Michał Nielub
Michał Nielub
18 Lis, 2017 - 04:00

Najciekawsze zabawy na Andrzejki dla każdego

Michał Nielub

Poznaj najciekawsze zabawy na Andrzejki dla dzieci i dorosłych! Niech noc andrzejkowa z 29 na 30 listopada upłynie pod znakiem magii i tajemnicy.

Zabawy na Andrzejki pierwotnie kierowane były głównie do niezamężnych kobiet. Kiedyś podchodzono bardzo poważnie do kwestii wróżb i z tego powodu odprawiano je wyłącznie indywidualnie. Z czasem jednak Andrzejki zaczęły być coraz bardziej popularne, do tego stopnia, że zaczęto wróżyć również mężczyznom. Jednak ich czas przypadał w noc zwaną „katarzynkami”, z 24 na 25 listopada.

Dzisiaj nikogo już nie dziwią wróżby andrzejkowe przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Noc andrzejkowa to świetny pretekst do spotkania w gronie znajomych i wspólnej zabawy. Które wróżby na Andrzejki umilą nam ten wieczór? Podpowiadamy!

Andrzejki 2017 – kiedy obchodzimy?

Andrzejki 2017 przypadają na noc ze środy na czwartek (29/30 listopada). Z tego powodu istnieje szansa, by bawić się aż dwukrotnie. Część imprez organizowana jest w weekend 25-26 listopada, część zaś w weekend po nocy andrzejkowej, tj. 2-3 grudnia.

Popularne zabawy na Andrzejki

Najpopularniejsze zabawy w tym dniu to oczywiście wróżby andrzejkowe. Choć pierwotnie skierowane były wyłącznie do niezamężnych kobiet i miały uchylić rąbka tajemnicy o przyszłym mężu, to obecnie również mężczyźni w nich uczestniczą. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wróżby na Andrzejki.

Lanie wosku

Wylewanie wosku na zimną wodę odbywa się przez ucho klucza. Następnie interpretujemy powstały kształt lub jego cień. Najczęściej jest to sylwetka przyszłego męża lub akcesoria związane z jego pracą.

Wróżba z soli

Inną popularną zabawą w noc andrzejkową jest wysypywanie soli na blat stołu, która układa się w kształt. Zadaniem uczestników jest próba odgadnięcia, co on przedstawia – może to być (podobnie jak w przypadku lania wosku) figura przyszłego męża/żony, jakiś przedmiot związany z jego zawodem itp.

Wyścig butów

Ustawiamy przy ścianie buty przybyłych panien i kierujemy je kolejno w stronę progu. Której but pierwszy wyjdzie za próg, ta panna najszybciej wyjdzie za mąż.

Wróżba ze szpilkami

Uczestnicy Andrzejek piszą imiona na dwóch kartkach – chłopcy na jednej, dziewczyny na drugiej. Następnie kartki te są przekłuwane szpilkami od drugiej strony, zaś „trafienie” odpowiedniego imienia oznacza, że dana osoba wyjdzie za mąż lub poślubi kogoś tak nazwanego.

Wróżenie z przedmiotów

Ta wróżba polega na losowaniu przypadkowych przedmiotów o symbolicznym znaczeniu – np. różaniec oznacza stan zakonny, listek to zwiastun staropanieństwa, zaś obrączka lub wstążka z czepka to rychły ślub.

Zabawy na andrzejki – nie tylko dla dorosłych

Andrzejki są równie chętnie świętowane przez najmłodszych członków rodziny. Zabawy andrzejkowe dla dzieci to również wróżby. Poza wymienionymi powyżej (w których młodsi uczestnicy również biorą udział), organizuje się szereg zabaw przygotowanych specjalnie z myślą o nich:

Ciastka z wróżbą

To tradycja zaczerpnięta z Chin. Polega na umieszczeniu w środku ciasteczka wróżby. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Andrzejkowa wróżba z monetą

Każdy uczestnik dostaje grosik, który musi mocno zacisnąć w pięści i pomyśleć życzenie. Następnie monetę wrzucamy z pewnej odległości do miski – jeżeli wpadnie, marzenie się ziści.

Wróżba z magicznym atramentem

Wróżba z niewidzialnym atramentem jest szczególnie atrakcyjna dla najmłodszych, ponieważ zawiera domieszkę magii. Polega na wypisaniu sokiem z cytryny imion dziewczynek i chłopców na białej kartce, które wrzucane są do osobnych dzbanków. Wylosowane karteczki odczytywane są nad płomieniem świecy – gdyż dopiero wtedy oświetlony napis będzie widoczny.

Wróżba z jabłek

Inna wróżba polega na wyrzuceniu za plecy skórek od jabłka, z których dzieci próbują następnie odgadnąć inicjały przyszłego partnera lub partnerki.

Wróżby andrzejkowe to nie wszystko

Zabawy na Andrzejki to nie tylko wróżby. Do najciekawszych zabaw należy tradycja zapożyczona z anglosaskiej kultury, polegająca na próbie zjedzenia jabłka, które pływa w wodzie.

Wariant dla dzieci polega na nawleczeniu groszków ptysiowych na sznurek. Zadaniem najmłodszych jest jak najszybciej opróżnić sznurek. Jednak jeżeli cokolwiek upadnie na ziemię lub ktoś pomaga sobie rękami, przegrywa.

Zabawy na Andrzejki kierowane są zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci – niezależnie od płci. W znacznej większości są to wróżby andrzejkowe. Obecnie jednak czynności te obejmują również klasyczne zabawy, znane m.in. z oczepin weselnych. Grunt to przede wszystkim dobra zabawa z domieszką magii i tajemnicy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ