Michał Nielub
Michał Nielub
28 Cze, 2018 - 03:00
Wyspa Cres w Chorwacji - co zobaczyć?

Wyspa Cres w Chorwacji – co zobaczyć?

Michał Nielub

Wyspa Cres oferuje wiele atrakcji dla turystów. Jest przy tym dziewiczym obszarem, wciąż nieodkrytym przez masową turystykę. Odkryj Cres!

Położona pomiędzy wyspą Krk a półwyspem Istria, malownicza wyspa Cres to kwintesencja naturalnego chorwackiego uroku, nieodkrytego jeszcze przez masową turystykę. Łącząc zabytki z pięknymi krajobrazami, regionalną kuchnią oraz ciszą i nieskazitelnie czystym powietrzem, Cres stanowi idealny wybór na wakacyjny relaks.

Wyspa jest popularna zarówno wśród rodzin z dziećmi, jak i osób szukających ukojenia.

Wyspa Cres – druga pod względem wielkości na Adriatyku

Wysunięta najbardziej na zachód z wysp regionu Kvarner, wyspa Cres jest drugą co do wielkości na Adriatyku, po wyspie Krk, z którą to zresztą ma połączenie promowe.

Dowiedz się więcej: Wyspa Krk w Chorwacji – co zobaczyć? >>

Świetnie położona, zachwyca czystym powietrzem i pięknymi plażami, jak również stanowi dobrą bazę wypadową do innych chorwackich wysp (Krk lub Lošinj). W porównaniu z Chorwacją południową czy Dalmacją, charakteryzuje się bardziej spokojnym klimatem, zarówno pod kątem natury, jak i kultury oraz tradycji.

Na wyspie znajdziemy m.in. się ściśle chronione Jezioro Vransko, którego powierzchnia wynosi 5,5 km². Ten wyjątkowy na chorwackich wyspach naturalny zbiornik wody słodkiej ma pojemność 200 mln m3. Największą miejscowością wyspy, jak również stolicą regionu jest miasto Cres.

Wyspa Cres w Chorwacji - co zobaczyć? - panorama

źródło zdjęcia: Depositphotosxbrchx

Wyspa Cres – co warto zwiedzić?

Przyjeżdżając na wyspę, warto zapoznać się z jej bogatą historią, pełną malowniczych zabytków. Miasto Cres przyciąga uwagę swoją niepowtarzalną architekturą, z zabudową charakterystyczną dla okresu weneckiego.

Piękny port, pełniący ważną funkcję w regionie, wcina się w urokliwą starówkę. Część uliczek starego miasta prowadzi pod górę, skąd rozpościera się czarująca panorama wybrzeża. Warto też zwiedzić zabytkową fortecę.

Cres nie jest typowym kurortem rodem z filmów o Agencie 007, pełnym wielkich hoteli i luksusowych jachtów. Możemy jednak liczyć na typowe dla chorwackiego wybrzeża romantyczne uliczki, roześmianych, gościnnych mieszkańców, pyszną kuchnię (warto spróbować świeżych ryb, oliwek i wina) oraz szmaragdowo-błękitną wodę.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka) >>

Wyspa Cres w Chorwacji - co zobaczyć? - miasto Cres

źródło zdjęcia: Depositphotos / ah_fotobox

Kontynuując wycieczkę po wyspie warto odwiedzić Beli, piękne miasto położone na wzgórzu, z rzymskim mostem i zabytkowymi kościołami. Wieczory powinna umilić muzyka na żywo, której etno-jazzowe brzmienia zrelaksują każdego.

Jeśli mowa o zabytkach w Chorwacji, nie sposób nie wspomnieć również o Lubenicach – starożytnej mieścinie nad urwiskiem, położonej 378 m n.p.m. otoczonej murem obronnym ze względu na swoje strategiczne znaczenie. Znajdująca się tam dziewicza plaża została umieszczona w pierwszej 15-ce najpiękniejszych plaż na świecie przez tygodnik Bild!

Warto też zwiedzić, leżący na słynnym Bursztynowym Szlaku, Osor. To starożytne miasto, łączące Cres z Lošinj, zachwyca fundamentami rzymskich Villae rusticae. W centrum rynku znajdziemy natomiast katedrę Wniebowzięcia NMP z XV w.

Szmaragdowo-błękitna woda i dziewicze plaże

Dzięki swojemu niezwykłemu ukształtowaniu terenu oraz niezbyt ekspansywnej turystyce, wyspa Cres obfituje w jedne z najpiękniejszych plaż w Chorwacji.

Wspomniana wcześniej plaża Sveti Ivan w Lubenicach nie ma najłatwiejszego dojścia, jednak cisza i spokój tam panujący wynagradzają wszelkie niedogodności. Harmonia z naturą oraz panująca tu kameralna atmosfera polecane są wszystkim pragnącym wypocząć z dala od zgiełku miasta.

Miłośnicy bardziej rozrywkowego plażowania odnajdą się w Valun, gdzie oprócz dwóch wspaniałych kamienistych plaż otoczonych sosnowym lasem, będą czekały na nich sklep, restauracja i bar.

Sama miejscowość jednak wpisuje się doskonale w charakterystyczny, dziewiczy klimat Cresu. W Valun mieszka na co dzień 60 mieszkańców, którzy mogą nam zaoferować świeżo złowione i pysznie przyrządzone lokalne przysmaki.

Plaża Slatina w Martinšćice oferuje restaurację, centrum nurkowania, łodzie i kajaki do wynajęcia. Kilka razy w tygodniu odbywają się tam również sesje aerobiku. W Martinšćice znajdziemy również plażę Tiha, polecaną szczególnie dla osób z dziećmi ze względu na dostęp do cienia.

Co jeszcze warto wiedzieć? Większość plaż na wyspie posiada typowy dla Chorwacji kamienisty lub żwirowy charakter. W większych miejscowościach łatwo o dobrze zorganizowane parkingi czy wypożyczalnie sportów wodnych. Mniejsze rekompensują braki infrastrukturalne swoim kameralnym urokiem, ciesząc gości niczym niezmąconym szumem morza i śpiewem ptaków.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

Wyspa Cres w Chorwacji - co zobaczyć? - skały

źródło zdjęcia: Depositphotos / coboflupi

Unikalny mikroklimat polecany dla rodzin z dziećmi

Cres oraz Lošinj to jedyne w swoim rodzaju uzdrowiska mikroklimatyczne! Jeśli planujecie więc Chorwację z dziećmi, wypoczynek tutaj będzie wspaniałą okazją do podreperowania zdrowia i pozbycia się przedszkolnych i wczesnoszkolnych chorób!

Będąc w okolicach Martinšćicy, warto także odwiedzić wyjątkowy rezerwat ornitologiczny, jedno z ostatnich siedlisk chronionego sępa płowego. Oprócz wspaniałych ptaków, w okolicznych wodach można także spotkać delfiny! Dzieci powinni być zachwycone!

Z Martinšćicy rzut beretem dzieli turystów od wyspy Lošinj, nazywanej też „wyspą delfinów”, na której to znajdziemy Centrum Edukacyjne „Błękitny Świat”. W sierpniu natomiast obchodzi się tu Dzień Delfina. Dobra zabawa i niezapomniane wspomnienia z Chorwacji gwarantowane!

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

Przyroda najcenniejszym skarbem Cresu

Osoby kochające obcować z naturą, chłonące przyrodę każdym zmysłem powinny być wniebowzięte! Cres przywita nas pięknymi, gęstymi lasami, wzgórzami na których pasą się owce oraz wszechobecnym zapachem ziół. Ta niezwykła mieszanka zachęci do długich spacerów, podczas których to będziemy odkrywać kolejne urokliwe zakamarki wyspy.

Wyspa słynie również z gajów oliwnych oraz produkcji sera. Miłośnicy flory będę tu mogli znaleźć liczne gatunki endemiczne, dlatego też Cres nazywany jest przez botaników „Ziemią Obiecaną”.

Będąc w okolicach Lubenic i plaży Sv. Ivana warto zobaczyć jaskinię Plava Grota. W godzinach popołudniowych zachwyca ona niesamowitą grą światła i wody, odzwierciedlając niebieski kolor w przeróżnych odcieniach. Jaskinia ma ok. 20 m długości, a w jej wnętrzu znajdziemy małą żwirową plażę.

Wyspa Cres w Chorwacji - co zobaczyć? - baranek

źródło zdjęcia: Depositphotos / coboflupi

Pogoda sprzyjająca letniemu wypoczynkowi

Warunki klimatyczne panujące na wyspie oddają dobrze pogodę w Chorwacji. Średnia temperatura miesięcy letnich to 24°C, przy czym w dzień możemy zaobserwować średnio 28-29°C, a w nocy około 20°C. Temperatura morza sięga czasami 25°C, tworząc idealne warunki do długich kąpieli i zabaw z dziećmi. W chłodniejsze dni możemy liczyć na wciąż przyjemne 23-24°C.

Cres i Losinj zaliczane są także do najbardziej nasłonecznionych rejonów Europy. Średnio w roku przypada tu 2580 słonecznych godzin, co w relacji z niewielkim zachmurzeniem stanowi świetną okazję do złapania wspaniałej opalenizny.

Ponadto panujący tu mikroklimat, wynikający z połączenia morza z górzystym, porośniętym lasami wybrzeżem, charakteryzuje się optymalną wilgotnością na poziomie 72% oraz nadzwyczajną czystością powietrza.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku >>

Wszystko za co kochamy Chorwację

Wyspa Cres to raj dla tych, którzy kochają sporty wodne. Jest to również gratka dla odkrywców morskich głębin, górskich wędrowców oraz poszukiwaczy zabytków. Jest to miejsce, które pozostaje wciąż nieodkryte przez masową turystykę.

Dzięki temu możemy liczyć tu na ciszę, spokój i piękno przyrody w swej naturalnej formie. Błogi, niczym niezmącony wypoczynek stanowi idealną propozycję dla osób pragnących odpocząć od turystycznego gwaru i tłoku. A wszystko to otrzymamy w naprawdę przystępnej cenie. Wyspa Cres to udany sposób na tanie wakacje w Chorwacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ