Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
11 Gru, 2018 - 16:57

Wyspa Kreta w Grecji – co zobaczyć?

Sylwia Łysak

Wyspa Kreta – co na niej zobaczyć? Prezentujemy przewodnik po Krecie, zawierający kompendium wiedzy o wartych odwiedzenia miejscach na wyspie.

Wyspa Kreta to z pewnością jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Hellady. Największa grecka wyspa na Morzu Śródziemnym, nazywana też często „małym kontynentem” czy „Atlantydą” to miejsce, które warto wybrać na pierwsze (a nawet każde kolejne) wakacje w Grecji. Piękna pogoda, ciepła woda, krótka podróż samolotem i możliwość zorganizowania wyjazdu w zakresie praktycznie dowolnego budżetu powinny tylko do tego zachęcić.

Greckie wyspy, które odwiedzamy tak chętnie, są nie tylko świetnie zagospodarowane turystycznie, ale i bogate w zabytki z różnych okresów historycznych, muzea, osobliwości natury i inne atrakcje. Wyspa Kreta nie jest pod tym względem wyjątkiem. Sprawdźmy, co zobaczyć na Krecie i gdzie udać się w poszukiwaniu atrakcji turystycznych dopasowanych do preferencji.

Wyspa Kreta - co warto zobaczyć, spędzając wakacje na Krecie?

źródło zdjęcia: Getty Images / R Scapinello

Co zobaczyć na Krecie? Imponujące zabytki!

Wyspa Kreta to mały kontynent, na którym można zauważyć mieszankę wielu kultur. Nic więc dziwnego, że mnogość zabytków z różnych okresów historycznych jest tu imponująca. Sprawdźmy, które z nich warto zobaczyć i dlaczego.

Wykopaliska archeologiczne

Stanowisko archeologiczne w Knossos

Zwiedzając Kretę podczas wakacji w Grecji, należy obowiązkowo odwiedzić Knossos i znajdujące się tam wykopaliska archeologiczne, na których terenie można podziwiać ruiny słynnego pałacu minojskiego. Miejsce to jest na tyle popularne (również jako jeden z punktów programu niemal wszystkich wycieczek zorganizowanych), że zostało praktycznie całkowicie odrestaurowane przez archeologów, co budzi pewne kontrowersje wśród turystów.

W Knossos można zobaczyć, jak funkcjonowało starożytne miasto – znajduje się tu nie tylko sam pałac, ale i pracownie kamieniarskie i garncarskie, najstarsza brukowana droga na świecie czy teatr. Wejście na teren wykopalisk jest biletowane. Koszt biletu to ok. 15 EUR.

Wyspa Kreta - ruiny w Knossos

źródło zdjęcia: Getty Images / Vladimir_Timofeev

Ruiny zamku w Fajstos

Pozostając w temacie wykopalisk, wyspa Kreta ma ich dużo więcej. Poza Knossos warto dostać się do Fajstos, w którym znajdują się ruiny zamku z II w. p.n.e. Można tu podziwiać intrygujący ceramiczny dysk pokryty znakami, których pochodzenia do tej pory nie udało się nikomu rozszyfrować. Ponadto na terenie wykopalisk (koszt wejścia: 10 EUR) turyści znajdą pozostałości schodów i studni, magazyny, szczątki basenów oraz apartamentów królewskich.

Gortyna – największe wykopalisko archeologiczne Hellady

Niedaleko dawnej miejscowości znajduje się drugie zrujnowane miasteczko, niegdyś opanowane przez rzymskie imperium, a mianowicie Gortyna. Co ciekawe, jest to największe stanowisko archeologiczne całej Hellady! Można tu podziwiać (po opłaceniu biletu w cenie ok. 6 EUR) między innymi ruiny bazyliki Agios Titis, teatr Odeon, akropol z ruinami kilku świątyń, pałac gubernatora oraz rzymskie łaźnie. 

Gortyna, w przeciwieństwie do Knossos, nie jest odrestaurowana, jednak stan zabytków pozwala na łatwe wyobrażenie sobie, jak miasto to wyglądało za czasów swojej świetności.

Inne, godne uwagi wykopaliska archeologiczne

Poza Knossos, Fajstos i Gortyną na wyspie można zwiedzić także nieco mniej imponujące stanowiska archeologiczne: w Agia Triada, Komos, Tylissos, Archanes, Gournia, Lato czy Aptera – są to jednak propozycje dla pasjonatów. 

Zabytki architektoniczne i muzea

Zamek w Frangokastello

Wyspa Kreta obfituje też w warte uwagi zabytki architektoniczne oraz liczne muzea. Dobrze jest zobaczyć między innymi czternastowieczny zamek w Frangokastello, a właściwie jego turecką rekonstrukcję z XIX w. Twierdza wzniesiona prawie nad samym brzegiem morza w pobliżu trzech urokliwych plaż (w tym jednej należącej do czołówki najpiękniejszych plaż na Krecie – Omni Ammos) to jeden z licznych przykładów doskonale zachowanej architektury weneckiej na Krecie. Bilet wstępu na jej teren kosztuje ok. 1,5 EUR.

Wyspa Kreta - zamek Frangokastello

źródło zdjęcia: Getty Images / Gatsi

Zamek i pałace na wyspie Gramvousa

Zdecydowanie godnym polecenia zabytkiem jest także zamek na wyspie Gramvousa. Wyspa ta znajduje się w pobliżu słynnej laguny Balos na Krecie i można się do niej dostać np. statkiem. Na miejscu, pokonawszy drogę 137 kamiennych schodów, można tu zobaczyć majestatyczną, wenecką twierdzę z przepięknym widokiem na lagunę.

Na wyspie warto też odwiedzić mniej popularne pałace minojskie w Kato Zakros, Malia czy Palaikastro.

Perełki architektoniczne w Chanii i Rethymno

Oczywiście mnóstwo perełek architektonicznych i muzeów można spotkać w większych miastach. Chania i Rethymno, walczące ze sobą o tytuł najpiękniejszego miasteczka Krety, zachwycają namacalną wręcz mieszanką kultur, która odcisnęła się na tutejszych zabudowaniach.

W Chanii zobaczymy między innymi przepiękną starówkę wraz z weneckim portem, katedrą Najświętszej Maryi Panny, meczetem Kucuk Hasan czy ogrodami miejskimi oraz twierdzę Fikras, nieopodal której znajduje się ciekawie wyposażone muzeum morskie. W kurorcie mieści się także muzeum bizantyjskie i archeologiczne.

W Rethymno najważniejszym zabytkiem jest z pewnością świetnie zachowana twierdza Fortezza, z której rozpościera się widok na całe miasto. W mieście warto też przejść się po obleganym przez statki porcie czy urokliwej starówce pełnej wąskich uliczek i weneckich domów, na której terenie można znaleźć meczet i fontannę Rimondi. Jak w prawie każdym greckim mieście i tu znajdziemy muzeum archeologiczne.

Wyspa Kreta - twierdza w Rethymno

źródło zdjęcia: Getty Images / Gatsi

Zabytki w Heraklionie

Ciekawy pod kątem turystycznym jest również największy kurort KretyHeraklion. Najważniejsze atrakcje można zwiedzić tutaj przy okazji krótkiego spaceru. Poza odpowiednikiem polskiego starego rynku, Placem Wolności, w mieście warto odwiedzić bardzo bogato wyposażone Muzeum Archeologiczne dostarczające mnóstwa informacji dotyczących kultury minojskiej.

Dobrze jest też zobaczyć Plac Venizelosa ze słynną fontanną oraz leżący nieopodal targ czy katedrę pod wezwaniem Św. Menasa. Ciekawie prezentuje się także tutejszy ratusz, mieszczący się w weneckiej Loggi oraz port wenecki zwieńczony twierdzą Rocca al Mare.

W mieście warto także odwiedzić Muzeum Historii Krety. W pobliżu Heraklionu znajduje się Cretaquarium – to świetnie wyposażone, nowoczesne oceanarium dostarczy rozrywkę całej rodzinie.

Heraklion - największe miasto na Krecie

źródło zdjęcia: Getty Images / majaiva

Malownicze miasto Agios Nikolaos

Nieco bardziej romańskich klimatów można spodziewać się w Agios Nikolaos. Jest to miasto o malowniczym położeniu na styku morza i jeziora Voulismeni, w którym znajdziemy mnóstwo ciekawych zabudowań z różnych okresów historycznych, w tym popularny kościółek Św. Mikołaja. Dobrze tu się zatrzymać w jednej z tawern położonych nad brzegiem jeziora – by posmakować greckiej kuchni i napawać się niezwykłym widokiem (szczególnie w godzinach wieczornych).

Spinalonga – wyspa trędowatych

Mówiąc o zabytkach, nie wolno zapomnieć o drugiej po Knossos najchętniej odwiedzanej atrakcji turystycznej Krety, czyli wyspie Spinalonga. To mała wysepka, na którą można dostać się statkiem min. z Agios Nikolaos, będąca niegdyś leprozorium (miejscem izolacji osób trędowatych). Można na niej podziwiać między innymi ruiny domów weneckich i twierdzy, a także (jak nie przede wszystkim) – przepiękne widoki.

Miejsca kultu religijnego – klasztory i kościoły

Wyspa Kreta to także miejsce pełne monastyrów i różnego rodzaju kościółków. Najpopularniejszym wśród turystów klasztorem jest z pewnością Moni Arkadiou w centralnej części wyspy. Jego genialnie zachowana frontowa fasada zachwyca nawet osoby, które nie znają się na architekturze.

Równie interesujący jest Moni Toplou we wschodniej części Krety, który kojarzony jest przede wszystkim z otaczającym go dziesięciometrowym murem. Poza wymienionymi monastyrami warto odwiedzić inne miejsca kultu religijnego, jakich wyspa Kreta ma pod dostatkiem:

 • Moni Agios Georgios w kanionie Selinari,
 • Moni Khatoliko spektakularnie położony u podnóża stromych skał,
 • Moni Chrissoskalitissas zbudowany na wzgórzu w tradycyjnym greckim stylu,
 • Moni Preveli z muzeum ikon, naczyń i przedmiotów liturgicznych z piękną plażą,
 • Moni Koufi Petra z grobowcem biskupa Meletiusa Chlapoutakisa,
 • bizantyjski kościółek Pangia Kera.
Wyspa Kreta - piękny klasztor Moni Arkadiou

źródło zdjęcia: Getty Images / CCat82

Wyspa Kreta – natura małego kontynentu

Wąwozy, kaniony, wodospady…

Na Krecie znajdziemy też atrakcje typowo naturalne. Jedną z najczęściej odwiedzanych jest park narodowy z wąwozem Samaria. Osiemnastokilometrowy wąwóz budzi respekt urwiskami skalnymi wznoszącymi się na 500 m wysokości, które wielu śmiałków zachęcają do wspinaczki z odrobiną adrenaliny. Na przejście kanionu potrzeba kilku godzin i mnóstwo samozaparcia. Przyda się też zapas wody i jedzenia oraz wygodne buty. W miejsce to najlepiej pojechać z wycieczką zorganizowaną, gdyż samodzielnie trudno się tam dostać. Wycieczka do wąwozu Samaria gwarantuje niezapomniane widoki.

Ciekawym miejscem do zwiedzania jest też wąwóz Patmos – niezwykle zielony i łatwy do pokonania, może być celem przyjemnej popołudniowej wycieczki.

Równie intrygująca może być wędrówka wąwozem Milonas, tym bardziej że dzięki niej można dotrzeć do pięknych, wysokich na 40 m wodospadów.

Z kolei wąwóz Aradena, którego przeważnie się nie zwiedza, podkreślony został zawieszonym na wysokości 233 metrów mostem, który z pewnością warto zobaczyć i uwiecznić na zdjęciu.

Przejeżdżając samochodem przez Kretę, można też natknąć się na Kanion Wiatrów – niezwykle surowy zakątek, w którym warto poobserwować występujące tutaj w kalejdoskopie gatunków dzikie ptaki.

Mniej popularnym, ale jakże urokliwym miejscem, jest Argiroupolis. To niezwykle zielona wioska, w której odnajdziemy liczne wodospady i źródła, a także tradycyjne, greckie tawerny serwujące przepyszne jedzenie.

Na krecie wypada też zobaczyć tzw. rzekę żółwi w Georgioupolis – przy jej ujściu do morza można z radością obserwować i karmić żółwie morskie i dzikie kaczki, co z pewnością spodoba się i dorosłym i dzieciom.

Wyspa Kreta - wąwóz Samaria

źródło zdjęcia: Getty Images / Saro17

Kolebka jaskiń

Wyspa Kreta to prawdziwy raj dla amatorów speleologii. Najpopularniejszą jaskinią na Krecie jest z pewnością Dikte. Według legendy jest to miejsce narodzin Zeusa, według wielu podróżników – obowiązkowy punkt wycieczki po Krecie. Zwiedzanie jaskini (w cenie ok. 8 EUR) kończy się dotarciem do kolebki boga.

Bardzo atrakcyjna pod kątem turystycznym jest także największa jaskinia Krety. Sfendoni w wiosce Zoniana, bo o niej właśnie mowa, zwiedza się z przewodnikiem, pokonując trasę z wieloma podświetleniami i projekcjami multimedialnymi.

Równie ciekawa i dobrze przygotowana pod turystów jest jaskinia Melidoni, w której można obserwować duże skupiska stalaktytów i stalagnatów.

Dość intrygująca jest nieco mniej popularna jaskinia Milatos, z wbudowanym w nią kościółkiem. Ze względów bezpieczeństwa nie warto zapuszczać się za jego fasadę – jaskinia nie jest przygotowana do zwiedzania przez turystów.

Warto też wspomnieć o przybrzeżnych „jaskiniach hipisów” w Matali na południowym krańcu wyspy. Wydrążony w urwisku skalnym nad brzegiem morza kompleks korytarzy zwiedza się po uiszczeniu biletu wstępu (2 EUR).

Kreta- jaskinia Dikte, miejsce narodzin Zeusa

źródło zdjęcia: Getty Images / ABBPhoto

Bajeczne plaże

Wyspa Kreta posiada kilka niesamowitych, rajskich plaż. Najpopularniejsza to z pewnością laguna Balos, czyli piaszczysta grobla łącząca Kretę z mniejszą wysepką – Gramvousą, otoczona bajecznie turkusowym morzem.

Równie popularna jest plaża w Via, zwana także palmową. Drobny, miałki piasek, krystalicznie czysta woda i wszechobecne palmy to widok łudząco przypominający te z egzotycznych pocztówek.

Dość ciekawa jest też plaża Elafonisi, wyróżniająca się niezwykłym, różowym piaskiem, którego niestety z roku na rok ubywa.

Inne ciekawe plaże:

 • Falassarna, zwana najczystszym kąpieliskiem na Krecie,
 • Orthi Ammos z pięknym, niezwykle drobnym piaskiem,
 • laguna Preveli przy ujściu rzeki Kourtaliotis,
 • plaża w Matali, urozmaicona skalnym zboczem z przybrzeżnymi jaskiniami,
 • Plakias jako jedna z najlepiej zagospodarowanych i najczystszych plaż, jakie widziała wyspa Kreta.
Wyspa Kreta - laguna Balos

źródło zdjęcia: Getty Images / lucianbolca

Wyspa Kreta – jak zwiedzać?

Kreta – wycieczki

Kreta jest wyspą, która rokrocznie przyciąga miliony turystów – nic dziwnego, że na miejscu można skorzystać z rozbudowanej oferty wycieczek zorganizowanych. Decydując się na jedną z nich, można mieć pewność, że w ramach jej programu odwiedzi się najważniejsze atrakcje turystyczne zwiedzanej okolicy.

Przeważnie też można liczyć na opiekę profesjonalnego przewodnika (choć nie zawsze władającego językiem polskim czy nawet angielskim), odbiór spod hotelu, a nawet skromny lunch w godzinach popołudniowych. Wycieczki tego typu pozwalają na poznanie najistotniejszych miejsc Krety w komfortowy sposób i są odpowiednie chociażby dla osób starszych czy rodzin z dziećmi.

Warto zaznaczyć, że zorganizowane wycieczki po Krecie mają jednak pewne wady. Przede wszystkim, są stosunkowo drogie. Cena jednodniowej wycieczki typu „Kreta – zwiedzanie” waha się od 2o do nawet 130 EUR za osobę i często nie zawiera kosztu zakupu biletów wstępów do zwiedzanych po drodze muzeów czy zabytków. Co więcej, bywa, że nie idzie ona w parze z jakością np. transportu, poziomu realizacji programu czy przewodnika. Często widuje się wycieczki, które zatrzymują się przy kluczowych atrakcjach na dosłownie pół godziny, pomijają punkty programu zagwarantowane w ofercie czy odbywają się w jedynie częściowej asyście przewodnika.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje w Grecji – na czym zaoszczędzić?

Zwiedzanie Krety na własną rękę 

Doświadczeni turyści, jak również osoby, które pragną zobaczyć coś więcej niż reszta wczasowiczów, powinni więc zdecydować się na samodzielne zwiedzanie Krety. Przyda się także profesjonalny przewodnik, który można zakupić jeszcze w Polsce, w jednym z kreteńskich kurortów lub na lotniskach w Chanii czy Heraklionie.

A jak poruszać się po wyspie? Do wyboru mamy komunikację publiczną oraz samochód.

Komunikacja miejska, czyli KTEL

Na Krecie, jak na każdej innej greckiej wyspie, funkcjonuje sieć komunikacji publicznej KTEL. Autokary kursują pomiędzy popularnymi miejscowościami wypoczynkowymi i turystycznymi dość często, jednak zatrzymują się tylko przy głównych drogach, do których dotarcie (np. z hotelu) może okazać się uciążliwe.

W zasadzie na zwiedzanie wyspy z wykorzystaniem komunikacji publicznej mogą zdecydować się tylko osoby wypoczywające w centrach dużych kurortów takich jak Chania, Heraklion czy Rhetymno.

 

Zwiedzanie Krety wypożyczonym samochodem

Dla pozostałych turystów w zasadzie jedynym słusznym sposobem komunikacji po wyspie jest jazda samochodem. Wypożyczalnie można spotkać w dużych i znanych kurortach oraz na lotniskach, ale większość z nich podstawia auta pod popularne hotele, również te mieszczące się na obrzeżach miejscowości turystycznych. O ofertę najbliższej wypożyczalni warto zapytać w recepcji hotelu czy pensjonatu.

Koszt wypożyczenia samochodu osobowego na okres tygodnia w sezonie letnim to ok. 300 EUR  – do tego trzeba doliczyć paliwo oraz (w uzasadnionych przypadkach) dodatkowe ubezpieczenie.

Dowiedz się więcej: Grecja – jak dojechać: samochodem, samolotem, autokarem czy pociągiem?

Podsumowując, wyspa Kreta ma turystom wiele do zaoferowania. Rozbudowana infrastruktura turystyczna i mnóstwo kurortów, wśród których praktycznie każdy znajdzie odpowiedni dla siebie, to tylko początek. Kreta to także, jak nie przede wszystkim, mnogość atrakcji i miejsc, które warte są odwiedzenia. Na Krecie znajdziemy niemal wszystko – od wykopalisk archeologicznych, przez miasta pełne zabytków z różnych okresów historycznych i liczne obiekty sakralne, aż po typowo naturalne cuda takie jak wąwozy, jaskinie czy rajskie plaże.

ZOBACZ RÓWNIEŻ