Michał Nielub
Michał Nielub
05 Cze, 2018 - 02:00
Wyspa Krk w Chorwacji - co zobaczyć?

Wyspa Krk w Chorwacji – co zobaczyć?

Michał Nielub

Wyspa Krk położona jest w północnej części Chorwacji. Wyróżnia ją spokój, którego nie znajdziemy w innych częściach tego kraju. Poza gwarantowaną pogodą, turyści znajdą tu również wiele urokliwych niewielkich miasteczek oraz zabytki, których liczebność świadczy o bogatej historii tej wyspy.

Wyspa Krk jest największa na całym Morzu Adriatyckim. Z lądową częścią Chorwacji połączona jest mostem, co czyni ją najłatwiej dostępnym miejscem w archipelagu chorwackim.

Przybywający na nią turyści zastaną tu m.in. najdłuższą plażę w Chorwacji, urokliwe miasteczka, ciekawą historię, lecznicze kąpiele błotne oraz wyśmienite wino. A przede wszystkim, wyspa ta oferuje również ciszę i spokój.

Wyspa Krk – położenie i historia

Wybierając się na wakacje w Chorwacji zazwyczaj należy liczyć się z rzeszami turystów, którzy wpadli na ten sam pomysł. Istnieją jednak miejsca, w których można naprawdę odpocząć z dala od typowo turystycznego zgiełku. Właśnie to oferuje wyspa Krk.

Położona jest w zatoce Kvarner, zaś z lądową częścią Chorwacji połączona jest Krckim Mostem. Najbliższym miastem jest Rijeka, nieopodal leży jeszcze inne ciekawa miejscowość – Novi Vinodolski.

 

Rys historyczny

Krk jest największą z wysp w Chorwacji, jednak nie cieszy się taką popularnością jak np. Korcula (chorw. Korčula). Wyspa Krk może się jednak pochwalić równie ciekawą historią.

Początki osadnictwa sięgają I w. p.n.e., kiedy przybyli tu Rzymianie i założyli osadę Curicum. Znajdowała się pod ich panowaniem aż do VI w. n.e., kiedy wyparli ich stąd Słowianie.

Od XII do XV wieku znajdowała się pod panowaniem Republiki Weneckiej, by następnie przejść pod władanie Austro-Węgier. Do Chorwacji należy dopiero od 1920 roku.

Wczasy w Chorwacji w ciszy i spokoju

Warto nadmienić, że całą wyspę zamieszkuje ok. 18 tys. mieszkańców, zaś największym jej miastem jest Krk, zamieszkanym przez ok. 5 tys. osób. Najbardziej popularne miasta wśród turystów to Baska, Njivice oraz Malinska. W pierwszej miejscowości znajdziemy najdłuższą plażę w Chorwacji (liczącą 2 km).

 

Wyspa Krk – urokliwe miasta i miejsca

Miasta w Chorwacji słyną przede wszystkim z zachwycających zabytków – tak jest w przypadku np. Splitu czy Dubrownika. W przeciwieństwie do tych znanych miejscowości, miasteczka na wyspie są znacznie mniejsze. Zachwycają przede wszystkim tym, że nie panuje w nich turystyczny zgiełk. Wyjątek stanowią Baska, Njivice oraz Malinska. Szukając mniej zatłoczonych miejsc, warto się udać w inne części wyspy.

Miasto Krk

Do takich miejsc należy m.in. stolica wyspy – Krk. Nie znajdują się tu wprawdzie najsłynniejsze zabytki w Chorwacji, jednak architektura miasta również jest świadectwem bogatej historii. Znajdują się tu fragmenty budynków pochodzących jeszcze z czasów rzymskich. Warto zobaczyć również starówkę wraz z murami obronnymi, kościołami oraz dworem biskupim, w którym obecnie znajduje się galeria malarstwa.

Miasto to jednak oferuje przede wszystkim liczne tawerny, restauracje i bary.

Turyści mają również możliwość uprawiania sportów wodnych, w tym przede wszystkim popularne są tu: nurkowanie żagle.

Warto zaopatrzyć się w typową dla wyspy Krk pamiątkę, np. ceramiczne wazy lub lalki przyodziane w stroje ludowe. Warto również zapoznać się z ofertą Galerii Stanic – poza ramami i obrazami, można w niej nabyć pamiątki z inskrypcjami sporządzonymi w starosłowiańskim piśmie zwanym głagolicą.

 

Wyspa Kosjlun

Będąc w Krk nie sposób pominąć niewielką wysepkę Kosjlun. Niegdyś była zamieszkana przez mnichów z franciszkańskiego zakonu, który miał tam swoją siedzibę. Co ciekawe, odnajdziemy tu również najciekawsze muzea w Chorwacji.

Wprawdzie dawny klasztor franciszkański w dalszym ciągu wykorzystywany jest jako obiekt religijny, jednak zdecydowano się utworzyć w nim następujące muzea: Archeologiczne, Sakralne, Etnograficzne oraz wystawę przyrodniczą. Można również uczestniczyć w mszy świętej, a także wybrać się na zwiedzanie całej zabudowy klasztornej.

 

Stara Baska i Vrbnik

Szukając urokliwych miejsc, warto się udać do Starej Baski. Jest to miasto położone na stromym klifie i z tego powodu nie docierają tu autokary z turystami. Miasto to ma do zaoferowania przede wszystkim wąską, jednak urokliwą plażę.

Ze względu na wysokie nabrzeże klifowe można odnieść wrażenie, że morze styka się tutaj z górami. Dodatkowo dostępna jest platforma widokowa, z której rozpościera się widok na całą zatokę Solin oraz inne chorwackie wyspy.

 

Vrbnik jest również niewielką miejscowością położoną w północno-wschodniej części wyspy. Poza wąskimi i architektonicznie ciekawymi uliczkami można spróbować tutaj lokalnego białego wina zlahtina.

Dodatkową atrakcją będzie jego degustacja na kameralnej, żwirowej plaży lub na tarasie widokowym, z którego rozpościera się widok na niewielki port. Ciekawostką jest, że w Vrbniku znajduje się najwęższa ulica na świecie (Klančić). Przejście nią stanowi dużą atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

Kąpiele słoneczne i lecznicze w Krk

Wyspa Krk oferuje również zabiegi lecznicze. Kąpieli błotnych można zażyć nad zatoką Soline, która znajduje się we wschodniej jej części. Znajdują się tu również liczne dzikie plaże. Udając się w to miejsce warto wybrać jedno z trzech niewielkich miejscowości: Soline, Klimno bądź największe Cizici.

 

Wyspa Krk – noclegi

Wyspa Krk jest bardzo urokliwa, a ponadto można znaleźć tutaj szereg atrakcyjnych noclegów w różnych typach obiektów. Turyście znajdą tu zarówno hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, jak i apartamenty.

Przedział cenowy jest bardzo zróżnicowany. Waha się od 128 zł za nocleg do nawet 500 zł. Najtańsze noclegi znajdziemy w miejscach mniej turystycznych, takich jak np. zatoka Soline czy w okolicach miejscowości Pinezici. Z najwyższymi cenami należy liczyć się w przypadku wyjazdu do turystycznie nastawionych Malinskiej, Njivice oraz Baska.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: apartamenty – jak i gdzie szukać noclegu? >>

 

Co zjeść na wyspie Krk?

Będąc na wyspie warto skosztować tutejszych specjałów obfitujących przede wszystkim w owoce morza. Autorka bloga tasteandtravel.pl poleca lokale znajdujące się w największych miastach. Jak sugeruje, najlepsze kalmary serwowane są w restauracji Portic w Malinskiej. Można tam również zjeść dobrze przyrządzone grillowane warzywa, zaś ceny za obiad wahają się w granicach 35 kun za porcję.

Autorka poleca również restaurację Gostionica Bag, w której przede wszystkim warto spróbować zupy rybnej. Sama lokalizacja lokalu jest atrakcyjna, ponieważ leży w samym sercu Baski z widokiem na morze oraz góry.

Będąc z kolei w stolicy wyspy – mieście Krk – warto spróbować dań serwowanych w Konoba Korsaro  oferowana jest tu m.in. pyszna ośmiornica w towarzystwie ziemniaków.

 

Wyspa Krk jest miejscem, w którym turyści bez wątpienia mogą się zakochać. Bogata i burzliwa historia tego miejsca widoczna jest w zabudowie i architekturze miast. Znajdziemy tutaj przede wszystkim ciszę i spokój, często nieosiągalne w innych częściach Chorwacji.

Dodatkowo na wyspie można zjeść przepyszne dania lokalnej kuchni, zażyć kąpieli błotnych oraz zobaczyć niesamowite miejsce, jakim jest klasztor na wyspie Kosjlun. Warto skosztować również białego wina zlahtina, które degustować tam, gdzie jest produkowane – w Vrbniku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ