ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
28 Lut, 2019 - 06:51
Zakończona spłata kredytu - co dalej?

Zakończona spłata kredytu – co dalej?

ARTYKUŁ PARTNERA

Sprawdź, dlaczego zakończona spłata kredytu powinna być udokumentowana i kiedy po spłacie ostatniej raty trzeba dopełnić jeszcze kilku formalności!

Wszyscy dłużnicy z niecierpliwością czekają na dzień, w którym zakończona spłata kredytu pozwoli przeznaczyć pieniądze wydawane dotychczas na regulowanie comiesięcznych rat na inny, przyjemniejszy cel. Okazuje się jednak, że zapłata ostatniej raty nie zawsze zamyka sprawę kredytu.

Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto uzyskać od banku pisemne zaświadczenie o spłacie kredytu, a także jakie formalności czekają osoby, które spłaciły kredyt hipoteczny.

Zakończona spłata kredytu gotówkowego

Zakończona spłata pożyczki lub kredytu gotówkowego nie zobowiązuje banku do wystawienia nam zaświadczenia o niezaleganiu z żadnymi płatnościami. Warto jednak postarać się o nie we własnym zakresie, by mieć pewność, że wszystkie zobowiązania względem wierzyciela zostały uregulowane i uniknąć pism nawołujących do zapłaty zaległych kwot.

Dlaczego warto uzyskać zaświadczenie o spłacie kredytu?

Zdarza się, że w wyniku błędu ludzkiego lub systemowego nie zostają zaksięgowane wszystkie wpłaty, bądź są one zaksięgowane błędnie. Wówczas, pomimo że spłaciliśmy całe zobowiązanie, bank wciąż będzie żądał od nas zapłaty brakującej kwoty.

Już na etapie załatwiania zaświadczenia takie nieścisłości można szybko wyjaśnić, na przykład dostarczając do banku potwierdzenia wpłat poszczególnych rat. Co więcej, jeśli zakończona spłata kredytu będzie udokumentowana, będziemy mieli jak się bronić w sytuacji, gdy w przyszłości bank „przypomni” sobie o jakichś niezapłaconych odsetkach lub opłatach.

Zaświadczenie o braku zobowiązań wobec banku przyda nam się w jeszcze jednej sytuacji – gdy bank zapomni zgłosić spłatę kredytu do Biura Informacji Kredytowej. Co prawda, zdarza się to bardzo rzadko, jednak w przypadku, gdy to nastąpi, w BIK będzie widniała zaległość, która negatywnie wpłynie na naszą historię kredytową i może utrudnić zaciągnięcie kolejnych zobowiązań.

Mając zaświadczenie o spłacie kredytu, będziemy mogli w banku łatwo poprzeć swój wniosek o korektę wpisu w BIK.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić raport o sobie w BIK

Jak uzyskać zaświadczenie o spłacie kredytu?

Zaświadczenie o spłacie kredytu gotówkowego w wielu bankach można zamówić online, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Niekiedy jednak po pismo trzeba udać się osobiście do placówki.

Potwierdzenie zakończenia spłaty w formie pisemnej może niestety kosztować, w zależności od banku od kliku do nawet kilkudziesięciu złotych. Dlatego jeśli nie chcemy wykładać kolejnych pieniędzy, skontaktujmy się z bankiem telefonicznie. Wszystkie połączenia z centrum obsługi klienta są obecnie nagrywane, dlatego ustne zapewnienie o tym, że spłata kredytu została zakończona również może stać się podstawą ewentualnej reklamacji.

Otrzymanie odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego całkowitą spłatę kredytu nie oznacza niestety, że bank nigdy nie zażąda od klienta dodatkowych wpłat, sprawi jednak, że jakiekolwiek odsetki przestaną być naliczane i zagwarantuje, że ewentualne wezwanie do zapłaty będzie można zakwestionować.

Dowiedz się więcej: Umowa pożyczki – jak czytać i na co zwrócić uwagę?

Zakończona spłata kredytu - odbiór zaświadczenia czasami możliwy jest tylko osobiście w banku

źródło zdjęcia: Getty Imagessimonkr

Zakończona spłata kredytu hipotecznego

Nieodpłatne wystawienie pisemnego zaświadczania o całkowitej spłacie kredytu jest za to obowiązkiem banku w przypadku klienta regulującego kredyt mieszkaniowy lub kredyt hipoteczny.

Zaświadczenie o spłacie

Dokument zwalniający własność klienta z roli zabezpieczenia kredytu powinien zostać wysłany w ciągu dwóch tygodni od dnia zakończenia spłaty. Jeśli więc nie otrzymaliśmy go w podanym terminie, musimy bezzwłocznie skontaktować się z bankiem. Otrzymanie dokumentu równoznaczne jest z potwierdzeniem przez bank, że nie zalegamy z żadnymi płatnościami, ale klient może starać się również o dodatkowe zaświadczenie uznające, że spłata kredytu została oficjalnie zakończona.

Wykreślenie hipoteki

Zakończona spłata kredytu hipotecznego wymaga dodatkowych formalności, do których niezbędne jest zaświadczenie z banku o spłacie zobowiązania. Chodzi o wykreślenie wpisu hipotecznego w księdze wieczystej nieruchomości, będącej zabezpieczeniem kredytu. Wniosek o takie wykreślenie jest płatny i należy go złożyć w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych, dołączając do niego bankowe potwierdzenie spłaty kredytu.

Odbiór weksla in blanco

W przypadku wielu kredytów, nie tylko hipotecznego, zabezpieczeniem jest często weksel in blanco. Choć prawa z niego wygasają wraz ze spłatą kredytu, warto poprosić bank o zwrot blankietu. Zapobiegnie to ewentualnemu nieuprawnionemu użyciu weksla z naszym podpisem.

Zakończona spłata pożyczki pozabankowej

Pożyczki pozabankowe, w szczególności pożyczki online, cieszą się dość dużą popularnością między innymi dlatego, że ich zaciąganie nie wiąże się z wieloma formalnościami. Umowa zawierana jest w sposób zdalny przez Internet lub telefon, a wszelkie dokumenty związane z pożyczką (umowa, harmonogram spłat itp.) pożyczkobiorca otrzymuje najczęściej drogą elektroniczną.

Co zatem się dzieje po zakończeniu spłaty takiej pożyczki? Czy pożyczkobiorca może liczyć na podobne zaświadczenie o spłacie zobowiązania jak z banku?

Okazuje się, że zakończona spłata kredytu konsumenckiego (do tej kategorii należą pożyczki online) jest przez firmy pożyczkowe najczęściej potwierdzana za pomocą wiadomości e-mail lub SMS. Tylko niektóre firmy wysyłają do klientów informację pisemną za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

W razie braku jakiegokolwiek potwierdzenia warto się o nie upomnieć – z tego samego względu, dla którego należy to zrobić w przypadku spłaty kredytu bankowego.

Dowiedz się więcej: Czy pożyczki przez Internet są bezpieczne?

Zakończona spłata kredytu a dokumenty kredytowe

Po zakończeniu spłaty kredytu wiele osób nie wie, co zrobić z dokumentami kredytowymi, czyli np. umową, harmonogramem spłat, czy potwierdzeniami uregulowania poszczególnych rat. Jeśli otrzymaliśmy z banku lub instytucji pożyczkowej pisemne potwierdzenie o spłacie kredytu, wszystkie wyżej wymienione dokumenty możemy zniszczyć (nie należy ich po prostu wyrzucać ze względu na wrażliwe dane osobowe). Natomiast samo zaświadczenie o zakończonej spłacie kredytu warto przechowywać nawet do 10 lat.

Jak widać, zakończona spłata kredytu w wielu przypadkach wymaga od nas dodatkowych formalności. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby w momencie zakończenia określonych w umowie spłat kredytowych, skontaktować się z naszym wierzycielem i upewnić, iż wszelkie procedury zostały dopełnione i nie zalegamy z innymi „dodatkowymi” opłatami.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że faktycznie nasze zobowiązanie zostało całkowicie spłacone i że wierzyciel nie będzie rościł wobec nas żadnych żądań. Przypilnujmy także, czy zakończona spłata kredytu została odnotowana w BIK, ponieważ to będzie miało wpływ na naszą ocenę kredytową w przyszłości, jeśli kiedykolwiek zdecydujemy się ponownie skorzystać z kredytu bądź pożyczki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ