Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
13 Paź, 2017 - 04:00
Zapalenie pęcherza - domowe sposoby na leczenie

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby na leczenie

Julia Ziółkowska

Co musimy wiedzieć o zakażeniu dróg moczowych? Oto kilka wskazówek jak sobie poradzić, gdy dokucza nam zapalenie pęcherza – domowe sposoby przyniosą ulgę.

Niektórzy z nas doświadczyli już tego uczucia. Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, częste wizyty w toalecie i swędzenie krocza. To objawy zapalenia pęcherza moczowego. Domowe sposoby na tę dolegliwość poznamy w tym artykule.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Zdecydowanie częściej na zapalenie dróg moczowych cierpią kobiety. Przyczyną tego jest krótka cewka moczowa, przez którą bakterie dostają się do pęcherza moczowego. Kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na infekcję?

  • O zapalenie pęcherza dość łatwo latem, kiedy narażeni jesteśmy na przechłodzenie dróg moczowych (na przykład w wyniku siedzenia na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym).
  • Zarażeniom sprzyja także bielizna typu stringi, która łatwo przenosi bakterie z okolicy odbytu do cewki moczowej.
  • Do infekcji dróg moczowych przyczyniają się także kontakty seksualne i otarcia narządów płciowych.

Bakterie powodujące infekcję

Najczęściej są to przenoszone z okolic odbytu pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), mogą to być także chlamydie, dwoinka rzeżączki lub gronkowiec. Bakterie te wędrują wzdłuż cewki moczowej, przywierają do ścianek pęcherza moczowego i tam się namnażają.

W jaki sposób uniknąć zapalenia pęcherza moczowego?

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, powinniśmy nosić przewiewną bieliznę, unikać perfumowanych wkładek i przede wszystkim dbać o higienę intymną. Sytuacji zakażenia sprzyjają także publiczne toalety, dlatego należy unikać siadania na niezabezpieczonych deskach sedesowych.

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby na infekcję

Gdy tylko poczujesz nieprzyjemne objawy (takie jak swędzenie czy ból podczas oddawania moczu) zastosuj kilka domowych sposobów, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia.

Picie dużej ilości płynów

Podczas infekcji trzeba pić dużo płynów, co najmniej kilka litrów dziennie. Pomoże to wypłukać bakterie z dróg moczowych – po wodę mineralną należy więc sięgać jak najczęściej. Częstsze oddawanie moczu, które występuje podczas zakażenia ma na celu właśnie pozbycie się niechcianych bakterii.

Wygrzewanie się w łóżku

Aby pomóc organizmowi w zwalczeniu stanu zapalnego należy położyć się do łóżka, najlepiej z termoforem lub poduszką elektryczną w okolicy nerek i krocza. Zwiększy to ukrwienie i pomoże pozbyć się bakterii poprzez pobudzenie systemu odpornościowego.

Ograniczenie zbliżeń intymnych

Seks podczas infekcji nie tylko nie sprawi przyjemności, ale nawet wydłuży leczenie. W tym czasie może dojść również do zarażenia partnera lub podrażnienia naskórka, co zdecydowanie nie będzie sprzyjało zdrowiu okolic intymnych.

Zbawienne nasiadówki

Do bardzo ciepłej, wręcz gorącej, wody w wannie wlewamy napar z ziół. Najlepsze do tego celu będą: rumianek, szałwia, ziele nawłoci i krwawnik. Można też wykorzystać gotową mieszankę ziół z apteki.

Picie herbatek moczopędnych

Moczopędne działanie mają zioła: bratek, pokrzywa, mniszek. W aptece można kupić także gotowe mieszanki o działaniu moczopędnym (często zawierają żurawinę w swoim składzie), które będą przyspieszać oddawanie moczu. Takie herbatki pomogą w zwalczeniu choroby, dzięki czemu zapalenie pęcherza szybciej opuści nasz organizm.

Preparaty w tabletkach

Kiedy doskwiera zapalenie pęcherza, domowe sposoby warto również wspomóc aptecznymi preparatami. W walce z zakażeniem dróg moczowych pomoże np. Urosept lub Urosal. Należy pamiętać, aby stosować je zgodnie z zaleceniami na ulotce.

Dowiedz się więcej: Domowe sposoby – dlaczego warto je stosować >>

Zapalenie pęcherza - domowe sposoby na leczenie - infekcja dróg moczowych

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli po kilku dniach zapalenie nie minie, koniecznie należy zgłosić się do lekarza – zwłaszcza, gdy w moczu zauważymy ropną wydzielinę lub krew. Pamiętajmy, że w przypadku ciąży wizyta u lekarza musi nastąpić już po wystąpieniu pierwszych objawów. Czasami niezbędne jest nawet podanie antybiotyku. Leczenia nie należy przerywać po ustąpieniu pierwszych objawów –  kurację trzeba przeprowadzić do końca.

Dowiedz się więcej: Nowoczesna diagnostyka – wyniki online ułatwiają życie pacjentów >>

Uwaga! W przypadku nawracających zakażeń należy zwrócić się do partnera z prośbą o przesiewowe zbadanie na obecność bakterii w moczu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ