchany filtr kabinowy

Najczęściej występującą usterką jest zapchany filtr kabinowy. Teoretycznie powinno się go wymieniać raz na rok lub dwa lata. Jeżeli jednak często korzystamy z polnych dróg lub jezdnia, którą na co dzień uczęszczamy, jest notorycznie zabrudzona (np. w wyniku sąsiadowania z budową), filtr kabinowy należy wymieniać nawet częściej.

Jego rolą jest wyłapywanie pyłków i zanieczyszczeń, a także niwelowanie zapachów dochodzących z zewnątrz auta. Jego nieprawidłowe działanie może być też przyczyną zaparowanych szyb w aucie – warto więc sprawdzić, czy nasz filtr działa prawidłowo.

Zaparowane szyby – wilgoć w aucie

W okresie jesienno-zimowym powodem zaparowanych szyb może być nadmierna wilgoć w samochodzie. Sposoby na pozbycie się tego czynnika jest banalnie prosty – wystarczyć suszyć chodniki samochodowe oraz pamiętać o strzepywaniu śniegu z butów wchodząc do kabiny.

Dowiedz się więcej: Które dywaniki samochodowe wybrać – gumowe czy welurowe? >>

Awaria nagrzewnicy

Zaparowane szyby rzadziej są wynikiem uszkodzenia radiatora nagrzewnicy. Wówczas wylewa się z niej płyn chłodzący, który jest powodem wilgoci na szybach. Istnieją zasadniczo dwa sposoby na usunięcie tej usterki. W pierwszej kolejności można dodać płyn uszczelniający do chłodziwa. Jeżeli to nie pomoże, z problemem należy udać się do warsztatu.

Dowiedz się więcej: Uszkodzona chłodnica – co robić? >>

Zaparowane szyby a niewłaściwa obsługa nawiewu

Zaparowane szyby są również konsekwencją niewłaściwie używanego nawiewu. Część kierowców używa wyłącznie obiegu wewnętrznego, co w konsekwencji prowadzi do osadzania się pary wodnej na szybie. Wystarczy użyć zewnętrznego obiegu, zaś nawiewniki okienne skierować na przód oraz boczne szyby.

Zaparowane szyby – jak się pozbyć problemu doraźnie?

Zanim usuniemy przyczyny zaparowanych szyb, warto rozważyć możliwości doraźnego usunięcia problemu. W wielu przypadkach wynika on również z niewłaściwej wentylacji pojazdu – w takich okolicznościach zaparowane szyby będą występować nawet w sytuacji, gdy wszystkie elementy techniczne są sprawne.

Pochłaniacz wilgoci

Dobrym pomysłem jest zastosowanie pochłaniacza wilgoci. Można go położyć na podszybiu. Będzie on pochłaniał całą wilgoć, która nie będzie osadzać się na szybie.

Alternatywą dla kosztownych produktów sklepowych są np. woreczek z solą, ryżem lub żwirkiem dla kotów. Wszystkie te substancje posiadają wysoką zdolność absorpcji wody i sprawdzą się dobrze jako osuszacz powierza.

Zaparowane szyby a klimatyzacja

Klimatyzacja samochodowa wdmuchuje do wnętrza kabiny suche powietrze. Z tego powodu ustawienie nawiewu na przednią szybę szybko usunie zebraną parę wodną. Należy jednak pamiętać o uchyleniu okna, by wilgoć miała jak opuścić auto.

Problematyczne są jednak niskie temperatury, powodujące, że klimatyzacja może nie uruchomić się od razu. W takich okolicznościach pozostaje zwykły nadmuch, jednak odparowanie szyb potrwa znacznie dłużej. Jeżeli zależy nam na czasie, posłużmy się ściereczką z mikrofibry.

Środki chemiczne na zaparowane szyby

W sklepach dostępne są środki chemiczne, które eliminują zaparowane szyby na dłuższy czas. Ich działanie polega na tworzeniu warstwy ochronnej, które zapobiega osadzaniu się pary wodnej. Warto stosować te preparaty np. na trzy szyby, jedną pozostawiając bez ochrony. Para wodna osadzi się na niej, dzięki czemu unikniemy zawilgocenia tapicerki i ogólnie wnętrza pojazdu.

Zaparowane szyby w samochodzie są bardzo uciążliwe. Problem szczególnie nasila się w okresach jesienno-zimowych. Najbardziej pożądanym działaniem jest usunięcie przyczyny parowania, jednak powodem w większości przypadków jest niewłaściwa wentylacja auta. W takich przypadkach należy pamiętać o właściwym używaniu nawiewników okiennych. Jeżeli klimatyzacja jest sprawna, osuszenie szyb nie będzie stanowiło problemu. Można także sięgnąć po preparaty chemiczne, dzięki którym unikniemy osadzania się pary wodnej niekiedy na długie tygodnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ