Michał Nielub
Michał Nielub
16 Paź, 2018 - 00:00
Wyspa Evia w Grecji – co warto zobaczyć?

Wyspa Evia w Grecji – co warto zobaczyć?

Michał Nielub

Wyspa Evia to połączenie natury i rodzinnego pobytu z bogatą historią, sięgającą starożytności. Dowiedz się, dlaczego warto tam pojechać z rodziną!

Wyspa Evia to doskonały wybór dla turystów, którzy planują pierwsze wakacje w Grecji. Choć Evia – czy też Eubea, jak się ją nazywa – jest największą po Krecie wyspą, wciąż nie jest powszechnie znanym i popularnym celem podróżników. Jej tajemniczość i spokój to jednak niewątpliwe atuty.

Wyspa Evia – Grecja w pigułce

Evia odzwierciedla charakter, jakim oznaczają się niemal wszystkie wyspy greckie. Nieśpieszność i rześkość morskiej atmosfery spotyka się z surowością gór, które zdają się osuwać w głąb morskich toni.

Kręte i porośnięte nieokiełznaną roślinnością dróżki prowadzą na rajskie plaże, które także zachwycają niesamowitą scenerią. Na wyspie znajduje się ich aż 130, lecz nie wszystkie mogą cieszyć oko wypoczywających na Evii turystów. Dotarcie do części plaży jest problematyczne i wymagające, jeśli jednak uda nam się przebrnąć przez trudno dostępne szlaki, widok krajobrazów wynagrodzi wszelkie trudy wędrówki.

Dowiedz się więcej: Plaże w Grecji – TOP 11

Wyspa Evia i jej rajskie plaże

źródło zdjęcia: Getty Images photo_stella

Nie tylko bogactwo flory

Wyspa Evia cechuje się nie tylko bogactwem flory, ale również fauny. Nie bez kozery jej grecka nazwa semantycznie oznacza „bogata w bydło”.

Po rozpościerających się pastwiskach biegają mlekodajne owce, a kozy wyskubują zielone listki wszystkich drzew, do których tylko uda im się podejść. Na wyspie brakuje już tylko smoków, które według lokalnych podań zamieszkiwały niegdyś górzyste rejony Evii. To właśnie one miały zbudować niezwykłe skalne domy, których człowiek nie byłby w stanie wnieść na szczyt.

Wspinaczki trekkingowe i wędkowanie na wyspie Evia

Osoby, które odpoczywają w ruchu, będą zadowolone z możliwości wspinaczki i wycieczek trekkingowych. Na wyspie można wynająć łódź do wędkowania bądź nurkowania.

Turyści niezainteresowani pływaniem i łowieniem ryb, a preferujący jednak aktywny wypoczynek, mają możliwość wypożyczenia rowerów, dzięki którym można objechać większą część Evii.

Wyspa Evia - łodzie rybackie

źródło zdjęcia: Getty Images photo_stella

Perły w koronie wyspy

Wczasy w Grecji koniecznie należy wzbogacić wizytą w stolicy Evii.

Chalkida, położona nad cieśniną Morza Egejskiego, stanowi zarazem pewnego rodzaju wrota do wyspy, za sprawą innowacyjnego i efektownego mostu samochodowego, który pozwala zwiedzić miejscowość bez konieczności skorzystania z transportu wodnego. Chalkida jest doskonałym kierunkiem jednodniowej wycieczki.

Jednym z najważniejszych punktów zwiedzania stolicy jest zbudowana w XVII wieku twierdza Karambamba, mająca na celu bronić tureckie miasto przed Wenecjanami, którzy w 1688 roku przejęli ją wraz z odzyskaniem swego państwa.

Dzisiaj Karambamba stanowi doskonały punkt widokowy. Miasto wyróżnia się także dzięki niezwykłemu zjawisku nieustających zmian prądów morskich (mniej więcej co 6 godzin), za sprawą których stolica wyspy Evii nazywana jest miastem szalonych wód.

 

Wyspa Evia – Starożytna Eretria

Wyspa Evia słynie również z popularnych kurortów. Do jednego z nich należy starożytna Eretria, założona jeszcze w VIII w. p.n.e.

Miejsce będzie szczególnie łakomym kąskiem dla pasjonatów historii sztuki, ze względu na znajdujące się w nim zabytki. Należą do nich:

  • łaźnia,
  • świątynia Apollina,
  • świątynia Izydy,
  • ruiny teatru z podziemnym przejściem na środek sceny.

Warto również zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, które pomimo swej niezbyt imponującej wielkości, wyróżnia się obfitością i jakością eksponatów, pozwalając przybliżyć sobie antyczną atmosferę kraju.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Grecji – TOP 11

Uzdrowisko Edipsos

To właśnie na wyspie Evia znajduje się także ogromna atrakcja dla turystów poszukujących relaksu i pragnących zadbać nieco o własne zdrowie.

Mowa o uzdrowisku Edipsos, oferującym kąpiel w gorących źródłach termalnych. Należą one do jednych z trzech najcieplejszych źródeł w całej Europie, osiągając temperaturę od 28 do 86 stopni Celsjusza i wykazują walory lecznicze.

Według przekazów cudowne właściwości 3000-letnich źródeł zauważone zostały już przez Hipokratesa i Arystotelesa, którzy nawet prowadzili badania nad energią i składem tutejszej wody. Relaks w klasycystycznych sanatoriach, wykorzystujących obecność źródeł, z pewnością sam stanie się źródłem… satysfakcji każdego odwiedzającego te wspaniałe przybytki.

 

Wyspa Evia – smaki

Grecka kuchnia zawdzięcza swą renomę głównie świeżości i naturalności składników. Wielobarwne, jędrne warzywa i słodkie owoce dojrzewające w pełni greckiego słońca wydają się smakować zupełnie inaczej niż te, które są znane z supermarketów. Ich smak podkreślają różne rodzaje oliwy, często aromatyzowanej w sposób niemożliwy do odtworzenia nigdzie indziej. Oprócz przepysznych owoców morza i regionalnych serów z mleka koziego, na wczasach można skosztować też greckich specjałów jak musaka, gemista, bifteki czy słynne tzatziki.

The Cone – tu warto zjeść!

Do najlepszych restauracji na wyspie należy rodzinny lokal The Cone, nagrodzony w 2018 roku Złotą Nagrodą Jakości i Smaku Estiatoria. Słynie on ze znakomicie przyrządzonych mięs (zwłaszcza steków i kotletów jagnięcych), ale także tradycyjnych greckich dań, doskonałego stosunku ceny do standardu dań oraz życzliwej, przyjaznej i profesjonalnej obsługi.

Gorgona di Stefano, czyli coś dla wegan

Osoby preferujące potrawy wegetariańskie i wegańskie będą zachwycone restauracją Gorgona di Stefano, malowniczo położoną nad samym morzem. To właśnie ono stanowi podstawę kuchni w lokalu, ponieważ specjalizuje się on nie tylko w potrawach warzywnych, ale także między innymi w owocach morza i daniach rybnych. Szczególnie interesującą pozycją wydaje się… grillowany jeżowiec.

Wielbiciele winnych bukietów mogą udać się na zorganizowaną wycieczkę szlakiem greckich winnic bądź z niewielką pomocą mapy sami dotrzeć do miejsc oferujących doświadczenia rajskie dla podniebienia. Lokalnych win skosztować można chociażby w Avantis Estate Winery, winnicy słynącej z ogromu rodzajów wybornych trunków.

Jeżowce - spróbujesz ich na wyspie Evia!

źródło zdjęcia: Getty Images motion graphic designer

Plażowanie na wyspie Evia

Wszelkie wyczerpujące wędrówki i podróże w celu wzbogacenia życiowych doświadczeń i nasycenia potrzeby piękna widokiem antycznych ruin, rzeźb i zabytków są niezwykle inspirujące, ale bywa, że męczą.

Na szczęście Grecja oferuje także klasyczny wypoczynek na jasnych plażach, wśród zgiełku bawiących się dzieci i skrzeczących ptaków lub przy kameralnych, maleńkich zatokach uniemożliwiających obecność tłumów.

Wyspa Evia opływa w plaże stanowiące przeciwwagę dla suchych i jałowych plaż pozostałych części kraju. Na Evii spotkać można wszech panującą zieleń, która nadaje krajobrazom prawdziwie arkadyjski wygląd.

Plaże również dla dzieci

Rodziny z dziećmi spędzą cudowny czas na plaży w pobliżu wioski Zarka. Falochron zbudowany ze skał skutecznie blokuje działanie silnych morskich prądów i sprawia, że woda jest spokojna i łagodna. Zewsząd zaobserwować można bogactwo greckiej flory i poddać się poczuciu, że jest się w raju.

Nieco bardziej surowe warunki charakteryzują plaże takie jak w Hiliadou lub w miejscowości Klimaki. Położenie u stóp górskich zboczy i krystaliczna czystość wody przyciąga turystów, poszukujących spokoju i wytchnienia.

 

Piękno greckich wysp jest niepodważalne i stanowi cel podróży ludzi, którzy oczekują, że ich wakacje w Grecji zapiszą się w ich pamięci na zawsze. Bogata oferta hotelowa i zabiegowa, przystępne ceny i różnorodność atrakcji powodują, że zainteresowanie Grecją nie słabnie.

Popularne kierunki wyjazdowe przez wiele lat umożliwiały jednak poznanie wyłącznie niektórych regionów tego pięknego kraju, podczas gdy lwia część wysp i miasteczek zdawała się pozostawać pomijana przez przewodniki. Przykładem takiego stanu rzeczy jest chociażby Evia – wyspa, którą warto odkryć, by połączyć przyjemne plażowanie z pożytecznym zwiedzaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ