Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
04 Lis, 2017 - 05:00

Zakupy grupowe sposobem na oszczędzanie

Malwina Tomżyńska

Zakupy grupowe, czyli ciekawa alternatywna pozwalająca ograniczyć niektóre wydatki naszego budżetu domowego. Sprawdź, jakie zalety niosą zakupy grupowe.

Problem gromadzenia oszczędności dotyczy większości gospodarstw domowych. W natłoku codziennych zajęć i obowiązków mamy coraz mniej czasu na planowanie i analizę naszych finansów. Taka sytuacja bardzo negatywnie wpływa na nasz budżet domowy. Jednym z możliwych rozwiązań, pozwalającym na znalezienie oszczędności w codziennych wydatkach są zakupy grupowe.

Zakupy grupowe – istota

Istota takiej formy zakupów, jak sama nazwa wskazuje, leży w zakupach grupowych, czyli dokonywaniu dużych zakupów łączonych (np. z rodziną raz w tygodniu). Zakupy grupowe mogą być realizowane w sklepach stacjonarnych lub online. Sama forma dokonywania zakupów nie jest ważna.

Ważne natomiast jest to, że jednorazowo dokonujemy zakupów dużej ilości artykułów, co często może pozwolić nam na zaoszczędzenie od kilku do kilkudziesięciu złotych (w przypadku zakupów artykułów codziennego użytku jak jedzenie, chemia lub kosmetyki).

Główną zasadą zakupów grupowych jest tworzenie listy zakupowej, którą realizujemy np. raz w tygodniu.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje do przygotowania listy zakupów >>

Listonic, czyli pomoc w zakupach grupowych

Aplikacja Listonic (sprawdź tutaj) to świetne rozwiązanie, umożliwiające nam tworzenie listy zakupów online, którą możemy się dzielić na bieżąco z innymi użytkownikami (najczęściej naszą rodziną).

To oprogramowanie, przy założeniu korzystania z zakupów grupowych, jest niezwykle pomocne, bo umożliwia każdemu użytkownikowi bieżące dopisywanie swoich potrzeb zakupowych do ogólnej listy. Dzięki temu nie mamy problemów z karteczkami lub notesami i późniejszym przepisywaniu pojedynczych list w jedną całość.

Dowiedz się więcej: Jadłospis tygodniowy sposobem na oszczędzanie? >>

Zakupy grupowe – na czym można zaoszczędzić?

Ogólna zasada robienia zakupów brzmi „zakupy hurtowe są tańsze”. Wiąże się to z możliwością korzystania z promocji przy zakupie większej ilości danego artykułu lub opcją negocjowania ceny. Korzystając z zakupów grupowych, możemy zaoszczędzić w wielu aspektach. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Paliwo

Robiąc zakupy grupowe, zużyjemy mniej paliwa, gdyż po prostu nie będziemy już musieli jeździć  tak często do sklepu. Dziś pojedziemy my, a w następnym tygodniu brat czy koleżanka.

Ponadto pamiętajmy, że częste tankowanie małej ilości paliwa może spowodować, że nasze wydatki wzrosną. Przy niewielkich kwotach nie zastanawiamy się nad ceną paliwa i często korzystamy z pierwszej lepszej stacji benzynowej. To duży błąd, ponieważ w ogólnym rozrachunku może się okazać, że jednorazowe zatankowanie całego baku paliwa na tańszej stacji, pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych na jednym tankowaniu!

Przesyłki kurierskie

W przypadku zamawiania kuriera do domu, największy koszt oprócz samego dostarczenia paczki do rąk odbiorcy, to odbiór paczki z naszego domu. Warto w tym przypadku rozważyć zakupy grupowe, czyli zebranie większej ilości paczek i wysłanie ich jednego dnia, jednym kurierem.

Pozwoli nam to zaoszczędzić na kolejnych przyjazdach kuriera. Dodatkowo przy dużych ilościach paczek, da możliwość negocjowania ceny z firmą kurierską.

Codzienne zakupy

Zakupy grupowe, to nie tylko łączenie zakupów z innymi członkami rodziny. To także kupowanie naraz większych ilości artykułów. Warto rozważyć taką formę zakupów w momencie promocji na dany artykuł w sklepie. Dzięki temu możemy zgromadzić większe zapasy np. wody mineralnej, w promocyjnej cenie.

Dowiedz się więcej: Gdzie jeść każdego dnia: na mieście czy w domu – co się bardziej opłaca? >>

Zakupy online

Dużym kosztem w przypadku zakupów online może okazać się koszt transportu. Jako zamawiający, mamy możliwość zniwelować go, dokonując zakupu większej ilości artykułów na raz. Grupowe zakupy raz w tygodniu to tylko jeden koszt transportu, co pozwala na zaoszczędzenie kolejnych kilku złotych w skali tygodnia.

Dowiedz się więcej: Prawa konsumenta: reklamacja i zwrot towaru zakupionego przez internet >>

Może te kilka złotych tygodniowo na koszcie transportu to niewiele, ale warto przeliczyć łączną sumę jaką możemy zaoszczędzić dzięki zakupom grupowym np. w skali miesiąca (koszt paliwa, zakupów online czy grupowego wysyłania paczek kurierskich).

Pamiętajmy, że to właśnie te pojedyncze, drobne oszczędności wiążące się z zakupami grupowymi mogą dać miesięcznie nawet kilkaset złotych zgromadzonych bez większego wysiłku  w naszym budżecie domowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ