Michał Nielub
Michał Nielub
15 Cze, 2018 - 02:00
Zagrzeb z dziećmi - TOP 11 atrakcji dla dzieci

Zagrzeb z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci

Michał Nielub

Zagrzeb z dziećmi to interesujący pomysł na urlop. Stolica Chorwacji oferuje wiele atrakcji, które warto zobaczyć wraz z najmłodszymi. Czytaj dalej!

Zagrzeb z dziećmi to fantastyczny pomysł na rodzinne wczasy. W stolicy Chorwacji znajduje się wiele atrakcji, które albo są całkowicie dedykowane najmłodszym turystom, albo będą tak samo atrakcyjne dla dzieci, jak i dla dorosłych. Należy do nich m.in. Park Zoologiczny na Maksimirze, Kamienna Brama wraz z tajemniczym obrazem Matki Boskiej, a także wiele, wiele innych.

Poniżej podpowiadamy, które miejsca w Zagrzebiu są najatrakcyjniejsze dla całej rodziny.

Chorwacja z dziećmi: Zagrzeb i okoliczne atrakcje

Dzieci mają to do siebie, że są ciekawskie i żądne wiedzy. Dlatego wakacje w Chorwacji wraz z najmłodszymi turystami będą strzałem w dziesiątkę. Głównie ze względu na fakt, że jest tu dużo interesujących miejsc z historycznego punktu widzenia.

Jeżeli podczas podróży będą nam towarzyszyć nasze pociechy, warto udać się między innymi do stolicy Chorwacji. Zagrzeb z dziećmi nie będzie uciążliwie spędzonym czasem, a wręcz przeciwnie – rodzice i ich latorośle będą miały niepowtarzalną okazję do wspólnej zabawy. Oto 11 najciekawszych pomysłów na wakacje w Zagrzebiu dla całej rodziny.

11. Słynna kolejka linowa

W Zagrzebiu funkcjonuje najkrótsza kolejka linowo-terenowa na świecie (chorw. Zagrebačka uspinjača), która łączy Ilicę z Górnym Miastem. Trasa liczy jedynie 66 metrów, jednak stanowi znaczącą atrakcję turystyczną.

Przemawiają za tym nie tylko tłumy turystów, ale również fakt, że korzystają z niej także mieszkańcy. Przejażdżka wśród historycznych kamieniczek może być fascynującą przygodą i dla najmłodszych, i dla dorosłych.

 

10. Gonji Grad i kosmiczny Zagrzeb z dziećmi

W Górnym Mieście (chorw. Gonji Grad) znajdują najstarsze zabytki w Zagrzebiu. Będziemy mieli okazję zwiedzić tu średniowieczne mury miejskie oraz fortyfikacje, a także jedną z ocalałych wież.

To właśnie w Księżowskiej Wieży (chorw. Popov toranj) mieści się obserwatorium astronomiczne, które zaspokoi wszelką ciekawość młodych naukowców.

Zagrzebskie Obserwatorium Astronomiczne powstało w 1903 roku i założone zostało przez Zagrzebskie Stowarzyszenie Astronomiczne. Głównym przyrządem służącym do prowadzenia obserwacji jest teleskop TMB APO z obiektywem 175/1400 mm. Zainstalowany został w 2007 roku i umożliwia obserwację ciał niebieskich, znajdujących się w Układzie Słonecznym.

Obserwatorium wyposażone jest również w kilka mniejszy urządzeń służących do obserwacji. Ich zadaniem jest przede wszystkim edukacja, która realizowana jest w skuteczny i atrakcyjny dla najmłodszych sposób.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Tanie noclegi – TOP 11 propozycji >>

Zagrzeb z dziećmi - spadające gwiazdy

9. Przejazd kolejką turystyczną

Podczas rodzinnych wczasów w Zagrzebiu nie powinniśmy pominąć także przejażdżki turystyczną kolejką, która wyrusza z placu Josipa Jelačića. Pozwoli to na chwilę wytchnienia po intensywnym zwiedzaniu miasta.

 

8. Zagrzeb z dziećmi nad jeziorem

Czy można być w Zagrzebiu i na plaży jednocześnie? Okazuje się, że tak. Pod warunkiem skorzystania z kąpieliska nad Jeziorem Jarun. Jest to rekreacyjne centrum Zagrzebia, które zostało uformowane przez rzekę Sava.

Funkcjonuje tu wiele strzeżonych miejsc, które zaprojektowano z myślą o najmłodszych turystach. Nieco starsze dzieci oraz rodzice mogą skorzystać np. ze szkółki surfowania. Prowadzone są również zajęcia instruktażowe z innych form rekreacji wodnej.

Infrastruktura obejmuje także m.in. skate park, miejsca do joggingu, pływania oraz inne, sprzyjające uprawianiu wielu form aktywności fizycznej.

Zagrzeb z dziećmi - Jezioro Jarun

7. Muzeum Archeologiczne w Zagrzebiu

Młodzi odkrywcy mogą liczyć na szereg atrakcji także w muzeach. Bogata historia to mocna strona Chorwacji, a ciekawe eksponaty znajdziemy w Muzeum Archeologicznym. Najmłodszych turystów zafascynują znajdujące się tu mumie. Zresztą, nawet dorośli nie pozostaną obojętni wobec tej kolekcji.

 

6. Muzeum Techniki w Zagrzebiu

Zagrzeb z dziećmi to możliwość również zobaczenia, jak ewoluowała technika na przestrzeni ostatnich wieków. O tym, że Muzeum Techniki jest bardzo atrakcyjnym miejscem świadczy fakt, że było to najczęściej odwiedzane miejsce w 2013 roku w Zagrzebiu.

Znajdujące się w muzeum eksponaty to m.in. historyczne tramwaje, które niegdyś jeździły po miastach w Chorwacji. Zbiory obejmują także samoloty, zabytkowe aparaty oraz wiele wynalazków, które przyczyniły się do postępu cywilizacyjnego. Ciekawostką jest wciąż działający silnik parowy.

 

5. Wycieczka do ZOO

Jedną z największych atrakcji dla dzieci jest ZOO w Zagrzebiu. Nie jest to największy tego typu park w Europie, jednak oferuje zwiedzanie w naprawdę atrakcyjnych cenach. Ponadto miejsce to ma wiele pozytywnych opinii, jest zadbane, zaś zwierzęta mieszkają w naprawdę godnych warunkach.

Łącznie żyje tu ponad 275 gatunków zwierząt. Według nieoficjalnych informacji, jest to najstarsze tego typu miejsce na południu Europy.

Adoptuj swojego zwierzaka!

Warto również wiedzieć, że Ogród Zoologiczny w Zagrzebiu należy do jednych z najciekawszych atrakcji Chorwacji nie tylko ze względu na różnorodność zwierząt, ale także na prowadzone akcje. Jedną z nich jest tzw. „adopcja zwierzaka”.

Nie polega ona jednak na przygarnięciu np. niedźwiedzia pod swój dach. Odwiedzający ZOO mają możliwość wzięcia pod wirtualną opiekę wybranego przez siebie zwierzęcia. W zamian można otrzymać jeden z trzech pakietów adopcyjnych. Więcej informacji na ten temat znajduje się na oficjalnej stronie obiektu – sprawdź tutaj.

 
Zagrzeb z dziećmi - ZOO w Zagrzebiu

4. Park Maksimir

Zagrzeb oferuje również park dla dzieci. Za taki można uznać znajdujący się na wschód od centrum miasta Park Maksimir. Jest to najstarszy tego typu obiekt w całej stolicy Chorwacji. Założony został w 1787 roku i obecnie rozpościera się na terenie 363 hektarów.

Projekt przestrzenny wzorowany był na założeniach brytyjskich, co z sukcesem wdrożono w rzeczywistość. Świadczą o tym sztucznie utworzone jeziora, duże połacie łąk oraz istniejące kawiarnie. Warto wiedzieć, że w jego skład wchodzi wyżej opisane ZOO. Warto odwiedzić również stadion, na którym na co dzień rozgrywa swoje mecze Dinamo Zagrzeb.

Czas z dziećmi uprzyjemnią liczne place zabaw, które pozwolą na chwilę oddechu rodzicom, podczas gdy ich pociechy będą szalały w najlepsze.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Zagrzeb – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

 

3. Zagrzeb z dziećmi – odkryj wszystkie planety

Astronomią stoi Zagrzeb. Zabytki to nie jedyna atrakcja tego miasta. Znajduje się w nim unikalna instalacja, przedstawiająca Układ Słoneczny. Inspiracją do jego utworzenia było wystawienie rzeźby wykonanej z brązu, która przedstawiała Słońce. Jej autorem był Ivan Kozaric.

Swoim działaniem natchnął jednak innego artystę do tego, by stworzyć 9 planet, które krążą wokół Słońca. Ich autorem z kolei był Davor Preis. Niezwykłe jest to, że zachowano proporcje zarówno pod względem rozmiaru, jak i faktycznych odległości.

 

2. Muzeum Ewolucji w Krapina

Zagrzeb z dziećmi to równie ciekawe miejsca w jego okolicach. Na młodych odkrywców czeka np. Muzeum Ewolucji, znajdujące się na północ od stolicy w niewielkiej miejscowości Krapina. Początek powstania tego miejsca związany jest z odkryciem, jakiego dokonał znany chorwacki paleontolog Dragutin Gorjanovic-Kramberger na górze Husnjakovo.

Podczas prac archeologicznych natknął się na szczątki neandertalczyków, które liczyły sobie ponad 100 tys. lat. Szacuje się, że było to miejsce pochówku ponad 80 himinidów, co jest unikatowym odkryciem w skali światowej.

Samo Muzeum Ewolucji zawiera ekspozycje zarówno zbiorów z wykopalisk archeologicznych, jak i wystawy edukacyjne. Odwiedzający mogą zobaczyć poszczególne etapy ewolucji człowieka.

Można również dowiedzieć się, jak wyglądało i jak zmieniało się życie człowieka od czasów prehistorycznych, aż po współczesność.

 

1. Pierwsza Dziecięca Agencja Detektywistyczna

W samym Zagrzebiu funkcjonuje wiele Escape Roomów, warto jednak zwrócić uwagę w szczególności na jeden. W październiku 2017 roku otwarto Escape Room, którego scenariusz został zaprojektowany z myślą o dzieciach.

W Pierwszej Dziecięcej Agencji Detektywistycznej młodzi detektywi mają za zadanie rozwikłanie wszystkich zagadek. Zwykle zajmuje to od 3 do 4 godzin, przy czym w skład drużyny mogą również wchodzić rodzice. Dzięki temu wszystkie zadania zostaną zrealizowane znacznie szybciej.

Zagrzeb z dziećmi - mały detektyw

Zagrzeb z dziećmi może być naprawdę ciekawym przeżyciem. Wystarczy tylko przygotować się zawczasu do takich wakacji, a wszyscy będą zadowoleni. Atrakcje dla najmłodszych turystów mogą być intrygujące zarówno dla ich rodziców.

Oferta ogrodu zoologicznego, spacery po parku Maksimir, ciekawe muzea, urokliwe miejsca – to wszystko sprawia, że wakacje w stolicy Chorwacji będą udane, zaś turyści wrócą pełni pozytywnych wrażeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ