Michał Nielub
Michał Nielub
12 Paź, 2018 - 00:00

Wyspa Thassos w Grecji – co zobaczyć?

Michał Nielub

Wyspa Thassos w Grecji to znakomity kierunek podróży dla turystów o różnorodnym przekroju preferencji. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić Thassos!

Niewiele jest na świecie miejsc bardziej urokliwych niż wyspa Thassos – jedna z dwóch, tuż obok Corfu, zielonych wysp Grecji. Pomimo niewielkiej wielkości gwarantuje obfitość cudownych rajskich krajobrazów i moc atrakcji dla najbardziej wymagających podróżników. Wczasy na Thassos to gwarancja dobrej pogody i pięknych wspomnień, które mają moc rozświetlenia nawet najmroźniejszych wieczorów.

Wyspa Thassos w Grecji jest kierunkiem, który powinni brać pod uwagę wielbiciele aktywnego wypoczynku, amatorzy historii i tradycji, a także osoby pragnące oderwać się od codzienności, by zanurzyć się w starożytnej kulturze piękna i gościnności.

Thassos –  wyspa o bardzo greckim charakterze

Przestrzenie greckich miasteczek, wysp i plaż nęcą turystów niepowtarzalną śródziemnomorską atmosferą i znakomitą słoneczną pogodą. Zachwyceni Grecją będą także wielbiciele zarówno wyrafinowanych, jak i prostych smaków płynących z dobrodziejstw natury.

Świeże warzywa, owoce morza, pachnące zioła – a wszystko to w przyzwoitej cenie, która z pewnością ma niebagatelny wpływ na fakt, iż miejsca, takie jak wyspa grecka Thassos w Grecji, powinny być częściej odwiedzane przez polskich urlopowiczów.

Perspektywa wybornego biesiadowania przyciąga także turystów korzystających z oferty nocnego życia kurortów, klubów i lokali. Zważywszy na charakter i usposobienie rodzimych mieszkańców Grecji, wspólna zabawa nierzadko staje się fundamentem obiecujących znajomości i przyjaźni, a także niezapomnianych doświadczeń.

Znaczącym komponentem wartościowych podróży jest bowiem kontakt z lokalną ludnością. Wyspę Thassos zamieszkuje jedynie kilkanaście tysięcy Greków, co decyduje o kameralnym charakterze wyspy. Widok mieszkańców wygrzewających się na kamiennych ławach i oddających leniwej grze w karty pozwala zrozumieć porządek tutejszego świata i odpocząć od zgiełku wielkomiejskich przestrzeni.

Dowiedz się więcej: Grecja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia grecka)

 

Wyspa Thassos dla romantyków

Kwintesencją „greckości” zdaje się być wyspa Thassos w Grecji, która nie poddawszy się presji współczesnego, komercyjnego globtroterstwa, stała się ostoją kultury greckiej oraz… bujnej przyrody.

Wśród licznych klifów stanowiących jedną z największych atrakcji Thassos, znajduje się około 30 zagospodarowanych plaży przeznaczonych dla miłośników kąpieli morskich i słonecznych, a także niezliczona ilość plaż dzikich – skalistych czy piaszczystych – często okupowanych przez nudystów oraz zwyczajnych samotników poszukujących wyciszenia.

Plaża Metalia

Spędzając na Thassos wakacje, warto odwiedzić jedną z najpiękniejszych plaż wyspy, którą jest plaża Metalia znajdująca się w pobliżu Limenarii. Jest to miejsce szczególnie hołubione przez pary zakochanych, którzy zgodnie z tradycją pozostawiają na piasku kamienne serca z wyrytymi bądź namalowanymi inicjałami i wyznaniami miłości.

Dowiedz się więcej: Plaże w Grecji – TOP 11

Wioska zakochanych Panagia

Wyjątkowo przyjazną przestrzenią dla kochanków jest również wieś Panagia, w której według wierzeń bije „źródło miłości”. Żeby odnaleźć wymarzonego małżonka, wystarczy napić się z niego i okręcić trzy razy w prawo. Oprócz posmakowania magicznej wody na miejscu można obejrzeć ogromne drzewo, które w swoim tajemniczym pniu skrywa kolejny symbol serca.

Wyspa Thassos - plaża Metalia

źródło zdjęcia: Getty Imagesporojnicu

Ślady burzliwej historii

Thassos łączy w sobie urok malowniczych brzegów oraz piękno krajobrazów górzystych i architektury umiejscowionych na szczytach wzgórz domów, częstokroć zapraszających do zwiedzania greckich wnętrz.

Wyspa położona jest na Morzu Egejskim, nieco ponad 10 kilometrów od historycznej krainy Macedonii. Oprócz Macedończyków wyspą przez tysiące lat władali Fenicjanie, Ateńczycy, Rzymianie, Egipcjanie czy Turcy, którzy kolejno wzbogacali historię Thassos – wyspy przynależącej do Grecji zaledwie od 1914 roku.

Thassos – największe atrakcje wyspy

Wyspa Thassos w Grecji przyciąga przede wszystkim dzięki zapierającym dech w piersiach pejzażom, jasnym plażom spotykającym się u brzegu ze szmaragdową linią Morza Egejskiego, piniowym gajom oraz pachnącym sosnowym lasom obfitującym w niespotykaną roślinność.

Theologos – dawna stolica wyspy

Jedną z ciekawszych miejscowości osadzonych w głębi wyspy jest Theologos – jej dawna stolica położona około 20 kilometrów od obecnej stolicy Rodos.

Jej charakterystycznym atutem jest znamienna architektura krytych łupkowymi dachami kamiennych domostw – niekiedy niszczejących i opuszczonych, zatem z perspektywy turysty – tym bardziej fascynujących. W Theologos znajdują się ruiny świątyni Apolla, interesujące muzeum greckiego folkloru oraz urokliwy stary kościół.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Grecji – TOP 11

Góra Ipsarion

W centralnej części wyspy Thassos znajduje się Góra Ipsarion, dumnie piętrząca się na wysokość 1 204 m n. p. m. To właśnie jej grzbiet stanowi swoistą podziałkę wyspy, rozciągając pięć ponad kilometrowych szczytów ponad przestrzeń 5 000-letniej wyspy Thassos.

Wejście na szczyt Ipsarionu rozpoczyna się na szlaku w miejscowości Potamia i trwa około 4-5 godzin. Jest to jednak wysiłek wart zachodu: przy sprzyjającej aurze ze szczytu podziwiać można piękne krajobrazy nawet całej wyspy.

Sporty wodne na Thassos

Amatorom sportowych wrażeń z pewnością spodoba się możliwość skorzystania z oferty sportów wodnych. Mieszkańcy wyspy Thassos oferują treningi windsurfingu, żeglugi po Morzu Egejskim, a także nurkowanie. Turystyczna oferta obejmuje także wypożyczenie sprzętu rowerowego, jakże pomocnego przy aktywnym zwiedzaniu wyspy.

Rejsy statkiem

Wymieniając największe na wyspie Thassos atrakcje, nie sposób pominąć rejsów. Szczególnie interesującą propozycją jest wodny szlak pomiędzy Limenarią a Alikią.

Na trasie doskonale widoczny jest monastyr Michała Anioła – klasztor na skalnym urwisku, w którym przechowuje się ważne chrześcijańskie relikwie: fragment belki, na której skonał sam Jezus Chrystus oraz gwóźdź, jakim przybito go do krzyża.

Choć klasztor zamieszkiwany jest przez mnichów, do zwiedzania udostępniono dziedziniec i kaplicę. Należy jednak pamiętać o obostrzeniach dotyczących strojów zwiedzających. Powinny być one skromne i odpowiednio zakrywać części ciała, takie jak kolana, łydki, ramiona.

Wyspa Thassos - marina w miescowości Limenaria

źródło zdjęcia: Getty Images / urbazon

Thassos – przewodnik po ciekawych miejscach

Szczególnie warte zobaczenia jest Muzeum Archeologiczne w Limenas. Ukazuje ono historię całej wyspy przez pryzmat zmian epokowych. Bilet wstępu kosztuje zaledwie 2 euro, a dla dzieci jest darmowy.

Kolejną obiecującą pozycją dla każdego turysty jest piaszczysta plaża Golden Beach (Chrissi Ammoudia 640 04) – wyjątkowo urokliwe i zadbane miejsce ze sporą liczbą tawern w okolicy. Plażowicze podkreślają, iż odznacza się ona łagodnym zejściem do morza, krystaliczną ciepłą wodą u brzegu i wspaniałymi widokami.

Wielbicielom nurkowania bardziej poleca się jednak Tripiti Beach (Ethniki Odos Thasou Limenarion, Limenaria 640 04) – obserwacja podwodnych wielobarwnych raf koralowych i egzotycznych rybek pływających w turkusowej wodzie będzie niezapomnianym przeżyciem. Jedynym mankamentem Tripiti Beach jest kamieniste dno wymagające zaopatrzenia się w odpowiednie buty do wody.

By poczuć zmysłowość greckiej estetyki, koniecznie należy także odwiedzić Costis Pottery (Limenas), wyjątkowo przytulny sklepik z wyrobami ceramicznymi, prowadzony przez prawdziwego artystę wśród garncarzy. Na miejscu można dokonać zakupu oryginalnych pamiątek i, co najbardziej wartościowe, wysłuchać wspaniałej opowieści greckiego rzemieślnika, dla którego praca jest jednocześnie największą pasją.

Wyspa Thassos - oaza spokoju i pięknej natury

źródło zdjęcia: Getty Images / porojnicu

Wyspa Thassos w Grecji jest przestrzenią nieco oderwaną od realiów dzisiejszego pędu, wolną od pośpiechu, emanującą ciepłem rozgrzanych kamieni, wybrzmiewającą szumem turkusowej wody rozbijającej się o skaliste brzegi.

Choć swoje turystyczne przeznaczenie wypełnia od niewielu lat i wciąż jest w fazie rozwoju, Thassos oferuje więcej niż się wydaje. Przede wszystkim jest bowiem kwintesencją greckiego świata, który skupia w sobie to, co od tysięcy lat zdaje się człowiekowi najcenniejsze: spokój ducha i prostą radość płynącą z życia, jaką bez trudu można odnaleźć w ciemnych oczach tubylców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ