Michał Nielub
Michał Nielub
14 Paź, 2017 - 04:00
Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele - 11 spraw do omówienia z partnerem

Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele – 11 spraw do omówienia z partnerem

Michał Nielub

Ślub i wesele to bez wątpienia piękny okres w życiu. Jak jednak sprawić, by nie żałować takiej decyzji? Warto zapoznać się z listą 11 spraw, które warto sobie wyjaśnić przed ślubem, aby się nie rozwieźć.

Ślub i wesele to moment wielkich zmian. Życie pana młodego i panny młodej od tej chwili już nigdy nie będzie takie samo. Wpływa na to fakt współdzielenia prywatnej przestrzeni z drugą osobą. Jedni to znoszą lepiej, drudzy gorzej. Istnieje lista spraw, które warto ustalić jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński. Wyjaśnienie tych kwestii sprawi, że dalsze wspólne życie będzie o wiele łatwiejsze i szczęśliwsze.

11. Hobby i prywatna przestrzeń

Ślub i wesele może przynieść konsekwencje, których pasjonat np. fotografii nie będzie w stanie zaakceptować. Wynika to z konieczności poświęcenia dużej ilości czasu rodzinie – w szczególności, gdy pojawią się dzieci. Warto więc jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego wyjaśnić i ustalić, ile czasu druga osoba potrzebuje dla siebie i dla realizacji własnych pasji.

10. Jego i Jej wady oraz zalety

Często spotykana jest sytuacja, w której partnerzy dopiero po ślubie zaczynają mieszkać razem. W takich okolicznościach nie istnieje możliwość poznania wszystkich wad i zalet drugiej osoby.

Czasami są to rzeczy małe, jak np. sprzątanie po kolacji dopiero na następny dzień po powrocie z pracy. Jednak nagromadzenie takich małych natarczywości może przyczynić się do powstania wielkich konfliktów. Dlatego ślub i wesele warto poprzedzić rozmową o tym.

9. Dzieci

Związek małżeński nierozerwalnie kojarzy się z wychowywaniem dzieci. Jednak czy oboje macie dokładnie takie samego oczekiwania? Warto porozmawiać o tym, który moment w życiu druga osoba uważa za najlepszy na podjęcie tej decyzji.

Jedni pragną dzieci jak najszybciej, inny myślą o tej kwestii dopiero po ustabilizowaniu sytuacji zawodowej. Niekiedy te rozbieżności są pierwszym krokiem do rozwodu, dlatego tym bardziej ślub i wesele należy poprzedzić rozmową na ten temat.

Dowiedz się więcej: Planowanie ciąży od A do Z – przewodnik >>

8. Zaufanie i zazdrość

Zdrada to najczęstsza przyczyna rozwodów, jednak nie zawsze musi do niej dochodzić. Przykładowo, flirtowanie w pracy nie musi dla kogoś oznaczać niczego złego, o ile nie niesie to ze sobą konsekwencji w postaci brnięcia w taką relację coraz dalej. Z kolei dla innych takie zachowanie partnera będzie oznaczało definitywne zakończenie związku.

Zanim więc ślub i wesele staną się faktem, warto zadać sobie nawzajem kilka pytań. Co partner myśli o związkach monogamicznych i poligamicznych? Czy flirt to zdrada? Czy częste podróże służbowe w towarzystwie koleżanek / kolegów z pracy nie będą stanowić problemu?

Dowiedz się więcej: Czym jest zdrada emocjonalna? >>

7. Tradycje i obyczajowość

Czy na pewno jesteście zgodni co do kultywowania tradycji kulturowych? W wielu przypadkach te kwestie nie są traktowane w ten sam sposób. Sytuacja w której jedna osoba chce obchodzić Święta Bożego Narodzenia, podczas gdy druga ich nie uznaje, może doprowadzić do naprawdę dużych tarć w związku. Warto więc tę kwestię poruszyć jeszcze przed ślubem. Omijając ten temat możecie oboje narazić się na nieustającego kłótnie z tego tytułu.

6. Religia i filozofie życiowe

Jesteś ateistą, a Twoja żona zagorzałą katoliczką? Nie oznacza to, że musicie wpajać sobie nawzajem swoje przekonania w kwestii wiary. Można wspólnie żyć, wyznając nawet dwie kompletnie odmienne od siebie religie lub filozofie życiowe. Najważniejszą kwestią jest, aby ślub i wesele poprzedzić wytyczeniem jasnej granicy i wspólnie ustalić np. spędzanie czasu w niedziele i święta.

5. Życie intymne

Wprawdzie to już nie te czasy, kiedy życie intymne zaczyna się dopiero po ślubie. Jednak jest to dość delikatna sfera, w której obustronne zrozumienie jest bardzo istotne. Zbliżenia seksualne są formą intensywnej bliskości i co do zasady zarezerwowane są wyłącznie dla ukochanej osoby. Preferencje i upodobania w tej materii bywają jednak bardzo rozbieżne. Ślub i wesele warto zatem poprzedzić rozmową w tej sprawie.

4. Sukcesy partnera

Może zdarzyć się taka sytuacja, w której Twój partner lub partnerka będzie odnosić większe sukcesy życiowe, niż Ty. Istotną kwestią są reakcje, jakie w takich okolicznościach oboje przejawiacie. Zbyt duże chełpienie się drugiej strony lub Twoja zazdrość z pewnością nie poprawią Waszej relacji. Warto, by tę kwestię poruszyć jeszcze przed przygotowaniami do ślubu i jasno ustalić, jakich reakcji należy się wystrzegać.

3. Obowiązki domowe

Ślub i wesele niosą za sobą również konieczność współdzielenia obowiązków domowych. Planowanie ślubu powinno uwzględnić wspólne zamieszkanie chociażby przez chwilę. Warto również jasno ustalić kto jest za co odpowiedzialny. Dzięki temu nikt nie będzie czuł się wykorzystywany przed drugą osobę, co w konsekwencji może przyczynić się do braku poczucia szczęścia w związku małżeńskim.

2. Budżet domowy

Zarządzanie finansami domowymi to niezmiernie istotna kwestia. Warto zadbać o ich przejrzystość i wprowadzić żelazne zasady dokonywania wydatków. Pomocny będzie również wspólny rachunek bankowy, który zapewni większą wzajemną kontrolę nad przychodami i wydatkami.

Może się okazać, że druga strona będzie wydawać znacznie więcej, niż wspólnie zarabiacie. Wpędzi Was to tylko w długi, a w konsekwencji może doprowadzić do rozwodu. Nie tylko przyjaźnie kończą się tam, gdzie zaczynają pieniądze.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje ślub cywilny? >>

1. Przyszłość

Czy widzisz siebie w przyszłości tak samo, jak Twój partner lub partnerka? Ma to fundamentalne znaczenie dla szczęśliwego związku. Nic tak Was nie poróżni, jak np. Twoje marzenie o zamieszkaniu w Nowej Zelandii, podczas gdy Twoja druga połowa nie wyobraża sobie opuszczenia rodzinnego kraju.

Postrzeganie siebie i partnera za kilka lat dotyczyć może takich kwestii, jak rozwój zawodowy, rozwój osobisty czy nawet sposób urządzenia domu i praktykowany styl życia. Przygotowania do ślubu warto rozpocząć właśnie od przedyskutowania tej kwestii.

Dowiedz się więcej: 6 pomysłów na małe wesele >>

Ślub i wesele to wyjątkowy okres w życiu. Z pewnością dużo się zmieni – chociaż na początku możecie tego nie dostrzegać. Jak zapewnić sobie szczęśliwe życie małżeńskie? Warto przedyskutować powyższe kwestie, aby nie doszło do dużego rozczarowania, a w konsekwencji – rozwodu. Powyższa lista 11 spraw z pewnością nie wyczerpuje tematu, wskazuje jednak wrażliwe obszary, które warto poruszyć jeszcze w ramach przygotowań do ślubu.

Czy macie jakieś własne sugestie, o których warto porozmawiać z partnerem lub partnerką? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele - 11 spraw do omówienia z partnerem - szczęśliwa para

ZOBACZ ROWNIEŻ