Michał Nielub
Michał Nielub
14 Cze, 2018 - 02:00
Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć

Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć

Michał Nielub

Planujesz odwiedzić Zagrzeb? Zabytki są zdecydowanie mocną stroną stolicy Chorwacji. Przekonaj się, które miejsca warto zwiedzić podczas wakacji.

Zamierzasz odwiedzić stolicę Chorwacji w tym roku, Zagrzeb? Zabytki tego miasta są godne tego, by je zobaczyć chociaż raz w życiu. Wakacje w Chorwacji nieustannie są kojarzone z historią oraz gwarantowaną pogodą. Obu rzeczy doświadczysz, odwiedzając największe miasto w tym kraju. Ponadto smacznie zjesz, a także znajdzie nocleg w dobrych cenach.

Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji – Zagrzeb i jego historia

Stolica Chorwacji jest miastem o niezwykłej historii. Początki związane są lokowaniem biskupstwa na wzgórzu Kaptol, wokół którego zaczęły powstawać siedziby cywilnych mieszkańców. Z kolei obok, bo na sąsiednim wzgórzu Kaptola – Grič, powstało osadnictwo Gradec.

Do XIX wieku oba miasta były niezależne i oba aspirowały do miana stolicy Chorwacji. Jednak po utracie niepodległości doszło do zjednoczenia, w wyniku którego powstał dzisiejszy Zagrzeb. Zabytki i architektura miasta są świadectwem tej wyjątkowej historii.

Układ urbanistyczny Zagrzebia

Z punktu widzenia układu urbanistycznego Zagrzeb zaliczany jest do typowych miast środkowoeuropejskich. Pod względem zabudowy historycznej, najciekawsze są dzielnice Dolnji Grad, Gornji Grad oraz Kaptol.

Od północy miasto otoczone jest luksusowymi willami, natomiast na południu znajduje się dzielnica robotnicza. Ta ostatnia przechodzi intensywną rewitalizację w ostatnich latach.

Cała zabudowa miejska jest wyjątkowo zróżnicowana – znajdują się zarówno budynki barokowe, jak i intrygujące obiekty budownictwa współczesnego.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Gdzie zrobić zakupy w Zagrzebiu? Najciekawsze miejsca

Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć - zabudowa urbanistyczna

Zagrzeb – zabytki, które musisz poznać

Katedra w Zagrzebiu

Spędzając wakacje w Chorwacji, warto wiedzieć jakie są najpiękniejsze miejsca tego kraju. Część z nich znajduje się właśnie w Zagrzebiu. Należy do nich Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wzgórzu Kaptol, która dominuje nad całym miastem.

Jest również najwyższą budowlą sakralną w całej Chorwacji. Pierwotnie miała średniowieczną romańską architekturę, jednak w wyniku przebudowy w latach 1880-1902 zyskała neogotycki charakter. Przebudowa była konieczna, ponieważ pierwotna konstrukcja uległa częściowemu zniszczeniu po trzęsieniu ziemi.

Warto wspomnieć, że niewiele jest zabytków w Chorwacji w czysto barokowym stylu. Miłośnicy baroku zachwyci jednak plac otaczający katedrę na wzgórzu Kaptol. Znajduje się tam szereg kurii kanonickich, których bryły mają właśnie barokowy charakter.

Warto zobaczyć również inne obiekty sakralne. Należy do nich m.in. Klasztor franciszkański wraz z kościołem, a także Kościół św. Jana Chrzciciela, którego wnętrze ozdobione jest malowidłami ściennymi.

 
Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć - katedra w Zagrzebiu

Zagrzeb – zabytki w Dolec

Pomiędzy Gonjim Gradem a Kaptolem znajduje się plac Dolac. Funkcjonuje tu najbardziej znany zagrzebski targ Dolac. Obok niego wybudowany został barokowy Kościół św. Marii.

Warto wiedzieć, że niegdyś w miejscu dzisiejszej ulicy Tkalciceva znajdował się potok Medvescak, który stanowił granicę pomiędzy historycznym Kaptolem a miastem Gradec. Dzisiaj ulica ta stanowi centrum nocnego życia w Zagrzebiu wraz z licznymi i najlepszymi kawiarniami, restauracjami oraz klubami.

 

Kościół św. Katarzyny

Decydując się na wczasy w Chorwacji, warto chociażby na jeden dzień odwiedzić Zagrzeb – zabytki w stylu barokowym są unikalne w skali całego kraju.

Za pierwszy budynek w tym stylu w całej kontynentalnej części Chorwacji uznaje się Kościół św. Katarzyny. Zwiedzając tę świątynię warto zwrócić przede wszystkim na bogato zdobione wnętrze. Szczególnie stiuki (rodzaj szlachetnego tynku) autorstwa Antonija Quadrija z 1732 roku. Warto zwrócić uwagę również na iluzjonistyczny ołtarz ze sceną „Święta Katarzyna i filozofowie aleksandryjscy” autorstwa Kristofa Andreja Jelovseka.

Kościół św. Katarzyny otoczony jest przez plac Jezuicki. Corocznie organizowany jest na nim Festiwal Folklorystyczny. Znajduje się tu również kompleks dawnego klasztoru jezuickiego z XVII wieku. Obecnie budynek mieści galerię Klovicevi Dvori, w którym odbywają się najważniejsze wystawy sztuki w całej Chorwacji.

 

Zagrzeb – zabytki to również pałace

Budynki sakralne to nie wszystko co oferuje Zagrzeb. Zabytki, które się tu znajdują to również szereg barokowych pałaców. Do najciekawszych należy zaliczyć pałac Vojkoviciów, który wyróżnia się fasadą w kształcie muszli. Obecnie wystawiane są tu ekspozycje skompletowane przez Muzeum Historyczne Chorwacji.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Muzea, które warto odwiedzić >>

Warto zwrócić uwagę również na inne pałace, m.in. Pałac Bana oraz Pałac Rauchów, w których obecnie siedzibę ma Rząd Republiki Chorwacji.

 

Zagrzeb – zabytki w Gornjim Gradzie

Plac św. Marka

Gornji Grad powstał w miejscu historycznego miasta Gradec. Zostało ono założone w średniowieczu i aż do XIX wieku wespół z Kaptolem stanowiło jądro dzisiejszego Zagrzebia. Centralnym miejscem tej części miasta jest plac św. Marka, który dziś pełni funkcje politycznego centrum Chorwacji. Swoją siedzibę ma tutaj chorwackie Zgromadzenie, Rząd oraz Rada Miasta.

Otoczenie tego placu zdominowane jest jednak przez Kościół św. Marka, który powstał w XIV wieku. Pierwotnie jego bryła miała gotycki charakter, jednak z czasem została przekształcona na styl neogotycki. Z pierwotnej średniowiecznej konstrukcji pozostał jedynie południowy portal, zdobiony rzeźbami dwunastu apostołów.

Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć - Kościół św. Marka

źródło zdjęcia: Depositphotosmorozena

Brama Wschodnia i wieże widokowe

W odległej przeszłości Gornji Grad otoczony był średniowiecznymi murami miejskimi wraz z bramami. Do dzisiaj zachowała się jedynie Brama Wschodnia z XIII wieku.

W północnej części wznosi się Księżowska Wieża, z której można obserwować kosmos, ponieważ mieści się w niej obserwatorium astronomiczne. Z kolei Wieża Lotrscak znana jest z punku widokowego, z której rozpościera się widok na cały Donji Grad.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć - wieża Lotrscak

źródło zdjęcia: Depositphotos / zatletic

Zagrzeb – zabytki w Donjim Gradzie

Donji Grad jest współczesnym centrum Zagrzebia. Ta część miasta powstała stosunkowo niedawno, ponieważ początki datowane są przełom XIX i XX wieku. Z tego powodu dominuje tutaj styl secesyjny, modernistyczny oraz współczesny.

Plac bana Josipa Jelacica

Najważniejszym punktem turystycznym oraz strefą ruchu pieszego jest plac bana Josipa Jelacica, na którym stoi również pomnik poświęcony tej postaci historycznej. Warto nadmienić, rzeźba Josipa Jelacica przedstawia go z uniesionym mieczem w kierunku Węgier. Ma to znaczenie symboliczne, ponieważ w latach jego panowania był to człowiek, który mocno sprzeciwiał się węgierskim rządom.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć - pomnik Jelacica

źródło zdjęcia: Depositphotos /  Photocreo

Strefa dla pieszych

Plac bana Josipa Jelacica wespół z handlową ulicą Ilica oraz siatką innych uliczek, tworzy największą część spacerową miasta Zagrzeb. Zabytki można tu zwiedzać podczas codziennych spacerów, a także zakupów.

Warto udać się np. na ulicę Bogucevica, na której znajduje się najbardziej znana część instalacji Zagrzebskiego Układu Słonecznego – rzeźba Ivana Kozaricia pt. „Słońce sprowadzone na Ziemię”.

 

Coś dla miłośników urbanistyki, czyli pas miejskich placów-ogrodów

Pasjonaci układów urbanistycznych spodoba się zamysł Milana Lanuzziego. Polega on na przecięciu siatki ulic zielonym pasem parków i ogrodów, który układa się w kształt litery „U”. Zwane jest to „zieloną podkową” lub „podkową Lanuzziego”.

Układ ten został utworzony pod koniec XIX wieku i po dzień dzisiejszy stanowi największą i najważniejszą realizację architektoniczno-parkową w całej Chorwacji.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Zagrzebiu, o których nie przeczytasz w przewodnikach >>

Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć - parki i ogrody miejskie

Dziedzictwo, historia, kultura – to i jeszcze więcej ma do zaoferowania Zagrzeb. Zabytki w nim się znajdujące są świadectwem bogatych i burzliwych dziejów. Warto wiedzieć, że chociaż początki miasta datowane są na okres średniowiecza, to większość budynków historycznych ma charakter barokowy. Wynika to z licznych przebudowań, a także z faktu, że to w okresie baroku Zagrzeb przeżywał prawdziwy rozkwit.

ZOBACZ RÓWNIEŻ