Michał Nielub
Michał Nielub
18 Mar, 2019 - 00:00
Wyspa Capri we Włoszech - co zobaczyć?

Wyspa Capri we Włoszech – co zobaczyć?

Michał Nielub

Niewielka wyspa Capri we Włoszech stanowiła ostoję dla uciekinierów przed zgiełkiem – tak w czasach starożytnego Rzymu, jak i dzisiaj.

Wypiętrzające się z morza skaliste formacje zwane Faraglioni są jedną z wielu pereł,  którym może poszczycić się malownicza wyspa Capri – idealne miejsce na wczasy we Włoszech. Witają one dobijających do brzegu turystów, którzy mogą oddać się tutaj relaksowi na wiele różnych sposobów.

Wizyta na rajskim Capri to spełnienie marzeń wielbicieli zapierających dech w piersiach krajobrazów, amatorów żeglarstwa, ale także znakomitego jedzenia. Jak przystało na wyspę rozkoszy, Capri oferuje bowiem pełen wachlarz znakomitych włoskich knajpek, które wzmacniają turystów wygłodniałych włoskiej kultury i doświadczeń.

Wyspa Capri w kulturze europejskiej

Ogrom atrakcji turystycznych sprawia, że niemożliwe jest przemierzenie całej wyspy podczas jednego dnia. Istnieją jednak miejsca, których w żadnym razie nie należy sobie odpuścić.

Przestrzeń wyspy Capri głęboko zakorzeniona jest w greckiej mitologii oraz klasycznej literaturze. Nawiązują do niej chociażby przygody Odyseusza, który ocalił załogę swego statku przed zatraceniem, do którego żeglarzy doprowadzać miał czarowny syreni śpiew.

Trudno jest jednak oprzeć się urokowi mitycznych istot, podobnie jak nie sposób nie zachwycić się porażającym pięknem krajobrazów Capri. Wyspa ta to prawdziwy raj na ziemi, który warto odwiedzić przy okazji wakacji we Włoszech.

Śladem hollywoodzkich kochanków

To właśnie Capri stała się wyspą miłości najbardziej tajemniczej aktorki XX wieku – Grety Garbo – oraz polskiego dyrygenta, Leopolda Stokowskiego, który zasłynął z kompozycji do filmów takich jak „Pani Walewska” czy „Fantazja” Walta Disneya.

W tutejszej willi Cimbrone kochankowie spędzili upojne dni i noce, które brutalnie przerwała inwazja dziennikarzy, niepozwalających parze na odrobinę prywatności. Miłośnicy dawnego kina koniecznie powinni przejść się uliczkami, po których niegdyś spacerowali zakochani, zjeść posiłek w hotelu Caruso, w którym się stołowali i wyobrazić sobie sielskie życie, jakiego Garbo i Stokowski zostali pozbawieni przez własną popularność.

 

Wyspa Capri – co warto zobaczyć?

Na wyspie znajdują się atrakcje, które uwodzą turystów złaknionych pięknych krajobrazów, unikatowych ekspozycji muzealnych czy atmosfery z pogranicza włoskiej prowincji i ekskluzywnego kurortu.

Plaża Marina Piccola

Kamienista plaża Marina Piccola ma w sobie wiele uroku. Jako najcieplejsze i skutecznie osłaniane przed wiatrem miejsce na całej wyspie jest doskonałym wyborem na zarówno letnie, jak i zimowe kąpielisko.

Do portu dobić można za pośrednictwem często kursujących promów, zarówno podczas wakacji, jak i poza sezonem letnim.

Włoskie wyspy oferują jednak nie tylko leniwy wypoczynek na plaży, ale również dają możliwość zetknięcia się z historią i kulturą europejską. W pobliżu przystani Marina Piccola znajduje się kościółek liczący sobie przeszło dwa wieki oraz słynny klif Scoglio delle Sirene opisywany przez Homera we flagowej „Odysei”.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

 

Błękitna Grota Azzurra

Niesamowita jaskinia mierzy aż 25 metrów szerokości i 60 metrów długości. Żeby się do niej dostać, należy jednak podjąć pewien wysiłek. Przekroczenie wejścia wymaga położenia się na drewnianej łodzi, by móc wpłynąć przez ujście groty. Warto tego spróbować, by za chwilę móc brodzić w intensywnie błękitnych wodach jej wnętrza.

Przewodnicy spektakularnej wycieczki po słynnej Blue Grotto raczą turystów regionalnymi neapolitańskimi pieśniami, co w połączeniu z okolicznościami przyrody buduje niepowtarzalną i niezapomnianą atmosferę. Ciekawostką jest fakt, że odkrywcą groty był malarz polskiego pochodzenia, August Kopacz, który już na zawsze pozostał pod wrażeniem włoskiego cudu natury i do końca opiewał jego piękno w swojej twórczości.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Wyspa Capri - Błękitna Grota

źródło zdjęcia: Getty Images / CAHKT

Ogrody Augusta

Na terenie pięknej historycznej posiadłości z początku XX wieku mieszczą się przepiękne ogrody, w których podziwiać można typowo wyspiarskie okazy tutejszej flory. By ominąć napływające tłumy zwiedzających, warto rozpocząć wizytę w ogrodzie wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem.

W pobliżu znajduje się świetnie zachowana ulica Via Krupp – wielbiciela tutejszej przyrody i znakomitego biologa, który w celu łatwiejszego dotarcia do pobliskiego apartamentu ze swego jachtu, zaprojektował trasę z widokiem na malownicze krajobrazy wyspy. Szlak przylega do stromego klifu i stwarza okazję do podziwiania dziewiczego piękna wyspy Capri.

 

Monte Solaro

Na wyspie znajdują się dwa miasta: Capri i Anacapri, w którym niewątpliwą atrakcją jest wyciąg krzesełkowy na sam szczyt Monte Solaro.

Wysokość 588 metrów pozwala turystom zobaczyć wyspę w całej swej okazałości, ale dostrzec z niego można również okolice Capri:

  • góry Apeniny,
  • półwysep Amalfi,
  • słynny wulkan Wezuwiusz,
  • Zatokę Neapolitańską.

Walorem wycieczki na Monte Solaro jest także możliwość obejrzenia XVI – wiecznego klasztoru Cetrella, który jednak przez większość czasu pozostaje zamknięty dla zwiedzających.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Wyspa Capri - widok z Monte Solaro

źródło zdjęcia: Getty Images / mikolajn

Architektoniczne i historyczne bogactwo antycznych willi

Niektórzy twierdzą, że sama wyspa Capri jest pewnego rodzaju dzielnicą willową. Rzeczywiście, kurort kojarzy się z luksusem, dla którego areną niegdyś były wille. Ich ruiny możemy podziwiać na wyspie do dziś.

Historia willi na Capri rozpoczyna się już dwa tysiące lat temu, gdy rzymski cesarz Tyberiusz postanowił obrać Capri za swą ostoję i wybudował na niej kompleks wspaniałych budowli, służących mu do odpoczynku. W ich wnętrzu miały się odbywać wyuzdane biesiady i orgie, których władca zaznawał w ostatnich latach swego panowania.

Willa Jovis (Villa de Tiberio)

Pozostałości Willi Jovis można dziś oglądać w północno-wschodniej części wyspy. Położone na szczycie malowniczego wzgórza pozwalają zwiedzającym wyobrazić sobie potęgę cesarza i jego domostwa, w którym mieszkał do śmierci.

Pierwotna bryła Jovis jest imponująca: kaskadowa forma skrywać miała nie tylko bogactwo wielu kondygnacji zamieszkiwanych przez Tyberiusza i jego świtę, ale najnowocześniejsze z perspektywy ówczesnego świata rozwiązania, takie jak instalacje podgrzewające wodę i nawadniające ogród, system magazynowania deszczówki czy różnorodne termy służące do odpoczynku.

Wisienką na torcie wycieczki jest znajdujący się nieopodal niemal trzystumetrowy klif Salto di Tiberio, z którego według źródeł zrzucani mieli być nieprzychylni Tyberiuszowi goście i posłańcy.

 

Willa świętego Michała (Villa san Michele)

Psychiatra szwedzkiego pochodzenia i zarazem wielbiciel sztuk pięknych, Axel Munthe, sprawił, iż Villa san Michele jest dzisiaj jedną z największych atrakcji, jakie oferuje wyspa Capri.

Abstrahując od jej architektonicznej historii sięgającej czasów jednego z gmachów cesarza Tyberiusza, willa jest obiektem muzealnym, mieszczącym w sobie ekspozycje prawdziwych pereł malarstwa i rzeźby, jakie udało się zgromadzić Munthowi.

Obiekt komponuje się z niezwykłą kolumnadą prowadzącą wzdłuż brzegu klifu oraz malowniczym ogrodem. Jego różnorodność stylistyczna daje okazję do podziwiania świadectw kulturowego eklektyzmu pod postacią elementów rustykalnych, ale i antycznych. Całości dopełnia egzotyczna flora, cytrusowy gaj i granitowy posąg sfinksa, którego wzrok wskazuje na pobliskie Wybrzeże Amalfitańskie.

 

Opowieść o niewielkiej wyspie Capri rozpoczyna się tysiące lat temu, obejmując fantastyczne dzieje mitologicznych bohaterów, jak również wpisując ją na karty historii jako jeden z ważniejszych punktów na starożytnym szlaku morskim.

Wyspa Capri jest niemym świadkiem wielkich decyzji i przełomów, ale także świadectwem kulturowym antycznego świata, który choć przepadł, wciąż wydaje się zaklęty w kamienistych zboczach i klasycystycznej zabudowie. Relatywnie wysokie ceny sprawiają, że dłuższy pobyt na Capri nie jest na każdą kieszeń, lecz warto zdecydować się choćby na jednodniową wycieczkę i zasmakować luksusu, w którym pławił się sam cesarz Rzymu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ