Joanna Kania
Joanna Kania
31 Sie, 2018 - 02:00
Wyspa Mljet w Chorwacji - co zobaczyć?

Wyspa Mljet w Chorwacji – co zobaczyć?

Joanna Kania

Szukasz ciekawego miejsca na wakacje w Chorwacji? Wyspa Mljet będzie idealnym rozwiązaniem na urlop. Sprawdź najlepsze atrakcje turystyczne.

Chorwacka wyspa Mljet znajduje się w południowej części kraju na morzu Adriatyckim. Wyspa o powierzchni ponad 100 kilometrów kwadratowych ma ponad 37 kilometrów długości, a jej szerokość nie przekracza 3 kilometrów. Na stałe mieszka tu zaledwie kilka tysięcy osób. Stosunkowo niska gęstość zaludnienia w połączeniu z pięknem przyrody i malowniczymi zabytkami świadczącymi o bogatej historii wyspy decydują o niezwykłym klimacie tego miejsca.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o Mljet pochodzą już z IV wieku p.n.e. Wyspę zamieszkiwali starożytni Ilirowie, którzy w II wielu p.n.e. zostali podbici przez Rzymian. To właśnie z czasów panowania rzymskiego pochodzi kilka budowli np. Rzymski Pałac. Wiadomo też, że Mljet leżała na trasie podróży greckich żeglarzy, którzy zatrzymywali się na wyspie na krótki odpoczynek w trakcie swoich wypraw.

Archeolodzy odkryli tu wraki greckich statków oraz pozostałości naczyń charakterystycznych dla starożytnej Grecji. Najwięcej dla wyspy wnieśli benedyktyni, którzy byli jej właścicielami od XII wieku. Zakonnicy mieli duży wpływ na rozwój rolnictwa, leśnictwa oraz podniesienie poziomu życia mieszkańców. Po wiekach burzliwych dziejów, wyspa Mljet od 1990 roku jest częścią Republiki Chorwackiej.

Niesamowita przyroda na wyspie Mljet

Na wyspę można dotrzeć promem lub statkiem, które w sezonie regularnie kursują z portów znajdujących się m.in. w Dubrowniku, na wyspie Korčula i na półwyspie Pelješac np. w zatoce Prapratno (to najkrótsza trasa na Mljet, prom płynie ok. 30-35 minut).

Tym, co już od pierwszego kontaktu z wyspą zwraca uwagę i najbardziej zachwyca, jest jej niesamowita przyroda. Ponad 70 procent powierzchni wyspy stanowią lasy, głównie piniowe i dębowe. Nadmorskie sosny porastające niemal całą wyspę decydują o charakterystycznym zapachu, który unosi się tutaj w powietrzu. Na wyspie pięknie pachnie żywicą, igliwiem i morskim powietrzem.

Są też niewielkie winnice i małe gaje oliwne, które tworzą zielony, prawdziwie śródziemnomorski krajobraz tej jednej z najpiękniejszych chorwackich wysp.

Ze względu na unikatowe właściwości przyrodnicze i kulturowe ponad jedna trzecia powierzchni wyspy Mljet ma status parku narodowego. Morze łączy się tu ze słonymi jeziorami: Wielkim i Małym, w języku chorwackim znanymi jako Veliko Jezero i Malo Jezero.

Oprócz wyjątkowego systemu słonych jezior, cechą charakterystyczną tego miejsca są także oryginalne zjawiska krasowe, zarówno naziemne, jak i podziemne. Kras, powstający w wyniku rozpuszczania skał pod wpływem działania wody, rzeźbi fantastyczne formacje skalne nie tylko na powierzchni wyspy, ale także pod ziemią.

Wędrując po wyspie między drzewami możemy zobaczyć fantastyczne ostańce, pojedyncze głazy, a także charakterystyczne leje i studnie krasowe. Na Mljet znajduje się wiele jaskiń, grot i jam, ale szczególnie warto zobaczyć krasową Jaskinię Odyseusza, w której mityczny bohater spędził 7 lat, w niewoli u zakochanej w nim nimfy Kalipso, tęskniąc za swoją żoną Penelopą.

Dlatego też czasem wyspa Mljet nazywana jest wyspą Kalipso. Dziś Jaskinia Odyseusza to urokliwa grota połączona podziemnym korytarzem z morzem. Można tu dopłynąć statkiem i nurkować w przejrzystej turkusowej wodzie.

 

Wyspa Mljet: malownicze zabytki

Wizytówką Mljet jest romański kościół Świętej Marii i klasztor benedyktynów, łączący w sobie trzy style: romański, renesansowy i barokowy. Kompleks został wybudowany na wysepce Świętej Marii leżącej na Jeziorze Wielkim. To najważniejszy zabytek i swoisty symbol Mljet, który koniecznie trzeba zobaczyć.

Inną cenną budowlą zabytkową jest Pałac Rzymski znajdujący się w porcie Polače. Ponadto, zwiedzając wyspę natrafimy na  urzekające atmosferą stare kamienne wioski oraz pozostałości fortec i grobowców.

 

Jak spędzać czas w Mljet?

Na wyspie Mljet najbardziej urzeka turkusowe, krystalicznie czyste morze, zieleń lasów oraz cisza i spokój. Nie ma tutaj ogromnych kompleksów hotelowych. Linia brzegowa jest ciekawa i urozmaicona. Są tu zarówno piaszczyste zatoki, jak i strome klify, z których rozciąga się niesamowity widok na morze i pobliskie wyspy.

Mljet można zwiedzać pieszo. Przez wyspę przebiega sieć przepięknych szlaków turystycznych. Warto także wypożyczyć rower i odkrywać wyspę na dwóch kółkach. Na słonych jeziorach można pływać kajakiem i łódkach typu kanu.

Wyspa Mljet to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. Najbardziej znane miejsca do plażowania i kąpieli morskich to zatoki Okuklje, Prozura, Sobra i Polača oraz Sutmiholjska i Garma.

Pamiętajmy, że zwiedzając wyspę często napotkamy na małe, dzikie i puste zatoczki. Warto zatrzymać się w nich na chwilę, żeby popływać i ochłodzić się w czasie odkrywania wyspy. Tym bardziej, że Mljet jest jedną z najcieplejszych wysp chorwackich. Lata są długie, suche, słoneczne i bardzo gorące, a woda w morzu bardzo szybko nagrzewa się.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku >>

Mljet to wyspa, na której nie sposób się nudzić. W sezonie regularnie odbywają się tu rozmaite wydarzenia artystyczne i kulturalne np. koncerty m.in. tradycyjnej muzyki chorwackiej i pokazy filmów. Organizowane są liczne festiwale kulinarne połączone z degustacją lokalnych win i regionalnych potraw.

 

Czego posmakować na wyspie Mljet?

Spędzając wakacje w Chorwacji nie można nie spróbować lokalnych specjałów. Wyspy w Chorwacji słyną z doskonałej kuchni obfitującej w świeże ryby i owoce morza.

Na wyspiarskich stołach króluje oczywiście ośmiornica. Może być duszona lub grillowana, a także serwowana na zimno w marynacie z cytryn, oliwy i cebuli. Warto spróbować solonych ryb np. sardeli lub węgorzy, lokalnych wędlin, chlebów podawanych z domową oliwą z oliwek, a także doskonałego koziego sera.

Na wyspie jest wiele restauracji, tawern oraz barów z widokiem na morze lub zlokalizowanych bezpośrednio na plaży. Wracając z wyspy Mljet do domu warto przywieźć dla rodziny i przyjaciół doskonałe wyspiarskie smakołyki, czyli oliwę z oliwek, suszoną na słońcu szynkę o nazwie Pršut, oliwki, kozie sery. Można też zaopatrzyć się w aromatyczne miody. To właśnie od łacińskiego słowa „mel” i greckiego „melita” oznaczającego miód pochodzi nazwa wyspy.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka) >>

 

Wyspa Mljet: lokalne ciekawostki

Znakiem rozpoznawczym wyspy Mljet są charakterystyczne kosze służące do połowu ryb tzw. więcierze. Wykonane były z gałązek mirtu lub jałowca, które trzeba było kilka dni moczyć w wodzie morskiej, aby zmiękły i nabrały giętkości oraz elastyczności.

Wyplecione z miękkich gałązek kosze używane były do łowienia ryb. Dziś rybacy w Mljet korzystają z bardziej nowoczesnych form połowu, ale w niektórych nadmorskich tawernach stare więcierze są wykorzystywane do dekoracji wnętrz.

Gdzie nocować w Mljet?

Oferta noclegów na Mljet jest szeroka i zróżnicowana. Do wynajęcia są apartamenty, hotele i pensjonaty zlokalizowane najczęściej w głównych miejscowościach chorwackiej wyspy takich, jak Pomena, Polače, Sobra, Saplunara, Babino Polje, Govedari, czy Maranovići. Do wyboru są noclegi nad morzem oraz w pobliżu Wielkiego i Małego Jeziora.

Zaczynając od luksusowych hoteli kończąc na polach namiotowych urokliwie położone w gajach oliwnych. Na wyspie Mljet każdy znajdzie coś dla siebie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ