Mateusz Baj
Mateusz Baj
10 Wrz, 2017 - 05:00

Wywóz śmieci a nowa ustawa śmieciowa z dnia 1 lipca 2017 roku

Mateusz Baj

Wywóz śmieci i ich segregacja po nowemu – musimy przygotować się na nowe zasady odbioru śmieci i nowe kolory pojemników.

W lipcu weszły w życie nowe przepisy, które regulują zasady, na jakich będzie opierał się wywóz śmieci, ich segregacja oraz recykling. Pierwsza „rewolucja śmieciowa” miała miejsce w naszym kraju w 2013 roku. Wówczas na samorządy nałożono obowiązek odbioru śmieci od mieszkańców, a z kolei na mieszkańców powinność uiszczania comiesięcznej opłaty śmieciowej.

Przepisy nie regulowały jednak w żaden sposób szczegółów dotyczących segregacji śmieci i każda z gmin ustalała ją według własnych zasad. W różnych gminach obowiązywały więc inne kolory pojemników i worków na segregowane odpady.

Cztery frakcje odpadów

Nowe przepisy regulujące wywóz śmieci i ich segregację weszły w życie 1 lipca 2017 roku. Wydane na ich podstawie rozporządzenie wprowadza nowe zasady segregacji odpadów, które są już jednolite w skali całego kraju. Zgodnie z tymi przepisami segregowane śmieci będą musiały być podzielone na cztery frakcje, a mianowicie:

  • papier, w tym tektura, opakowania papierowe i opakowania tekturowe;
  • szkło, w tym opakowania szklane;
  • metale i tworzywa sztuczne, w tym opakowania metalowe, odpady tworzyw sztucznych, opakowania z tworzyw sztucznych oraz opakowania wielomateriałowe;
  • odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Dowiedz się więcej: Ustawa o odpadach a palenie śmieci w piecu >>

Nowe kolory pojemników

Każda frakcja segregowanych odpadów ma trafiać do pojemnika oznaczonego określonym kolorem, które będą już jednolite w skali całego kraju. I tak:

  • do niebieskich pojemników z napisem „Papier” trafią śmieci papierowe i tekturowe (w tym także opakowania z papieru i tektury);
  • do zielonych pojemników z napisem „Szkło” będziemy wrzucać opakowania szklane;
  • do żółtych pojemników z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” trafią śmieci plastikowe, metalowe i opakowania wielomateriałowe (czyli na przykład kartony po mleku i sokach);
  • do brązowych pojemników z napisem „Bio” wrzucać będziemy wszystkie odpady ulegające biodegradacji.

W przypadku opakowań szklanych, gmina może zdecydować o dodatkowym podziale tych odpadów na szkło bezbarwne i kolorowe. Jeśli tak się stanie, szkło bezbarwne będzie trafiać do białych kontenerów oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”.

Dowiedz się więcej: Segregacja śmieci w domu – ekologiczny sposób na oszczędzanie >>

Wywóz śmieci a nowa ustawa śmieciowa - kolory pojemników

Samorządy mają czas na zmiany

Mimo że nowe przepisy już obowiązują, samorządy nie muszą spieszyć się z wymianą pojemników na nowe. Zgodnie z rozporządzaniem mają na to jeszcze sporo czasu – do 30 czerwca 2022 roku. Do tego momentu dopuszczalne jest bowiem wykorzystywanie dotychczasowych pojemników w starych kolorach, pod warunkiem, że zostaną one właściwie oznaczone.

Tak więc musimy powoli przyzwyczajać się do nowych zasad segregacji śmieci i kolorów pojemników, które wkrótce pojawią się na ulicach naszych miast i gmin. Mimo że tym razem nie będzie to już „śmieciowa rewolucja”, zmiany w zakresie odbioru i segregacji śmieci będą znaczące i widoczne dla każdego z nas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ