Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
07 Lis, 2017 - 03:00
Zadłużone mieszkanie otrzymane w spadku - co robić?

Zadłużone mieszkanie otrzymane w spadku – co robić?

Malwina Tomżyńska

Otrzymałeś w spadku zadłużone mieszkanie? Czy jest szansa na wyjście z tej sytuacji bez strat? Co zrobić, gdy wraz z nieruchomością otrzymujemy też długi?

Niestety zdarza się, że otrzymana przez nas w spadku nieruchomość może być obciążona kredytami. Jaka jest procedura postępowania z taką nieruchomością? Czy zadłużone mieszkanie oznacza dla nas tylko dodatkowy problem i niekończące się koszty? Poniżej podpowiadamy co możemy zrobić, żeby obciążona kredytami nieruchomość nie spędzała nam do końca życia snu z powiek.

Zadłużone mieszkanie w spadku

Otrzymanie w spadku zadłużonego mieszkania dla spadkobiercy oznacza, że oprócz stania się posiadaczem nowej nieruchomości, w pakiecie z mieszkaniem otrzymuje także dług. Często taki dług może przyjąć wartość niewspółmierną do wartości otrzymanej nieruchomości.

W przypadku obciążenia nieruchomości kredytem hipotecznym, dotychczasowa umowa kredytowa wygasa z chwilą śmierci kredytobiorcy. Jednak w przypadku przejęcia nieruchomości za sprawą spadku, to na spadkobiercy zaczyna ciążyć obowiązek kontynuacji spłaty zaciągniętego w banku zadłużenia.

Dowiedz się więcej: Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy – czy to możliwe? >>

Zadłużone mieszkanie – możliwości spadkobiercy

Zgodnie z prawem spadkobierca ma do wyboru jedno z trzech rozwiązań, jakie zostało przewidziane w sytuacji otrzymania spadku.

1. Odrzucenie spadku

Bez względu na przedmiot spadku, jego wartość czy zadłużenie na nim ciążące, spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania informacji o otrzymaniu spadku, może złożyć przed notariuszem specjalne oświadczenie, stanowiące o odrzuceniu spadku.

2. Przyjęcie spadku bez ograniczeń odpowiedzialności

Jest to tzw. przyjęcie proste, które zakłada że spadkobierca przyjmuje cały otrzymany spadek bez jakichkolwiek ograniczeń odpowiedzialności, czyli bez względu np. na ilość przejmowanych z otrzymanym spadkiem długów.

3. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

To inaczej tzw. dziedziczenie z ograniczeniem odpowiedzialności. Prościej mówiąc, jest to przyjęcie spadku tak samo jak w przypadku przyjęcia prostego, ale zgodnie z pewnymi ograniczeniami.

Spadkobierca odpowiada za długi zmarłego jedynie w zakresie otrzymanego w spadku przysporzenia – spadkobierca jest zobowiązany do spłaty długów, ale w kwocie nie wyższej, niż wartość otrzymanego spadku.

Dowiedz się więcej: Czy nieruchomość obciążoną hipoteką można sprzedać >>

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem a zadłużone mieszkanie

Takie rozwiązanie może być korzystne z punktu widzenia spadkobiercy w sytuacji jednoczesnego zaistnienia dwóch poniższych warunków:

  1. Wysokość ciążących na nieruchomości zobowiązań nie przekracza wartości otrzymanej w spadku nieruchomości,
  2. Spadkobierca nie chce przejmować kredytu hipotecznego, a jedynie środki pieniężne wynikające ze sprzedaży nieruchomości związanej ze spłatą wierzycieli. Oznacza to, że spadkobierca otrzymuje w spadku pozostałą część środków pieniężnych po spłacie wszystkich wierzycieli, uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości.

Bez względu na to, jaką decyzję odnośnie otrzymanego spadku podejmie spadkobierca, ma na to równo 6 miesięcy od dnia uzyskania informacji o jego otrzymaniu. Ważne jest, iż samo podjęcie decyzji nie wystarczy, a spadkobierca jest zobowiązany do złożenia stosownego oświadczenia woli przed notariuszem.

W przypadku, gdy spadkobierca nie złoży osobiście oświadczenia woli w terminie 6 miesięcy od daty otrzymania informacji o spadku, uznaje się że decyduje się na przyjęcie spadku bez ograniczeń odpowiedzialności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ