Wyspa Kos zapewnia wszystko, czego spodziewamy się po wakacjach w Grecji, czyli przepiękne, piaszczyste plaże, krystalicznie czystą wodę, interesujące stanowiska archeologiczne, imponujące bizantyjskie i średniowieczne zabytki oraz unikalne tradycyjne wioski w górach.
Wyspa Kos – podstawowe fakty
Wyspa Kos jest częścią archipelagu Dodekanez, kompleksu 12 wysp i wysepek leżących w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego, uznawanego za najbardziej słoneczny region Grecji.
Powierzchnię wyspy pokrywają góry oraz niziny, na których uprawia się winorośl, oliwki, figi, migdały oraz owoce cytrusowe.
Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski. Lata są gorące i upalne, natomiast zimy łagodne i wilgotne.
Kos dzieli się na trzy części administracyjne: Kos, Heraklides i Dikeos. Stolica wyspy nosi nazwę Kos. Jest to największe miasto wyspy z bardzo bogatą infrastrukturą turystyczną, piękną starówką i wieloma zabytkami. Tu znajduje się główny port morski, a w pobliżu międzynarodowe lotnisko.
Dowiedz się więcej: Grecja: Wyspy, które skradną Twoje serce

źródło zdjęcia: Getty Images / sborisov
Kos – wyspa Hipokratesa
Najbardziej znanym mieszkańcem Kos był Hipokrates, lekarz i prekursor współczesnej medycyny, który urodził się i żył na wyspie oraz założył szkołę medyczną w Asklepiejon.
Do dziś na wyspie znajduje się platan, zwany Drzewem Hipokratesa, pod którym ponoć nauczał ojciec medycyny.
W czasach starożytnych Asklepiejon było ważnym centrum leczniczym. Obecnie jest to ciekawe stanowisko archeologiczne, gdzie można oglądać pozostałości kilku świątyń m.in. Asklepiosa i Apolla oraz fragmenty szpitala i domów dla chorych pochodzące z okresu od IV do II wieku przed naszą erą. Okres ten był jednym z najjaśniejszych czasów w historii Kos. Powstało wówczas wiele budowli, których fragmenty możemy do dziś podziwiać. Wśród nich są m.in. szczątki świątyń Herkulesa, Afrodyty, a także ruiny Akropolu i antycznego teatru.
Zamki obronne – świadkowie burzliwej historii
Wyspa Kos wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Była pod panowanie imperium rzymskiego i bizantyjskiego, Wenecjan, Joannitów, Turków, a także Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Z tego względu na wyspie znajduje się kilka monumentalnych zamków obronnych.
Jednym z nich jest zamek rycerzy Zakonu Świętego Jana, inaczej zwany zamkiem joannitów. Pochodzący z XV-XVI wieku zabytek zbudowany został przy wejściu do portu w Kos. Do zamku wchodzimy przez most otoczony palmami.
Potężne mury okalające warownię, wieże i bramy zamku są bardzo dobrze zachowane. Z twierdzy rozpościera się piękny widok na morze, port i miasto Kos.

źródło zdjęcia: Getty Images / Anastasios_Papazachariou
Tureckimi śladami
Wyspa Kos jest położona bardzo blisko Turcji – odległość wynosi zaledwie kilka kilometrów, dlatego wieczorami z wyspy widać światła tureckiego wybrzeża. Bliskość Turcji jest nie tylko geograficzna. Przez wiele lat Kos była pod dominacją Turcji. Obecnie śladem tureckiego panowania są meczety znajdujące się w mieście Kos: meczet Defterdar i meczet z Loggią oraz fontanny w stylu osmańskim.
Szlakiem tradycyjnych wiosek
Na Kos znajdziemy wiele uroczych tradycyjnych wiosek położonych wysoko w górach między innymi Asfendiu, Zia, Lagoudi, Pyli, a także Agios Dimitrios, Zipari, Linopoti i Lagoudi.
Wioska Asfendiu
Asfendiu to górska wioska położona w górach Dikeos, w której na stałe żyje jedynie 100 mieszkańców. Słynie z uprawy winorośli i oliwek. Kilka kilometrów za Asfendiu, w lesie cedrowym, natrafimy na uroczą wioskę Zia z fantastycznym widokiem na wyspę. Można tu spróbować lokalnej kuchni w wielu greckich restauracjach i tradycyjnych tawernach.
Wioska Lagoudi
W pobliżu warto odwiedzić wieś Lagoudi oraz zbudowany w skale kościół Świętego Jana Ewangelisty (Agios Ioannis Theologos), a także wspiąć się na szczyt Dikeos, gdzie znajduje się mały kościółek pod wezwaniem Świętego Proroka Eliasza.
Wioska Pyli
Pyli jest kameralną wioską z pięknymi tradycyjnymi domami zbudowanym z kamienia otaczającymi centralny plac, na którym znajdziemy tradycyjne kawiarnie i małe restauracyjki obrośnięte winoroślą. Atrakcją turystyczną są fontanny oraz pozostałości nekropolii z czasów hellenistycznych.
Zobaczmy także stare Pyli (Palio Pyli), czyli niezamieszkałą dziś, opuszczoną wieś położoną na zboczach wzgórza, na szczycie którego znajdują się ruiny bizantyjskiego zamku. Warto wspiąć się na górę, ponieważ rozciąga się z niej bajeczny widok na Kos, morze oraz inne wyspy archipelagu Dodekanez.
Jest tu niewielka tawerna serwująca doskonałe jedzenie. Możemy usiąść na tarasie i zjeść smaczny, tradycyjny, grecki posiłek, delektując się smakami, zachwycającą panoramą i świetną atmosferą miejsca.
Wioska Linopoti
Niedaleko Pyli znajduje się wioska Linopoti ze słodkowodnym jeziorem o tej samej nazwie. Jezioro, otoczone pałkami wodnymi, osikami i oleandrami, jest siedliskiem dla żółwi i ptactwa wodnego.

źródło zdjęcia: Getty Images / czekma13
Najpiękniejsze plaże Kos
Na wyspie znajdziemy wiele urokliwych plaż i zatok, ale najbardziej znane to: Paradise, Stefanos, Ammos, Kefalos, Marmari i Psalidi.
Z pewnością warto odwiedzić też kurort Tigaki mogący poszczycić się piękną, piaszczystą plażą długości aż 10 km, z płytką wodą. To idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi i osób, które nie potrafią pływać.
Plaże są czyste oraz wyposażone w leżaki i parasole oraz zaplecze do uprawiania sportów wodnych np. wypożyczalnie sprzętu.
Dla osób, które szukają ciszy i spokoju idealnym miejscem będzie Limnionas – mała zatoka i kameralna przystań dla łodzi rybackich oraz małych statków turystycznych, gdzie możemy spróbować świeżych ryb oraz rozkoszować się słońcem i morzem, z dala od hałaśliwych kurortów.
Dowiedz się więcej: Plaże w Grecji – TOP 11
Wyspa Kos aktywnie
Wyspa jest świetnym miejscem dla osób lubiących aktywny odpoczynek. Można tu jeździć na rowerze, uprawiać windsurfing i kitesurfing, żeglować, czy pływać na skuterze wodnym, korzystając z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych oraz wielu klubów jachtowych i żeglarskich.

źródło zdjęcia: Getty Images / RAndrey
Kos od kuchni
Spędzając wakacje w Grecji na wyspie Kos, musimy spróbować doskonałej kuchni. Jedzenie w Grecji bazuje na świeżych rybach i owocach morza, mięsie z lokalnych hodowli oraz warzywach i oliwie tłoczonej na zimno. Nad morzem królują rybackie tawerny, ale w głębi wyspy skosztujemy raczej mięsa np., jagnięciny lub baraniny.
Kos słynie z doskonałej oliwy, nierafinowanej, tłoczonej na zimno, którą dodaje się do większości potraw.
Mieszkańcy zachwalają też swoje lokalne zioła i przyprawy, wśród których najsłynniejszy jest tymianek i cynamon. Jedne z najlepszych restauracji rybnych serwujących świeżo złowione ryby i owoce morza na Kos znajdziemy w Mastichari.
Oprócz dań charakterystycznych dla kuchni greckiej takich, jak horiatiki (sałatka grecka), musaka (zapiekanka z mięsa, bakłażana i pomidorów), dolmades (gołąbki w liściach winogron), souvlaki (szaszłyki z kurczaka lub wieprzowiny), na Kos skosztujemy mniej znanych tradycyjnych potraw np.:
- pomidory faszerowane grillowaną ośmiornicą,
- kalmary nadziewane ryżem z cebulą,
- desery z migdałami na bazie syropu cynamonowego.
Z Kos na wyspy greckie i do Turcji
Wyspa Kos jest doskonałym punktem wypadowym do odwiedzenia pozostałych wysp greckich z archipelagu Dodekanez, zarówno tych największych i najbardziej popularnych np. Rodos i Karpathos, jak i mniejszych, bardziej dzikich np. Kalymnos, Leros, Tilos, Lipsi, czy Kasos.
Spędzając wczasy w Grecji na wyspie Kos, można też wybrać się na wycieczkę promem do znajdującej się w pobliżu Turcji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ