Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
28 Sie, 2018 - 10:21

Wyspa Korfu w Grecji – co zobaczyć?

Sylwia Łysak

Grecka wyspa Korfu to popularne miejsce wypoczynku polskich turystów. Sprawdź, co warto na niej zobaczyć! Przedstawiamy Korfu – przewodnik od Hintigo.pl

Jedna z najbardziej popularnych wysp greckich należących do archipelagu Wysp Jońskich – wyspa Korfu, bo o niej mowa, jest niezwykle interesującą destynacją wakacyjną. Doskonale rozwinięta, zróżnicowana baza noclegowa, imponująca infrastruktura turystyczna, mnogość zabytków i atrakcji dla osób w każdym wieku oraz korzystne ceny to tylko niektóre z zalet, dzięki którym wyspa wciąż zyskuje na popularności.

Wakacje na Korfu można spędzić jak typowe wczasy w Grecji – wylegując się na tutejszych plażach, zażywając morskich kąpieli i racząc się przysmakami lokalnej kuchni czy tradycyjnymi greckimi napojami i alkoholami. Warto jednak pamiętać, że Korfu, podobnie jak wszystkie greckie wyspy, ma do zaoferowania wiele, wiele więcej. Co dokładnie? O tym właśnie opowiemy w tym artykule.

Przedstawiamy Korfu – przewodnik, w którym udzielamy rozmaitych informacji dotyczących wakacji na Korfu i zwiedzania wyspy. Co warto zobaczyć na Korfu? Odpowiadamy!

Korfu – słowem wstępu

Szczypta geografii

Wyspa Korfu, nazywana też przez greków Kerkyrą, ma powierzchnię ok. 592km2, co czyni ją drugą co do wielkości wyspą greckiego archipelagu Wysp Jońskich. Położonej w jego północnej części wyspie zdecydowanie bliżej do Albanii aniżeli samej Hellady.

Korfu to wyspa o górzystym charakterze, której nie brakuje jednak zieleni – w odróżnieniu od wielu wysp greckich, jest obficie pokryta roślinnością. Najwyższym szczytem wyspy Korfu jest góra Pantokrator (906m n.p.m.), a jej stolicą miasto Korfu, inaczej Kerkyra – miejscowość położona jest na wschodnim wybrzeżu i posiada własne, międzynarodowe lotnisko i port.

Odrobina historii

Korfu, jak każda grecka wyspa na Morzu Jońskim ma za sobą burzliwą i interesującą historię. W przeszłości należała do kilkunastu krajów i jednostek administracyjnych reprezentujących skrajnie różne kultury. Wyspa Korfu była min. pod rządami Rzymu, Bizancjum, Wenecji, Republiki Siedmiu Wysp należącej do Rosji i Turcji, Francji, a nawet Anglii. Dopiero pod koniec XIX w. została oficjalnie dołączona do Grecji. W efekcie, widać na niej zaskakującą mieszankę wpływów historycznych kultur.

Wyspa Korfu – informacje praktyczne

Pogoda

W sezonie turystycznym pogodę na Korfu można określić jako przyjazną beztroskiemu wypoczynkowi. Średnie temperatury w dzień wynoszą tu od 22 (kwiecień, październik) do nawet 33°C (lipiec, sierpień). Co ciekawe, temperatura wody utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok i nigdy nie spada poniżej 13°C. Jeszcze w październiku można cieszyć się ciepłą wodą morską o średniej temperaturze 21°C (szczególnie na wschodnim wybrzeżu). Na Korfu najlepiej jest więc wybrać się latem, późną wiosną lub jesienią. Pobyt zimowy poleca się osobom, które nie szukają klasycznego wypoczynku na plaży – temperatury w dzień są niższe, a nocy spadają nawet poniżej 6°C.

Wakacje na Korfu – samodzielnie czy z biurem podróży?

Wyspa Korfu jest bardzo popularna wśród europejskich turystów – nic więc dziwnego, że można się na nią wybrać z jednym z touroperatorów. Wczasy w Grecji na wyspie Korfu oferowane są przez większość polskich biur podróży, takich jak min. Grecos, Itaka, TUI, Rainbow Tours czy Coral Travel Wezyr Holidays. Warto z nich skorzystać szczególnie, jeśli chce się odwiedzić Korfu w celach typowo wypoczynkowych. Skorzystanie z gotowego pakietu, w którego cenę wliczone są wszystkie świadczenia – loty, transfery, noclegi, ubezpieczenie, opieka rezydenta i często wyżywienie może okazać się tańszą opcją od wyjazdu na własną rękę.

Warto jednak podkreślić, że wyspa Korfu oferuje mnóstwo możliwości osobom, które lubią wakacje z samodzielną organizacją. Na popularnych stronach rezerwacyjnych bez problemu znajdą one noclegi w kwaterach prywatnych, pensjonatach i hotelach o różnym standardzie. Wyspa Korfu ma też świetnie rozwiniętą infrastrukturę gastronomiczną – podczas wakacji na Kerkyrze można stołować się codziennie w innej tawernie lub wykupić niedrogi pakiet wyżywienia w lokalu w pobliżu miejsca noclegu. Na wyspę Korfu łatwo też się dostać, tak drogą powietrzną, jak i lądową czy morską.

Jak dostać się na Korfu?

Na wyspie znajdziemy międzynarodowy port lotniczy Korfu (CFU), który w sezonie obsługuje loty charterowe z polskich lotnisk. Na Korfu możemy polecieć bezpośrednio z Warszawy, Wrocławia czy Katowic między innymi z Ryanair, Travel Service czy Small Planet. Za lot bezpośredni zapłacimy od 200zł (w promocji) do 1200zł/os. (w cenie regularnej dla klienta indywidualnego). W miesiącach zimowych na wyspę dostaniemy się samolotem z Aten – trzeba więc liczyć się z koniecznością przesiadki w stolicy Grecji i średnio korzystną ceną przelotu.

Co ciekawe, na Korfu bez problemu dojedziemy także samochodem. Wybierając płatne autostrady Słowacji, Węgier, Serbii i Macedonii z łatwością dostaniemy się do Grecji w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Na samą wyspę dopłyniemy promem z portu w Iogumentisa (koszt takiej przeprawy to ok. 70EUR za 2os. dorosłe i samochód w jedną stronę). Możemy też wybrać inną trasę, drogami lokalnymi, kończącą się na wybrzeżu Albanii. Na Korfu organizowane są bowiem przeprawy promowe z Sarrandy. Za prom z Sarrandy na Korfu zapłacimy ok. 20EUR/os. Zabierając ze sobą samochód musimy liczyć się z dopłatą ok. 40EUR.

Dowiedz się więcej: Grecja – jak dojechać: samochodem, samolotem, autokarem czy pociągiem?>>

Korfu jest też jedną z tych wysp, którą można odwiedzić przy okazji rejsu statkiem po Morzu Śródziemnym lub Adriatyku. Statki wycieczkowe wypływające z Civitavecchi lub Wenecji we Włoszech często zatrzymują się na tej uroczej wyspie na dzień lub dwa. Rejs można także rozpocząć w dowolnym porcie na jego trasie – również w Dubrovniku, Sarrandzie, Atenach czy na jednej z wysp greckich (w zależności od ramowego programu). Istnieje także możliwość dotarcia do wyspy jachtem. W Polsce znajdziemy kilku organizatorów kameralnych rejsów po wyspach greckich – nie wymagają oni doświadczenia w morskiej żegludze.

Wakacje na Korfu – gdzie wypoczywać?

Zachodnie wybrzeże Korfu – miejscowości turystyczne

Jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych jest z pewnością położona na zachodzie wyspy Paleokastritsa. Kurort ten słynie z malowniczych, zatokowych plaż położonych u podnóży skalistych klifów i wyjątkowego turkusu wody (UWAGA: Mówi się, że jest ona tu chłodniejsza niż w pozostałych miejscach na Korfu).

 

W okolicy znajdziemy rożnej klasy pensjonaty, hotele i resorty, tawerny, sklepiki i dyskoteki, jak również liczne przybrzeżne jaskinie (najpopularniejsze to Agios Nikolaos i Blue Eye), które można zwiedzić przy okazji jednodniowego rejsu, czy słynne akwarium. Malownicza Paleokastritsa to jedno z najbardziej obleganych miast na Korfu – osobom nie lubiącym zgiełku poleca się wypoczynek w pobliskiej wiosce Lipades.

Na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy znajdziemy kolejne warte uwagi kurorty. Agios Georgios to miejscowość położona wzdłuż jednej z najdłuższych piaszczystych plaż na Korfu. Bezpieczne, łagodne zejście do morza powinno spodobać się rodzinom z dziećmi. Za Agios Georgios, kierując się dalej na północ wzdłuż zachodniego wybrzeża trafimy na spokojną miejscowość Arillas. Wąska, ale urokliwa żwirowa plaża, kilka tawern z wyśmienitym jedzeniem i kameralne, ale dobrej klasy hotele – tego można się spodziewać wypoczywając w tym miejscu.

 

Kolejnym wartym polecenia kurortem jest Agios Stefanos położone częściowo na niewielkim cyplu. Stara wioska portowa przemieniona w typową miejscowość wypoczynkową z bogatą infrastrukturą turystyczną oferuje ładną, piaszczystą plażę i dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne. Wymienione miejscowości mają jednak jedną wadę – trudno się z nich wydostać, gdyż drogi w ich okolicach są bardzo wąskie, strome i kręte, a autobusy komunikacji publicznej KTEL kursują nimi stosunkowo rzadko.

 

Na południowo-zachodnim wybrzeżu mieści się także miasteczko Agios Gordios położone wzdłuż pięknej piaszczystej plaży, na której można podziwiać najbardziej spektakularne zachody słońca na Korfu. Doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna sprzyja beztroskiemu wypoczynkowi. Pobliskie Pelekas zaś oferuje niesamowitą grecką atmosferę – weneckie zabudowania, wąskie uliczki i spokojne tawerny, w których stołują się miejscowi. Miasteczko jest nieco oddalone od linii brzegowej, jednak przy dwóch pięknych, piaszczystych plażach w jego okolicy (Glyfada i Pelekas) znajdziemy kilkanaście hoteli i przyzwoite zaplecze turystyczne.

Wyspa Korfu – kurorty na północnym wybrzeżu

Jeśli chodzi o miejscowości na północnym wybrzeżu, warto polecić między innymi Sidari. Poprzecinany rajskimi plażami (głównie żwirowymi) położonymi między stromymi klifami kurort nastawiony jest na obsługę brytyjskich turystów – w hotelach króluje typowo angielskie menu, a we wszystkich tawernach i sklepach można się bez problemu porozumieć w języku angielskim.

 

W Sidari znajduje się cieszący się wyjątkową sławą kanion Canal d’Amour, którego fantazyjnie uformowane przez wiatr białe skały opadają niemalże pionowo do turkusowego morza. To prawdziwa gratka dla miłośników fotografii, którzy wykonają tu zdjęcia jak z katalogów. Ciekawym miejscem do fotografowania (i podziwiania) w okolicach Sidari jest też przylądek Cape Drastisdorównujący krajobrazowo słynnej Zatoce Wraku na Zakhynthos.

Bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną spotkamy w leżącym nieopodal Acharavi. Z równie otwartym na turystów miasteczkiem Roda łączy je długa na 6km, szeroka, piaszczysta plaża z żwirowymi fragmentami. W obu miejscowościach znajdziemy pensjonaty, hotele, sklepy, tawerny i kluby nocne – w Acharavi jest nawet dość dobrze wyposażony aquapark.

 

W okolicznych wioskach takich jak min. Almyros można zaznać więcej spokoju i cieszyć się kameralną atmosferą. Jadąc dalej na północny-wschód znajdziemy miejscowość Kassiopi. Miasteczko z uroczą mariną wypełnione po brzegi hotelami i tawernami otoczone jest małymi, zatokowymi plażami. Z Kassiopi bardzo łatwo dostać się autokarem do stolicy wyspy – funkcjonuje tutaj min. centrum transferowe na lotnisko Korfu. W miasteczku znajdziemy także ruiny zamku.

Kurorty wschodniego wybrzeża Korfu

W miarę przesuwania się na wschód wyspy Korfu można zauważyć lekką zmianę klimatu. Na wschodnim wybrzeżu nie ma tylu wiatrów i woda jest cieplejsza niż po zachodniej stronie. Kurortów jest tu pod dostatkiem i ciężko wymienić je wszystkie. Warto jednak wspomnieć o najpopularniejszych.

Bardzo ciekawą miejscowością jest zatokowa Gouvia. Nie ma tu co prawda szerokich plaż, ale piękne widoki, marina, w której cumują luksusowe jachty oraz szybkie i bezpośrednie połączenie ze stolicą wyspy rekompensują ten fakt. Miejscowość słynie z bogatego życia nocnego i powinna spodobać się osobom szukającym rozrywek po zachodzie słońca. Na północ od miasteczka można zatrzymać się także w Dassia – to typowe miasteczko hotelowe z pełnym zapleczem turystycznym położone wzdłuż średnio szerokiej, ale długiej, żwirowo-kamienistej plaży.

 

Kierując się dalej na północ znajdziemy kolejną zatokę z długą plażą, łączącą ze sobą miejscowości Ipssos i Pyrgi. W sezonie osady te są oblegane przez włoskich nastolatków i mogą być nieco głośne. W miasteczkach można jednak podziwiać najpiękniejsze wschody słońca, jakie widziała wyspa Korfu. Odrobinę dalej w stronę północnego brzegu wyspy mieszczą się też Barbati i Nissaki. Położone wzdłuż ładnej, choć nie do końca piaszczystej plaży z widokiem na wybrzeże Albanii miejscowości otoczone są przepiękną zielenią. Infrastruktura turystyczna jest tu na przyzwoitym poziomie.

Mówiąc o wschodnim wybrzeżu nie należy zapomnieć także o Benitses położonym na południe od Kerkyry. Kurort dysponuje średnio szeroką, żwirową plażą i bardzo bogatą infrastrukturą hotelową, gastronomiczną i rozrywkową. Znajdziemy w nim min. muzeum muszli. W miejscowości można odnaleźć typowo grecki klimat. Dodatkowo, łatwo się z niej dostać do stolicy wyspy – tak samochodem jak i lokalnym autokarem komunikacji publicznej KTEL.

 

Nieco poniżej Benitses mieszczą się także Moraitika i Messonghi – dwie typowo hotelowe miejscowości położone są nad przyzwoitymi piaszczysto-żwirowymi plażami i podobnie jak Benitses mają świetne połączenie ze stolicą wyspy.

Na południowo-wchodnim krańcu wybrzeża jest jeszcze Kavos. Oddalony od większości atrakcji wyspy kurort nastawiony jest przede wszystkim na młodych turystów. Wypoczywa tu wielu Anglików, a imprezy trwają tutaj dla białego rana. Miejsce można polecić osobom, które chcą się wyszaleć i odradzić rodzinom z dziećmi czy tym, którzy poszukują spokoju i relaksu.

Wyspa Korfu – zwiedzanie

Jak poruszać się po wyspie?

Wyspa Korfu ma dużą powierzchnię i z pewnością nie można jej obejść pieszo czy też objechać rowerem. Warto jednak polecić zwiedzanie jej wypożyczonym samochodem. Koszt wynajęcia auta w sezonie waha się od 25 do 60 EUR/dzień. Cenniki wypożyczalni są orientacyjne, ostateczne ceny wynajmu zależą m. in. od klasy auta czy też osobistych preferencji wynajmujących. Wypożyczając samochód na 3 dni można spokojnie zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca na wyspie.

Po Korfu można także poruszać się (choć w ograniczonym zakresie) komunikacją publiczną. Autobusy KTEL mają przystanki w większości kurortów opisanych w akapicie powyżej, a w sezonie kursują z satysfakcjonującą częstotliwością. Podróże nimi należą do przyjemnych – autokary są klimatyzowane i oferują dostęp do Wi-Fi. Do artykułu załączamy aktualny rozkład busów na Korfu, który pozwoli wam zorientować się gdzie i jak możecie dojechać przy ich pomocy.

Wyspa Korfu – co warto zobaczyć?

Część atrakcji dostępnych na wyspie Korfu opisaliśmy przy okazji wymieniania najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych, jednak na Korfu można zobaczyć o wiele, wiele więcej. Sprawdźmy, co jakie miejsca atrakcyjne dla turystów kryje w sobie wyspa Korfu.

Stolica, czyli Kerkyra

Kerkyra (nimfa porwana przez Posejdona i przywieziona na Korfu) obfituje w zabytki do tego stopnia, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy w niej imponujące przykłady architektury z różnych okresów.

 

Obowiązkowym punktem do zobaczenia w Korfu Town jest Liston – elegancka aleja z arkadami kryjącymi kawiarnie, restauracje i butiki, zbudowana przez Napleona na kształt rue de Rivoli. Powinno się tu skosztować najlepszego piwa imbirowego na wyspie o nazwie tsin-tsin. Warto zapuścić się też w urokliwe,  wąskie uliczki między weneckimi twierdzami Neo Frourio i Paleo Frourio (drugą można zwiedzać praktycznie w całości – wstęp ok. 6 EUR), podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę miasta.

 

Wypada też odwiedzić główny plac Corfu Town – Spinalanda. między innymi po to, by podziwiać Rotundę Maitlanda. W niedziele można tu oglądać mecze krykieta! Dobrze też odwiedzić ratusz mieszczący się w imponującym, XVIIw. pałacu weneckim oraz kościoły Agios Spiridonos i Św. Jakuba. Dobry pomysłem jest także wizyta w Pałacu Świętego Miachała i Świętego Jerzego oraz Muzeum Bizancjum mieszczącym się w najstarszym na wyspie kościele Panagia Antivouniotissa. 

Najbliższe okolice Kerkyry

W okolicy Corfu Town dobrze też zatrzymać się w pobliżu lotniska, czyli na Półwyspie Kannoni. Można tu podziwiać często fotografowaną białą cerkiew z XVIIw. połączoną groblą z lądem czy też Pałac Mon Rasos z XIXw. z jego eleganckimi wnętrzami. Ponadto, warto przeżyć start samolotu tuż nad własną głową i taflą turkusowej wody. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Kilkanaście kilometrów na południe od lotniska, w miejscowości Gastouri, zwiedzimy także imponujący Pałac Cesarzowej Sissi, znany jako Achillon. W klasycystycznym pałacu będącym jednym z najważniejszych zabytków wyspy znajduje się muzeum poświęcone nietuzinkowej postaci cesarzowej Elżbiety i wiele motywów związanych z jej ulubieńcem – Achillesem.

Inne zabytki wyspy Korfu – przewodnik

Poza wymienionymi już atrakcjami w Corfu Town i okolicach na wsypie możemy zobaczyć mnóstwo innych zabytków. W opisywanym wcześniej Paleokastritsa znajdziemy między innymi przepiękny klasztor. Nieopodal zwiedzimy także ruiny XIII w. zamku Angelokastro, położonego w malowniczej scenerii na wysokim klifie z pięknymi widokami. Do zamku prowadzi kręta droga przez urocze typowo greckie wioski, w których także warto się zatrzymać. Ciekawym miejscem, do którego trzeba się zapuścić w głąb wyspy jest też wioska Old Peritheia – to najstarsza miejscowość na Korfu, której atmosfery nie da się oddać słowami.

Poza wymienionymi zabytkami, w praktycznie każdym większym miasteczku na Korfu można podziwiać architekturę wenecką, francuską i angielską, jak również liczne ruiny z czasów średniowiecznych czy starożytnych – nie sposób wymienić wszystkich tych miejsc!

Natura Korfu – plaże, zatoki i groty

Wyspa Korfu to także przepiękne plaże, zatoki, klify i przybrzeżne groty. Poza Kanałem Miłości w Sidari, Cape Dastis w jego okolicy i innymi wspomnianymi już plażami, warto odwiedzić jeszcze kilka. Dość blisko znajduje się słynna Logas Beach pod kilkudziesięciometrowym klifem. Na szklanym tarasie widokowym należącym do tutejszej tawerny 7th Heaven można podziwiać niesamowite zachody słońca.

 

Podobnym punktem obowiązkowym, jeśli chodzi o plaże i widoki, jest Porto Timoni. Dwie plaże po dwóch stronach wąskiego cypla otoczone niesamowitą zielenią to coś, co trzeba zobaczyć! Niestety, do Porto Timoni można dojść jedynie pieszo, stromą ścieżką przez porośnięte śródziemnomorską roślinnością wzgórza.

Słynna plaża znajduje się także w Paleokastritsa w turkusowej zatoce La Grotta – funkcjonuje tu w sezonie tłoczny i głośny bar, który jednak nie jest w stanie ująć uroku temu miejscu. Skoro mowa o Paleokastritsa, warto przypomnieć o okolicznych jaskiniach. Przybrzeżne Błękitne groty można zobaczyć przy okazji rejsu statkiem wycieczkowym. Dobra zabawa i doskonałe zdjęcia gwarantowane!

Rejs na Paxos i Antipaxos, wizyta w Sarrandzie i inne atrakcje poza wyspą

Przy okazji dłuższego pobytu na wyspie Korfu można pokusić się także o opuszczenie jej granic administracyjnych po to, by zobaczyć jeszcze inne warte odwiedzenia zakątki. Z Kerkyry można wypłynąć w rejs na urocze wyspy Paxos i Antipaxos. Lazurowe wyspy kuszą turkusem morza, licznymi jaskiniami i plażami dostępnymi jedynie od strony wody i nie bez powodu nazywane są greckimi Karaibami. Na wyspach można skosztować jednych z najlepszych owoców morza w całej Helladzie.

Dowiedz się więcej: Wyspy Jońskie nazywane greckimi Karaibami>>

W kilkadziesiąt minut można też dotrzeć z Kerkyry do Albanii. Promy do Sarrandy odpływają dość często, a ich ceny nie są wygórowane. W wielkim kurorcie warto zobaczyć między innymi wznoszącą się nad miejscowością osmańską twierdzę Lëkurësi, ratusz miejski i leżące nieopodal ruiny synagogi z VIw. n.e. Ponadto dobrze jest przespacerować się po pięknych uliczkach miasta, które zachwyca architekturą i widokami.

Jak widać, wyspa Korfu oferuje turystom niezwykle dużo atrakcji. Liczne miejscowości turystyczne, w których jest co zwiedzać, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO stolica wyspy oraz zabytki z praktycznie wszystkich okresów historycznych i kultur to nie wszystko, co można na nie niej zobaczyć. Korfu to także przepiękne plaże, malownicze klify i wyjątkowe widoki porównywalne z tymi z Karaibów. Zdecydowanie warto odwiedzić tę wyspę i zanurzyć się w jej wyjątkowym klimacie – zarówno samodzielnie, jak i z pomocą biura podróży.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po Korfu dostarczył wam wszystkich informacji, jakich poszukiwaliście na temat wyspy Korfu i wasze wakacje w Grecji będą niezapomniane i pełne niezwykłych wrażeń. Mieliście już okazję odwiedzić Korfu? Gdzie wypoczywaliście i co wam się tam podobało? Czy macie jakieś praktyczne porady dotyczące zwiedzania wyspy, którymi moglibyście podzielić się z innymi czytelnikami? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

ZOBACZ RÓWNIEŻ