Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
30 Paź, 2018 - 07:25
Najlepsze zabawki kreatywne – TOP 7

Najlepsze zabawki kreatywne – TOP 7

Mariola Krzyżak

Czym są zabawki kreatywne? Które z nich warto kupić dziecku, by wspierać jego rozwój na wielu płaszczyznach? Sprawdź nasze propozycje!

Każdy rodzic obserwujący swoje dzieci doskonale wie, że największą ilość nowych informacji i umiejętności przyswajają one podczas zabawy. Pomimo tego, że swobodne, nieskrępowane bawienie się jest niezwykle wartościowe dla rozszerzania emocjonalnych horyzontów i powinniśmy na nie pozwalać, to jednak warto też podarować swojemu szkrabowi zabawki kreatywne, które będą pretekstem do zdobywania nowych zdolności i dostarczą nowych bodźców sprzyjających postępom w rozwoju.

Najlepsze zabawki kreatywne – TOP 7

7. Labirynty i przeplatanki

Zabawki kreatywne dla najmłodszych maluchów powinny przede wszystkim wspierać rozwój manualny naszych pociech. Labirynty i przeplatanki nadają się do tego celu doskonale. Tego typu produkty to konstrukcje opierające się na powyginanych w różne strony prętach, na których zawieszone są różnego rodzaju kolorowe klocki. Zabawa polega na swobodnym przesuwaniu elementów i obserwowaniu pojawiających się zmian.

Tego typu gadżet przeznaczony jest przede wszystkim dla maluchów w wieku od pół roku do dwóch lat. Jeżeli nasz bobas potrafi już stabilnie siedzieć i zaobserwujemy, że jego chwyt jest już dość mocny, możemy zaproponować taką rozrywkę. Dzięki zabawie dziecko będzie ćwiczyć tzw. małą motorykę, czyli zdolność do stabilnego chwytania i wykonywania precyzyjnych ruchów. Dodatkową stymulacją będą także różnorodne kolory klocków. Jeżeli zdecydujemy się na labirynt z przeplatanką, zabawa będzie jeszcze bardziej skomplikowana, a przy okazji będzie pobudzać także wyobraźnię przestrzenną i kreatywność malucha.

Warto wspomnieć, że podobne znaczenie dla rozwoju najmłodszych dzieci mają nowoczesne zabawki interaktywne, w których liczba bodźców jest jednak o wiele większa.

Zabawki kreatywne - przeplatanka wspiera rozwój małej motoryki dziecka

źródło zdjęcia: Getty Images / Ljupco

6. Puzzle

Nieocenioną zabawką kreatywną dla każdej grupy wiekowej są ponadczasowe puzzle. To właśnie układanie obrazków w wielu elementów sprawia, że w mózgu naszego dziecka pobudzanych jest wiele obszarów. Rozwija się nie tylko wyobraźnia potrzebna do wizualizacji obrazu w głowie, ale także zdolność do zapamiętywania kształtów. Bardzo ważna jest tutaj także mała motoryka. Elementy nie tylko należy właściwie dopasować, ale także użyć precyzyjnych ruchów.

Puzzle są doskonałą opcją dla dzieci w różnym wieku. Im starszy maluch, tym układanka powinna zawierać więcej elementów i powinny być one mniejsze. Starszym pociechom możemy zaproponować także puzzle 3D, które pozwalają na tworzenie przestrzennych konstrukcji.

Dowiedz się więcej: Układanki dla dzieci – jakie wybierać dla malucha?

Zabawki kreatywne dla dzieci – puzzle

5. Plastelina i masy plastyczne

Tworzenie całych światów z plasteliny to doskonała rozrywka, która obudzi nieskończone pokłady kreatywności w każdym maluchu. Zabawki dla dzieciktóre pozwalają na zrobienie wszystkiego, co pojawi się w wyobraźni, są ogromną motywacją do podejmowania prób. Tego typu masy nie bez powodu są bardzo często elementem zajęć plastycznych w szkole.

Plastelina świetnie stymuluje dłonie do wykonywania różnorodnych ruchów, usprawniając zdolności manualne i świetnie przygotowuje do nauki pisania. Ruchy dziecka starającego się ulepić wymarzony kształt, stają się coraz bardziej precyzyjne i celowe.

Na rynku współcześnie znajduje się wiele rodzajów mas plastycznych, z których można tworzyć wyjątkowe figurki. Ciekawą zabawką kreatywną może być tzw. inteligenta plastelina, która daje zupełnie nowe możliwości. Taka masa jest dużo trwalsza i można ją rozciągać w nieskończoność. Dostępne są także warianty magnetyczne, fluorescencyjne czy brokatowe.

Warto pamiętać także o tym, że plastelinowy zestaw kreatywny jest także świetnym sposobem na zrelaksowanie i wyciszenie naszego malucha. Ugniatanie i lepienie skutecznie rozluźnia napięcia pojawiające się w dłoniach, a wymagająca skupienia praca pomaga w uspokojeniu emocji.

Dowiedz się więcej: Zabawki edukacyjne, które pokocha Twoje dziecko (TOP 13)

Zabawki kreatywne - plastelina

źródło zdjęcia: Getty Images / aydinynr

4. Maty wodne

Zabawki kreatywnektóre rozbudzają w naszym dziecku małego artystę, to strzał w dziesiątkę! Maty wodne to świetny, bardzo prosty w obsłudze wynalazek. Na dużej kartce przyjemnego materiału znajdują się ułożone w różne konstelacje kolory. Do zestawu dołączone są pisaki. Wystarczy nalać do nich wody i dzieje się magia! Tak przygotowanym narzędziem można zacząć rysować wszystko, co w dziecięcej duszy gra. Już po chwili, kiedy woda wyschnie, rysunek znika i można rozpocząć zabawę od początku.

Mnóstwo śmiechu zapewni także malowanie zmoczonymi dłońmi, a nawet stopami. Taka mata może okazać się świetną zabawką do ogrodu, kiedy nie chcemy, by nasza pociecha zabierała na dwór akcesoria do rysowania, które mogą się zgubić.

Maty wodne nie tylko zapewniają dużo radości. Są także narzędziem do rozwijania wielu ważnych umiejętności dziecka. Pobudzana jest swobodna wyobraźnia, wzmacniają się zdolności motoryczne, a także psychoruchowe.

 

3. Zestawy koralików do tworzenia biżuterii

Doskonałą rozrywką zwłaszcza dla dziewczynek będzie samodzielne tworzenie własnej biżuterii. Na sklepowych półkach z łatwością znajdziemy różnorodne zestawy zabawek kreatywnych składających się z dużej liczby kolorowych koralików o różnej wielkości. Nasze dziecko może dowolnie projektować, a następnie tworzyć ozdoby, które z pewnością będą napawać je dumą. Swoje własnoręcznie wykonane dzieło może potem podarować w prezencie rodzicom lub najlepszym przyjaciołom.

Tworzenie bransoletek, korali czy zawieszek świetnie pobudza różne obszary rozwoju dziecka. Nawlekanie małych elementów na nitki wymaga niezwykłej precyzji ruchów oraz wysokiej koncentracji. Jeżeli chcemy więc ćwiczyć w energicznym maluchu umiejętność skupiania się i wyciszenia, jest to strzał w dziesiątkę. Tego typu zestaw jest też wprost idealny do rozbudzania w dziecku artystycznej duszy i poszerzania jego wyobraźni.

Koraliki - świetna zabawka kreatywna dla dziewczynek i nie tylko!

źródło zdjęcia: Getty Images / 13-Smile

2. Piasek kinetyczny

Wyjątkowo kreatywną zabawką jest piasek kinetyczny. Wypełniona po brzegi miska z masą, z której można tworzyć wiele ciekawych kształtów czy obrazów gwarantuje świetną rozrywkę. Przesypywanie, lepienie i zanurzanie dłoni w przyjemnym piasku skutecznie relaksuje i likwiduje napięcia pojawiające się w dłoniach.

Zabawa wymaga także doskonalenia zdolności psychoruchowych. Warto zaznaczyć, że masa ta nie brudzi dłoni i nie jest drażniąca dla skóry. Nieograniczone możliwości, jakie daje piasek kinetyczny, sprawiają, że chętnie będą bawić się nim zarówno młodsze, jak i starsze dzieci.

 

1. Klocki drewniane i klocki konstrukcyjne

Pierwsze miejsce na podium musi należeć do klocków. Są to ponadczasowe zabawki kreatywne, które zawsze sprawdzają się doskonale i potrafią sprawić, że nasze pociechy na długie godziny oddadzą się doskonałej zabawie.

Klocki drewniane warto kupić już dla najmłodszych maluchów. Im młodsze dziecko, tym większe elementy należy wybierać. Stawianie pierwszych wieży jest niezwykle ważnym etapem w rozwoju i świetnie ćwiczy chwytanie, zdolności psychoruchowe oraz wyobraźnię. Również obserwacja burzenia konstrukcji jest dla naszej pociechy ważną lekcją.

Klocki konstrukcyjne, na czele ze słynnym lego, nadają się dla starszych dzieci. To dzięki nim mogą one budować skomplikowane konstrukcje, które wcześniej pojawiły się w ich wyobraźni. Zabawa tego typu wymaga skupienia i sprawnego operowania dłońmi. Do tego nasza pociecha może potem z dumą chwalić się swoimi dziełami.

Zabawki kreatywne – klocki

Zabawki kreatywne są niezwykle ważnym elementem wspierającym rozwój naszych dzieci. To dzięki nim mogą one ćwiczyć nowe umiejętności w atmosferze doskonałej zabawy. Warto więc wybierać takie produkty, które jednocześnie zapewniają fantastyczną rozrywkę, ale i uczą. Pamiętajmy także, że podsuwając taką zabawkę naszemu maluchowi, należy na początku pokazać mu możliwości, jakie ona daje i zasugerować mu, jak można ją w ciekawy sposób wykorzystać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ