Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
06 Maj, 2019 - 05:32
Najpiękniejsze zabytki we Włoszech - TOP 11

Najpiękniejsze zabytki we Włoszech – TOP 11

Katarzyna Zet

Które zabytki we Włoszech budzą największy zachwyt wśród turystów? Poznaj listę najsłynniejszych obiektów, których nie możesz przegapić podczas wakacji!

Wspaniałe zabytki we Włoszech przyciągają jak magnes turystów z całego świata, którzy chcą na własne oczy zobaczyć majestatyczne katedry, monumentalne obiekty z czasów Cesarstwa Rzymskiego oraz malownicze kamienne miasteczka pamiętające czasy średniowiecza.

TOP 11 – najwspanialsze zabytki we Włoszech

Italia to prawdziwy raj dla miłośników historii, architektury i sztuki – znajduje się tu najwięcej w Europie obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spędzając wakacje we Włoszech, warto zobaczyć chociaż kilka najważniejszych, by dać się oczarować włoskiej architekturze i sztuce oraz poznać kawałek fascynującej historii kraju będącego kolebką europejskiej cywilizacji.

1. Koloseum i inne zabytki starożytnego Rzymu

Wieczne Miasto i Stolica Świata – takie określenia Rzym zyskał jeszcze w starożytności, gdy Cesarstwo Rzymskie sięgało od Morza Śródziemnego po dzisiejszą Wielką Brytanię. Najsłynniejsze zabytki z okresu ówczesnej świetności miasta, które możemy dzisiaj podziwiać, powstały po wielkim pożarze Rzymu w 64 r. n.e. i są to:

  • Koloseum – monumentalny amfiteatr, który był niegdyś areną walk gladiatorów i niemym świadkiem męczeństwa pierwszych chrześcijan. Dzisiaj jest jednym z 7 Nowych Cudów Świata i symbolem Rzymu,
  • Forum Romanum – najstarszy plac miejski w Rzymie, przy którym znajdują się pozostałości wielu imponujących niegdyś starożytnych budowli, takich jak łuk triumfalny Septymiusza Sewera czy świątynia Westy,
  • Panteon – jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu. Świątynia Wszystkich Bogów wzniesiona w 125 r. n.e. ma kształt rotundy i charakterystyczną kopułę z otworem na szczycie, przez który do wnętrza wpadają promienie słoneczne i… ptaki.

Zwiedzanie Rzymu warto rozpocząć od powyższych zabytków, pamiętając jednak, że to tylko część atrakcji Wiecznego Miasta.

Zabytki we Włoszech - Koloseum w Rzymie

źródło zdjęcia: Getty Images / scaliger

2. Bazylika św. Piotra – Watykan

Siedziba władz kościoła rzymsko-katolickiego jest celem większości turystów odwiedzających Rzym. Znajdująca się tu monumentalna Bazylika św. Piotra jest drugą największą świątynią świata i prawdziwą perłą włoskiego baroku i renesansu, w której tworzeniu brali udział najwybitniejsi ówcześni artyści m.in. Michał Anioł.

Gmach bazyliki robi wrażenie nie tylko ze względu na spektakularne rozmiary, ale także bogate zdobienia oraz ogromną kolekcję zgromadzonych tu dzieł sztuki. W znajdujących się pod bazyliką Grotach Watykańskich zobaczyć można m.in. grób pierwszego biskupa Rzymu św. Piotra oraz papieża Jana Pawła II.

Warto także odwiedzić Muzea Watykańskie, w których znajduje się inny ważny zabytek – Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła.

 

3. Greckie zabytki we Włoszech – Syrakuzy

Syrakuzy to miasto we wschodniej części Sycylii, w którym zobaczyć można wyjątkowe zabytki we Włoszech, bo pochodzenia greckiego. W starożytności miasto bowiem długi czas pozostawało pod panowaniem Greków.

W Parku Archeologicznym w Syrakuzach znajdują się liczne pozostałości budowli z tamtych czasów m.in. jeden z największych w Europie teatrów greckich z V w. p.n.e. Z kolei na Starym Mieście Syrakuz zobaczyć można ruiny najstarszej na Sycylii świątyni Apollina z VI w. p.n.e.

Dowiedz się więcej: Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

4. Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Florencja to nie tylko stolica Toskanii, ale również stolica włoskiego renesansu. Swoje piękno zawdzięcza głównie rodzinie Medyceuszy, znanych mecenasów sztuki, którzy stworzyli doskonałe warunki do pracy dla wielu artystów m.in. Leonarda da Vinci, oraz Michała Anioła.

Najsłynniejszym zabytkiem Florencji jest jednak katedra Santa Maria del Fiore, która powstawała przez 600 lat począwszy od XIII w. Ogromny kościół w stylu neogotyckim zachwyca fasadą wyłożoną kolorowym marmurem oraz potężną kopułą, która stała się charakterystycznym elementem panoramy Florencji.

Warto obejrzeć także stojącą tuż przy katedrze Dzwonnicę Giotta, która podobnie jak katedra została obłożona różnokolorowymi płytami z włoskiego marmuru. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy- aby się na niego dostać, wystarczy pokonać 414 schodów.

Dowiedz się więcej: Włochy: wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

Zabytki we Włoszech - katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

źródło zdjęcia: Getty Images / MasterLu

5. Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie to jeden z największych i najsłynniejszych kościołów świata. Jej ogromny marmurowy budynek w stylu gotyckim wzniesiony w XVI w. stoi na centralnym placu miasta i przyciąga wzrok jasną fasadą oraz dachem ozdobionym misternymi rzeźbami, gargulcami i sterczynami.

Dach udostępniony jest dla zwiedzających i można z niego dostrzec szczyty Alp oraz inny znany zabytek Mediolanu znajdujący się tuż obok katedry – Galerię Wiktora Emmanuela II, jedną z pierwszych galerii handlowych na świecie.

6. Krzywa Wieża w Pizie

Większość osób na pytanie o najsłynniejsze zabytki we Włoszech bez wahania wskazuje krzywą wieżę w Pizie, której wizerunek znany jest na całym świecie. Wieża zasłynęła bowiem tym, że niemal od momentu wzniesienia jej w XII wieku zauważalne stało się jej stopniowe odchylanie od pionu (obecnie wynosi już 5 metrów!).

Krzywa Wieża jest w istocie piękną dzwonnicą wybudowaną w stylu romańskim z białego marmuru i liczącą 8 kondygnacji. Stanowi element całego kompleksu zabytkowych budynków sakralnych Campo dei Miracoli, który warto również zwiedzić.

7. Bazylika św. Marka i Pałac Dożów w Wenecji

Wenecja – miasto kanałów i romantycznych mostów to według wielu najpiękniejsze miasto we Włoszech, a nawet na całym świecie. Z pewnością jest wyjątkowe, o czym świadczy fakt, że jest w całości wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najważniejsze zabytki w Wenecji, które koniecznie trzeba zobaczyć to:

  • Bazylika św. Marka – wzniesiona w stylu bizantyjskim zachwyca wspaniałą architekturą, mozaikami oraz Złotym Ołtarzem, będącym przykładem misternej sztuki jubilerskiej,
  • Pałac Dożów – siedziba władców Wenecji była wielokrotnie przebudowywana, ale zachowała spójny gotycki styl, a jej charakterystyczna biała i koronkowa fasada odbijająca się w wodach Canale Grande stała się jednym z symboli Wenecji.

Zabytkiem jest też sam kanał Grande, który powstał w XV w. oraz znajdujące się przy nim budowle m.in. pałac Ca’ d’Oro, kościół Santa Maria della Salute, czy przepiękny Most Rialto.

 

8. Pałac Królewski w Casercie

Położony na północ od Neapolu Pałac Królewski w Caserta był największym budynkiem, jaki wzniesiono w Europie w całym XVIII wieku. Zbudowano go dla panującej wówczas w Królestwie Neapolu dynastii Burbonów, wzorując się na francuskim Wersalu. Bogato zdobiony pałac w stylu barokowym posiada 4 dziedzińce, 1200 pokoi, obszerny westybul, a także kaplicę. Wrażenie przepychu dopełnia ogromny park o powierzchni 120 h, w którym piękne alejki, fontanny, posągi i ogrody angielskie przenoszą odwiedzających do świata baśni.

 

9. Pompeje

Pompeje to nazwa starożytnego miasta, które w 79 r. n.e. zostało całkowicie pogrzebane pod kilkumetrową warstwą wulkanicznego popiołu. W ciągu 3 dni erupcji Wezuwiusza duże miasto zniknęło z powierzchni ziemi wraz z jej mieszkańcami.

Położone koło Neapolu miasto-widmo jest do dzisiaj ogromnym stanowiskiem archeologicznym, w którym wciąż trwają prace wykopaliskowe i konserwatorskie. Dzięki dotychczasowej pracy naukowców możemy tu zobaczyć, jak wyglądało starożytne miasto i życie jego mieszkańców – odtworzone zostały całe fragmenty ulic, placów i budowli, naczyń, dekoracji, a także malowideł ściennych.

10. Najpiękniejsze włoskie mozaiki – Rawenna

W niewielkim miasteczku Rawennie znajdują się najsłynniejsze zabytki we Włoszech związane z mozaikarstwem i architekturą wczesnochrześcijańską. Aż 8 obiektów w mieście zostało z tego względu wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niepozornie wyglądające z zewnątrz budynki, takie jak bazylika San Vitale czy Mauzoleum Galli Placydii, kryją w sobie przepiękne wnętrza wypełnione wielokolorowymi mozaikami bizantyjskimi z V i VI wieku. Będąc w Ravennie, mamy okazję także odwiedzić grób słynnego twórcy „Boskiej Komedii” – Dante Alighieri.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Zabytki we Włoszech - mozaiki w Rawennie

źródło zdjęcia: Getty Images / sansa55

11. Matera – domy wykute w skale

Położona w południowych Włoszech Matera znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najciekawszych miejsc w całej Italii. Niewielkie miasteczko na wzgórzu z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak kryje w sobie coś wyjątkowego. Otóż w jego najstarszej części, dzielnicy Sassi zobaczyć można unikatowe domy wykute w skałach. Mieszkalne jaskinie powstawały tutaj już od epoki kamienia łupanego, dlatego Matera jest uznawana za jedno z najstarszych miast świata.

Miasto przez dziesięciolecia było zapomniane przez boga i ludzi, jednak od 30 lat powoli odzyskuje swój blask i należną pamięć. Dzisiaj Matera stanowi jedną z największych atrakcji Włoch, a w 2019 roku otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

ZOBACZ RÓWNIEŻ