Michał Nielub
Michał Nielub
25 Gru, 2018 - 00:00
Zagadki dla dzieci - nauka poprzez zabawę

Zagadki dla dzieci – nauka poprzez zabawę

Michał Nielub

Zagadki dla dzieci to czynnik, który przyczynia się do prawidłowego rozwoju młodych umysłów, stanowiąc jednocześnie źródło intelektualnej rozrywki.

Niewiele aktywności łączy w sobie element dobrej zabawy i pożytecznej nauki w takim stopniu jak łamigłówki i zagadki dla dzieci. Jest to dla nich często rodzaj przedniej rozrywki, ale także pretekst do zdrowej rywalizacji, by jak najlepiej i w możliwie najkrótszym czasie znaleźć rozwiązanie, odszukać niepowierzchowny sens szybciej niż inni.

Warto przyjrzeć się propozycjom quizów dla dzieci i dorosłych, gdyż mogą one stać się źródłem śmiechu i gwarancją świetnie spędzonego czasu z pożytkiem dla rozwoju umysłowego.

Atuty łamigłówek dla dzieci

Zagadki logiczne często występują w precyzyjnej i przystępnej formie wierszy dla dzieci, dzięki czemu mogą stać się narzędziem do pracy nawet z najmłodszymi podopiecznymi. Ilość zalet płynących z tej formy aktywności jest ogromna – wystarczy podjąć próbę rozwikłania przykładowej zagadki, by przekonać się, jak bardzo jest ona uzależniająca i korzystna dla naszej percepcji.

Wzmacnianie więzi interpersonalnych poprzez zagadki dla dzieci

Jak śpiewał niegdyś Stanisław Grzesiuk – grunt to rodzinka. Najbliżsi ludzie, najczęściej rodzice lub opiekunowie, stanowią dla dzieci punkt zaczepienia w rozumieniu świata. To właśnie dorośli są wzorcem, który najmłodsi skrupulatnie naśladują, pokładając w nich miłość i zaufanie.

Rozgrywka w rodzinnym gronie, choćby pod postacią śmiesznej zagadki, to nie tylko źródło zabawy dla dzieci, ale także ważna nauka – że wśród bliskich warto głośno myśleć i dzielić się wszelkimi refleksjami, że nie narazi to dziecko na śmiech i niezrozumienie, że do najlepszych rozwiązań można dojść samemu, ale czasem lepiej wspólnie.

Rodzinne gry dla dzieci stanowią jedną z najlepszych form spędzania czasu oraz znakomity trening dziecięcej pewności siebie, który w przyszłości z pewnością zaowocuje.

Dowiedz się więcej: Rebusy dla dzieci – jak przygotować je samemu?

Progres intelektualny i rozwój poznawczy

Sama nazwa łamigłówki jest niezwykle sugestywna. Ma ona na celu zasiać ziarno ciekawości, pragnienie dotarcia do rozwiązania, które często wcale nie należy do najłatwiejszych i wymaga prawdziwego wysiłku intelektualnego. Zadany sobie trud się jednak opłaca. Stanowi on rodzaj ćwiczenia dla mózgu, który potrzebuje nieustannego pobudzenia i bodźców do rozwoju.

Wybuch kreatywności

Zagadki dla dzieci uczą je myślenia w sposób niesztampowy i wolny od schematów. Wykraczanie poza sztywne normy i ramy bywa ryzykowne, ale przecież wyłącznie przez podjęcie ryzyka można zmienić świat (i siebie) na lepsze.

Łamigłówki stwarzają okazję wydeptywania w umyśle ścieżek, które mogą prowadzić do fascynujących rozwiązań. Gdy stają się one wielokrotnie przemierzanymi szlakami, przyczyniają się do rozrostu potęgi umysłu, poszerzają horyzonty i czynią ludzką perspektywę o wiele bogatszą.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zabawki kreatywne – TOP 7

Zagadki dla dzieci wspierają ich rozwój poprzez zabawę

źródło zdjęcia: Getty Images / Giulio Fornasar

Wzbogacanie nomenklatury i umiejętności czytania ze zrozumieniem

Zwłaszcza opisowe zagadki dla dzieci bywają nieco skomplikowane już w samym zapisie. Wymagają więc pełnego skupienia, wydłużając u najmłodszych okres koncentracji. Jednocześnie pozwalają wczuć się w nową sytuację fabularną i poznać niekoniecznie usłyszane wcześniej słowa bądź wyrażenia, które automatycznie wchodzą do dziecięcego słownika.

Rozwiązanie zagadki jest możliwe jedynie w przypadku czytania jej treści ze zrozumieniem, niekiedy wielokrotnie. Nieocenioną pomocą w pojęciu trudności są dorośli, którzy powinni cierpliwie odpowiadać na zadawane pytania i służyć pomocą – nigdy jednak nie wyprzedzając dziecka ani nie podsuwając mu gotowych rozwiązań pod nos.

Przygotowanie do okresu szkolnego i… dorosłego życia

Należy przyznać, że zdecydowana większość egzaminów, testów i sprawdzianów, z jakimi przyjdzie się zetknąć dzieciom w przyszłości, zbudowana jest na kanwie zrewidowania posiadanych przez uczniów informacji, ale i sprawdzenia ich zdolność do logicznego myślenia. O ile w szkole często liczy się po prostu sucha wiedza, o tyle późniejsze życie rodzi konieczności zastosowania jej w praktyce.

Warto zatem wyposażyć swoje dzieci w narzędzia takie jak spryt, zdolność dedukcji i przekuwania wiedzy w umiejętności. Jeśli dziecko pokocha proces nauczania dzięki zagadkom dla dzieci, nauka zawsze już będzie dla niego źródłem satysfakcji i radości.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori

Nowatorskie rodzaje zagadek dla dzieci

Ponieważ dzieci to niesłychane indywidualności, których dorosłe życie nie zmusza jeszcze do wpasowania się w taką ilość konwenansów jak dorosłych, mają one często zadziwiająco różne i wyjątkowe wymagania, potrzeby i preferencje. Nic dziwnego, że to, co dla jednego dziecka wydaje się nudne i nieciekawe, inne może prawdziwie zachwycać i wzbudzać w nim fascynację. Na szczęście ilość form zagadek i łamigłówek jest wystarczająco liczna, by nasze pociechy odczuwały prawdziwą frajdę obcowania z nimi. Oprócz standardowych rebusów i gier słownych zagadki dla dzieci występują w bardzo niebanalnych formach.

Gry miejskie

Dość świeży trend, jakim jest gra miejska, zdobył już serca wielu amatorów dobrej zabawy. Interesującą możliwością jest nie tylko udział w odgórnie zorganizowanej zabawie, ale także stworzenie jej od podstaw.

Wystarczy wyznaczyć konkretną przestrzeń, najlepiej zaznaczając ją na mapach rozdawanych uczestnikom i rozmieścić na niej punkty kontrolne. Będą to miejsca, do których prowadzić mogą znaki lub zagadki związane z fabułą gry. Oprócz świetniej zabawy gra miejska stanowić może trening sprawności ruchowej i manualnej, a także stać się przygodą zapamiętaną na całe życie. O tym, jak dokładnie zorganizować zabawę, by nic nam nie umknęło, można przeczytać na portalu Mamazone.

Matematyka dla dzieci

Gry i łamigłówki matematyczne od wielu lat robią prawdziwą karierę. Przykładem może być popularne Sudoku, które codziennie zmusza do wysiłku intelektualnego miliony ludzi. Zabawa z liczbami, figurami czy statystką może być źródłem ogromnej radości – zwłaszcza gdy rozwiązanie jest już blisko. Umysły ścisłe z pewnością odnajdą w tej dziedzinie dużo satysfakcji. Dla głów humanistycznych zagadki matematyczne mogą być natomiast inspirującym wyzwaniem.

Rodzinne gry planszowe

Znakomitą formą wspólnego rozwiązywania zagadek są familijne planszówki o bardzo zróżnicowanym poziomie, fabule i rodzaju. Na rynku dostępne są zarówno proste gry karciane, tradycyjne memory czy typowe łamigłówki obrazkowe, jak również przepięknie oprawione plansze, które niczym Jumanji zabierają całą rodzinę w wir przygody.

Przy doborze najlepszej gry należy kierować się poziomem i umiejętnościami dziecka, kategorią wiekową i indywidualnymi preferencjami naszej pociechy.

Dowiedz się więcej: Puzzle dla dzieci – jakie wybrać dla malucha?

Zagadki dla dzieci - sposób na wspólne spędzanie czasu

źródło zdjęcia: Getty Images / Lordn

Blogi i portale z zagadkami dla dzieci

By rozpocząć przygodę z zagadkami, warto poszukać ciekawych rozwiązań w Internecie. Kwestię zabawy z zagadkami podjęło już wielu autorów blogów lifestyle’owych i parentingowych.

Pomysły na łamigłówki słowne

Na blogu Corobic.pl znajdziemy ciekawy post, który wyjaśnia, dlaczego zagadki są dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Zawiera on również liczne przykłady łamigłówek, które można wykorzystać w zabawie z dziećmi. Na stronie znajdziemy także poradę, jak skonstruować zagadkę samodzielnie.

Ciekawe publikacje z gotowymi zagadkami

Autorka bloga Książeczki synka i córeczki przedstawia interesujące zestawienie gier wydawnictwa Edgard, które słynie z serwowania naukowych treści w fantastyczny i przystępny sposób. Zagadki wykonane są w formie plansz, zagadek obrazkowych i rebusów. Warto przejrzeć propozycje opisane na blogu i wybrać spośród nich coś dla własnej pociechy.

Zagadki dla dzieci to niewątpliwie o wiele lepsza rozrywka niż oglądanie kreskówki w telewizji, a także ciekawsza forma nauki niż suche przyswajanie informacji. Szeroka gama możliwości aż prosi się, by wykorzystać którąś z nich i przepaść w poszukiwaniu rozwiązania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ