Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
04 Gru, 2017 - 02:00

Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową

Anna Wezgraj da Silva

Zabawy integracyjne podczas imprezy pracowniczej to świetny sposób na umilenie czasu. Sprawdź, które pomysły podbiją serca Twoich pracowników!

Święta tuż tuż, a w związku z tym zbliża się czas zorganizowania Wigilii – nie tylko tej domowej, ale również i firmowej. Warto zadbać o wszelkie szczegóły odpowiednio wcześniej, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Oprócz upominków dla pracowników i pysznych przekąsek świątecznych, warto również zadbać o odpowiednią animację imprezy.

Zabawy integracyjne okażą się świetnym pomysłem. Dzięki nim Wigilia w pracy upłynie wesoło, a pracownicy będą mieć okazję do wspólnej integracji w nieco luźniejszej atmosferze, niż w zwykłym dniu pracy. Co więcej, niektóre pomysły na przedstawione poniżej gry i zabawy można wykorzystać także przy okazji innych wydarzeń służbowych odbywających się w ciągu roku np. podczas wyjazdów integracyjnych (oczywiście odpowiednio je modyfikując i dostosowując do pory roku).

Zabawy integracyjne dla pracowników – 7 pomysłów na niezapomnianą imprezę firmową

1. Kolacja tematyczna

Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową - impreza tematyczna

Wigilia to nie jedna z wielu codziennych kolacji… Jest to  czas specjalny i również takie powinno być spotkanie organizowane przez pracodawcę. Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest zorganizowanie wieczerzy wigilijnej w luźnej i sielskiej atmosferze. Jak to zrobić? Można ustalić z pracownikami, że tego wieczoru obowiązuje strój świąteczny.

Uwaga! Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie małe „ale”. Strój świąteczny powinien być nietypowy. Najlepiej staromodny lub dziwny, czyli taki w którym niekoniecznie wyszlibyśmy dziś na ulicę.

Przydadzą się tu wszystkie ubrania ze Świąt Bożego Narodzenia z „poprzedniej epoki”, urocze szaliki wydziergane przez nasze babcie w latach ich młodości, a nawet swetry czy marynarki, które znajdziemy na niejednym strychu. Do tego obowiązkowo jakiś akcent świąteczny pod postacią jemioły wpiętej w butonierkę bądź czapki Św. Mikołaja i można zaczynać imprezę świąteczną w stylu retro.

Bez wątpienia taka Wigilia firmowa zostanie zapamiętana na długo. Co więcej, pracodawca może zorganizować konkurs na „najlepszą stylizację bożonarodzeniową”, w którym nagrodą główną będzie np. bilet do kina bądź do teatru dla dwóch osób lub bon pieniężny. Warto również pamiętać, jako szef, o drobnych upominkach świątecznych dla wszystkich swoich podopiecznych.

Pracownicy z pewnością docenią to, że impreza firmowa upłynie w przyjemnej, pełnej śmiechu atmosferze – przecież na co dzień nie zawsze jest to możliwe. Dodatkowo może się okazać, że nasz kolega, do tej pory uważany w pracy za osobę bardzo poważną, ukaże inne swoje oblicze – rozrywkowe i niezwykle sympatyczne.

Impreza wigilijna w stylu retro to oczywiście tylko jedna z wielu możliwości. Istnieje wprost nieograniczona liczba pomysłów, które pracodawca może zaproponować swoim pracownikom. Można też przykładowo zdecydować się na stylizację nowoczesną (wręcz futurystyczną), przez filmową, aż po bajkową. Wszystko zależy od kultury organizacji, branży firmy oraz przede wszystkim poczucia humoru pracowników.

Dowiedz się więcej: Pomysły na mikołajkowe prezenty dla współpracowników >>

2. Impreza firmowa na sportowo

Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową - spacer z mapą

Innym sposobem na świąteczne zabawy integracyjne dla pracowników będzie zorganizowanie Wigilii na sportowo. Jest to dobra okazja, aby poćwiczyć pracę w ekipie, a jednocześnie rozruszać trochę swoich pracowników, którzy pięć dni w tygodniu spędzają w biurze.

Pamiętajmy, aby poszczególne zabawy integracyjne dostosować do możliwości wszystkich pracowników, zarówno tych mniej, jak i bardziej wysportowanych. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie tzw. „spaceru z mapą”, na którego trasie będą wyznaczone tzw. punkty kontrolne z dalszymi wskazówkami dla uczestników. Jest to idealna zabawa grupowa, która zintegruje wszystkich pracowników.

Ten pomysł można przygotować samodzielnie (wymaga to jednak dobrej organizacji) bądź też skorzystać z pomocy specjalistów, organizujących profesjonalne eventy dla firm.

Dowiedz się więcej: Święta w górach – 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie >>

3. Kulig firmowy

Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową - kulig

Jeżeli pogoda dopisuje, a za oknem sypie śnieg i cała okolica wygląda jak z bajki, warto zorganizować kulig poza miastem. Pracownikom można rozdać mini śpiewniki z kolędami i świątecznymi piosenkami.

Śpiewająca zabawa gwarantowana! Kulig powinien zostać uwieńczony wspólnym ogniskiem z kiełbaskami oraz konkursem na lepienie bałwana (koniecznie z nagrodami dla wszystkich uczestników).

4. Konkursy kulinarne

Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową - gotowanie

Kolejnym pomysłem na niezapomnianą imprezę firmową będzie wspólne gotowanie. Pracownicy podzieleni na drużyny będą mieli za zadanie stworzenie różnych pyszności – od ciasteczek świątecznych, przez barszcz wigilijny, aż po lepienie uszek. Oczywiście, potrzebna będzie tu kuchnia z odpowiednim wyposażeniem.

Dowiedz się więcej: 12 potraw wigilijnych – lista tradycyjnych dań >>

Jeżeli jednak dana firma nie dysponuje zapleczem kuchennym, nic straconego. Istnieją trzy wyjścia z tej sytuacji.

1. Wynajęcie miejsca w restauracji

Pierwsze to wynajęcie miejsca w specjalnych restauracjach, w których można samemu przygotować dania – zazwyczaj płacimy za udostępnione miejsce oraz niezbędne składniki. Restauracje w stylu „ugotuj to sam”, choć wciąż niszowe, stają się coraz modniejsze i można je spotkać np. w Warszawie.

2. Kurs gotowania dla pracowników

Drugi pomysł to zapisanie swoich pracowników na integracyjny wieczór w szkole gotowania – z prawdziwymi kucharzami, którzy uronią rąbka tajemnicy i zdradzą jak zrobić wigilijną zupę grzybową czy klasycznego karpia w galarecie. Ten rodzaj prezentu dla swoich pracowników szczególnie upodobały sobie korporacje – warto zarezerwować miejsca z wyprzedzeniem.

3. Przygotowanie dań na zimno

Trzeci pomysł  jest najtańszy i najprostszy. To modyfikacja oryginalnego planu w ten sposób, że pracownicy przygotują tylko takie dania, które nie wymagają użycia piekarnika czy płyt kuchennych. Może to być kompot wigilijny z suszu, sernik na zimno, tradycyjna sałatka wigilijna bądź śledzie z jabłkiem i cebulką. Pozostałe dania wigilijne warto zorganizować wcześniej.

5. Pracownicze karaoke

Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową - karaoke

Innym pomysłem na zabawy integracyjne dla pracowników będzie zorganizowanie karaoke. Wspólne śpiewanie kolęd oraz piosenek świątecznych (i nie tylko) zjednoczy pracowników oraz będzie okazją do naprawdę świetnej zabawy.

Można również zaprosić najbliższą rodzinę pracowników, dzieci z pewnością przełamią pierwsze lody, jeśli chodzi o wspólne śpiewanie. Nie zapomnijmy także o prezentach świątecznych dla maluchów, a także o odpowiednim poczęstunku.

Dowiedz się więcej: Pomysły na prezenty świąteczne dla pracowników >>

6. Wspólny seans filmowy i podsumowanie minionego roku

Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową - oglądanie filmów

Niecodziennym pomysłem na Wigilię firmową będzie zorganizowanie seansu filmowego – oczywiście w tematyce świątecznej. Można puścić kultowego już „Kevina”, wybraną bajkę Disney`a bądź polskie Listy do M. Impreza świąteczna z filmem w tle oraz kubkiem pysznego wigilijnego barszczu w dłoni z pewnością będzie niecodziennym pomysłem na wspólne spędzenie czasu.

Wigilia pracownicza to także dobra okazja do podsumowań całorocznych, nie tylko na poważnie. Każdego pracownika można mianować żartobliwym tytułem (koniecznie o pozytywnym wydźwięku) i wręczyć mu nagrodę za osobliwe osiągnięcia.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsza choinka świąteczna – 11 pomysłów >>

7. Święty Mikołaj w firmie

Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową - Święty Mikołaj

Czy może być lepszy pomysł na organizację Wigilii pracowniczej, niż zaproszenie do firmy prawdziwego Świętego Mikołaja? Warunkiem otrzymania od niego prezentu będzie oczywiście… udział w konkursie! Pracownicy będą musieli wykazać się sprytem i dużą dawką poczucia humoru. W planach można zawrzeć takie zabawy integracyjne, jak:

  • klejenie świątecznych pierogów na czas,
  • rzut śnieżynką w określony cel,
  • produkcja najdłuższego łańcucha z kolorowego papieru.

Przedstawione powyżej pomysły na zabawy integracyjne pozwolą odmienić zwykłą imprezę firmową w niezapomniany wieczór pełen śmiechu i dobrego humoru. Wszak Wigilia firmowa nie musi przebiegać w poważnej atmosferze, a pracownicy z pewnością docenią ten miły gest ze strony pracodawcy.

Uzupełnieniem wszystkich gier i zabaw powinny być także symboliczne podarunki oraz pyszny barszczyk z uszkami. Jako pracodawcy, doceńmy swoich pracowników w tym wyjątkowym czasie – w ciągu roku nie zawsze jest ku temu okazja, a czas Bożego Narodzenia wydaje się być idealnym momentem na zintegrowanie swojego zespołu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ