Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
16 Maj, 2018 - 02:00
Wyspa Murter w Chorwacji - co zobaczyć?

Wyspa Murter w Chorwacji – co zobaczyć?

Malwina Tomżyńska

Cudowne plaże,  ciekawe miejsca, bogata baza noclegowa a przede wszystkim piękna pogoda to tylko nieliczne korzyści, jakie zapewnia turystom chorwacka wyspa Murter. Jeżeli szukasz aktywnego odpoczynku lub planujesz spędzić urlop na słodkim nic nierobieniu, chorwacka wyspa Murter to idealny kierunek dla Ciebie.

Chorwacja to jeden z chętniej wybieranych kierunków turystycznych przez Polaków. W okresie wakacyjnym, na stałym lądzie, nietrudno spotkać wielu rodaków. Jeżeli jednak szukasz odrobiny spokoju od tłumów, a jednocześnie zależy Ci na udanych wakacjach na Bałkanach, rozważ kierunek jakim jest wyspa Murter – jeszcze nie do końca odkryty zakątek Chorwacji, gwarantujący turystom aktywny, atrakcyjny i udany wypoczynek.

Wyspa Murter w pigułce

Niewielka wyspa, położona w północnej Dalmacji, tuż przy linii brzegowej, połączona ze stałym lądem zwodzonym mostem. Oddalona od Šibenika (Szybenika) o około 15 km. Mimo niewielkiej powierzchni  – około 17,5 km2, jest największą wyspą archipelagu Šibenickiego.

Cechą charakterystyczną wyspy są przede wszystkim jedne z ładniejszych plaż Chorwacji, piękne zatoki oraz dużo zieleni. Bliskie usytuowanie Parków Narodowych Kornati i Krka powoduje natomiast, że jest to atrakcyjne miejsce wypadowe dla wielu turystów.

Wyspa, dzięki uroczym zatokom oraz  szmaragdowej wodzie, od wielu lat stanowi ulubione miejsce postojowe żeglarzy. Malownicze drogi, lasy sosnowe oraz typowy śródziemnomorski klimat jest wizytówką tego miejsca. Znakiem charakterystycznym Murter są także drzewa oliwne i figowce.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

Wyspa Murter w Chorwacji - krajobraz

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Baza noclegowa wyspy

Turyści szukający noclegu na wyspie znajdą kilka spokojnych i niewielkich kurortów, oferujących swoim klientom korty tenisowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska do gier zespołowych.

Poza większymi, skupiającymi liczne grono turystów obiektami, Muretr oferuje odwiedzającym wiele apartamentów prywatnych wyposażonych w aneksy kuchenne, ze wspaniałymi widokami oraz dostępem do pysznego jedzenia oraz typowych dla Chorwacji alkoholi.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: apartamenty – jak i gdzie szukać noclegu? >>

Kuchnia chorwacka na wyspie Murter

Dominującym przysmakiem wyspy są owoce morza i ryby. Jednym ze specjałów, którego należy spróbować są z pewnością małże podane w sosie czosnkowym.

  • Wielbiciele ryb znajdą na wyspie zupy rybne, sałatki z owoców morza i grillowane ryby: zubatac (kielec właściwy), brancin (okoń morski) oraz orada (dorada).
  • Wielbicielom mięsa mieszkańcy oferują natomiast przysmaki w postaci szynki wędzonej w białym winie z truflami, szynki z owczym serem oraz sera w oliwie.

Wyspa Murter w Chorwacji - owoce morza

Wyspa Murter i je atrakcje turystyczne

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną wyspy są piękne plaże i malownicze zatoki. Każdy, nawet najbardziej wybredny miłośnik sportów wodnych, może znaleźć coś dla siebie. Mieszkańcy wyspy gwarantują turystom aktywny wypoczynek w postaci nurkowania, windsurfingu, surfingu oraz żeglowania.

Plaże na wyspie Murter

Na terenie wyspy znajdują się piaszczyste oraz żwirowe plaże, z dostępem do pryszniców, wypożyczalni leżaków i parasoli, przystosowane dla dzieci oraz osób starszych. Większość z nich wyposażona została w betonowe tarasy do opalania.

Do najbardziej urokliwych i malowniczych plaż należą:

  • plaże w miejscowości Murter: Plaża Luke, Plaża Slanica, Plaża Podvrške, Plaża Čigrađa,
  • plaże w miejscowości Tisno: Plaża Jazine, Plaża Sv. Adndrija,
  • plaże w miejscowości Betina: Plaża Zdrače, Plaża Plitka Vala, Plaża Kosirina.

Wyspa Murter w Chorwacji - plaża

źródło zdjęcia: Depositphotos / zocchi2

Miejscowość Tisno

Tisno – malownicze miasto położone jednocześnie na wyspie Murter oraz w lądowej części Chorwacji. W swojej najwyższej części liczy około 38 m szerokości. Obie „połówki” miasta Tisno połączone są ze sobą zwodzonym mostem, który jednocześnie zapewnia połączenie wyspy z kontynentem. Wybudowany w 1832 roku zwodzony most obecnie, oprócz spełniania roli połączenia wyspy z kontynentem, jest też atrakcją turystyczną. Na ternie miasta warto zobaczyć:

  • barokowy kościół z 1548 roku pod wezwaniem św. Ducha,
  • wybudowany na początku XVIII wieku kościół Matki Bożej z Caravaggia, który, dzięki swojej lokalizacji, spełnia jednocześnie rolę punktu widokowego na całe miasto,
  • romantyczny kościół św. Marcina, zlokalizowany na wzgórzu Ivinj (opustoszałe miasteczko Ivinj).

Wyspa Murter w Chorwacji - miejscowość Tisno

źródło zdjęcia: Depositphotos / dbajurin

Miejscowość  Murter

To najstarsze i największe osiedle na całej wyspie. Przez miejscowych, zwane metropolią Kornatów (zdecydowana większość właścicieli kornatskich wysp zamieszkuje Murter). Odwiedzając miasto warto zwiedzić pozostałości starorzymskiego osiedla Colentum, zlokalizowanego na wzgórzu Gradina.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Wyspa Murter w Chorwacji - miejscowość Murter

źródło zdjęcia: Depositphotos / zocchi2

Jak spędzać czas na wyspie

Wyspa Murter to miejsce, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z różnorodnych form spędzania wolnego czasu, od nurkowania, żeglowania, surfingu i windsurfingu, przez kajakarstwo, aż po gry zespołowe. Osoby szukające spokoju i odpoczynku będą zachwycone licznymi plażami, widokami oraz wspaniałym krajobrazem.

Mimo iż sama wyspa nie posiada wielu zabytków historycznych, atrakcje jakie zapewniają turystom mieszkańcy, w połączeniu z miłą atmosferą, pysznym jedzeniem oraz cudownymi widokami, sprawiają że wyspa Murter jest idealnym miejscem na urlop. Dodatkowo lokalizacja wyspy ze swoim połączaniem z lądem i bliskością parków narodowych Krka i Kornati powoduje, że Murter można traktować jako bazę wypadową wycieczek po Chorwacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ