Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
24 Sie, 2018 - 16:14
Wyspy Jońskie w Grecji - co zobaczyć?

Wyspy Jońskie w Grecji – co zobaczyć?

Sylwia Łysak

Wyspy jońskie – Korfu, Zakhyntos, Lefkada, Kefalonia i Itaka. Co warto na nich zobaczyć, które wybrać na wakacje? Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na te i inne pytania!

Mówimy Grecja, myślimy – wyspy greckie, gdyż kraj ten ma ich tysiące. Na większości możemy spędzić beztroskie wakacje oparte na plażowaniu i morskich kąpielach, a także, zwiedzaniu najważniejszych atrakcji turystycznych. Większość wysp greckich opisaliśmy w tym artykule. Jednemu z archipelagów postanowiliśmy jednak poświęcić osobny wpis. Wyspy Jońskie w Grecji – co je wyróżnia, jak do nich dotrzeć i co zobaczyć przy okazji wakacji na jednej z nich?

Wyspy Jońskie – odrobina geografii i historii

Wyspy Jońskie, nazywane greckimi Karaibami, są wyjątkowe z wielu powodów. Przede wszystkim, różnią się od pozostałych wysp greckich tym, że położone są nie na Morzu Egejskim, a Jońskim. Archipelag Wysp Jońskich ciągnie się wzdłuż północn0-zachodniego brzegu Peloponezu, a kończy w pobliżu wybrzeża Albanii. Składa się z siedmiu dużych i kilkudziesięciu mniejszych, głównie niezamieszkałych wysepek i z tego powodu nazywany jest przez greków Eptanissa (siedem wysp).

Najpopularniejsze wśród turystów są z pewnością Zakynthos, Korfu, Lefkada, Kefalonia i Itaka, które opiszemy w dalszej części artykułu.

We wcześniejszych latach archipelag podlegał min. pod Wielką Brytanię, Francję, protektorat rosyjsko-turecki czy Republikę Wenecką i Sycylijską. Bogata historia Wysp Jońskich przyczyniła się do ich specyficznego, multikulturowego charakteru, który można dostrzec podczas zwiedzania licznych zabytków. Wyspy Jońskie to inna Grecja – taka, która łączy w sobie wpływy wschodu i zachodu.

Wyspy Jońskie są też wyjątkowe na skalę Grecką z powodu specyficznego klimatu. Lato na Wyspach Jońskich jest łagodniejsze niż na pozostałych greckich wyspach. Wieją tu silniejsze wiatry i panują nieco niższe, przyjazne temperatury (wciąż jest jednak bardzo ciepło). Ponadto, Wyspy Jońskie mają bardzo żyzną glebę, dzięki czemu w odróżnieniu od koleżanek, są gęsto porośnięte roślinnością i zróżnicowane pod względem lokalnej flory.

Jak dostać się na Wyspy Jońskie?

Na Wyspy Jońskie możemy dostać się praktycznie każdym środkiem transportu. Wykupując wycieczkę zorganizowaną, prawdopodobnie polecimy na nie samolotem. Porty lotnicze na Zakynthos, Korfu, Kefalonii i w położonej na wybrzeżu w pobliżu Lefkady Prewezie, przyjmują w sezonie bezpośrednie samoloty czarterowe z Polski. Poza sezonem kursują przeważnie samoloty liniowe i czartery na Korfu i Zakynthos – jeśli więc chcemy odwiedzić Kefalonię, Lefkadę czy Itakę i koniecznie upieramy się na lot, będzie on z przesiadką w Atenach (możliwe też, że będzie wymagał dodatkowej przeprawy promowej). Z Aten możemy także dolecieć na mało znaną Kithirę, na którą niestety nie kursują jeszcze samoloty bezpośrednie z Polski.

Archipelag wysp jońskich możemy również zwiedzić własnym samochodemNa Lefkadę dostaniemy się pokonując most łączący wyspę z miejscowością Preweza na zachodnim wybrzeżu Grecji. Z portu w Sarandzie (Albania) i Igumentisa (Grecja) dopłyniemy w 40min promem na Korfu, a z Patras (Grecja, Peloponez) na Kefalonię i Itakę. Z nieco dalej położonego portu w Kylinni dostaniemy się promem na Zakhyntos i Kefalonię. Na praktycznie wszystkie Wyspy Jońskie dopłyniemy także z portu w Atenach czy na Krecie!

Wyspy Jońskie są chętnie odwiedzane przez rozmaite statki wycieczkowe. Rejsy po Morzu Jońskim wypływają min. z Patry na Półwyspie Peloponez, Sarandy w Albanii czy wybrzeża włoskiego. Na obszarze morza jońskiego popularnym środkiem transportu są także jachty. Na praktycznie każdej wyspie greckiej na Morzu Jońskim znajdziemy urocze mariny, w których można cumować niewielkie łodzie.

Wyspy Jońskie pod lupą

Poniżej przedstawiamy krótko siedem największych wysp Jońskich – opis popularnych Zakynthos i Korfu, którym poświęciliśmy osobne artykuły, pozostawiamy nieco okrojony.

Lefkada

Lefkada, połączona oryginalnym mostem z lądową częścią Grecji to bardzo ciekawa, choć średnio popularna wśród turystów wyspa. Poza kurortami, w których znajdziemy skromne hotele i prywatne apartamenty, takimi jak Nydri, Vasiliki, Agios Nikitas czy Ligia, posiada mnóstwo innych atrakcji. Polecana szukającym spokoju i lubiącym odkrywanie nowych miejsc osobom wyspa ma wiele do zaoferowania. Co na przykład?

 

Miastem, które warto odwiedzić przy okazji pobytu na Lefkadzie jest stolica wyspy – Levkas. Znajdują się w niej liczne zabytki, takie jak między innymi forteca Santa Maura z 1300r., ruiny starego miasta Nikiros zniszczonego przez trzęsienie ziemi, a także Muzeum Archeologiczne czy też gratka dla audiofili – Muzeum Gramofonów. Poza Levkas, na wyspie warto zajrzeć na najsłynniejszą plażę z pocztówek, czyli Porto Katsiki oraz do najstarszego w Grecji Muzeum Folkloru czy też malowniczych wodospadów Dimosari. Ciekawym miejscem jest też majestatyczny przylądek Lefkatas z urokliwą latarnią.

Dowiedz się więcej: Wyspa Lefkada w Grecji – co zobaczyć? >>

Kefalonia

Największa z Wysp Jońskich, wciąż mało popularna jako kierunek wakacyjny, to doskonały pomysł na prawdziwie greckie wakacje. Z racji sporej powierzchni i naprawdę burzliwej historii, wyspa jest nie tylko zróżnicowana krajobrazowo, ale i turystycznie. W “greckiej Toskanii”, bo tak też nazywana jest Kefalinia, można znaleźć kilka typowo plażowych miejscowości oraz wiele zabytków architektury i cudów natury.

 

Podczas pobytu na Kefalonii dobrze jest zobaczyć Argostoli z cudownym portem, eleganckim placem Vallianou i Muzeum Archeologicznym. Kefalinia to także mekka speleologów – mieszczące się na wyspie jaskinie Drogarati (z wielką grotą stalaktytową) i Melissani dostarczą niezapomnianych wrażeń. Z ważniejszych zabytków wyspy warto także wymienić zamek Agios Georges, Katavotheres czy monastyr Agios Gerassimos.

Zakynthos

Wyspa Zakynthos (Zante) to jedna z najpopularniejszych Wysp Jońskich. Jej turystyczny charakter podkreśla masa kurortów z osławionym Laganas na czele, mnóstwo hoteli o zróżnicowanym standardzie i tysiące lotów czarterowych z praktycznie wszystkich miast zachodniej i centralnej Europy. Poza popularną Zatoką Wraku (najchętniej fotografowaną plażą Grecji) na Zakhyntos można zwiedzać także błękitne jaskinie czy Zatokę Laganas, będącą miejscem wylęgu żółwi morskich. Sporo atrakcji czeka na turystów również w stolicy wyspy.

 

Korfu

Najbardziej wysunięta na północ, położona przy wybrzeżu Albanii wyspa Korfu to popularny kierunek wakacyjny wielu Europejczyków. Wyspa obfituje w miejscowości turystyczne dla plażowiczów i amatorów morskich kąpieli, a także sporo miejsc do zwiedzania. Można na niej zobaczyć zabytki z praktycznie wszystkich okresów historycznych, większą ich część znajdziemy na starym mieście stolicy wyspy – Kerkira.

Dowiedz się więcej: Wyspa Korfu w Grecji – co zobaczyć? >>

 

Itaka

Niewielka wyspa, która swoją popularność zawdzięcza z pewnością rozsławieniu w Odysei Homera. Naruszona przez trzęsienie ziemi, mało popularna wśród turystów, oferująca bardzo skromną bazę noclegową wyspa wybierana jest raczej na jednodniowe wycieczki. Itaka to autentyczna wyspa, na której mieszkają prawdziwi Grecy, zajmujący się głównie produkcją oliwy z oliwek czy win – można na niej zobaczyć prawdziwą Grecję.

 

Jej wielkim atutem są naprawdę malownicze, zatokowe plaże i liczne zabytkowe monastyry, które jednak będą atrakcją tylko dla amatorów architektury. Osoby lubiące atrakcje naturalne zadowolą się także wizytą w grocie nimf. Z pewnością na Itace warto też odwiedzić miasteczko Kioni z pięknymi widokami czy Stavros z kilkoma stanowiskami archeologicznymi i muzeum.

Kithira

Mało popularna wyspa jońska znajdująca się przy wybrzeżu półwyspu Peloponez to kolejna pozycja w naszym zestawieniu. Mitologiczne miejsce narodzin Afrodyty nazywane jest często “wyspą kangurów” ze względu na wszechobecne eukaliptusy i dużą liczbę australijskich immigrantów. Wyspa ma do zaoferowania bardzo dużo – choć z pewnością największym jej atutem jest kameralna, typowo grecka atmosfera i piaszczyste plaże uznawane za najpiękniejsze w całej helladzie.

 

W przepięknej, pełnej tradycyjnej greckiej architektury z niebieską stolarką stolicy wyspy – Chorze, znajdziemy wąskie uliczki, kameralne tawerny i zapierający dech w piersiach wenecki zamek. Na otoczonej surowymi skałami Kaladi Beach poczujemy się niczym na przylądku Roca w Portugalii, a w dynamicznie rozwijającej się wiosce rybackiej Diakofti, aspirującej do tytułu głównego kurortu tej zapomnianej wyspy, skosztujemy najlepszych ryb i owoców morza w tej części Grecji.

Paksos

Pora przedstawić wisienkę na torcie. Paksos to najmniejsza zamieszkała Wyspa Jońska (jej powierzchnia to ok. 30 km kwadratowych), która może pochwalić się populacją zaledwie nieco ponad dwóch tysięcy mieszkańców. Na wyspie próżno szukać typowych dla wysp greckich, zatłoczonych kurortów, można zatrzymać się za to w jednym z kameralnych hoteli czy apartamentów. To, co urzeka na wyspie to barwy okalających ją wód – morze mieni się tutaj tysiącami odcieni błękitu, zieleni i turkusu i wygląda niemalże jak na Karaibach. Z tego względu Paksos jest rajem dla nurków, fotografów i oczywiście – żeglarzy. Jest to ulubiona wyspa włoskich bogaczy, którzy często cumują w jej porcie luksusowe jachty.

 

Czy na Paksos jest co zwiedzać? Oczywiście, że tak! Wyspa słynie z licznych przybrzeżnych grot, do których można się dostać zarówno od strony morza, jak i lądu oraz urokliwych, maleńkich miejscowości pełnych zabudowań w stylu weneckim. Zarówno Paksos, jak i jej młodszą siostrę – Antipaksos, warto zobaczyć, chociażby przy okazji wycieczki statkiem z wyspy Korfu.

Wyspy Jońskie są jedyne w swoim rodzaju. Burzliwa historia naznaczyła je wpływami z wielu epok, a specyficzny lokalny klimat uczynił przyjaźniejszymi od pozostałych wysp wielkiej hellady. Cudownie zielone, zróżnicowane pod względem kulturowym i turystycznym Wyspy Jońskie zdecydowanie warto odwiedzić. Można to zrobić na wiele sposobów – wykupując wycieczkę z biura podróży lub organizując wyjazd na własną rękę. Na większość Wysp Jońskich można dostać się samolotem lub własnym samochodem (pokonując część dystansu promem), bądź zdecydować się na rejs statkiem wycieczkowym czy jachtem.

Wyspy Jońskie są bardzo ciekawe pod kątem turystycznym. Kurorty i urokliwe miejscowości nadmorskie znajdziemy nie tylko na popularnym Korfu czy Zakynthos, ale też na Lefkadzie czy Kefalonii. Nawet podczas długich wakacji na tych wyspach nie powinniśmy się znudzić – czekają na nas nie tylko typowo urlopowe rozrywki, ale i zabytki z różnych epok i kultur oraz skarby natury. Przyglądając się Wyspom Jońskim możemy też odkryć te mniej popularne, w których panuje niezwykle kameralna atmosfera. Itaka, Kithira i Paksos – nieznane, ale piękne w swej prostocie są warte uwagi w takim samym stopniu, jak wcześniej wymienione.

Mieliście okazję wypoczywać na Wyspach Jońskich? Podzielcie się wrażeniami! Co warto zobaczyć, gdzie najlepiej spać i jeść? Na którą z wysp chcielibyście pojechać raz jeszcze, a jaka jest waszym skrytym marzeniem? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

ZOBACZ RÓWNIEŻ