Michał Nielub
Michał Nielub
07 Lip, 2018 - 02:00
Wyspa Hvar w Chorwacji - co zobaczyć?

Wyspa Hvar w Chorwacji – co zobaczyć?

Michał Nielub

Wyspa Hvar leży w środku Dalmacji. Wiele osób uważa ją za najpiękniejszą wyspę na świecie, jej urok docenił również Platon. Przekonaj się, dlaczego!

Wyspa Hvar to zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc na Ziemi. Sam Platon docenił urok tego miejsca, twierdząc, że “jest to szczęśliwa wyspa wydzielająca upojne zapachy”. Między innymi z tego powodu warto rozważyć odwiedzenie Hvar, jeżeli wybieramy się do Chorwacji. Wyspy, które tworzą wybrzeże tego kraju, są niezwykle różnorodne. Jednak to właśnie wyspa Hvar w szczególności zasługuje na jej poznanie. Dowiedz się dlaczego.

Położenie geograficzne wyspy Hvar

Wyspa Hvar jest idealnym miejscem dla tych, których wybierają się na wczasy do Chorwacji. Wszystko dzięki temu, że jest to jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w tym kraju (średnio ponad 2 700 godzin słońca rocznie).

Wyspa jest długa na 68 km, zaś jej szerokość waha się od 4 do 10,5 km. Zamieszkana jest jedynie przez ok. 11,5 tys. osób. Na północnej jej stronie występują wyspy i zatoczki, natomiast południowy brzeg jest wysoki i skalisty. Hvar ma charakter górski, w związku z czym drogi są kręte i dość niebezpieczne.

Hvar – Lawendowa Wyspa

Wyspa Hvar porośnięta jest przede wszystkim roślinnością śródziemnomorską. Dominuje tutaj tzw. makia, czyli krzewiasta formacja roślinności. Wyspa jest znana również z masowo sadzonej lawendy, która jest tu uprawiana na szeroką skalę. Z uwagi na to nazywana jest również Lawendową Wyspą. Poza tymi kwiatami, tubylcy uprawiają jeszcze rozmaryn, oliwki oraz winną latorośl.

 

Wyspa Hvar – co warto zobaczyć?

Bogactwo linii brzegowej sprawia, że jest w czym wybierać w Chorwacji, jeśli chodzi o dobór wakacyjnych destynacji. Urlop można więc tu spędzić w bardzo urozmaicony sposób. Dzięki różnorodności krajobrazowej i szerokim wachlarzu atrakcji turystycznych można przyjeżdżać do tego kraju podczas każdego urlopu i wciąż doznawać nowych wrażeń.

Dowiedz się więcej: Gdzie do Chorwacji na urlop – najpiękniejsze miasta turystyczne >>

Co zatem zobaczyć, jeśli naszym urlopowym kierunkiem będzie wyspa Hvar?

Miasto Hvar – zabytki

Zabytki w Chorwacji zachwycają swoją wielowiekowością. Na wyspie Hvar również można zapoznać się z historią zaklętą w budynkach, zaś najwięcej wrażeń dostarczy nam miasto Hvar, pełniące funkcję stolicy. Warto wiedzieć, że zorganizowana turystyka ma tu bodaj najdłuższą historię w całej Chorwacji – najstarszy hotel w tym mieście funkcjonuje nieprzerwanie już od 1848 roku.

Centralnym miejscem miasta jest plac Trg sc. Stjepana, który zaprojektowany został w stylu weneckim w XV wieku. W jego sercu stoi XVI-wieczna studnia oraz wenecki arsenał. Na jego najwyższej kondygnacji znajduje się najstarszy teatr miejski w Europie, który powstał w 1626 roku. Co ważne – przedstawienia są tam wystawiane po dzień dzisiejszy.

Spacerując po starówce miasta Hvar szybko natkniemy się na katedrę św. Stefana. Wybudowana została na przełomie XVI i XVII wieku. To co ją wyróżnia, to bogato inkrustowana fasada oraz wieża w stylu weneckim.

Zwiedzając miasto, warto zwrócić uwagę na wyjątkowo białe i wyszlifowane kamienne uliczki, które dodatkowego uroku dostają w świetle słońca. Chcąc podziwiać najpiękniejsze krajobrazy wyspy i Chorwacji, warto udać się do twierdzy Spanjol. Wznosi się ona na 90 metrów ponad miasto Hvar, powstała zaś prawdopodobnie w 1282 roku.

 

Inne chorwackie zabytki zlokalizowane na wyspie Hvar

Ślady historii można spotkać również w innych miejscowościach na wyspie Hvar. Zanim miasto o tej samej nazwie stało się stolicą, funkcję tę pełniło Pharos (starożytne Faros), który obecnie nosi nazwę Stari Grad.

Zobaczymy tutaj m.in. ruiny rzymskich domów letniskowych, kościół św. Jana z VIII wieku, ufortyfikowaną willę poety Petry Hektorovicia, klasztor dominikanów oraz pokaźną bibliotekę.

Śladów minionych dziejów można również szukać w wioskach, takich jak: Vrboska, Ivan Dolac, Jagodna, Zarace czy Milna.

 

Muzea na wyspie Hvar

Wyspa Hvar nie należy do największych wysp w Chorwacji, jednak może poszczycić się zadziwiająco szeroką ofertą muzealną. Tego typu obiektów znajduje się tutaj cztery, zaś każdy z nich ma coś innego do zaoferowania turystom.

Twierdza Napoleona

Jednym z ciekawszych jest Twierdza Napoleona, która znajduje się na północny-wschód od miasta Hvar. Poza niesamowitymi widokami, znajduje się tutaj również obserwatorium astronomiczne.

Archeologia pamięci, czyli opuszczona wieś-muzeum

Przykładem żywego muzeum jest cała miejscowość Malo Grabje. W praktyce jest to opuszczona wioska, w której możemy podziwiać m.in. opuszczony kościół oraz dobrze zachowane domostwa. Miejsce znajduje się w centralnej części wyspy, na południe od miasta Jelsa.

Muzeum Stari Grad

Wyspa Hvar posiada również ciekawe muzeum w byłej stolicy – Muzeum Stari Grad. Mieści się ono w pałacu rodziny Biankini, który wyróżnia się neorenesansową fasadą.

Znajdują się tutaj przede wszystkim zabytki archeologiczne, pozyskane z głębin morskich. Opowiadają o historii, która sięga nawet 5 wieku p.n.e. Są to przedmioty, które należały do starożytnych żeglarzy, podróżujących do wybrzeża północnej Afryki.

Muzeum Rybaka

W miejscowości Vrboska znajduje się wyjątkowe miejsce. Muzeum Rybaka pozwala na poznanie tradycyjnego życia, jakie wiodła ludność mieszkająca na wyspie Hvar. Znajdują się tutaj przedmioty codziennego użytku, jak i urządzenia ułatwiające połów ryb. Warto podkreślić, że rybołówstwo było tradycyjnym zajęciem mieszkańców wyspy – do czasu, gdy zawitali tu pierwsi masowi turyści.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11 >>

Plaże w Chorwacji a wyspa Hvar

Plaże w Chorwacji kojarzone są zazwyczaj z typem żwirowo-kamienistych miejsc, które nie zawsze nadają się do wypoczynku z dziećmi. Jednak północny brzeg wyspy Hvar posiada wiele zatoczek, zaś północne wiatry oraz fale nanoszą piasek tworzący jedne z piękniejszych plaż w całym kraju.

Żwirek jest tu drobniejszy, co sprawia, że wypoczynek z najmłodszymi uczestnikami podróży staje się przyjemniejszy. Najdogodniejsze tego typu miejsca znajdują się w okolicach Jelsy, w zatoce Mlaska, zaś na południowym brzegu piasek i krystalicznie czyste morze znajdziecie na plaży Cesminica w Sucuraju.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

 

Wyspa Hvar – gdzie spać?

Jak już zostało wspomniane powyżej, wyspa Hvar posiada jeden z najdłużej funkcjonujących hoteli w całej Chorwacji. Pola namiotowe jednak mogą być pewną alternatywą na zapewnienie sobie zakwaterowania podczas wakacyjnych wojaży. Tym bardziej, że noce tutaj są wyjątkowo ciepłe i zachęcają do takich noclegów.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – camping, na którym warto się zatrzymać: TOP 11 >>

Skorzystanie z campingu jest również atrakcyjne z punktu widzenia cenowego – dla porównania, noclegi w obiektach hotelarskich kształtują się na poziomie od 116 zł nawet do 890 zł za noc. W tym świetle skorzystanie z pola namiotowego może być sposobem na duże oszczędności.

Osoba dorosła np. na polu Kampi zapłaci 9 euro, zaś za dziecko należy zapłacić 3 euro. Tego typu miejsca noclegowe znajdziemy w zasadzie trzy – camping Vira na północny-zachód od miasta Hvar, camping Lili pomiędzy Ivan Dolac a Sveta Nedjela oraz camping Grabisce, znajdujące się na północnym brzegu wyspy w okolicach miasta Jelsa.

 

Wyspa Hvar jest niewielka, jednak ma naprawdę wiele do zaoferowania. Z racji swojego położenia wyróżnia się największym nasłonecznieniem, co sprawia, że jest wyjątkowo atrakcyjna dla turystów. Na północnej części znajdziemy wiele zatoczek wraz z piaszczystymi plażami, zaś całą wyspę oblewają krystalicznie czyste wody Morza Adriatyckiego.

Miłośnicy historii odnajdą coś dla siebie w urokliwych miasteczkach. Można tu również znaleźć tanie noclegi, ponieważ na polu campingowym zapłacimy około 9 euro za noc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ