Michał Nielub
Michał Nielub
02 Maj, 2018 - 02:00
Wyspa Korcula w Chorwacji - co zobaczyć?

Wyspa Korcula w Chorwacji – co zobaczyć?

Michał Nielub

Wyspa Korcula jest jedną z większych wysp na Morzu Adriatyckim. Położona jest u wybrzeża Dalmacji i rozciąga się wzdłuż lądu Chorwacji. O jej dzisiejszej atrakcyjności zdecydowały przede wszystkim dwa elementy – zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz burzliwa historia, która zapisała się w architekturze.

Wyspa Korcula (chorw. Korčula) posiada bogatą przeszłość – począwszy od czasów prehistorycznych aż po historię najnowszą. Dzisiaj jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Dalmacji, do których warto się udać na wczasy do Chorwacji. To co decyduje o wysokiej atrakcyjności turystycznej tego miejsca, to piękne krajobrazy, bliskość natury, ponad tysiącletnia historia i kultura oraz nowoczesna baza służąca do obsługi ruchu turystycznego.

Historia wypisana w kamieniach: wyspa Korcula

Wyspa Korcula posiada kamienistą glebę, co determinowało budulec z jakiego wznoszono tamtejsze budynki. To właśnie zróżnicowanie pod względem architektury jest świadectwem bogatego dziedzictwa kulturowego oraz burzliwej historii związanej z tą wyspą.

Znajdują się to pozostałości po iliryjskich kamiennych fortecach i osadach, ślady architektury pierwszych Greków, a także zabytki będące świadectwem tego, że żyli tutaj również Rzymianie.

Wyspa Korcula w Chorwacji - co zobaczyć? - kamienny most

źródło zdjęcia: Depositphotos / ozimicians

Miasto Korcula – serce wyspy

Dzięki burzliwej historii, to właśnie wyspa Korcula może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych zabytków w Chorwacji. Najliczniej występują one w największym mieście i największym ośrodku turystycznym – Korculi. Ponadto zgodnie z miejscową legendą, to właśnie w tej miejscowości urodził się sławny podróżnik, Marco Polo.

Korcula jest stolicą wyspy i jednocześnie największym jej miastem. Zamieszkana jest przez prawie 6 tys. mieszkańców, leży zaś na północno-wschodniej części wyspy. Można się tu dostać promem z Orebić, leżącym na półwyspie Peljesac (chorw. Pelješac). Ciekawostką jest, że długość dzieląca oba miasta wynosi niecałe 2,5 km.

Wyjątkowa zabudowa miasta i zabytki Korculi

Za względu na bogactwo występujących tu zabytków, Korcula bywa określana małym Dubrownikiem. Wszystko ze względu na podobieństwa w układzie urbanistycznym. Zabytkowa część miasta, podobnie jak w Dubrowniku, otoczona jest murami obronnymi, w których umieszczono dwie baszty Barbargio i Balbi.

Odnajdziemy tutaj wpływy różnych stylów w architekturze (austriackie, weneckie itp.) jednocześnie przy charakterystycznym i jednolitym budulcu, z którego wznoszono obiekty. Uroku dodają również wąskie uliczki odchodzące od głównej ulicy, w wyniku czego Stare Miasto układa się w kształt ryby. Miało to praktyczne zastosowanie, ponieważ chroniło mieszkańców przez południowymi wiatrami.

Do najważniejszych zabytków zalicza się przede wszystkim katedrę św. Marka. Wznoszona była od XIV do XVI wieku. Do najcenniejszych elementów architektonicznych zaliczana jest biała dzwonnica, którą zwieńczono kopułą, portal wejściowy oraz wystrój wnętrza. Można w nim obejrzeć prace takich artystów, jak J. Bassana czy G. Belliniego Tintoretta.

Do najczęściej zwiedzanych atrakcji należy zaliczyć również domniemany dom Marco Polo. Ponoć ten średniowieczny podróżnik przyszedł tu na świat w 1254 roku w zabytkowym budynku z małą wieżyczką oraz wąskim podwórzem. Obecnie znajduje się tam poświęcone mu muzeum.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Wyspa Korcula w Chorwacji - co zobaczyć? - wieża

źródło zdjęcia: Depositphotos / boggy22

Sylwester w połowie lata?

Jak sugeruje autorka bloga poświęconego Chorwacji, esencjablog.pl, planując wakacje w Korculi warto uwzględnić pobyt obejmując noc z 30. czerwca na 1. lipca. W tym czasie ma miejsce wyjątkowe wydarzenie – mianowicie Korculanie hucznie obchodzą Sylwestra. Z tym że nie świętują końca roku, a jego połowę.

Corocznie w tym wydarzeniu bierze udział ok. 10 tys. osób. Nie brakuje kolorowych parad na ulicy, zabaw na plaży, atrakcji dla najmłodszych oraz wielu innych atrakcji towarzyszących temu wyjątkowemu Sylwestrowi. Całość zwieńczona zostaje pokazem sztucznych ogni, który odbywa się zgodnie z tradycją o północy. Warto także przeczytać cały artykuł znajdujący się na wspomnianym powyżej blogu i dowiedzieć się więcej o półwyspie Peljesac i jego okolicach.

 

Inne atrakcje na wyspie Korcula

Poza miastem Korcula, wyspa skrywa w sobie również inne urokliwe miejscowości. Warto udać się przede wszystkim do miejscowości Vela Luka, położonej na zachodnim krańcu wyspy. Chorwacja cieszy się wieloma historycznymi miastami, jednak Vela Luka miała szczególne znaczenie dla rozwoju jej osadnictwa.

Lokalizacja portu pozwalała bowiem chronić mieszkańców przed północnymi oraz południowymi wiatrami. Początki miejscowości sięgają jeszcze czasów neolitycznych, na co wskazują liczne stanowiska archeologiczne. Obecnie Vela Luka to ważny port i drugie miasto pod względem wielkości na wyspie. Kursują stąd promy do innych chorwackich wysp.

Turyści chętnie udają się również do leżącej nieopodal Korculi niewielkiej miejscowości Lumbarda. Niedaleko niej znajdują się jedne z ładniejszych plaż Bili Zal i Vela Przina. Jest to również spokojne miejsce, w którym można odpocząć, kosztując lokalnych napojów oraz potraw, z których słynie Chorwacja. Tak spędzone wakacje w Chorwacji na długo zapadną w pamięci.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje w Chorwacji – na czym zaoszczędzić? >>

Muzea na wyspie Korcula

Wyspa Korcula oferuje również możliwość zapoznania się z lokalną kulturą oraz jej historią. Muzea w Chorwacji są ciekawe ze względu zarówno na tematykę, której są poświęcone, a także na zebrane kolekcje i wystawiane eksponaty. W samej Korculi znajduje się 5 tego typu instytucji.

Warto przede wszystkim zwiedzić Skarbnicę opactwa św. Marka, a także udać się do Muzeum Miasta Korcula. Miłośnicy sztuki sakralnej powinni zobaczyć kolekcję ikon Bractwa Wszystkich Świętych, zebranych i wystawionych w Muzeum Ikon w Korculi.

Znajduje się tu również kilka obiektów, w których zgromadzono zbiory etnograficzne, dzięki którym można zapoznać się z lokalną kulturą, która kształtowała się na wyspie przez minione stulecia. Z takimi eksponatami można zapoznać się przede wszystkim w muzeum Barilo w miejscowości Blato.

Wyjątkowym miejscem z kolei jest kolekcja znajdująca się w prywatnych zasobach Pavla Saina, na co dzień mieszkającego w miejscowości Zrnovo (chorw. Žrnovo).

Wyspa Korcula oferuje również możliwość zapoznania się z tym, jak kształtowała się technologia związana z uprawą oliwek oraz ich przetwarzania – takie zbiory znajdują się w posiadaniu rodziny Zlokic i można je obejrzeć na obrzeżach miasta Vela Luka.

Dowiedz się więcej: Wyspa Murter w Chorwacji – co zobaczyć? >>

Wyspa Korcula w Chorwacji - co zobaczyć? - miasto Korcula

źródło zdjęcia: Depositphotos / boggy22

Korcula: piękna przyroda i plaże

Z otaczającą przyrodą na wyspie Korcula można się zapoznać, wybierając się w podróż samochodem drogą, która wiedzie przez jej środek (droga 118). Jest ona w dobrym stanie technicznym, a taka wycieczka pozwoli na podziwianie chorwackiej przyrody – piękne krajobrazy wynikające z ukształtowania geograficznego, wszechobecna winorośl, dzika przyroda oraz towarzysząca zieleń – to są widoki, które ucieszą każdego miłośnika natury.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie >>

Wyspa Korcula w Chorwacji - co zobaczyć? - morze

źródło zdjęcia: Depositphotos / marinv

Wycieczka na wyspę Lastovo

Wyspy – Chorwacja może nimi się naprawdę poszczycić. Do jednych z najciekawszych należy wyspa Lastovo, na której w 2006 roku utworzono Park Przyrody (chorw. Park prirode Lastovsko otočje). Wyspa ta znajduje się w sąsiedztwie Korculi, można się na nią dostać np. katamaranem.

Jest to idealne miejsce dla pasjonatów wędkarstwa, żeglarstwa, a przede wszystkim – lokalnych potraw. Sama wyspa zaś słynie przede wszystkim z dziewiczej przyrody, dzięki której można wypocząć z dala od turystycznego zgiełku właściwych dla innych wysp Chorwacji.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

Wyspa Korcula w Chorwacji - co zobaczyć? - Lastovo

źródło zdjęcia: DepositphotosBumble-Dee

Plaże na wyspie

Plaże w Chorwacji bywają kamieniste, co z punktu widzenia osób przyzwyczajonych do piaszczystych i szerokich plaż oferowanych przez Bałtyk może być niemałym zaskoczeniem. Jednak wyspa Korcula posiada naturalne miejsca, w których można bez obaw chodzić bez butów. Do najbardziej znanych należą wymienione powyżej Bili Zal i Vela Przina, jednak nie mniejszą popularnością cieszy się Pupnatska Luka niedaleko miejscowości Pupnat.

Spędzając wakacje na wyspie Korcula, warto udać się również na plażę Proizd. W 2007 roku została uznana za najpiękniejszą nad całym Adriatykiem. Warto wskazać, że plaża ta znajduje się na całkowicie niezamieszkałej wyspie. Dostać się tam można z Vela Luki statkiem, który odpływa regularnie co 30 minut.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce >>

 

Wyspa Korcula posiada wiele do zaoferowania turystom – zarówno miłośnicy historii, lokalnej kultury, a także osoby spragnione degustacji wyjątkowych potraw będą zadowoleni. Znajdują się tu również jedne z ładniejszych plaż w Chorwacji. Turyści, którzy szukają doznań estetycznych zachwycą się natomiast tutejszymi krajobrazami, a z kolei ci spragnieni obcowania z naturą, mogą udać się na którąś z sąsiadujących wysp – np. Lastovo lub Proizd. Na wyspę najłatwiej dotrzeć promem, który przybija do portu znajdującego się w Korculi – miasta, które nazywane jest „małym Dubrownikiem”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ