Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
16 Lis, 2018 - 19:06

Zabawy weselne – TOP 5 pomysłów na modne i uniwersalne zabawy

Grzegorz Bryszewski

Jak rozluźnić atmosferę na weselu i zapewnić gościom rozrywkę? Poznaj modne zabawy weselne, dzięki którym impreza będzie na pewno udana!

Zabawy weselne to popularny sposób na urozmaicenie imprezy, rozruszanie gości i zachęcenie ich do integrowania się z innymi.  Ich wybór powinien być dopasowany do gości oraz do naszych własnych gustów, dlatego warto je zawczasu przygotować oraz ustalić ich program z wodzierejem. W naszym tekście opisujemy modne zabawy weselne, w tym także zabawy oczepinowe, które nie tylko nie wywołają zażenowania wśród gości, ale wręcz są na tyle uniwersalne, że powinny spodobać się każdemu. Zapraszamy do lektury!

TOP 5 zabaw weselnych, które zachwycą gości

1. Karaoke, czyli zabawa w śpiewanie

Ciekawą atrakcją weselną może być karaoke, czyli pochodząca z Japonii rozrywka polegająca na śpiewaniu znanych przebojów do muzyki instrumentalnej pozbawionej wokalu. Wieczory karaoke często organizowane są przez puby i kluby muzyczne, a rywalizacja polega na wielogodzinnym turnieju śpiewania, gdzie umiejętności graczy oceniane są przez surowe jury, a na zwycięzców czekają wartościowe nagrody.

Karaoke jako zabawa weselna musi jednak mieć inny, łagodniejszy charakter. Warto więc rolę sędziów przydzielić Parze Młodej, poprosić o wyrozumiałe ocenianie umiejętności wokalnych (to ma być zabawa, a nie konkurs muzyczny) i ustalić regułę śpiewania w grupie (np. goście Pana Młodego, rodzina Pani Młodej, świadkowie kontra rodzina Pana Młodego), co na pewno zachęci do udziału w zabawie nieśmiałych weselników.

Przygotowując taką zabawę weselną, konieczne będzie też staranne wybranie repertuaru – jeśli w weselu wezmą udział goście w różnym wieku, warto skupić się tylko i wyłącznie na najbardziej znanych hitach muzycznych, albo nawet wybrać tylko dobrze znane piosenki weselne. W przeciwnym wypadku może być problem z namówieniem gości do udziału w zabawie.

Z doświadczeń wielu doradców weselnych wynika, że karaoke sprawdzi się raczej jako dodatkowa i krótka (4-5 piosenek) zabawa weselna. Dłuższe karaoke można zorganizować na przykład na poprawinach.

Dowiedz się więcej: Aplikacje weselne – TOP 11, które pomogą w organizacji uroczystości weselnej

Zabawy weselne - karaoke

źródło zdjęcia: Getty Images / vadimguzhva

2. Test zgodności

Celem wielu zabaw weselnych jest żartobliwe sprawdzenie, czy Para Młoda naprawdę dobrze się zna. Jak to zrobić? Jedna z ciekawszych zabaw nazywa się Test Zgodności i rozpoczyna się, gdy Panna Młoda i Pan Młody siadają na krzesłach tyłem do siebie (chodzi o to, żeby uczestnicy zabawy nie widzieli swoich odpowiedzi).

Uczestnicy tej zabawy weselnej, czyli świeżo upieczeni małżonkowie, otrzymują do swojej dyspozycji markery i białe arkusze papieru i odpowiadają pisemnie na pytania np.:

  • Kto kogo zaprosił na pierwszą randkę?
  • Kto jest lepszym kierowcą?
  • Kto jest większym bałaganiarzem?
  • Kto lepiej gotuje?

Do zabawy warto zaprosić świadka, który będzie pokazywał publiczności prawidłowe odpowiedzi na każde z pytań.

W ramach Testu Zgodności można podliczać prawidłowe odpowiedzi i nagrodzić zwycięzcę ciekawym fantem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta atrakcja weselna miała charakter zabawy dla gości, bez nagród. Przed organizacją testu warto jednak dokładnie omówić dopuszczalne pytania i unikać spraw, które mogą być krępujące, na przykład tematy dotyczące wcześniejszych związków małżeńskich lub spraw intymnych.

Dowiedz się więcej: Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele – 11 spraw do omówienia z partnerem

Test zgodności - w tę zabawę można zaangażować także gości

źródło zdjęcia: Getty Images / omgimages

3. Gości rozkręci „Belgijka”

Nic tak nie integruje, jak taniec grupowy. Właśnie dlatego wspólne zatańczenie „Belgijki”, czyli integracyjnego tańca uwielbianego między innymi przez harcerzy, to świetny pomysł na zabawę weselną. Ten skoczny i energiczny taniec jest stosunkowo nową atrakcją na polskich weselach, lecz szybko staje się popularny z powodu swej prostoty i skuteczności w wyciąganiu na parkiet także osób, które tańczą tylko w ostateczności.

„Belgijkę” tańczy się w parach, jej kroki są proste i dosyć powtarzalne, każda para tańczy tę samą sentencję. Taniec zaczyna się od czterech kroków do przodu, później należy zrobić cztery kroki w tył, odskoczyć, doskoczyć, zrobić obrót i zamienić się miejscami.  Układ tańczy się do belgijskiego utworu „tSmidje” zespołu Lais, filmy pokazujące szczegółowo sposób tańczenia łatwo można znaleźć na łamach internetowego serwisu Youtube.

Do organizacji tego tańca, który na pewno ośmieli, roztańczy i zintegruje towarzystwo, warto zaangażować didżeja lub wodzireja weselnego, który zajmie się nauką kroków.

Zabawy weselne - wspólny taniec

źródło zdjęcia: Getty Images / Vasyl Dolmatov

4. Weselny teleturniej

Szukając niespodzianki na wesele, warto inspirować się popularnymi programami telewizyjnymi. Dobra zabawa weselna powinna bowiem być zrozumiała i atrakcyjna dla wszystkich gości, na pewno więc pomoże inspiracja tymi najbardziej popularnymi programami, które przyciągają do telewizora tysiące widzów.

Na potrzeby weselne warto więc zaadaptować atrakcyjny teleturniej „Jaka to melodia?”, który na pewno zachęci do udziału wszystkich gości weselnych.

Zabawę w odgadywanie melodii popularnej piosenki można zorganizować w dwóch wersjach.

  • W pierwszym ujęciu konieczne będzie wybranie odważnego uczestnika, którego zadanie będzie polegało na głośnym nuceniu słyszanej w słuchawkach melodii. Zgadnięcie jej tytułu będzie celem dwóch drużyn wyłonionych spośród weselnych gości.
  • W drugim wydaniu rywalizować będą dwie drużyny z kapitanami, a zawodnicy będą podawać tytuł i wykonawcę utworu po usłyszeniu około 5 sekund piosenki. Co ważne, odpowiedź będzie zgłaszał wyłącznie kapitan drużyny.

Dowiedz się więcej: Lampiony na weselu – TOP 5 inspiracji

Zabawy weselne - muzyczny teleturniej

źródło zdjęcia: Getty Images / DGLimages

5. Pomnik miłości – niebanalna zabawa oczepinowa

Oczepiny to słowiańska tradycja weselna, która do dzisiaj stanowi ważny element niemal każdego polskiego wesela. Ma ona jednak dość ludowy charakter, dlatego osoby chcące zorganizować bardziej nowoczesne wesele, mogą zdecydować się na jej pewną modyfikację lub urozmaicenie dodatkową atrakcją.

Idealnym przykładem zabawy oczepinowej może być „Pomnik miłości”, który wymaga od uczestników pokaźnej porcji kreatywności i wyobraźni. Zabawa zaczyna się od podziału gości weselnych na dwie grupy: po jednej stronie pojawi się drużyna kobieca z Panią Młodą, po przeciwnej stronie stanie natomiast drużyna mężczyzn z Panem Młodym.

Stworzenie kurtyny oddzielającej obie drużyny warto powierzyć świadkom, w tym celu można wykorzystać na przykład specjalną chustę animacyjną (zwaną też chustą Klanza). Celem zabawy jest stworzenie „żywego pomnika miłości do swojego męża” i „żywego pomnika miłości do żony”. Jak to zrobić?

Wszystkie chwyty dozwolone. Często tworzone przez gości weselnych „pomniki” polegają na ustawieniu drużyny w kształcie serca, podniesieniu na rękach Pana Młodego albo ułożenie z ciał drużyny imienia żony.

Ogromną zaletą tej zabawy jest jej kreatywność i angażowanie wszystkich gości weselnych. Fotograficzne zapisy efektów budowania pomników zostają natomiast nietuzinkową pamiątką z uroczystości.

 

Zabawy weselne – o czym warto pamiętać?

Wiele par zastanawia się, czy wszystkie zabawy weselne powinien poprowadzić didżej albo wodzirej razem z zespołem muzycznym.

W przypadku organizacji wesela na kilkadziesiąt albo kilkaset gości takie rozwiązanie będzie zdecydowanie najwygodniejsze i najskuteczniejsze. Jeśli jednak mamy do czynienia z uroczystością weselną o bardziej kameralnym charakterze, to organizacją zabaw może się zająć na przykład Para Młoda, jej rodzina albo świadkowie.

Jeszcze przed uroczystością warto szczegółowo ustalić, jakie zabawy powinny się znaleźć w programie wesela, a których należy unikać. Wiele weselnych zespołów muzycznych proponuje bowiem dosyć powtarzalny program i skupia się na najbardziej popularnych atrakcjach. Właśnie dlatego wciąż można spotkać się z sytuacjami, gdzie na starannie przygotowanych i eleganckich uroczystościach pojawiają się rubaszne i prymitywne zabawy o mało subtelnych podtekstach seksualnych, wywołujące wręcz zażenowanie ze strony gości. Jeśli chcemy mieć wesele z klasą i nie urazić nikogo z gości, lepiej takich atrakcji unikać. Szczególnie jeśli w weselu będą brały udział dzieci lub goście zagraniczni, którzy mogą być mocno zdezorientowani wspomnianymi punktami uroczystości.

Zabawy weselne urozmaicają imprezę, zachęcają gości do ruszenia się zza stołu, a także rozluźniają atmosferę. Warto zadbać o to, by były nie tylko oryginalne, ale też uniwersalne i tym samym trafiły w gusta wszystkich gości oraz zapewniły wszystkim doskonałą rozrywkę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ