Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
04 Lut, 2019 - 00:00

Wyspa Lefkada w Grecji – co zobaczyć?

Sylwia Łysak

Wyspa Lefkada nie jest tak popularna jak inne wyspy Hellady – a szkoda, bo można na niej naprawdę wiele zobaczyć. Co takiego? Sprawdzamy.

Wczasy w Grecji kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem na jednej z tysiąca należących do Hellady rajskich wysp. Godną polecenia, bo ciekawą, a jednocześnie mało popularną wśród turystów, jest wyspa Lefkada, której postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej. Ta duża, połączona z lądem wyspa na Morzu Jońskim ma niepowtarzalny klimat i kryje w sobie wiele tajemnic.

W tym tekście bierzemy ją pod lupę. Przedstawiamy Lefkada – przewodnik od Hintigo.pl, w którym publikujemy informacje o najważniejszych atrakcjach tej jońskiej wyspy oraz porady dotyczące jej zwiedzania. Wyspa Lefkada w Grecji – co zobaczyć? Sprawdźmy!

Najważniejsze informacje o wyspie

Wyspa Lefkada położona jest tuż przy zachodnim wybrzeżu Grecji. Ze stałym lądem łączy ją most, dzięki któremu bez problemu można dostać się na Lefkas (bo tak też się mówi o Lefkadzie) samochodem.

Lefkada jest czwartą co od wielkości wyspą archipelagu Wysp Jońskich. Wyspa dumnie reprezentuje tę grupę – jak każda górzysta wyspa archipelagu, jest znacznie bardziej zielona od pozostałych wysp Grecji, a do tego panuje na niej naprawdę przyjemny klimat.

Na wyspie o powierzchni 302 km2 mieszka 80 tysięcy Greków. Zajmują się oni głównie rybołówstwem, produkcją win i oliwy z oliwek oraz uprawą drzew cytrusowych, co wyjaśnia, dlaczego wyspa zachowała swój tradycyjny charakter.

Warto wspomnieć, że Lefkada w przeciwieństwie do np. pobliskiego Zakynthos raczkuje pod kątem turystycznym. Na jej terenie znajdują się cztery średniej wielkości kurorty, w których dominują skromne pensjonaty dla mniej wymagających turystów. Wyspie brak też typowych zabytków, gdyż podobnie jak Zakynthos, została zniszczona przez trzęsienie ziemi w latach 50.

Dowiedz się więcej: Grecja – wakacje marzeń

Wyspa Lefkada - ze stałym lądem łączy ją most

źródło zdjęcia: Getty Images / Calin Stan

Wyspa Lefkada – zwiedzanie

Wycieczki zorganizowane

Wypoczywając na Lefkadzie, nietrudno zauważyć, że biura podróży (tak europejskie, jak i lokalne) oferują stosunkowo niewiele wycieczek fakultatywnych po wyspie. Większość z nich to objazdy po najpiękniejszych miejscach naturalnych Lefkady, połączone ze zwiedzaniem jej najważniejszych zabytków (jak już wspominaliśmy, ze względu na trzęsienie ziemi jest tu ich dość mało).

Jednodniową wycieczkę po Lefkadzie można wykupić w cenie od 20 do 60 EUR od osoby. W jej koszt wliczony jest przeważnie transport autokarem, opieka przewodnika (niekoniecznie władającego językiem polskim) i prowiant lub lekki posiłek przewidziany w programie. Wycieczka tego typu to dobra propozycja dla osób wygodnych, ale i mało wymagających. Tempo zwiedzania bywa bowiem zawrotne, a atrakcje nieco wyolbrzymione.

Samodzielne zwiedzanie wyspy

Turystom pragnącym zobaczyć nieco więcej, poleca się zwiedzenie Lefkady na własną rękę. Po wyspie mogą poruszać się autobusami komunikacji publicznej (KTEL) – siatka połączeń pozwala na przemieszczanie się między najpopularniejszymi kurortami i stolicą wyspy. Za kurs ze znanej miejscowości Nidiri do Lefkas płaci się ok. 4 EUR od osoby.

Poruszanie się komunikacją publiczną nie pozwala jednak na zobaczenie atrakcji mieszczących się poza obszarem objętym połączeniami autobusowymi. Najlepiej więc jest podróżować po wyspie własnym lub wypożyczonym samochodem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – pozwala nie tylko na swobodne poruszanie się po samej Lefkas, ale także przedostanie się na grecki ląd, na którym liczba wartych zobaczenia miejsc ulega potrojeniu!

Koszt wypożyczenia średniej klasy auta osobowego na dwa dni (jest to okres, który pozwala na zobaczenie najważniejszych rzeczy na wyspie) to 80-100 EUR. Należy do niego doliczyć oczywiście opłaty za benzynę czy dodatkowe ubezpieczenie.

Dowiedz się więcej: Grecja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

Co zobaczyć na Lefkadzie – miasteczka i zabytki

Jak już wcześniej wspominaliśmy, Lefkada jest dość uboga w zabytki historyczne i architektoniczne, do których zwiedzania przywykł każdy turysta. Pomimo tego, można znaleźć na niej kilka wartych uwagi miejsc, w których czuć ducha dawnych czasów sprzed trzęsienia ziemi w latach 50.

Lefkas – stolica wyspy

Stolica wyspy Lefkas to niewielkie, ośmiotysięczne miasteczko o charakterze kolonialnym, które zostało prawie w całości zniszczone przez trzęsienie ziemi. Nie zmienia to jednak faktu, że teraz, już po odbudowie, jest to miejsce warte odwiedzenia.

Jego zwiedzanie można zacząć od placu świętego Spirydona i spaceru po reprezentacyjnym deptaku Ioannou Mela, otoczonym kolorowymi arkadami i urokliwymi wąskimi uliczkami.

Łatwo się stąd dostać drogą wzdłuż licznych restauracji i barów do słynnego drewnianego mostu, na którym można podziwiać przepiękne zachody słońca.

Jak w praktycznie każdej stolicy greckiej wyspy, tak i w Lefkas mieści się też Muzeum Archeologiczne. Poza wymienionymi muzeami turyści odwiedzają także tutejsze destylarnie i winiarnie. Jedną z najciekawszych jest Destylarnia Frangoulisa.

Dowiedz się więcej: Grecja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia grecka)

Wyspa Lefkada - stolica nosi taką samą nazwę

źródło zdjęcia: Getty Images / RossHelen

Agia Mavra

W najbliższych okolicach miasta Lefkada można zatrzymać się przy średniowiecznej twierdzy Agia Mavra. Ruiny imponującego zamku zwiedza się bezpłatnie w każdy dzień z wyjątkiem poniedziałku. Dobrze jest tu przespacerować się po murach obronnych, zrobić sobie zdjęcie przy witającej turystów na miejscu armacie czy odwiedzić bardzo zadbaną, pełną uroku kapliczkę.

Z terenu zamku rozpościera się przepiękny widok na most zwodzony, który łączy Lefkadę z lądową częścią Hellady – miejsce powinno się więc spodobać również turystom, którzy nie interesują się historią czy architekturą.

 

Klasztor Faneromeni

Jest to drugi po Agia Mavra zabytek, którego wyspa Lefkada nie straciła w wyniku trzęsienia ziemi. Sanktuarium zwiedza się w specjalnie przygotowanych, skromnych strojach dostępnych przy wejściu.

Znajduje się tutaj imponująca kolekcja ikon, wyjątkowo zadbany, mieniący się tysiącem barw ogród, mini zoo, a także trzypoziomowe muzeum z wystawami tematycznymi. Takie atrakcje spodobają się z pewnością tym osobom, które zamierzają odwiedzić Grecję z dziećmi.

Dodatkowo z klasztoru rozpościera się bajeczny widok na plażę Agios Ioannis. Do odwiedzenia tego miejsca powinna zachęcić także informacja, że zwiedza się je całkowicie za darmo.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Grecji – TOP 11

Wyspa Lefkada - klasztor Faneromeni

źródło zdjęcia: Getty Images / gremoni

Inne atrakcje

Wypoczywając na Lefkadzie, powinno się także odwiedzić Karię. Jest to tradycyjna, położona w górach wioska, w której mieści się świetnie wyposażone Muzeum Folkloru. 

Turyści, którzy przebywają na wyspie dłużej, mogą także udać się na wycieczkę na grecki ląd – szczególnie warte uwagi są miejscowości takie jak:

  • Janina – stolica Epiru pełna świetnie zachowanych historycznych zabudowań,
  • Preveza – duże miasto na wybrzeżu, w którym znajduje się mnóstwo atrakcji historycznych i kulturowych.

Przy okazji pobytu na Lefkadzie można się także udać w rejs na okoliczne mniejsze wysepki Meganisi i Scorpios. Co ciekawe, można to zrobić samodzielnie, wypożyczając w stolicy Lefkas łódź motorową (koszt ok. 50 EUR).

 

Wyspa Lefkada naturalnie 

Wyspa Lefkada, podobnie jak każda wyspa Jońska, może pochwalić się przede wszystkim dużą liczbą atrakcji typowo naturalnych. Znajdziemy na niej urokliwe wodospady oraz klify i rajskie plaże, jakich nie ma nigdzie indziej!

Wodospady Dimosari

Obowiązkowy punkt praktycznie wszystkich wycieczek po Lefkadzie – wypoczywając na wyspie, nie sposób go pominąć. Urocze wodospady Dimosari znajdują się w pobliżu miejscowości Nidri. Warto pamiętać, by odpowiednio przygotować się do ich zwiedzania. Turystom poleca się założenie wygodnego obuwia trekkingowego (trasa spaceru jest dość wymagająca), a także zabranie ze sobą zapasu wody i jedzenia.

Okolica, w której znajdują się wodospady, warta jest tych poświęceń – kaskady Dimosari położone są na końcu krótkiego, ale zapierającego dech w piersiach wąwozu (pokonuje się go pieszo), a w pobliżu wodnych kaskad znajdują się urocze oczka wodne z krystalicznie czystą, słodką wodą.

 

Przylądek Doukato

Najbardziej wysunięty na południe kraniec Lefkady, zwieńczony urokliwą latarnią morską, warto odwiedzić chociażby po to, aby podziwiać tutejsze widoki.

Choć droga na miejsce może się dłużyć, brak tu plaży i infrastruktury turystycznej, a i sama latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania, to jest to punkt obowiązkowy każdej wycieczki po wyspie Lefkada. Można tu zrobić piękne zdjęcia białych, skalistych gór pionowo opadających do turkusowego morza, a także zrelaksować się przy romantycznym zachodzie słońca.

 

Porto Katsiki i inne słynne plaże

Bez wątpienia Porto Katsiki to najpopularniejsza plaża, jaką wyspa Lefkada może zaoferować turystom wybierającym się tutaj na swoje wczasy w Grecji.

Położona na południowo-zachodnim krańcu Lefkady żwirkowa laguna mieszcząca się u podnóża białego klifu, odwiedzana jest przeważnie od strony morza w ramach programu jednego z rejsów wycieczkowych. Można się do niej dostać także samochodem, co jest dość ciekawym doświadczeniem. Spacer z pobliskiego parkingu przez klif, wąską ścieżką pełną schodów, to okazja do zrobienia przepięknych fotografii i wyzwanie dla osób z lękiem wysokości.

Poza Porto Katsiki wyspa Lefkada posiada także inne imponujące plaże:

  • Egremni – nazywana plażą karaibską, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie (uwieczniona na zdjęciu głównym artykułu),
  • Milos – otoczona z dwóch stron białymi klifami plaża nad bajecznie turkusowym morzem, dostępna jedynie dla pieszych turystów,
  • Kathisma – piękna, ale i gwarna plaża z imponującym zapleczem turystycznym, na której odbywają się też nocne imprezy.

Dowiedz się więcej: Plaże w Grecji – TOP 11

Wyspa Lefkada - plaża Katsiki

źródło zdjęcia: Getty Images / lanselot

Podsumowując, wyspa Lefkada, choć w trzęsieniu ziemi zniszczona, może wiele zaoferować przyjeżdżającym nań turystom. Najważniejsze jej atrakcje można odwiedzić przy okazji udziału w jednej z wycieczek zorganizowanych, choć zdecydowanie lepiej jest podróżować po Lefkas samodzielnie np. wypożyczonym autem. Poza stolicą wyspy i nielicznymi zabytkami, takimi jak wioska Karia, ruiny twierdzy Agia Mavra, klasztor Feneromeni czy latarnia morska na przylądku Doukato, warto poświęcić czas na podziwianie bajecznych plaż u podnóży klifów i innych naturalnych atrakcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ