Michał Nielub
Michał Nielub
17 Cze, 2018 - 02:00
Zagrzeb: Muzea, które warto odwiedzić

Zagrzeb: Muzea, które warto odwiedzić

Michał Nielub

Zastanawiałeś się kiedyś, co oprócz zabytków ma do zaoferowania chorwacki Zagrzeb? Muzea! Wiele z nich jest naprawdę wyjątkowych i godnych odwiedzenia!

Zabytki, historia, kultura, rozrywka – co jeszcze oferuje Zagrzeb? Muzea. Jest ich tak wiele, że podczas urlopu prawdopodobnie nie sposób odwiedzić wszystkich. Przy czym oferta tych instytucji jest naprawdę różnorodna.

W muzeach w Zagrzebiu odnajdą coś dla siebie zarówno pasjonaci historii, sztuki, jak i rzeczy osobliwych. Obiekty te są zdecydowanie obowiązkowym punktem programu, jeżeli zdecydujemy się na wakacje w stolicy Chorwacji.

Zagrzeb – muzea powiązane z historią

Wczasy w Chorwacji, a zwłaszcza pobyt w stolicy tego kraju zapewni sporo wrażeń miłośnikom historii. Nie tylko z uwagi na bogatą i burzliwą przeszłość tego miasta i liczne zabytki.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Atrakcjami będą również różne muzea historyczne, których eksponaty są świadectwem zarówno współczesnej, jak i starożytnej historii Zagrzebia.

Zagrzeb Muzea, które warto odwiedzić - Muzeum Miasta Zagrzebia

źródło zdjęcia: Depositphotos / zatletic

Muzeum Archeologiczne

Zabytki w Chorwacji są dowodem bogatej przeszłości tego kraju, zaś początki niektórych osad związane są jeszcze z ekspansją Starożytnej Grecji. Eksponaty zgromadzone w Muzeum Archeologicznym jednoznacznie na to wskazują. Z przeszłością tych ziem można zapoznać się odwiedzając następujące działy: Prehistoria, Starożytność (okres grecki oraz rzymski) oraz Średniowiecze.

Zbiory obejmują również eksponaty, które specjalnie sprowadzono do Chorwacji i znajdują się w dziale poświęconym Starożytnemu Egiptowi. Jest to również jedna z największych kolekcji numizmatycznych w całej Europie.

Tortureum, czyli historia… tortur

Nie tylko instytucje związane z okresami historycznymi mieszczą się w mieście Zagrzeb – muzea funkcjonujące na jego terenie to również nieco inne spojrzenie na historię. Przykładem na to jest Tortureum. Instytucja ta zajmuje się badaniem historii tortur, a jednocześnie gromadzi wiele eksponatów z nimi związanych.

Można zobaczyć, dotknąć i wypróbować takich narzędzi tortur, jak oryginalna gilotyna z 1792 roku wraz z mechanizmem Bergera z 1889 roku. Zapoznać się można również z urządzeniem, które jest uznawane za najbrutalniejsze ze wszystkich używanych w średniowieczu. Mowa o tzw. „żelaznej dziewicy”.

Ponadto muzeum opowiada o znaczeniu przemocy w historii, zaś opowieści tej towarzyszy ponad 70 instrumentów służących do zadawania bólu.

Muzeum Historii Chorwacji

Największą instytucją, która umożliwia zapoznanie się z burzliwą przeszłością całego kraju, jest Muzeum Historii Chorwacji. Opowiada ono nie tylko o tym, jak powstawał Zagrzeb. Zbiory w nim zgromadzone podzielono na kilka działów.

Znajdują się tu zarówno zbiory archeologiczne, archiwum dokumentów, kolekcja numizmatyczna, artefakty religijne, fotografie, rzeźby, heraldyki oraz wiele, wiele więcej… Miłośnicy historii gmach mogą zwiedzać godzinami, a i tak nie ma pewności, że zdążą zapoznać się z całą kolekcją w trakcie urlopu.

Muzeum Miasta Zagrzeb

Osoby pragnące dokładnie poznać wszystkie etapy powstawania miasta Zagrzeb powinny udać się do muzeum, które jest poświęcone właśnie tej tematyce. Znajduje się tam 50 kolekcji – odwiedzający dowiedzą się m.in. co znajdowało się na tych terenach jeszcze przed powstaniem Kaptolu oraz Gradec oraz kiedy po raz pierwszy wzmiankowano nazwę Zagrzeb.

Są tu między innymi wystawy przedstawiające prywatne mieszkania historycznych mieszkańców, eksponaty związane z powstaniem Donjiego Gradu, czy zbiory ilustrujące życie w socjalistycznej rzeczywistości.

Ciekawostką jest wystawa zbiorów, które zgromadzono podczas prac rewitalizacyjnych budynku muzeum. Wydobyto je z warstw ziemi, znajdujących się pod fundamentami obiektu. Eksponaty te pochodzą jeszcze z czasów wczesnej epoki żelaza i świadczą o tym, że osadnictwo na tych terenach miało miejsce już pod koniec VI wieku p.n.e.

Zagrzeb – muzea sztuki

Warto nadmienić, że nie tylko pasjonaci historii odnajdą atrakcyjne dla siebie zbiory w stolicy Chorwacji. Również miłośnicy piękna, estetyki i ogólnie pojmowanej sztuki odnajdą coś dla siebie. Przy czym kolekcje w Zagrzebiu to nie tylko klasyczne obrazy malowane na płótnie. Znajdują się tu również zbiory ekspresjonistów, a także dzieła sztuki współczesnej.

Zagrzeb: Muzea, które warto odwiedzić - Pawilon Sztuki

Muzeum Centrum Dokumentacji

Nazwa tej instytucji nie należy do najbardziej chwytliwych z marketingowego punktu widzenia. Jednak zgromadzone kolekcje same się obronią – w szczególności Atelier Ivana Mestrovica, najwybitniejszego artysty w najnowszej historii Chorwacji.

Znajduje się ono w dawnym mieszkaniu Mestrovicia. Jak wynika z opinii Internautów – kolekcja może nie jest zbyt imponującej wielkości, stanowi jednak doskonały wstęp do przygody z pracami tego chorwackiego artysty.

Muzeum Etnograficzne

To muzeum w Zagrzebiu gromadzi eksponaty związane ze sztuką ludową. Zbiory w nim zgromadzone to przede wszystkim hafty i stroje ludowe.

Wszystkie wystawy są dobrze opisane, dzięki czemu zwiedzanie może obyć się bez przewodnika.

Muzeum Sztuki Współczesnej

Instytucja gromadząca dzieła sztuki współczesnej to coś więcej niż tylko muzeum. Jest to naukowe i kulturalne centrum Zagrzebia, w którym często mają miejsce różnego rodzaju konferencje poświęcone nie tylko najnowszym dziełom artystycznym.

Ponadto Muzeum Sztuki Współczesnej umożliwia zapoznanie się z takimi zbiorami, jak: rysunki, grafiki, fotografia, plakaty, filmy i video, kolekcje sztuki mediów i wiele innych.

Pawilon Sztuki

Nie tylko stałe wystawy oferuje Zagrzeb. Muzea, jakie się w nim znajdują to również okresowo wystawiane ekspozycje w Pawilonie Sztuki. Dominują tu wystawy czasowe, które poświęcone są różnej tematyce.

Organizowane są tu także wydarzenia kulturalne, takie jak m.in. koncert z okazji Walentynek, wykłady oraz konferencje.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Zagrzeb – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Galeria Dawnych Mistrzów Strossmeyer’a

Miłośnicy obrazów powinni odwiedzić Galerię Dawnych Mistrzów Strossmeyer’a. Zgromadzone tu kolekcję przedstawiają głównie dzieła przedstawicieli malarskiej Szkoły Flamandzkiej. Znajdują się również rzeźby oraz małe konstrukcje architektoniczne.

Zagrzeb – muzea osobliwe

Istnieją muzea w Chorwacji, które ciężko zaklasyfikować jednoznacznie do jakiejkolwiek grupy. Takie znajdują się także w Zagrzebiu. Warto zapoznać się z eksponatami w nich zgromadzonymi, bo chociaż część z nich nie nosi znamion wybitnych dzieł sztuki, to o atrakcyjności tych miejsc stanowi przyświecająca im idea.

 

Muzeum Sztuki Naiwnej

Jest to jedyne takie miejsce w całej Chorwacji. Eksponaty zgromadzone w Muzeum Sztuki Naiwnej to przede wszystkim szkice, rysunki, niewielkie rzeźby z modeliny, malunki farbami wodnymi na papierze itp.. Kolekcje te ciężko zdefiniować jednoznacznie. Należy je po prostu zobaczyć na własne oczy.

Muzeum Złamanych Serc

W Zagrzebiu znajduje się miejsce, które jest częścią ogólnoświatowej akcji. Muzeum Złamanych Serc gromadzi nie tyle eksponaty, co historie nieudanych związków, których symbolika zaklęta jest w codziennych przedmiotach.

Miejsce to tworzone jest tak naprawdę przez ludzi oraz historie ich nieszczęść. W zasadzie każdy może wysłać do tej instytucji swój przedmiot wraz z opisem, dlaczego jest on związany z nieudanym związkiem. Dzięki temu można tu podziwiać np. ekspres do kawy, który został przysłany ponieważ kojarzył się jego właścicielowi z byłą małżonką, która uwielbiała pić z niego kawę.

Nietuzinkowość, historia, sztuka – to wszystko oferuje Zagrzeb. Muzea, które funkcjonują na jego terenie, to nie tylko możliwość klasycznego zwiedzania historycznych wystaw z eksponatami zdobytych w trakcie wykopalisk archeologicznych. To również coś więcej niż klasyczne dzieła sztuki wybitnych artystów.

To także miejsca osobliwe i nietuzinkowe, takie jak np. jedyne w swoim rodzaju Muzeum Złamanych Serc. Warto je wszystkie odwiedzić po to, by powrócić z urlopu wraz z niezapomnianymi wrażeniami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ