Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
08 Sty, 2019 - 00:00
Wyspa Zakynthos w Grecji - co zobaczyć?

Wyspa Zakynthos w Grecji – co zobaczyć?

Sylwia Łysak

Wyspa Zakynthos to kierunek wakacyjny, który z roku na rok zyskuje na popularności. Co warto zobaczyć na Zakynthos? Odpowiadamy.

Biały klif stromo opadający do turkusowego morza i przepiękna plaża u jego podnóża – typowy obrazek z greckich pocztówek pochodzi właśnie z Zakynthos! Wyspa, która w ostatnich latach zyskuje na popularności wśród europejskich turystów, odwiedzana jest głównie przez amatorów plażowania i morskich kąpieli. Czy jednak doświadczony obieżyświat też może znaleźć na niej coś ciekawego do zobaczenia? Oczywiście, że tak! W końcu wyspa Zakynthos, jak każda wyspa w Grecji, kryje w sobie sporo tajemnic.

Co można zwiedzić, spędzając wakacje na Zakynthos? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Przedstawiamy Zakynthos – przewodnik od Hintigo.pl, w którym każdy, kto wybiera się na tę piękną wyspę, znajdzie najważniejsze informacje o dostępnych na niej atrakcjach. Zapraszamy do lektury!

Zakynthos – słowem wstępu

Wyspa Zakynthos (nazywana również Zante – red.) należy do archipelagu Wysp Jońskich, położonych wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji i Albanii, i jest trzecią co do wielkości wyspą tego skupiska.

Zante ma powierzchnię 405 km2 i górzysto-nizinny charakter. Na jej terenie panuje specyficzny dla Wysp Jońskich klimat z łagodnym, wietrznym latem oraz świetne warunki do rozwoju bujnej roślinności.

Dzięki wyjątkowym walorom naturalnym nazywa się ją wyspą pięknych widoków – warte uwagi miejsca są wyjątkowe przez wzgląd na ich naturalne, a miejscami nawet dzikie, piękno. Tym samym Zakynthos spodoba się przede wszystkim osobom lubiącym kontakt z przyrodą i malownicze krajobrazy.

Próżno tu szukać wielu zabytków architektonicznych czy śladów bogatej, jakby nie patrzeć, historii wyspy, a to dlatego, że Zante została prawie doszczętnie zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1953 roku. Udając się na wycieczkę po Zakynthos, warto mieć na względzie ten fakt.

Dowiedz się więcej: Grecja: Wyspy, które skradną Twoje serce

 

Wyspa Zakynthos – jak najlepiej ją zwiedzić?

Zakynthos można zwiedzić między innymi, wybierając się na jednodniową wycieczkę zorganizowaną. Oferowane przez biura podróży (również te lokalne) wycieczki objazdowe po wyspie są dobrą propozycją dla turystów ceniących sobie komfort podróżowania. W cenę od 15 do 50 EUR za osobę wliczany jest zarówno transport, jak i opieka przewodnika czy skromne wyżywienie przewidziane w programie.

Oczywiście, wycieczki tego typu nie są pozbawione wad. Często odbywają się w asyście obcojęzycznego przewodnika lub towarzyszy im atmosfera pośpiechu, w której trudno oddać się wrażeniom, jakie dają odwiedzane po drodze miejsca.

Dlatego właśnie duża liczba turystów wypoczywających na Zakynthos  podczas swoich wakacji w Grecji decyduje się na samodzielne zwiedzanie wyspy wypożyczonym samochodem. Ze względu na fakt, iż Zante obfituje w trudne (strome, kręte i szutrowe) drogi, warto rozważyć opcję wynajęcia auta terenowego lub SUV’a objętego dodatkowym ubezpieczeniem.

Aby w spokojnym tempie odwiedzić najważniejsze miejsca na Zakynhtos, poleca się wypożyczenie takiego auta na okres od 3 do 5 dni. Orientacyjny koszt tego typu przedsięwzięcia w sezonie to ok. 300 EUR – do ceny tej należy doliczyć opłaty za benzynę, zależne od finalnego zużycia i pokonanych kilometrów.

Dowiedz się więcej: Ceny w Grecji: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz w Grecji?

Zante – co zobaczyć?

Cywilizowana strona Zante

Wyspa Zakynthos ucierpiała w trzęsieniu ziemi w latach 50., co sprawiło, że liczne zabytki, jakie można było na niej podziwiać przed katastrofą, uległy niemalże całkowitemu zniszczeniu. Niemniej jednak, na wyspie wciąż da się doświadczyć uroku tutejszych miasteczek i tradycyjnych greckich wiosek, a w nich natknąć się na warte uwagi przykłady tutejszej architektury z różnych okresów.

Stolica, czyli Zakythos

Obowiązkowo należy odwiedzić stolicę wyspy, czyli miasteczko Zakynthos, położone dookoła malowniczego portu – najważniejsze zabytki można tutaj zwiedzić w dosłownie kilka godzin.

Szczególnie warto wybrać się na wzgórze zamkowe Bohali, z którego roztacza się piękny widok na stolicę. Droga kończąca się u stóp ruin weneckiej twierdzy (a jednocześnie – w najwyższym punkcie Zakynthos) jest jednak dość męcząca i wymaga odpowiedniego przygotowania (przyda się dobre obuwie i zapas wody).

W Zakynthos powinniśmy zobaczyć plac Solomosa z pomnikiem narodowego wieszcza oraz leżące nieopodal:

  • zabytkowy kościół Św. Mikołaja,
  • Statuę Wolności,
  • Plac Świętego Marka.

W Zakynthos znajduje się też ciekawie wyposażone Muzeum Bizancjum.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Grecji – TOP 11

Wyspa Zakynthos - jej stolicą jest niewielkie miasteczko o tej samej nazwie

źródło zdjęcia: Getty Images / pidjoe

Urokliwe wioski

Poza stolicą, na Zakynthos warto zatrzymać się w jednej z tradycyjnych wiosek. W górskiej miejscowości Kiliomenos można podziwiać słynną XI-wieczną dzwonnicę kościoła św. Mikołaja, winnicę (patrz niżej) oraz zrobić zakupy w szanującym lokalną tradycję sklepie z domowymi, greckimi przetworami – Melissiotisses.

Dobre zakupy można zrobić też w Volimes, gdzie czekają na turystów prawdziwe perełki greckiego rękodzieła artystycznego oraz najpiękniejsze zachody słońca na Zakynthos.

Ciekawym doświadczeniem będzie także wizyta w Loucha. W tej niewielkiej wiosce można dowiedzieć się, jak wyglądało życie na Zante, zanim stała się popularnym miejscem turystycznym. Dawny urok wyspy można także podziwiać w malowniczo położonej pomiędzy dwoma wzgórzami wiosce Keri, przypominającej nieco klimatem stolicę.

Każdy turysta powinien też zatrzymać się choćby na moment w Macherado, by obejrzeć jeden z najsłynniejszych zantejskich kościołów – Agia Mavra, czy leżącym nieopodal Anafonitria monastyrze, który jako jeden z nielicznych budynków na wyspie przetrwał trzęsienie ziemi.

 

Dla koneserów win

Zwiedzając Zakynthos na własną rękę, dobrze zatrzymać się w jednej z tutejszych winnic. Gościnni Grecy chętnie oprowadzają turystów po swoich przedsiębiorstwach, zwieńczając edukacyjny spacer degustacją win. Oczywiście w dobrym guście jest odwdzięczenie się za tę sposobność zakupem kilku butelek miejscowego wina, które przy okazji staną się świetnymi pamiątkami czy prezentami z podróży.

Koneserów win zainteresuje poniższa lista najpopularniejszych winiarni na Zante:

  • Solomos Wines w okolicach Zakynthos,
  • Art & Wine w Maries,
  • Callinico w Alykes,
  • Ampelostrates Horese w Kiliomenos,
  • Grampsas w Lagopodo.

 

Naturalne Zakynthos – nie do zapomnienia

Wyspa Zakynthos to przede wszystkim zapierająca dech w piersiach natura – to właśnie ona jest wizytówką Zante. Sprawdźmy, jakie miejsca na Zakynthos należy obowiązkowo odwiedzić i uwiecznić na zdjęciach.

Zatoka Wraku

Z pewnością będąc na Zakynthos, nie wolno pominąć Navagio, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Grecji. Do miejsca znanego z praktycznie wszystkich greckich pocztówek czy katalogów, nazywanego także Zatoką Wraku, można dotrzeć na kilka sposobów.

Tradycyjne wycieczki proponują połączenie postoju przy słynnym tarasie widokowym na klifie i plażowania w samej zatoce, do której dociera się tylko od strony morza np. statkiem. Turyści zwiedzający Zante na własną rękę mogą także udać się nieco dalej na klif (Uwaga! Jest to droga bardzo niebezpieczna!) lub skorzystać z możliwości podziwiania zatoki z lotu ptaka (paralotni czy awionetki). Wszystkie opcje są warte uwagi.

Oszałamiająco piękne, białe urwiska skalne okalające turkusową lagunę z rajską, piaszczystą plażą, której zwieńczeniem jest majestatyczny wrak statku przemytniczego, warto zobaczyć z każdej dostępnej perspektywy.

Wyspa Zakynthos - Zatoka Wraku

źródło zdjęcia: Getty Images / DKart

Błękitne jaskinie

Podobne wrażenie na turystach wywierają tzw. błękitne groty. Przybrzeżne jaskinie w pobliżu miejscowości Agios Nikolaos podziwiać możemy jedynie od strony morza, z poziomu statku wycieczkowego lub łodzi. Wzrok przyciągają naturalne iluminacje świetlne w tysiącach odcieni turkusu, zieleni i błękitu.

W programie każdego rejsu (w przypadku samodzielnego zwiedzania wyspy trzeba będzie za niego zapłacić) przewidziany jest postój przeznaczony na pływanie i nurkowanie w grotach. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

 

Żółwie Carreta

Wyspa Zakynthos słynie także z tego, iż jest domem rzadkiego, objętego ochroną gatunku żółwi Carreta – jest ich na Zakynthos około tysiąca. Na tutejszej plaży Gerakas, położonej w obrębie Parku Narodowego, przy odrobinie szczęścia można doświadczyć cudu narodzin tych niezwykłych stworzeń.

W pobliżu mieści się centrum ratunkowe dbające o kondycję gatunku, zwane potocznie „żółwim szpitalem”, a w obrębie kilku kilometrów panuje zakaz połowów i poruszania się łodziami motorowymi. Chcąc podziwiać więcej żółwi, można udać się w rejs do Marathonisi, gdzie ich nagromadzenie jest naprawdę imponujące. Opływając żółwią wyspę dookoła, mamy szansę na zobaczenie grot podobnych do wcześniej opisywanych błękitnych jaskiń.

 

Zatoka Laganas

Rejsy na Marathonisi można wykupić w porcie zatoki Laganas, gdzie przy okazji warto przejść stumetrową, drewnianą kładką na wysepkę Agios Sostis.

Na znanej też jako Cameo Island wysepce z miniaturową plażą charakterystycznie zaznaczoną białymi płachtami materiałów odbywają się dyskoteki i wieczorki greckie. W cenę biletu wstępu (ok. 4 EUR) wliczony jest napój z tutejszego baru, z którego rozpościera się widok na największy kurort wyspy Zakynthos – warto go podziwiać szczególnie nocą.

Jeszcze więcej przyrody – dzikiej i pięknej

W przewodnikach po wyspie Zakynthos wspomina się także o kilku innych, naturalnie pięknych miejscach, które każdy turysta powinien odwiedzić. Jednym z nich jest plaża Xigia w okolicy Alikanas, będąca naturalnym SPA – można tu raczyć się kąpielą wśród podwodnych źródeł siarkowych, a także pięknymi widokami.

Podobne wrażenia wywiera malownicza laguna Porto Limnionas, której walory docenią szczególnie amatorzy snorkelingu.

Ciekawym doświadczeniem będzie także zobaczenie najstarszego drzewa oliwnego Hellady, rosnącego od 2,5 tysiąca lat w pobliżu miejscowości Exo Chora.

Wyspa Zakynthos - Porto Limnionas

źródło zdjęcia: Getty Images / CCat82

Malownicze wycieczki

Wyspa Zakynthos to też raj dla amatorów wycieczek pieszych i rowerowych. Mało zatłoczone drogi łączące ze sobą urokliwe miejscowości, w których można skorzystać z oferty tradycyjnych, greckich tawern, są wprost stworzone do wędrówek i rekreacyjnych przejażdżek jednośladami. Otoczone zielenią i biegnące wzdłuż malowniczych krajobrazów trakty zapewniają niezwykłe wrażenia widokowe i mnóstwo okazji do robienia pięknych zdjęć z greckich wakacji.

Jak widać, wyspa Zakynthos oferuje turystom wiele atrakcji, głównie naturalnych. Co prawda, można na niej podziwiać zabytki mieszczące się w stolicy i tradycyjnych wioskach czy zwiedzić jedną z tutejszych winnic, ale prawdziwej uwagi wymagają zantejskie cuda przyrody.

Każdy, kto spędza wakacje w Grecji na Zakynthos, powinien odwiedzić Navagio, błękitne groty czy miejsca wylęgu żółwi Carreta. Może także udać się na jedną z urokliwych plaż czy podziwiać piękne krajobrazy, przemierzając malownicze szlaki pieszo lub rowerem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ