Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
11 Cze, 2018 - 02:00

Zadar: Muzea, które warto odwiedzić

Arkadiusz Cierniak

Poznaj niezwykłe atrakcje i obiekty w mieście Zadar. Muzea, które możesz tu odwiedzić gwarantują mnóstwo inspiracji, zachwytu i dobrej zabawy!

Planując wczasy w Chorwacji warto wybrać się w podróż do miasteczka Zadar. Muzea w tej słonecznej, dalmatyńskiej miejscowości gwarantują nam niezwykłe wspomnienia i przeżycia. Kilka ciekawych obiektów zachęca nietuzinkowymi ekspozycjami.

Jednego popołudnia możemy przechadzać się po wystawie starożytnych nagrobków, kolejnego podziwiać sztukę wyrobu szklanych naczyń, by innym razem wybrać się do pełnego zagadek i tajemnic domu iluzji lub podziwiać stare krucyfiksy i złote kielichy, wsłuchując się w opowieści klasztornych zakonnic.

Muzeów w mieście jest kilka, a każde z nich gwarantuje wyjątkowe, choć zgoła inne doznania. Warto odwiedzić je wszystkie i poznać mnóstwo ciekawych opowieści. Obiekty warto zwiedzać z przyjaciółmi lub rodziną, gdyż ekspozycje opisane w przystępny sposób po angielsku są doskonałą okazją do integracji oraz szlifowania języka.

Zadar: Muzea, które musisz odwiedzić – TOP 5

1. Muzeum Archeologiczne w Zadarze

Trg Opatice Chike 1

To miejsce jest dla fanów historii najważniejszym punktem do odwiedzenia w całym miasteczku Zadar. Z dziećmi, przyjaciółmi lub podczas samotnej przechadzki będziemy czuli się doskonale. Odwiedzając to muzeum wyniesiemy stąd mnóstwo ciekawych informacji oraz wspomnień.

Główną atrakcją tego muzeum są cenne eksponaty i pozostałości z czasów imperium rzymskiego. Przechadzając się po wystawie napotkamy na starożytne ozdoby, figury i przedmioty codziennego użytku. Niezwykle ciekawymi eksponatami są zachowane nagrobki czy rzymskie posadzki. Wszystko to ukazane i opisane jest w bardzo przystępny sposób w języku angielskim.

Nowoczesne muzeum, w pełni klimatyzowane pomieszczenia oraz ciekawy sklep ze stylizowaną, „antyczną” biżuterią i pomysłowymi pamiątkami, to doskonały pomysł na spędzenie całego popołudnia w słonecznym miasteczku Zadar. Muzea w Chorwacji takie jak to są doskonałą promocją i wizytówką tego kraju!

 

2. Muzeum Iluzji w Zadarze

Poljana Zemaljskog Odbora 2

Znajdujące się w miasteczku Zadar muzea prezentują naprawdę ciekawe ekspozycje. Nie inaczej jest w Muzeum Iluzji, gdzie przeżyjemy moc świetnej zabawy nad samą zatoką miejscowości Zadar.

Atrakcje, które tam napotkamy wprawią w osłupienie nawet najbardziej wymagających i znudzonych zwiedzaniem turystów, którzy muzealnych przestrzeni unikają jak ognia. Tym razem mogą przeżyć niezwykłą przygodę zwiedzając pokój luster, czy wkraczając do ruchomego i wirującego tunelu.

Dla lubiących zagadki i łamigłówki muzeum przygotowało sporą bazę logicznych przeszkód do pokonania. Dużo zabawy i interaktywnych wyzwań dla całej rodziny sprawia, że Chorwacja z dziećmi jest czymś więcej niż spędzanie czasu na plaży i rodzinnych spacerach. Tu nikt nie ma prawa się nudzić!

Zwiedzanie trwa nieco ponad godzinę, a po wszystkim istnieje możliwość zakupienia drewnianych zagadek specjalnie dla fanów główkowania. Ciekawa pamiątka sprawi, że wspólnie jeszcze długo będziemy wspominać słoneczne wakacje w Chorwacji.

Dowiedz się więcej: Zadar z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

 

3. Muzeum Starożytnego Szkła – Zadar

Poljana Zemaljskog Odbora 1

Kolejne z niezwykłych miejsc na mapie miasta Zadar. Muzea, które możemy tu odwiedzić zdecydowanie nadają miejscowości uroku i niepowtarzalnego charakteru. Przestrzeń tego muzeum wypełniają eksponaty związane ze szkłem.

W tym miejscu mamy niepowtarzalną okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat szkła, jego historii oraz sposobu wytwarzania. Liczne informacje wyświetlane na multimedialnych panelach w przystępnej formie to nie wszystko co możemy tu zobaczyć.

Ekspozycję uzupełniają pokaźne zbiory starożytnego szkła, pochodzące z wielu zakątków świata. Niesamowite kształty i formy szkła sprzed ponad dwóch tysięcy lat robią na odwiedzających duże wrażenie i pozwalają w pełni docenić skomplikowany kunszt tworzenia na bazie szklanego kruszcu.

Wszystko dopełnia bodaj najciekawsza atrakcja, którą są pokazy tworzenia szklanych form z wykorzystaniem różnych technik.

Inspirujące doświadczenie można zatrzymać w pamięci na dłużej, fundując sobie miły szklany prezent. Sklep muzealny oferuje liczne produkty w zaskakująco korzystnych cenach, które możemy kupić zwieńczając atrakcyjny pobyt w muzeum.

 

4. Muzeum Sztuki Religijnej w Zadarze

Benedictine Convent of St. Mary

Kameralna, muzealna przestrzeń prowadzona przez siostry benedyktynki. Miejsce o niepowtarzalnej atmosferze i klimacie, który nadają cenne eksponaty. Dziesiątki artefaktów religijnych ze złota i srebra z wielu epok doskonale ukazują ponad dwutysięczną chrześcijańską tradycję.

Pokoje z eksponatami z cennego kruszcu uzupełniają obrazy i rzeźby z mnóstwem religijnych motywów. Liczne krzyże i relikwiarze oraz hafty przedstawiają religijną sztukę w pełnej okazałości.

Wszystko to zobaczymy słuchając licznych, fascynujących opowieści zakonnic, które oprócz doskonałej znajomości języka angielskiego są niezwykle uprzejme i miłe.

Wyprawa śladami religijnych artefaktów kończy się w sklepie z pamiątkami. Podobnie jak ekspozycja jest bardzo ciekawy i wyjątkowy. Co go wyróżnia? Możemy zakupić tam klasztorne przetwory oraz nalewki wytwarzane według kilkusetletnich benedyktyńskich tradycji. Miejsce wyjątkowe i zdecydowanie warte odwiedzenia!

Dowiedz się więcej: Zadar: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

 

5. Muzeum Miejskie w Zadarze

Poljana Pape Aleksandra

Warto pamiętać iż obiekt jest częścią Muzeum Narodowego w Zadarze. Posiada ono w całym miasteczku trzy mniejsze oddziały.

To niezwykle ciekawe miejsce jest świetną propozycją na zwiedzanie dla fanów historii. Doskonale będą czuć się w nim także osoby, które uwielbiają i doceniają malarski kunszt wszystkich epok. Najważniejszą częścią ekspozycji są oczywiście cenne obrazy.

Najstarsze datuje się na okres wczesnego średniowiecza, kolejno przechodzimy przez bieg historii docierając do portretów z przełomu XVII i XVIII wieku. Kameralna przestrzeń wypełniona jest starymi meblami i antykami, co nadaje temu miejscu wyjątkowego klimatu.

Nie jest to nowoczesny i pełen innowacji obiekt, ale czas, który jakby się tu zatrzymał, czyni muzeum wyjątkowym i niepowtarzalnym. Mniejsza od opisywanych wcześniej obiektów popularność tego miejsca sprawia, że możemy wybrać się tu w poszukiwaniu inspiracji oraz wytchnienia.

Tym samym obiekt jest atrakcyjną propozycją dla osób preferujących zwiedzanie w ciszy u samotności. Muzeum jest doskonałą przestrzenią, które może posłużyć za strefę relaksu wolną od plażowego gwaru miasteczka Zadar.

Kolejną atrakcją miejskiego muzeum w Zadarze jest piękny choć mały ogród muzealny. Możemy usiąść tam w ciszy i korzystając z cienia jednego z rozłożystych drzew wsłuchać się w śpiew ptaków. Oprócz ciekawych wizji dzieł sztuki powinniśmy wynieść z muzeum przemyślenia, na które zwykle brak nam czasu.

Błogi relaks i uwolnienie się od natłoku myśli i codziennych obowiązków są bowiem równie cenne co podziwianie dzieł największych mistrzów malarstwa.

 

Miasta w Chorwacji przyciągają turystów wieloma atrakcjami. Nie inaczej jest w położonym w regionie Dalmacji mieście Zadar. Muzea są w tym miejscu wyjątkowe i niepowtarzalne. Każde z nich ma do opowiedzenia inną historię i każda ekspozycja niesie za sobą mnóstwo ciekawych opowieści.

To co je wyróżnia to również przystępna forma przedstawianych tam treści. Doskonale odnajdzie się tam typowy turysta z każdego zakątka świata, jak i koneser dzieł sztuki, ponadto doskonale będzie bawić się tu rodzina z dziećmi, czy też fani starożytnej historii. Niezwykła siła nauki ukazana poprzez muzealne przestrzenie jest świetną promocją i jedną z głównych atrakcji Zadaru.

ZOBACZ RÓWNIEŻ