Michał Nielub
Michał Nielub
14 Kwi, 2019 - 06:16

Wyspa Vulcano we Włoszech – co zobaczyć?

Michał Nielub

Wyspa Vulcano jeszcze w 1880 roku była aktywna sejsmicznie – w tym czasie odnotowano ostatnią erupcję. Dziś to kierunek na udane wakacje we Włoszech.

Wyspa Vulcano leży nieopodal Sycylii. Wyróżnia się wulkanicznym krajobrazem oraz stromym i skalistym wybrzeżem. W przeszłości starożytni Rzymianie wydobywali na niej siarkę oraz ałun. Przemysł wydobywczy wznowiono w XIX wieku, jednak upadł po erupcji wulkanu w 1890 roku. Wyspa zaczęła się ponownie zaludniać dopiero po II Wojnie Światowej i od tamtej pory jest celem podróży turystów, stanowiąc ciekawą alternatywę na wakacje we Włoszech.

Wyspy Liparyjskie

Leżąca na półwyspie Italia może poszczycić się wieloma wyspami. Wynika to z wyjątkowo nieregularnej linii brzegowej. Wiele z nich stanowi cel wycieczek turystycznych, a także dłuższych wakacji we Włoszech.

Jedną z mniej znanych jest wyspa Vulcano, wchodząca w skład Wysp Liparyjskich. Nie znajdują się na niej żadne spektakularne zabytki architektoniczne. Turyści mogą za to podziwiać interesujący krajobraz wulkaniczny. Dodatkowo z wyspą wiąże się kilka ciekawych wątków historycznych, a w zasadzie – mitologicznych.

Wyspa Vulcano – siedziba bogów

Początkowo wyspa nazywana była Termessa lub Terrassia. Jednak po tym, jak kult boga ognia Hefajstosa zyskał znacząco na popularności, starożytni Grecy zaczęli uważać, że jego siedziba znajduje się właśnie na wyspie Vulcano. Na jego cześć nazwano ją Hiera i uważano, że bóg zamieszkuje na niej wraz z cyklopami.

Nie jest to jednak jedyny mitologiczny bóg, który miał tam swoją siedzibę. Nieco później starożytni Grecy byli przekonani, że swoją siedzibę ma tam władca wiatrów – Eol. Od niego zresztą wzięła się nazwa całego archipelagu, nazywanego kiedyś wyspami Eolskimi.

Powiązania z bogami znajdziemy także w mitologii starożytnych Rzymian. To oni są autorami nazwy wyspa Vulcano. Podobnie jak wcześniej Grecy sądzili oni, że jest to siedziba boga ognia. Z tym że w ich kręgu kulturowym nazywał się on Wulkanem (łac. Vulcanus). Okresowe trzęsienia ziemi tłumaczone były tym, że są one wynikiem wykuwania przez Vulcanusa oręża dla Marsa – boga wojny.

Dowiedz się więcej: Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

Wyspa Vulcano należy do archipelagu Wysp Liparyjskich

źródło zdjęcia: Getty Images / dubassy

Wyspa Vulcano turystycznie

Obecne znaczenie wyspy Vulcano nie wiąże się już w żaden sposób z mitologią. Bogowie już jej nie zamieszkują, z czego chętnie korzystają turyści udający się na wczasy we Włoszech.

Znajdująca się na wyspie miejscowość o tej samej nazwie obfituje w przedsiębiorstwa, które trudnią się w obsłudze ruchu turystycznego. W związku z tym istnieje możliwość, by wykupić tam nocleg, coś zjeść, a nawet zrobić zakupy w markecie.

Na co dzień na wyspie mieszka ok. 700 osób, które w całości utrzymują się z działalności turystycznej.

Krater wulkaniczny

Jedną z największych atrakcji na wyspie Vulcano jest krater znajdujący się nieopodal Porto Levante. W rzeczywistości jest to stożek nadal aktywnego wulkanu, z którego do dzisiaj wydobywają się opary siarki. Z tego powodu cała okolica pokryta jest charakterystycznym żółtawym pyłem.

Z wnętrza wulkan wyrzuca do tej pory niewielkie gejzery lawy i bomby kamieni. O aktywności sejsmicznej świadczy fakt, że ostatnia niewielka erupcja miała miejsce stosunkowo niedawno, bo raptem 15 lat temu.

Solfatare di Vulcano

Cały krater wraz z tworami geologicznymi tworzy park dzikiej przyrody zwany Solfatare di Vulcano. Znajdują się tam otwory, z których wydobywają się ekshalacje wulkaniczne. Na wyspie Vulcano występują w postaciach gorącej pary, a także czystej siarki. Zazwyczaj pojawiają się w pobliżu wulkanów, które wygasają lub drzemią. Są doskonałym obiektem do fotografowania.

 

Jezioro błotne

Wyspa Vulcano wyróżnia się wszechobecnym zapachem siarki. To pierwsze, co turyści odczuwają po przypłynięciu na wyspę. Dla jednych może być to ogromną wadą, niemniej dla niektórych właśnie ten związek jest głównym powodem odbycia podróży.

Na Vulcano znajduje się wiele tzw. fumaroli, z których siarka wydobywa się na powierzchnię. W pobliżu krateru znajduje się specjalnie wyznaczone wiecznie ciepłe jezioro wulkaniczne. Po kąpieli w nim skóra staje się aksamitna i gładka, jednak osoby bardziej wyczulone na zapachy będą odczuwały znaczny dyskomfort przez następne 2-3 dni.

Punkty widokowe

Poza wyżej wymienionymi atrakcjami wyspa Vulcano oferuje również liczne punkty widokowe. Jeden z najciekawszych znajduje się na szczycie góry Saraceno, skąd można podziwiać wulkan w całej okazałości.

Doskonała panorama wulkanicznego krajobrazu roztacza się z punktu widokowego, który znajduje się w samym kraterze.

Plaża Gelso

Amatorzy motorówek mogą udać się na plażę Gelso, przy której znajduje się niewielka przystań. Istnieje możliwość wypożyczenia motorówki lub skutera wodnego, dzięki czemu znacznie łatwiej zapoznamy się z pięknem wyspy Vulcano. Największy problem stanowi dotarcie do tego miejsca.

Promy przybywają do Porto Levante, które znajduje się na przeciwległym krańcu wyspy. Wytrawni piechurzy mogą tam dojść na piechotę – odległość wynosi nieco ponad 13 km. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu, którym dojedziemy do miejscowości Gelso, skąd jest znacznie bliżej do plaży.

Jaskinia w zatoce Wenus

Jednym z miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć, jest znajdująca się na południowym krańcu wyspy zatoka Wenus wraz z jaskinią. Dotrzeć można tam wyłącznie drogą morską. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie łodzi w przystani Gelso lub w Porto di Ponente.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Wulkaniczny krajobraz na wyspie Vulcano

źródło zdjęcia: Getty Images / spooh

Wyspa Vulcano – plaże

Krajobraz wyspy Vulcano zdominowany jest przez twory geologiczne będące wynikiem aktywności sejsmicznej. Z tego powodu plaże nie są wynikiem naturalnych procesów – w ich powstanie wkład miał człowiek. Podobnie jak w innych włoskich miejscowościach, na wybrzeżu wyspy nie spotkamy pięknych i piaszczystych plaż. Dostępne dla turystów są: Acque Calde, Sabbie Nere oraz kamienista Gelso.

Gdzie spać na wyspie?

Wyspa Vulcano najczęściej jest odwiedzane na chwilę. Osoby, którym nie przeszkadza zapach siarki i chcą zostać tam dłużej, mają do wyboru kilka miejsc noclegowych. W samym Porto Levante znajduje się ich ok. 14, do tego należy doliczyć obiekty w Vulcano Bleu, Porto di Ponente, Vulcanello, Lentii, Gelso oraz Vulcano Piano. Mamy do wyboru cały wachlarz ofert – od pokoi gościnnych, przez apartamenty po hotele oraz pensjonaty.

 

Co zjeść na wyspie?

Zatrzymując się na wyspie na dłużej warto wiedzieć, jaka oferta gastronomiczna jest dostępna. Jedną z najlepszych opinii ma restauracja Malvasia. Zamówimy tam takie specjalności, jak pane cunzato (rodzaj kanapki, znanej również na Sycylii) oraz owoce morza.

Ciekawe miejsce znajduje się na drugim krańcu wyspy. Malowniczo położona winnica Punta dell’Ufala Lantieri zachwyci nie tylko widokami, ale również doskonałym winem lokalnej produkcji, docenianym przez ekspertów.

Wyspa Vulcano – jak dotrzeć?

Jeżeli nasze wakacje we Włoszech spędzamy na Sycylii, to na wyspę Vulcano najszybciej dotrzemy z Milazzo. W sezonie letnim kursuje 6 promów oraz 10 wodolotów dziennie.

Istnieją również pośrednie połączenia z lądowej części Italii m.in. z Neapolu oraz innych Wysp Liparyjskich. Wszystkie połączenia wpływają do terminalu Porto Vulcano.

Dowiedz się więcej: Ceny we Włoszech: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz we Włoszech?

Wyspa Vulcano jest doskonałym miejscem dla osób, które chcą skorzystać z kąpieli w siarce. Jako cel mogą ją obrać również miłośnicy fotografii, którzy odnajdą na niej doskonałe scenerie. Wulkaniczny charakter oraz wciąż aktywny wulkan dostarczą wrażeń wszystkim odwiedzającym. Niezależnie od tego, czy przyjadą na nią na chwilę, czy zdecydują się na dłuższy pobyt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ