ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
20 Sty, 2017 - 16:27

Wady i zalety samochodów elektrycznych

ARTYKUŁ PARTNERA

Popularność samochodów elektrycznych wzrasta z roku na rok. Czy warto kupić takie auto? Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych?

Samochód elektryczny to rozwiązanie na miarę czasów, w których coraz większą uwagę poświęca się postępującemu wyczerpywaniu surowców naturalnych, takich jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Z roku na rok wzrasta również świadomość ludzi w kwestii dbania o środowisko, o czym świadczą liczne zmiany w prawie czy technologii wykorzystywanej do poprawy wydajności naszych pojazdów. Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych?

Zalety samochodów elektrycznych

Niższy koszt użytkowania

Samochód elektryczny jest zdecydowanie tańszy w użytkowaniu niż samochód tradycyjny. Biorąc pod uwagę ceny paliwa, naładowanie silnika elektrycznego może okazać się tańsze. Koszty energii elektrycznej są również łatwiejsze do przewidzenia i mniej uzależnione od międzynarodowego rynku paliwowego.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego 

Ekonomiczne w eksploatacji

Samochody elektryczne nie wymagają regularnej wymiany olejów silnikowych. Siniki elektryczne posiadają również mniej części, które podlegają zużyciu, takich jak świece czy przewody zapłonowe. Ich prosta konstrukcja zapobiega również awariom. Dodatkowo, samochody elektryczne odzyskują część zużytej energii podczas hamowania, zwiększając swój zasięg szczególnie w miastach.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Przyjazne środowisku

Wymieniając zalety samochodów elektrycznych, przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że są to najbardziej przyjazne środowisku auta – nie emitują do atmosfery nieprzyjaznych naturze związków chemicznych, w tym dwutlenku węgla. Wybór samochodu z silnikiem elektycznym zmienia Cię w ekologicznego kierowcę.

Łatwiejsze sterowanie pojazdem

Prosta konstrukcja silnika elektrycznego sprawia, iż kierowanie pojazdem jest łatwiejsze. Takie silniki posiadają bardzo wysoką konwersję energii na ruch oraz wysoki moment obrotowy. Dodatkowo, samochody elektryczne często wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów, ułatwiając kierowanie. Modele z silnikami elektrycznymi są także stosunkowo mniejsze i idealnie nadają się do codziennego użytku nawet w zatłoczonych miastach.

Cichy sposób pracy

Samochód elektryczny pracuje dużo ciszej niż wyposażone w silniki spalinowe standardowe auta. Podróżny może więc liczyć na większy komfort jazdy, a samochód nie zanieczyszcza otoczenia również hałasem.

Dowiedz się więcej: Pierwszy samochód – które auto wybrać? 

Wady samochodów elektrycznych

Krótki czas pracy

Czas pracy samochodu elektrycznego na w pełni naładowanej baterii jest wciąż stosunkowo niski i wymusza na kierowcy konieczność częstych doładowań. Producenci starają się jednak opracować rozwiązania zwiększające wydajność baterii. Samochody elektryczne nadal kojarzone są raczej z pojazdami miejskimi niż przeznaczonymi do dalszych wypraw.

Mała liczba punktów ładowania

O ile stacje benzynowe znajdują się w każdym zakątku kraju przy większości dróg, o tyle punkty doładowań samochodów elektrycznych znaleźć jest dużo trudniej. Liczba parkingów wyposażonych w systemy do ładowania takich silników rośnie w dużych miastach, jednak na stworzenie efektywnej sieci samochodowych ładowarek nadal trzeba będzie poczekać.

Długi czas ładowania baterii

Wlanie benzyny do baku to kwestia paru minut, naładowanie baterii elektrycznej może potrwać do kliku godzin. Podróż samochodem elektrycznym trzeba zatem planować nieco dokładniej niż w przypadku standardowych aut. Jeśli nasza bateria rozładuje się poza większym miastem czy z dala od domu, będziemy musieli liczyć się z kosztami transportu samochodu.

Trwałość baterii

Podobnie jak baterie zasilające telefony komórkowe czy laptopy, tak i baterie samochodów elektrycznych wymagają wymiany po pewnym czasie ich używania. Niektóre firmy wypożyczają baterie za pewną stałą opłatą miesięczną, jednak poprawne eksploatowanie baterii silnika elektrycznego jest ogromnie ważne.

Wysoka cena samochodu

Zalety samochodów elektrycznych zachęcają do ich zakupu. Niestety są one sporo droższe od aut spalinowych. Wysoka cena aut z napędem elektrycznym stanowi dla Polaków główną barierę ich zakupu. Warto jednak pamiętać, że samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji. Należy się więc spodziewać, że na przestrzeni kolejnych lat zapotrzebowanie na takie auta będzie wzrastać, a w związku z tym ceny będą korzystniejsze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ