Michał Nielub
Michał Nielub
23 Kwi, 2019 - 06:19

Włochy: gdzie zrobić zakupy w Mediolanie? Najciekawsze miejsca

Michał Nielub

Gdzie zrobić zakupy w Mediolanie? Miasto to postrzegane jest jako ważny ośrodek światowej mody. Z tego powodu wielu turystów przyjeżdża tam na zakupy.

Zakupy w Mediolanie to hasło, które nierozerwalnie kojarzy się z modą. Przede wszystkim dlatego, że miasto to jest jedną ze światowych stolic mody obok Nowego Jorku czy Londynu. Mediolan postrzegany jest jednak także jako jedno z ważniejszych miejsc w kontekście trendów oraz rozwoju kierunków w branży meblarskiej.

Warto również wiedzieć, że chociaż ceny we Włoszech są na ogół wysokie, to dzięki licznym outletom w Mediolanie wyprawa na zakupy nie musi być tak bardzo kosztowna.

Galeria Wiktora Emmanuela II – Salon Miasta

Zakupy w Mediolanie niemal natychmiast kojarzą się z jedną z najpiękniejszych galerii na świecie. Znajduje się ona nieopodal największego zabytku Mediolanu – katedry Duomo i może poszczycić się wyjątkowym wnętrzem, którego alejki stylizowane są na wzór włoskich uliczek.

Galeria Wiktora Emmanuela II to największy, najchętniej odwiedzany i najbardziej ekskluzywny tego typu obiekt w Mediolanie. Nazwa została nadana na cześć Vittorio Emanuele II, pierwszego króla Zjednoczonych Włoch.

Sami Mediolańczycy określają galerię Wiktora Emmanuela II mianem „salonu miasta”. W tym gmachu znajduje się wiele prestiżowych i luksusowych butików, a do jednych z najtańszych należy sklep Stefanel.

Nie brakuje tu również doskonałych restauracji, a także punktów usługowych. Sam obiekt wpisał się na stałe w charakter miasta. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że został otwarty 30 grudnia 1877 roku, co czyni to centrum handlowe jednym z najstarszych w całej Europie.

Dowiedz się więcej: Włochy: Mediolan – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Zakupy w Mediolanie kojarzą się głównie z Galerią Wiktora Emmanuela II koło katedry Duomo

źródło zdjęcia: Getty Images / RossHelen

Największy outlet w Mediolanie

Galeria Wiktora Emmanuela II nie jest jedynym miejscem, w którym zrobimy zakupy w Mediolanie. Niedaleko od miasta znajduje się również ogromny Seravalle Designer Outlet. Ponoć największy, a z całą pewnością jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie. Warto podkreślić, że outlet nie znajduje się w samym Mediolanie, a w oddalonym o 90 km niewielkim miasteczku Seravalle Scrivia. Dotrzeć można tam zarówno samochodem, jak i korzystając z komunikacji publicznej – pociągiem lub autobusem.

Atrakcyjne przeceny

W outlecie znajduje się mnóstwo tanich butików, ale także salonów prestiżowych marek. Dla ułatwienia zakupów cały obiekt podzielony został na dwie części, różniące się od siebie poziomem cen. W jednej z nich znajdziemy firmowe outlety np. Dolce & Gabbana, Prada, Laurent Paris, Hugo Boss, Gucci czy Burberry, w drugiej zaś znajdują się sklepy tańszych marek np. Benetton, Gues czy Loreal.

Klienci mogą liczyć na przeceny od 30% do nawet 70%. Planując zakupy w Mediolanie, warto zaplanować wycieczkę do tego miejsca – szczególnie jeżeli zależy nam na znalezieniu ciekawych okazji.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawe miejsca w Mediolanie, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Dzielnice na zakupy w Mediolanie

Zakupy w Mediolanie mogą być głównym celem podróży do tego miasta, a także można dokonać ich niejako przy okazji, będąc tylko przejazdem lub nastawiając się na zwiedzanie najciekawszych zabytków miasta. Niezależnie od celu przyjazdu, warto wiedzieć, jakie dzielnice słyną z możliwości zakupowych.

Corso Vittorio Emanuele II i okolice

Będąc w Mediolanie tylko przejazdem lub gdy zakupy w tym mieście nie są naszym głównym celem podróży, warto udać się na zakupy w samym centrum. Niedaleko Duomo, a dokładniej na Corso Vittorio Emanuele II oraz w odchodzących od niej uliczkach, znajdują się praktycznie wszystkie sklepy ważniejszych marek odzieżowych. Można napotkać także butiki z oryginalnymi włoskimi ubraniami. Co ciekawe, część z nich posiada ofertę w naprawdę przystępnej cenie.

Złoty Kwadrat Mody, czyli Quadrilatero della Moda

Wiadomo, że ceny we Włoszech, a szczególnie w Mediolanie nie należą do najniższych. Najlepszym tego przykładem jest prestiżowa dzielnica, w której swoje butiki mają najbardziej ekskluzywne butiki świata odzieżowego.

Składa się ona z czterech ulic:

  • via Monte Napoleone,
  • via Manzoni,
  • via della Spiga,
  • Corso Venezia.

Najważniejsza jest ta pierwsza, która dodatkowo uważana jest za najdroższą ulicę świata. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie Tygodnia Mody to właśnie na Złotym Kwadracie Mody organizowanych jest większość wydarzeń.

Via Torino

Zakupy w Mediolanie to nie tylko oferta dla najzamożniejszych turystów. Na via Torino znajdziemy sklepy znanych sieciówek takich jak np. H&M, Pull&Bear, Zara, Mango czy chociażby Intimissimi.

Obecność mniej ekskluzywnych butików wiąże się również z bardziej przystępnymi cenami. Sama dzielnica uważana jest za centrum młodzieżowych zakupów. Młodzi ludzie dodatkowo przesiadują w zlokalizowanych tam popularnych w Mediolanie restauracjach oraz barach.

 

Corso Buenos Aires

Kilometrowa ulica, która pełni rolę ogromnej galerii handlowej pod gołym niebem? W taki sposób można opisać Corso Buenos Aires. Ciągnie się od Porta Venezia aż do Piazzale Loreto.

Wybierając się na zakupy w Mediolanie do tej dzielnicy, będziemy mieli okazję odwiedzić ponad 350 butików mniej lub bardziej znanych marek odzieżowych. Znajduje się tu także sporo sklepów wyłącznie z włoską modą, a także punkty jubilerów z piękną biżuterią.

Zona Brera

Jeżeli mamy dosyć tłumów, to warto udać się do Zona Brera. Jest to mniej zatłoczona, a zarazem klimatyczna dzielnica z artystycznym charakterem. Znajdziemy tutaj nietuzinkowe butiki, a także showroomy z ubraniami, antykami, biżuterią czy kosmetykami.

Miejsce można odwiedzić nie tylko w celach zrobienia zakupów. Mnogość ciekawych restauracji sprzyja, by udać się na Zona Brera chociażby na romantyczny spacer zakończony smaczną kolacją.

Dowiedz się więcej: Włochy: Jak poruszać się po Mediolanie – przewodnik

Kiedy wybrać się na zakupy w Mediolanie?

Warto wiedzieć nie tylko gdzie, ale również kiedy wybrać się na zakupy w Mediolanie. Zwłaszcza gdy nie dysponujemy bardzo zasobnym portfelem.

Najlepsze ceny uzyskamy w okresach wyprzedaży, które mają miejsce dwa razy w roku. Przyjęło się, że włoskie butiki organizują wyprzedaże zimowe – zazwyczaj w styczniu, a także wyprzedaże letnie, zazwyczaj na początku lipca. Dokładna data uzależniona jest od regionu, niemniej z reguły są to pierwsze dni tych miesięcy. Jest to też dobry moment, by przywieźć najciekawsze pamiątki z Mediolanu – zwłaszcza że wiele sklepów przecenia swój asortyment od 30% do nawet 70%.

Gdzie kupić pamiątkę?

Warto wiedzieć, jakie pamiątki z wakacji w Mediolanie najlepiej przywieźć. Oferta handlowa w tym mieście jest wyjątkowo szeroka, dzięki czemu istnieje możliwość nabycia unikalnych przedmiotów.

Dobrym pomysłem jest poszukanie sklepów, które oferują specyficzne dla tego kraju produkty. Ciekawą alternatywą jest przywiezienie z Włoch kawy. Chociaż w polskich marketach możemy spotkać włoskie odmiany tego produktu takich jak Lavazza, to kawa kupiona we Włoszech smakuje zupełnie inaczej, nawet tego samego producenta.

Wyjątkowymi pamiątkami będą również np. wyroby z drewna oliwkowego czy po prostu dobrej jakości buty, które przetrwają niejeden sezon.

Zakupy w Mediolanie - warto kupić tu oryginalną włoską kawę

źródło zdjęcia: Getty Images / MarianVejcik

Zakupy w Mediolanie – o czym warto pamiętać?

Wybierając się na zakupy do Mediolanu, warto pamiętać o dwóch sezonach wyprzedażowych – zazwyczaj na początku stycznia oraz lipca. Nie sposób ominąć najbardziej ekskluzywne miejsca handlowe w tym mieście, z galerią Wiktora Emmanuela II oraz Złotym Kwadratem Mody na czele. Jeżeli chcemy nieco zaoszczędzić, dobrym pomysłem będzie udanie się do oddalonego o 90 km od Mediolanu największego (lub jednego z największych) outletów w Europie. Wiele sieciowych sklepów znajdziemy również na via Torino, które jest bardzo popularne wśród włoskiej młodzieży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ