Anna Nowak
Anna Nowak
31 Sie, 2017 - 10:51

Wyjeżdżasz na urlop? Zadbaj o ubezpieczenie mieszkania

Anna Nowak

Co daje ubezpieczenie mieszkania? Ile kosztuje przezorność? Czego nauczysz się od ubezpieczyciela? Sprawdź i ubezpiecz mieszkanie z rozsądkiem.

Ostatnie wydarzenia dowodzą, że ubezpieczenie mieszkania jest kwestią, na której nie warto oszczędzać. Nawałnice niszczące całe budynki i woda zalewająca piwnice czy niższe kondygnacje domów, co roku dotykają zaczną część naszego kraju. Zdarzają się też zupełnie nieprzewidywalne przypadki, jak zagrożenie dla okolicznych budynków niewybuchem, odkopanym przy okazji inwestycji drogowych. Do katalogu zagrożeń należy dopisać to najpowszechniejsze – wizytę złodzieja.

Kiedy jesteśmy na miejscu, wielu szkodom można zapobiec. Takiej szansy nie ma, gdy wypoczywamy z dala od domu. Jeśli nie chcesz zastanawiać się, co złego może się stać w domu pod Twoją nieobecność, ubezpieczenie mieszkania będzie koniecznością przed wyjazdem na urlop.

Dowiedz się więcej: Dni wolne od pracy i długie weekendy >>

Ubezpiecz nieruchomość i zyskaj pewność

Ubezpieczenie mieszkania może odnosić się nie tylko do mieszkania czy budynku mieszkalnego, ale również do budynków gospodarczych, garaży i innych dóbr znajdujących się na działce. Ubezpieczenie może objąć również wyposażenie mieszkania (urządzenia elektroniczne i AGD, drogocenne przedmioty, a nawet odzież itp.).

Podstawowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie od zdarzeń losowych. Jeśli dom zostanie zaatakowany przez ogień, powódź lub wichury, mamy pewność, że nie zostaniemy bez pomocy ubezpieczyciela. Warto dodać, że ubezpieczenie to obejmuje również szkody wyrządzone przez osuwiska, lawiny błotne itp.

Swoje cztery kąty można ubezpieczyć także od kradzieży z włamaniem oraz rabunku. W zakresie ubezpieczenia znajdują się wówczas zarówno stałe elementy nieruchomości, jak i wyposażenie ruchome czy przedmioty codziennego użytku.

Jako uzupełnienie całości ubezpieczyciele proponują również OC w życiu prywatnym. To bardzo ważna część polisy – zapewnia pokrycie szkód, które wyrządziliśmy z naszej winy innym osobom, np. gdy zalaliśmy sąsiadom mieszkanie. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym ma również sens, gdy jesteśmy posiadaczami niesfornego psa lub kota i obawiamy się, że zwierzak może wyrządzić komuś krzywdę.

Jeśli nie chcesz zajmować się samodzielnie naprawą zepsutego sprzętu czy wymianą wybitej szyby, ubezpiecz mieszkanie z opcją Assistance. Taka polisa zwalnia ubezpieczonego z konieczności poszukiwania fachowca, a także gwarantuje „zastępczy” dach nad głową, na wypadek, gdyby z mieszkania nie można było przez pewien czas korzystać.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie mieszkania na kredyt krok po kroku >>

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Roczne ubezpieczenie mieszkania w wersji podstawowej waha się w zależności od ubezpieczyciela od ok. 200 zł do ok. 300 zł.

Przykładowo, ubezpieczenie od zdarzeń losowych mieszkania z piwnicą, z posiadanymi zabezpieczeniami w postaci drzwi antywłamaniowych, bez szkód w ostatnich 3 latach:

 • 226 zł – InterPolska – INTER Lokum,
 • 274 zł – Link4 – Dom,
 • 302 zł – Concordia – DOM,
 • 308 zł – Warta – DOM24 +.

Ubezpieczenie podpiwniczonego domu wolnostojącego wynosi:

 • 207 zł – Link4 – Dom,
 • 235 zł – InterPolska – INTER Lokum,
 • 302 zł – Concordia – DOM,
 • 319 zł – Warta – DOM24 +.

źródło: nieruchomości.rankomat.pl

Dowiedz się więcej: Czym jest ubezpieczenie majątkowe i co obejmuje >>

Ubezpiecz mieszkanie, a dowiesz się jak sprawić, by było bezpieczne

Przed podpisaniem polisy warto zapytać, co zrobić, by obniżyć jej koszty. Ubezpieczyciele mogą bowiem przyznać zniżkę za odpowiednie zabezpieczenie posesji (np. poprzez montaż monitoringu lub alarmu przeciwwłamaniowego).

Drugą istotną kwestią, którą należy ustalić jest lista wyłączeń, czyli takich szkód, które nie zostaną pokryte z ubezpieczenia. Mogą to być np.:

 • szkody spowodowane umyślnie,
 • zalania z powodu zamarzniętych rur w nieogrzewanych budynkach,
 • kradzież po włamaniu do mieszkania (domu) nieposiadającego żadnych zabezpieczeń antywłamaniowych,
 • szkody powstałe na skutek braku okresowych przeglądów technicznych budynku.

Jak widać, ubezpieczenie mieszkania może być świetną okazją do uzupełnienia wiedzy na temat właściwego zabezpieczania domu przed zniszczeniami i stratami. Trzeba tylko uważnie słuchać ubezpieczyciela.

ZOBACZ RÓWNIEŻ