Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
13 Cze, 2018 - 02:00

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć

Arkadiusz Cierniak

Malownicze miasteczko Zadar. Zabytki i starówka z historycznymi alejkami wypełnionymi śródziemnomorskim słońcem w sercu Dalmacji. Odkryj je!

Wybierając się na wczasy w Chorwacji warto pamiętać o niezwykle cennych zabytkach, które są istotnym śladem przeszłości na mapie Europy. Miasta w Chorwacji słyną z ciekawych miejsc z historycznymi zabudowaniami, jednak na ich tle zdecydowanie wyróżnia się starówka miasteczka Zadar.

Zabytki i ciekawe miejsca na mapie tej miejscowości sprawią, że wakacje w Chorwacji nabiorą wyjątkowego charakteru pełnego nie tylko słonecznych wspomnień, ale także cennej wiedzy o przeszłości i życiu naszych przodków. Podpowiadamy, co koniecznie trzeba zobaczyć!

Brama Lądowa – Kopnena Vrata

Zaczynając naszą podróż po niezwykłych miejscach, wystarczy wybrać się w okolice starówki miasteczka Zadar. Zabytki, które tu napotkamy skrywają się za historycznymi murami, wśród których gdzieniegdzie ulokowane są okazałe bramy.

Zdecydowanie polecamy rozpocząć wędrówkę po centrum od Bramy Lądowej. Ulokowana jest w południowo-wschodniej części miasteczka i od początku zaskakuje nas kunsztem w prawdziwie renesansowym stylu.

Najpiękniejszą miejską bramę ozdabia płaskorzeźba weneckiego lwa. Dumny wizerunek uskrzydlonego króla zwierząt nie jest przypadkowy, gdyż dzieło wyszło spod dłuta weneckiego architekta Michele’a Sanmicheliego i jest niejako wizytówką jego cennej pracy.

Bramę powstałą w roku 1543 ozdabia także postać św. Chryzogona, który pełni rolę patrona Zadaru, a jego wizerunek widnieje także w miejskim herbie. Brama Lądowa – doskonałe preludium naszego zwiedzania to wyjątkowe połączenie włoskiego stylu architektonicznego, połączonego z lokalną tradycją i kulturą!

Dowiedz się więcej: Zadar z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - Brama Lądowa

źródło zdjęcia: Depositphotosrognar

Plac Pięciu Studni – Trg Pet Bunara

Tuż po minięciu bramy zagłębimy się w serce miasteczka Zadar. Zabytki, które tu napotkamy z pewnością nas zauroczą. Naszym oczom ukaże się Plac Pięciu Studni, który skrywa w sobie niezwykłą historię.

W czasie tureckiego oblężenia miasteczka, które miało miejsce w 1574 roku miejsce to służyło mieszkańcom jako azyl i życiodajną przestrzeń. W obawie przed utratą zapasów wody pitnej lokalna ludność wybudowała w samym centrum pięć studzienek, które przez długi czas zaopatrywały ich w wodne zapasy.

Kameralną przestrzeń placyku zwieńcza okazała wieża obronna. Licząca 26 metrów fortyfikacja to doskonały, otwarty dla turystów punkt widokowy, którego zdecydowanie nie należy omijać!

Dowiedz się więcej: Zadar: Muzea, które warto odwiedzić >>

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - Plac Pięciu Studni

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Plac Piotra – Trg Petra Zoranića

Kolejny plac położony nieopodal życiodajnych studni to miejsce wyjątkowe na mapie miasteczka Zadar. Zabytki i ciekawe atrakcje to nie jedyna zaleta tego miejsca. To co przyciąga tu turystów to przede wszystkim magiczna aura stworzona przez kolorowe zabudowania oraz drzewa ożywiające zielenią ciekawą przestrzeń.

Miejsce nie jest przepełnione tłumami i gwarem, naszym zdaniem doskonale nadaje się do zatrzymania się w pobliskiej kawiarni i chłonięcia jego uroków, kolorów i powiewu śródziemnomorskiego wiatru.

Każdy zafascynowany historią turysta znajdzie coś dla siebie w tej wyjątkowej przestrzeni miasteczka Zadar. Zabytki, na które należy zwrócić uwagę w tej części starówki to pozostałości starożytnych zabudowań ulokowane pod szklanymi taflami oraz rzymska kolumna podkreślająca weneckie tradycje i historię miasta.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Zadar – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - centrum miasta

źródło zdjęcia: Depositphotos / dreamer4787

Plac Ludowy – Narodni trg

Najbardziej popularnym w Zadarze placem jest Plac Ludowy. Znajdują się tam renesansowe zabudowania w postaci Gradskiej Loży, gdzie od 1565 odbywały się cyklicznie narady, polityczne posiedzenia, oraz spotkania.

Naprzeciw dostrzeżemy zabytkowy budynek straży miejskiej z roku 1562, który zwieńcza ciekawa wieża zegarowa. Stylizowany budynek ratusza, choć powstał w roku 1934 stanowi doskonałe zwieńczenie zabudowy słynnego placu. Można na nim dostrzec liczne płaskorzeźby oraz zdobienia.

Aura historycznego placu sprawia, że łatwo możemy przenieść się w czasie i wyobrazić jak malowniczą scenerię Ludowego Placyku przed prawie pięciuset laty wypełniały kupieckie stragany dziś zamienione na parasole pobliskich kawiarni.

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - Plac Ludowy

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Kościół św. Donata – Crkva sv. Donata

To najbardziej znana budowla w miasteczku Zadar. Zabytki, których przecież tutaj nie brakuje, przyćmiewa swą monumentalnością Kościół św. Donata – stanowi główną wizytówkę miasta.

Wzniesiona w IX wieku budowla, to przykład zabudowy w stylu wczesnoromańskim, który ze względu na swoją ponad tysiącletnią historię jest unikatowy i niepowtarzalny. Nazwa pochodzi od jej patrona – św. Donata, który jako tutejszy biskup zlecił jej budowę.

To co przykuwa uwagę ekspertów, to rzymskie konstrukcje i antyczne kolumny użyte przy budowie i zwieńczające świątynne wnętrze. Niestety, doskonale zachowany przykład wczesnośredniowiecznej budowli zbezcześciła II wojna światowa.

Wówczas najbardziej ucierpiało baptysterium, które niegdyś służyło jako miejsce do chrzcielnego obrządku. Choć po wojnie próbowano zrekonstruować poniesione szkody, sakralna perła nigdy nie odzyskała pierwotnego kształtu.

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - Kościół św. Donata

źródło zdjęcia: Depositphotos / mountainpix

Kościół św. Marii – Crkva Sv. Marije

Nieopodal słynnego kościoła św. Donata natkniemy się na nieco ukryty i nie tak reprezentatywny, jednak równie ciekawy kościółek.

Kościół Najświętszej Maryi Panny może dumnie pochwalić się unikatową dzwonnicą, której powstanie datowane jest na rok 1066. Wnętrze w barokowym stylu skrywa cenne fragmenty romańskich fresków. Budowla przylega do zabudowań klasztornych, których wnętrza wypełniają cenne zbiory związane z kościelnymi obrządkami i religijną tradycją.

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - Kościół św. Marii

źródło zdjęcia: Depositphotos / aletermi

Kościół św. Szymona – Crkva sv. Šime

Nieco na uboczu, w jednej z alejek prowadzących do ścisłego centrum miasteczka stoi Kościół św. Szymona. Z zewnątrz budowla poszczycić się może okazałą dzwonnicą i charakterystyczną fasadą w kolorze wyblakłych odcieni pomarańczy.

To co najbardziej przykuwa uwagę to wnętrze niepozornej świątyni. Wewnątrz natkniemy się bowiem na wyjątkowy pozłacany sarkofag z cennymi relikwiami swojego patrona. To co wyjątkowe, choć zwykle niedostępne dla turystów ze względu na porę roku, to hucznie obchodzone święto św. Szymona w dniu 28 października.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - Kościół św. Szymona

źródło zdjęcia: Depositphotos / borisb17

Katedra św. Anastazji – Katedrala sv. Stošije

Ta sakralna świątynia pochodzi z XII wieku i stanowi dla wyznawców wiary rzymskokatolickiej najważniejszą rangą budowlę w całym miasteczku Zadar. Zabytki, które wypełniają starówkę zdają się być na jej tle mniej okazałe. Dlaczego?

Wnętrze katedry wypełniają piękne, średniowieczne malowidła datowane na XIII wiek. Centrum kościoła ozdabia sarkofag św. Anastazji, zaś katedralna fasada niczym nie ustępuje malowniczemu wnętrzu ukazując misterne zdobienia na wejściowych wrotach i barwne, okazałe rozety. Miejsce równie cenne, co piękne i obowiązkowe do odwiedzenia na zabytkowej mapie miasteczka.

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - Katedra św. Anastazji

źródło zdjęcia: Depositphotos / marinv

Forum rzymskie

Okolice kościoła św. Donata to miejsce doskonałe dla melomanów starożytnej historii. Przed budowlą niegdyś znajdowało się rzymskie forum pełne świątyń, kolumnad i publicznych zabudowań. Dziś jego cenne pozostałości możemy oglądać przechadzając się po okolicy słynnej świątyni.

Fragmenty niegdyś dumnie stojących tu kolumn i świątyń gromadzą fanów historii, którzy oprócz wspaniałego spaceru i niezapomnianych wspomnień opuszczają to miejsce z przeświadczeniem, że nic nie trwa wiecznie.

Dowiedz się więcej: Zadar: Tanie noclegi – TOP 11 propozycji >>

Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć - Forum Zadar

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Zdecydowanie warto odwiedzić historyczną starówkę miasteczka Zadar. Zabytki w Chorwacji przeniosą nas w podróż o kilkaset lat wstecz i dostarczą nam niezwykłych wspomnień.

Zadar – atrakcje, których możemy tam doświadczyć to jednak nie tylko cenna wiedza o przeszłości i śladach starożytnych, zamieszkujących te tereny. Nasza podróż śladem zabytków pozwoli poczuć przede wszystkim niezwykłą i niepowtarzalną atmosferę miasta, którą będziemy długo wspominać już po powrocie z pięknego Zadaru.

ZOBACZ RÓWNIEŻ