Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
24 Maj, 2018 - 02:00
Wyspa Vis w Chorwacji - co zobaczyć?

Wyspa Vis w Chorwacji – co zobaczyć?

Arkadiusz Cierniak

Wyspa Vis to miejsce niezwykłe: cisza i dzika przyroda tworzą niepowtarzalny nastrój. Znajdziemy tu wyjątkową przestrzeń otoczoną zabytkami, znaleziskami, zielenią i słońcem.

Wczasy w Chorwacji to świetne miejsce na spędzenie wakacji wraz z rodziną, gronem przyjaciół lub samotną eskapadę w poszukiwaniu cichej przestrzeni na relaks i odpoczynek. Czym zachęca nas Chorwacja? Pogoda i zawsze zielona roślinność to bez wątpienia to, co przyciąga turystów jak magnes.

Wyspa Vis ma wszystko to czego oczekujemy, a ponadto zaskoczy nas jej urokliwa architektura. Turyści doskonale bawić będą się także na letnich festiwalach i festynach, gdzie doskonale poznać można lokalną kulturę i dalmatyńskie tradycje.

Z dala od cywilizacji: wyspa Vis

Jeśli marzymy o wakacjach z dala od zgiełku i ciągłego pędu, z łatwością zakochamy się w wyspie Vis. Co zachwyci nas właśnie w tym regionie? Przede wszystkim cisza i dziewicza natura. Miasta w Chorwacji mają nam do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, jednak ogromna rzesza odwiedzających je turystów sprawia, że większość miejscowości przepełniona jest nieustającym gwarem.

Wyspy i plaże w Chorwacji pięknem natury oraz dzikimi zatoczkami pozbawionymi ludzkiej obecności przyciągają tysiące turystów, jednak warto wiedzieć, że oprócz tego wyspa Vis jest najdalej oddaloną od lądu w całej Dalmacji.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce >>

Rozciągające się na wyspie połacie zieleni, makii (charakterystycznej dla obszaru śródziemnomorskiego roślinności pod postacią krzewów i karłowatych drzew) oraz tereny lokalnych winnic sprawiają, że jak nigdzie indziej odzyskamy tu energię i odetchniemy od przepełnionych ludźmi ulic.

Brak przemysłu oraz fakt, że turyści odwiedzają ją dopiero od lat 90. XX wieku sprawia, że miejsce jest zdecydowanie najczystszą destynacją na całym Adriatyku.

Wyspa Vis w Chorwacji - wybrzeże

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Vis – wyspa o niezwykle burzliwej historii

Morskie potyczki i krwawe bitwy (z szokującymi historiami w tle) stanowiły integralną część historii wyspy już od samego początku jej zasiedlenia. Swym urokiem wyspa Vis przyciągnęła pierwszych mieszkańców już w III tysiącleciu przed naszą erą. Pierwsi mieszkańcy zostali wyparci przez Ilirów w VI i V wieku przed naszą erą, a zdobywcy założyli na niej swoje państewko.

Następnie przyszedł czas tyrani Dionizjusza, który na wyspie oraz jej okolicach stworzył liczne kolonie. Kilkaset lat później wyspą rządzili Rzymianie, jednak kiedy w 476 roku naszej ery upadło Cesarstwo Zachodniorzymskie, tereny te przeszły pod władzę Gotów.

Chorwaci zaczęli osiadać tu od VII wieku, lecz niedługo po tym wydarzeniu wysepka została brutalnie spustoszona przez Wenecjan. Później w krótkim odstępie czasu przechodziła przez ręce Austrii i Francji, by w 1811 roku znaleźć się pod panowaniem Anglii. W 1918 roku zajęli ją Włosi, jednak już trzy lata później przypadła Serbii i Chorwacji.

Po II Wojnie Światowej władze socjalistycznej Jugosławii uznały, że to doskonałe miejsce na potężną wojskową bazę i tym samym zamknięto ją przed światem prawie do lat 90. ubiegłego stulecia. Teraz nastały dla wyspy lepsze czasy i swym urokiem w końcu może cieszyć turystów z całego świata.

Wyspa Vis w Chorwacji - plaża

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Winiarskie specjały

Wyspa Vis może pochwalić się długą tradycją tworzenia wykwintnego trunku za jaki uchodzi tutejsze wino. Nie od dziś wiadomo, że wyspa Vis jest kolebką produkcji wina na terenie Dalmacji.

Pierwsza sadzonka winorośli w tej części Europy została zasadzona przez starożytnych Greków właśnie na tej wyspie i wraz za wieloletnią tradycją do dziś dumnie kontynuuje produkcję tego doskonałego winnego specjału.

Agatarhid – znany grecki pisarz twierdził, że wino z Visu nie ma sobie równych. Spacerując po wyspie zachęcamy zatrzymać się w jednej z winnic i skosztować tradycyjnego lokalnego białego wina Viska Vugava oraz wina czerwonego odmiany Plavac. Bez wątpienia tutejszy trunek jest jednym z najciekawszych wyspiarskich specjałów w całej Dalmacji.

Wyspa Vis w Chorwacji - winorośla

źródło zdjęcia: Depositphotos / michaldziedziak

Chorwacja – ciekawe miejsca: ślady przeszłości w miasteczku Vis

Największym miasteczkiem na wyspie jest Vis. Warto wybrać się tam ze względu na ciekawe historyczne obiekty, będące pozostałością po mieszkańcach wyspy – od starożytnych przez średniowiecznych, aż po XIX wiecznych zdobywców.

Powinniśmy udać się na spacer po osadzie i zobaczyć pozostałości po greckim cmentarzu, murach obronnych czy rzymskiej łaźni, która pochodzi z I wieku naszej ery.

Doskonałą lekcją historii dla całej rodziny będzie wycieczka po Muzeum Archeologicznym, gdzie zobaczymy okazałe pamiątki po kolonizatorach ze starożytnej Grecji oraz Rzymu. Nie można zrezygnować również z odwiedzin brytyjskich fortec, które górują nad okolicznymi wzgórzami, a wzniesiono je podczas wojen napoleońskich.

Wizytówką miasteczka i miejscem, które zdecydowanie nie powinno umknąć naszej uwadze jest kościół św. Jerzego, który jest jednocześnie patronem miejscowości. Miasteczko Vis to więc obowiązkowy punkt na mapie wyspy, która skrywa w sobie skarby wszystkich epok i pamiątki po ludzkości zamieszkującej ją już od kilku tysięcy lat.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić >>

Wyspa Vis w Chorwacji - miasto Vis

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Śródziemnomorska przystań: Komiza

Miasteczko Komiza (chorw. Komiža) to niewielka osada na wyspie. Jest doskonałym przykładem czerpania radości z życia w zgodzie z naturą i izolacji od globalnego pędu. Śródziemnomorska, wyspiarska przestrzeń zbudowana jest z wąskich uliczek, którą otaczają niewielkie domostwa, a wszystko to rozlokowane jest wokół portu.

Co na co dzień robią tutejsi mieszkańcy? Zajmują się rybołówstwem – trudnią się tym od zawsze. Z tajnikami ich codziennych zmagań możemy zmierzyć się odwiedzając Muzeum Rybackie. Mieści się ono w starej XVI – wiecznej baszcie.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11 >>

Zabudowania portu zachwycają budowlą kościoła Matki Boskiej Pirackiej, a w samym porcie warto odwiedzić także cytadelę zbudowaną pod koniec XVI wieku.

Przede wszystkim oprócz zwiedzania warto zatrzymać się na chwilę, odetchnąć morską bryzą i w zupełnej ciszy chłonąć magię skromnej rybackiej wioski.

Wyspa Vis w Chorwacji - Komiza

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Festiwale i festyny na wyspie Vis

Wyspa Vis oferuje turystom mnóstwo dobrej zabawy. Letni festiwal w miasteczku Vis, który trwa przez całe lato przyciąga mnóstwem koncertów, wystaw, spektakli i imprez folklorystycznych. Bardzo ciekawym wydarzeniem jest święto wina, gdzie właściciele lokalnych winnic dumnie prezentują swoje wyroby.

W osadzie Komiza czekają na nas rybackie noce, czyli festyny z muzyką dalmackich zespołów oraz przysmakami charakterystycznymi dla tego regionu (takimi jak słynny placek z sardelami).

Wyspiarskie atrakcje to doskonały wybór dla rodzin, które chcą poznać lokalną kulturę i skosztować kulinarnych specjałów. To także świetny pomysł na wakacje w Chorwacji dla grupy przyjaciół, którzy podczas wieczornego spaceru po osadzie mogą zatrzymać się pod wielką sceną lub skosztować doskonałego, lokalnego wina prosto z tutejszej winnicy.

Więcej informacji na temat miejscowości Vis oraz planowanych tam letnich atrakcji znajdziemy na oficjalnej stronie miasta: www.tz-vis.hr (sprawdź tutaj).

Wyspa Vis w Chorwacji - zabudowania nad morzem

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Wyspa Vis to świetne miejsce na spędzenie wakacji w Chorwacji. Mnóstwo atrakcji oraz piękno nieposkromionej i dzikiej natury nadaje wyspie niezwykłego charakteru.

Przestrzeń jest także przyjazna rodzinom z dziećmi, które doskonale bawić będą się na jednej z rozległych plaż lub zapamiętają „wycieczkę po starożytnej Grecji” w pobliskim muzeum. Z kolei grono przyjaciół zachwycone będzie dalmatyńską ucztą i wspólnym śpiewem w towarzystwie jednej z tradycyjnych dalmatyńskich klap, czyli regionalnych muzycznych zespołów.

Miejsce dopiero od niedawna dostępne dla turystów co z pewnością jest fenomenem, którym może poszczycić się Chorwacja. Apartamenty i hotele stoją tu na najwyższym poziomie i zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów, którzy opuszczając wyspę będą czuli, że świetnie spędzony czas trudno opisać jakimikolwiek słowami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ