Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
28 Sty, 2018 - 01:00
Zakupoholizm a budżet domowy

Zakupoholizm a budżet domowy

Mariola Krzyżak

Zakupoholizm to coraz większy problem społeczny. Sprawdź, jaki ma wpływ na domowy budżet i jak w porę rozpoznać pierwsze symptomy.

We współczesnych filmach, doniesieniach z życia celebrytów czy internetowej rzeczywistości jesteśmy codziennie bombardowani zdjęciami uśmiechniętych ludzi przechadzających się po centrach handlowych z masą kolorowych toreb, najlepiej z logo znanych marek. O zakupach mówi się wszędzie, natomiast zakupoholizm to temat tabu. Tymczasem coraz więcej z nas zaczyna borykać się z potrzebą kompulsywnego kupowania nowych rzeczy, a przymus psychiczny uniemożliwia normalne życie, rujnując przy tym domowy budżet. Jak rozpoznać symptomy mówiące o tym, że straciliśmy kontrolę nad zakupami?

Czym jest zakupoholizm?

Nie ma jednej definicji zakupoholizmu. Generalnie kompulsywne kupowanie czy kupoholizm jest zaburzeniem polegającym na odczuwaniu przymusu do ciągłego kupowania nowych, często niepotrzebnych rzeczy. Bardzo ważnym czynnikiem świadczącym o chorobie jest zupełne niekontrolowanie wydatków.

Robienie zakupów jest często reakcją na przykre zdarzenia w codziennym życiu lub negatywne stany emocjonalne. Zakupoholizm klasyfikowany jest jako zaburzenie behawioralne, obsesyjno-kompulsywne lub zaburzenie kontroli impulsów.

Przyczyny zakupoholizmu

Wśród czynników mogących wpłynąć na pojawienie się zaburzenia, wyróżnia się przede wszystkim nieumiejętność radzenia sobie z emocjami lub stresem.

Dowiedz się więcej: 7 błędów w radzeniu sobie ze stresem >>

Zakupy są u osób uzależnionych jedyną formą rozładowania napięcia psychicznego. Badania wskazują także na powiązanie pomiędzy uzależnieniami w rodzinie a skłonnością do popadnięcia w zakupoholizm.

Zaburzenie to dotyka najczęściej osób żyjących w krajach rozwiniętych, gdzie na każdym kroku stykają się z ogromną ilością towaru, a z okien wystawowych bombardowani są coraz to nowymi promocjami. Nabyte dobra stają się także wyznacznikiem statusu społecznego, a często także ich posiadanie pozwala na przynależenie do określonej grupy.

Wbrew stereotypowi na zaburzenie w równym stopniu podatne są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Różnica polega jedynie na wybieraniu nieco innych produktów. Cechą łączącą obie grupy jest natomiast niska samoocena i podatność na manipulację.

Dowiedz się więcej: Manipulacja a toksyczni ludzie. Jak rozpoznać manipulatora? >>

 Objawy zakupoholizmu

Zakupoholizm w skrajnych przypadkach może prowadzić do bardzo poważnych problemów finansowych, a nawet do wpadnięcia w spiralę zadłużeń czy bankructwa. Bardzo ważne jest więc szybkie dostrzeżenie objawów i podjęcie odpowiednich kroków terapeutycznych.

Wśród najczęstszych objawów kompulsywnego kupowania, oprócz ciągłego nabywania nowych rzeczy, możemy wyróżnić wyraźną poprawę nastroju po zakupach. Osoby uzależnione bardzo dużo czasu spędzają w centrach handlowych lub na portalach aukcyjnych. Co ważne, same deklarują, że spędzają tam więcej czasu niż by chciały.

Nie potrafią kontrolować ilości ani jakości nabywanych towarów i nie potrafią określić, gdzie podziały się pieniądze z ich konta.

Powodem do wyjścia na zakupy jest obniżony nastrój, który zamienia się w euforię wraz z przekroczeniem progu sklepu. Kiedy jednak zakupoholik realizuje swoje transakcje, natychmiast zaczyna towarzyszyć mu poczucie wstydu lub winy. Osoba taka zaczyna dostrzegać, że nie kontroluje siebie, jednak nie jest w stanie przestać kupować. Zauważa także pojawiające się coraz częściej problemy finansowe, ale nie jest w stanie oprzeć się pokusie kupowania.

Zakupoholizm a budżet domowy - kobieta

Jak leczyć zakupoholizm?

Kompulsywne kupowanie, jak każde inne zaburzenie i uzależnienie, wymaga wizyty u specjalisty. Tylko doświadczony terapeuta będzie w stanie pomóc osobie dotkniętej problemem. Często w takim przypadku stosuje się typowe terapie uzależnień, które pomagają wyjść z nałogu ciągłego nabywania nowych rzeczy.

Jeżeli jednak zauważymy u siebie lub u swoich bliskich pierwsze objawy, to możemy spróbować także samodzielnie zmniejszyć skutki destrukcyjnego zachowania, np. ograniczając dostęp do karty płatniczej, robiąc ścisłą listę zakupów czy trenując sposoby radzenia sobie ze stresem.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje do przygotowania listy zakupów >>

Zakupoholizm to poważne zaburzenie, które często bywa bagatelizowane. Zanim zaważy ono w destrukcyjny sposób na budżecie domowym warto uświadomić sobie problem i zgłosić się do specjalisty, który pomoże na nowo zbudować poczucie własnej wartości, które już nigdy nie będzie uzależnione od nowych towarów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ